18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
"21" жовтня 2016 р. Справа № 925/1103/16
Господарський суд Черкаської області в складі: головуючого - судді Спаських Н.М. з секретарем судового засідання Волна С.В., за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1 - за довіреністю;
від відповідача: не з'явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси справу за позовом Державної екологічної інспекції у Черкаській області до селянського (фермерського) господарства "Петровіт", третя особа Попівська сільська рада, про стягнення 22 403,36 грн.
Заявлено позов про стягнення з відповідача матеріальної шкоди, заподіяної державі в сумі 22 403,36 грн. водокористуванням без дозволу.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю та просить суд їх задовольнити. Також подав до суду письмові пояснення в яких вказав, що в розрахунку розміру шкоди допущена технічна помилка: при вказівці суми збору за спеціальне водокористування в частині використання підземних вод в Черкаській області у 2014 році зазначено 35,51 грн. за 100 м3, а повинно бути 38,56 грн. за 100 м3, як зазначено в ст. 325 Податкового кодексу України та в самій формулі розрахунку, в редакції на час здійснення розрахунку (а.с. 20 оборот).
Відповідач в жодне судове засідання не з'явився, причини неявки не відомі. Про час і місце розгляду справи відповідач був повідомлений належним чином, ухвали суду отримував.
Неявка представника відповідача не перешкоджає суду вирішити спір по суті в порядку ст. 75 ГПК України за наявними у справі доказами.
У судовому засіданні було залучено в якості третьої особи Попівську сільську раду, на користь бюджету якої в т.ч. повинні зараховуватися кошти за водокористування без дозволу. Явка представника третьої особи обов'язковою не визнавалася.
Заслухавши доводи та пояснення представника позивача, дослідивши наявні у справі письмові докази й оцінивши їх у сукупності, суд задовольняє позовні вимоги повністю з наступних підстав:
У відповідності до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
З матеріалів справи вбачається, що 07.07.2014 Державною екологічною інспекцією у Черкаській області у відповідності до вимог Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.09.2008 №464, проведена планова перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами селянським (фермерським) господарством "Петровіт".
За результатами перевірки було складено акт від 07.07.2014 (а.с. 9-15), в якому зазначено, що селянське (фермерське) господарство "Петровіт" займається вирощуванням зернових технічних культур, вирощуванням великої рогатої худоби. Також було встановлено, що термін дії дозволу на спеціальне водокористування у відповідача закінчився 31.12.2012 і на час перевірки селянське (фермерське) господарство "Петровіт" веде господарську діяльність без відповідного дозволу на спеціальне водокористування. Таке водокористування вважається самовільним, що є порушенням вимог п. 9 ст. 44 та ч. 1 ст. 49 Водного Кодексу України.
Згідно довідки № 185 від 07.07.2014 (а.с. 19), наданої селянським (фермерським) господарством "Петровіт" у період з 01.01.2013 по 07.07.2014 забрано води на потреби господарства 581 м3.
За допущене порушення вимог природоохоронного законодавства голову селянського (фермерського) господарства "Петровіт" - ОСОБА_2 притягнуто до адміністративної відповідальності та складено протокол про адміністративне правопорушення № 008803 від 07.07.2014 (а.с. 16) та винесена постанова про накладення адміністративного стягнення № 008431 від 08.07.2014 (а.с. 17) у вигляді штрафу в розмірі 136,00 грн. Постанова про накладення адміністративного стягнення у встановленому законом порядку була направлена до відділу ДВС Маньківського районного управління юстиції для примусового виконання та 26.09.2014 державним виконавцем відділу ДВС Маньківського районного управління юстиції винесена постанова про закінчення виконавчого провадження в зв'язку зі сплатою штрафу від 25.07.2014 року кв. №50 (а.с. 18).
Внаслідок самовільного використання водних ресурсів, державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Черкаської області, згідно Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 389 від 20.07.2009, зареєстрованої в Мін'юсті України від 14.08.2009 за № 767/16783 (зі змінами Наказ Міністерства екології та природних ресурсів України № 220 від 30.06.2011, зареєстровані в Мін'юсті України від 15.07.2011 за №881/19619), проведено розрахунок розміру збитків за самовільне використання водних ресурсів, згідно якого загальна сума завданих державі збитків складає 22 403,36 грн.
Державною екологічною інспекцією у Черкаській області 09.07.2014 було направлено на адресу селянського (фермерського) господарства "Петровіт" претензію № 01-175/ЮР від 09.07.2014 (а.с. 20), в якій позивач просив відповідача добровільно відшкодувати завдані збитки державі в сумі 22 403,36 грн., яку відповідач залишив без задоволення.
Селянське (фермерське) господарство "Петровіт" не спростувало встановлений перевіркою факт користування ним водою без дозволу на спеціальне водокористування.
Пункт 9 ст. 44 Водного кодексу України передбачає, що водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.
