27.10.2016 Справа № 904/8643/16
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Білецької Л.М. (доповідач),
суддів: Пархоменко Н.В., Паруснікова Ю.Б.,
розглянувши апеляційну скаргу Державного підприємства "Аграрний цех "Жовторічанський" на ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 03.10.2016 у справі №904/8643/16
за позовом Державного підприємства "Аграрний цех "ЖОВТОРІЧАНСЬКИЙ"
до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
про стягнення заборгованості у розмірі 87 794, 40 грн.,-
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 03.10.2016 року у даній справі (суддя Єременко А.В.) заяву Державного підприємства "Аграрний цех "Жовторічанський" № 01-34/62-09 від 23.09.16 р. про звільнення від сплати судового збору залишено без задоволення. Повернуто позовну заяву Державного підприємства "Аграрний цех "ЖОВТОРІЧАНСЬКИЙ" і додані до неї документи без розгляду.
Не погодившись з ухвалою суду, до апеляційної інстанції звернулось Державне підприємство "Аграрний цех "Жовторічанський" із апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм процесуального права, просить поновити строк на подання апеляційної скарги, звільнити його від сплати судового збору та скасувати оскаржувану ухвалу.
Колегія суддів, ознайомившись з матеріалами справи, вивчивши доводи апеляційної скарги, дійшла висновку про її повернення з наступних підстав.
За приписом статті 129 Конституції України та статті 22 ГПК України правосуддя у господарських судах здійснюється на засадах рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом.
В силу частини 3 статті 94 ГПК України до скарги, зокрема, додаються докази сплати судового збору.
При зверненні з апеляційною скаргою на ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 03.10.2016 року Державне підприємство "Аграрний цех "Жовторічанський" просить звільнити його від сплати судового збору за подання апеляційної скарги, але ця заява не може бути задоволена з огляду на наступне.
Стаття 8 Закону України "Про судовий збір" передбачає, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Відповідно до пункту 3.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування розділу VI ГПК України" від 21.02.2013 року №7 єдиною підставою для вчинення господарським судом дій, зазначених у статті 8 Закону, є врахування ним майнового стану сторін.
Клопотання про відстрочення (розстрочення) сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до господарського суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі.
У пункті 3 інформаційного листа Вищого господарського суду України Про деякі питання практики застосування Закону України "Про судовий збір" №01-06/2093/15 від 12.11.2015 року зазначено, що питання про відстрочення та розстрочення судом сплати судового збору, зменшення розміру судового збору або звільнення від його сплати з підстав майнового стану сторони вирішується судом в кожному конкретному випадку залежно від обставин справи та обґрунтованості доводів сторони належними і допустимими доказами на підтвердження того, що майновий стан сторони перешкоджає сплаті нею судового збору в установленому порядку і розмірі, а також на засадах рівності всіх учасників судового процесу (в тому числі й органів державної влади) перед законом і судом.
Отже, підставою для вчинення судом зазначених у цій нормі дій є врахування ним майнового стану сторони. Відтак у розумінні приписів зазначеної норми закону відстрочення сплати судового збору або звільнення від його сплати може мати місце за наявності виключних обставин та є правом суду, а не обов'язком.
Так, в підтвердження заяви про звільнення від сплати судового збору за подання апеляційної скарги позивач посилається на те, що у зв'язку з процедурою банкрутства Державного підприємства "Аграрний цех "Жовторічанський" підприємство знаходиться в скрутному матеріальному становищі та цілковито відсутні кошти для сплати судового збору.
Відповідно до частини 1 статті 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
У статті 129 Конституції України однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Враховуючи те, що позивач не надав належних доказів майнового стану, які б свідчили про неможливість сплатити судовий збір, колегія суддів вважає клопотання про звільнення від сплати судового збору необґрунтованим та безпідставним, а тому відмовляє у його задоволенні.
Верховний Суд України у постанові від 27 жовтня 2015 року по справі №2а-3361/10 відмовив в клопотанні про звільнення від сплати судового збору з тієї підстави, що пунктом 2 розділу II Закону України від 22 травня 2015 року № 484-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору", яким, серед іншого, скасовано деякі встановлені раніше пільги щодо його сплати, Кабінет Міністрів України було зобов'язано забезпечити відповідне фінансування державних органів. Тобто відсутність фінансування само по собі не створює виняткових обставин для звільнення, відстрочення або розстрочення судового збору.
Аналогічні правові позиції були викладені Вищим господарським судом України, зокрема, в ухвалах від 19 серпня 2015 року по справі № 910/2597/14, 05 червня 2014 року по справі № 905/3363/13, 07 вересня 2015 року по справі № 926/366/15.
В ухвалі від 21 вересня 2015 року по справі № 916/57/15-г Вищий господарський суд України виклав позицію, відповідно до якої відсутність в кошторисі органу державної влади витрат на сплату судового збору не є обґрунтованою підставою в розумінні ст. 8 Закону України "Про судовий збір", оскільки не має виключного характеру.
Як зазначає у своїх рішеннях Вищий адміністративний суд України, обмежене фінансування бюджетної установи не є підставою для звільнення від сплати судового збору, не є вказані аргументи і підставою для відстрочення його сплати (ухвали Вищого адміністративного суду України від 20 січня 2014 року, 36722122, від 15 квітня 2014 року, 38331796, від 29 липня 2014 року, 39942890).
Хоча вищенаведена практика стосується фінансування установ чи організацій з Державного бюджету України, але в цілому вона зводиться до того, що відсутність коштів не може вважатися достатньою підставою для звільнення від сплати судового збору.
Згідно пункту 3 частини 1 статті 97 ГПК України апеляційна скарга не приймається до розгляду і повертається апеляційним господарським судом, якщо до скарги не додано документів, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.
Частиною 4 статті 97 ГПК України визначено, що після усунення обставин, зазначених у пунктах 1, 2 і 3 частини 1 цієї статті, апеляційна скарга може бути подана повторно.
Керуючись статтями 86, 97 ГПК України суд, -
Заяву Державного підприємства "Аграрний цех "Жовторічанський" про звільнення від сплати судового збору відхилити.
Апеляційну скаргу Державного підприємства "Аграрний цех "Жовторічанський" на ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 03.10.2016 у справі №904/8643/16 повернути.
Додаток: (скаржнику) апеляційна скарга №01-34/103-10 від 12.10.2016 року з додатками на 8 аркушах.
Головуючий суддя Л.М. Білецька
Суддя Н.В. Пархоменко
Суддя Ю.Б. Парусніков