Статтею 48 Водного кодексу України визначено, що спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.
Стаття 49 Водного кодексу України передбачає, що спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу. Дозвіл на спеціальне водокористування видається:
державними органами охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів загальнодержавного значення;
Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими Радами за погодженням з державними органами охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів місцевого значення.
Згідно з п. 6 ч. 3 ст. 110 Водного кодексу України відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні у недотриманні умов дозволу або в порушенні правил спеціального водокористування.
Стаття 111 Водного кодексу України передбачає, що підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України. Відшкодування збитків, завданих внаслідок порушень водного законодавства, не звільняє винних від збору за спеціальне водокористування, а також від необхідності здійснення заходів щодо ліквідації шкідливих наслідків. Притягнення винних у порушенні водного законодавства до відповідальності не звільняє їх від обов'язку відшкодування збитків, завданих ними внаслідок порушення водного законодавства.
Відповідно до ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Статтею 1166 Цивільного кодексу України передбачено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Пунктами 9.1, 9.2 Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затверджена наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 389 від 20.07.2009 та зареєстрованої Мін'юстом України 14.08.2009 № 767/16783 (зі змінами, затверджених наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 30.06.2011 № 220 та зареєстрованої Мін'юстом України 15.07.2011 № 881/19619), встановлений порядок розрахунку розміру відшкодування збитків, обумовлених самовільним використанням водних ресурсів при відсутності дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води)), грн., здійснюється за формулою
Зсам = 100 х W х Тар,
де W - об'єм води, що використана самовільно без дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води)), м3;
Тар - розмір, грн./100 м3, аналогічний ставці збору за спеціальне використання води, встановленої ст. 325 Податкового кодексу України на дату виявлення порушення (для морської води - розмір, грн./100 м3, аналогічний ставці збору за спеціальне використання поверхневих вод для показника "Інші водні об'єкти", встановленої ст. 325 Податкового кодексу України на дату виявлення порушення).
Фактичний об'єм води, що використана самовільно без дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води)), визначається на основі даних: первинної документації, статистичної звітності, ліміту забору та використання води, індивідуальних норм водоспоживання та водовідведення або довідки суб'єкта господарювання за підписом керівництва, завіреної печаткою.
Зроблений державною екологічною інспекцією в Черкаській області розрахунок збитків, завданих державі самовільним використанням відповідачем водою, на загальну суму 22 403,36 грн. відповідає вказаній вище Методиці.
Отже, з урахуванням вказаних положень законодавства суд приходить до висновку, що відповідач, використавши у період з 01.01.2013 по 07.07.2014 на потреби господарства 581 м3 води без спеціального дозволу на водокористування, порушив вимоги ст. ст. 44, 48, 49 Водного кодексу України, тому в силу ст. 111 Водного кодексу України, ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" повинен відшкодувати заподіяну державі цим порушенням шкоду у сумі 22 403,36 грн.
Заперечень проти правильності розрахунку розміру шкоди відповідач суду не подав.
Згідно положень п. 7) ст. 29 та п. 4) 69-1 Бюджетного кодексу України, до доходів Державного бюджету України включаються доходи бюджету, за винятком тих, що згідно із статтями 64, 66, 69, 69-1 та 71 цього Кодексу закріплені за місцевими бюджетами. До доходів загального фонду Державного бюджету України належать 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності. При цьому до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належать 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів, бюджетів об'єднаних територіальних громад, що створюються згідно із законом та перспективним планом формування територій громад - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків.
За доводами позивача даний розподіл коштів між бюджетами шкоди, завданої позивачем водокористуванням без дозволу, проводиться при їх стягненні.
Згідно ст. 49 ГПК України при задоволенні позову з відповідача на користь позивача слід стягнути 1378,00 грн. на відшкодування сплаченого судового збору.
Керуючись ст. 49, 82-85 ГПК України, суд -
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з селянського (фермерського) господарства "Петровіт" (ідентифікаційний код 31774819, Черкаська область, Маньківський р-н с. Попівка, вул. Леніна, 2) 22 403,36 грн. заподіяної державі шкоди відповідно до норм розподілу вказаної суми між бюджетами, зокрема із зарахуванням на рахунок Попівської сільської ради № 33115331700313 код ЄДРПОУ 37981920 ГУДКСУ у Черкаській області МФО 854018 ККД 24062100.
3. Стягнути з селянського (фермерського) господарства "Петровіт" (ідентифікаційний код 31774819, Черкаська область, Маньківський р-н с. Попівка, вул. Леніна, 2) на користь Державної екологічної інспекції у Черкаській області (ідентифікаційний код 38030602, м. Черкаси, вул. Вернигори, 17) -- 1378,00 грн. на відшкодування сплаченого судового збору.
Наказ видати.
Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного господарського суду протягом 10 днів.
Повне рішення складено 26 жовтня 2016 року
Суддя Н.М. Спаських