Справа № 585/4016/16-а
Номер провадження 2-а/585/63/16
25 жовтня 2016 року м.Ромни
Роменський міськрайонний суд Сумської області в складі головуючого-судді В.О. Шульги, з участю секретаря М.В. Шунько, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Ромни адміністративний позов ОСОБА_1 до Роменського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Роменського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Сумської області і прохає суд визнати протиправним та скасувати розпорядження Роменського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Сумської області № 153637 від 23.09.2016 року; зобов'язати Роменське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Сумської області здійснити з 21.04.2016 року перерахунок та виплату їй пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії) в розмірі 80 % від розміру місячної заробітної плати, зазначеної у довідці Прокуратури Сумської області № 18-203зп-16 від 09.09.2016 року. Свої вимоги мотивувала тим, що вона (ОСОБА_1.) перебуває на обліку в Роменському об'єднаному Управлінні Пенсійного фонду України Сумської області, як одержувач пенсії відповідно до Закону України "Про прокуратуру" з 10.12.2002 року. Починаючи з 2003 року, відповідач неодноразово здійснював перерахунок її пенсії згідно поданих довідок прокуратури Сумської області з розрахунку 80% від суми місячної заробітної плати відповідної категорії прокурорських працівників, що підтверджується листом відповідача № Г/90 від 28.09.2016 року. 21.09.2016 року вона звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до виданої Прокуратурою Сумської області Довідки №18-203зп-16 від 09.09.2016 р. Проте, відповідач розпорядженням № 153637 від 23.09.2016 року та повідомленням № 5523/03-18 від 23.09.2016 р. в перерахунку пенсії відмовив у зв'язку з тим, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213 від 02.03.2015 року у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України». «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Позивач вважає, що вказані дії відповідача суперечать положенням діючого законодавства, порушують її права, а тому звернулася до суду з даним позовом.
У судове засідання позивач не з'явилася, в адміністративному позові розгляд справи прохала провести у її відсутності, а також подала до суду заяву з проханням розгляд справи провести у її відсутності, а позовні вимоги задовольнити.
Представник відповідача Нелін К.А. в задоволенні позову прохав відмовити. В наданих письмових запереченнях посилається на те, що починаючи з 10.12.2002 року позивач перебуває на обліку в управлінні, як одержувач пенсії за вислугою років відповідно до ст. 50-1 Закону № 1789. Проте, станом на дату звернення позивача норми вказаного Закону, зокрема щодо перерахунку призначених працівникам прокуратури пенсій у зв'язку із підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників - втратили чинність з 01.01.2015 року на підставі Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року. З 01.04.2015 року набрав чинності Закон України № 213 від 02.03.2015 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення». Згідно з п. 5 Перехідних положень вказаного Закону у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, в тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання/ призначаються, зокрема відповідно до Закону України «Про прокуратуру». З огляду на це, з 1 червня 2015 року органи Фонду не здійснюють призначення, перерахунки пенсій, порядок призначення та перерахунок яких було визначено та передбачено вказаними нормативними актами, оскільки набрали чинності положення спеціального Закону, якими скасовано норми щодо пенсійного забезпечення визначеній категорії осіб (державні службовці, прокурори, судді, народні депутати тощо). Управління не має підстав провести перерахунок пенсії позивачу, оскільки норми Закону № 213 є діючими, рішенням Конституційного Суду України чи іншим законом скасовані не були, а отже підлягають обов'язковому застосуванню органами Пенсійного фонду України та всіма органами державної влади.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
З трудової книжки позивача вбачається, що ОСОБА_1 з 05.11.1992 року працювала у прокуратурі м. Ромни. Наказом № 620 к від 06.12.2002 року звільнена із займаної посади та органів прокуратури у зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру) (а.с.11-12).
Згідно пенсійного посвідчення серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 перебуває на обліку в Роменському об'єднаному УПФУ Сумської області та отримує пенсію за вислугою років (а.с. 5).
Згідно повідомлення Роменського об'єднаного УПФУ Сумської області № Г/90 від 28.09.2016 року ОСОБА_1 знаходиться на обліку в управлінні як одержувач пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» з 10.12.2002 року. Пенсія первинно призначена згідно довідки № 14-424 від 12.02.2002 року виданої прокуратурою Сумської області і особистої заяви № 2/268 від 10.02.2002 року і становила 516,07 грн. (80% від 645,09 грн.). З 01.10.2003 року розмір пенсії перераховано згідно довідки № 14-463 від 29.10.2003 виданої прокуратурою Сумської області і особистої заяви № 2/231 від 03.11.2003 року і становив 643,01 грн. (80 % від 803,76 грн.). З 01.12.2004 року розмір пенсії перераховано згідно довідки № 18-805 від 09.12.2004 року виданої прокуратурою Сумської області і особистої заяви № 2/13 від 14.12.2004 року і становив 772,18 грн. (80 % від 965,23 грн.). З 01.02.2005 року розмір пенсії перераховано згідно довідки № 18-204 від 21.02.2005 року виданої прокуратурою Сумської області і особистої заяви № 2/194 від 28.02.2005 року і становив 839,70 грн. (80 % від 1049,63 грн.). З 01.05.2006 року розмір пенсії перераховано згідно довідки № 18-473 від 07.08.2006 року виданої прокуратурою Сумської області і особистої заяви № 2/821 від 01.09.2006 року і становив 1389,86 грн. (80 % від 1737,32 грн.). З 01.06.2007 року розмір пенсії перераховано згідно довідки № 18-267 від 14.06.2007 року виданої прокуратурою Сумської області і особистої заяви № 2/266 від 21.06.2007 року і становив 1511,62 грн. (80 % від 1889,53 грн.). З 01.03.2008 року розмір пенсії перераховано згідно довідки № 18-104 від 17.03.2008 року виданої прокуратурою Сумської області і особистої заяви № 2/310 від 20.03.2008 року і становив 2112,20 грн. (80 % від 2640.25 грн.). З 01.07.2012 року розмір пенсії перераховано згідно довідки № 18-80-зп від 26.07.2012 року виданої прокуратурою Сумської області і особистої заяви № 1/459 від 26.07.2012 року і становив 3638,27 грн. (80 % від 4547,84 грн.) (а.с. 6).
Згідно довідки Прокуратури Сумської області №18-203зп-16 від 09.09.2016 року ОСОБА_1 працювала в прокуратурі Сумської області на посаді старшого прокурора прокуратури м. Ромни. Заробітна плата з 01 грудня 2015 року складає: основний оклад 1744 грн., кл.чин 125 грн., вислуга років 373,80 грн., щомісячна премія на яку нараховуються страхові внески 3355,23 грн. Доплати, які передбачені законодавством: надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи - 1569,96 грн.; матеріальна допомога на оздоровлення (1/12)- 317,73 грн.; матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань (1/12) - 317,73 грн. Всього 7803,45 грн. (а.с.8).
Позивач ОСОБА_1 21.09.2016 р. звернулася до Роменського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Сумської області з заявою про перерахунок пенсії відповідно до виданої Прокуратурою Сумської області довідки №18-203зп-16 від 09.09.2016 р.
Розпорядженням №153637 від 23.09.2016 року позивачу було відмовлено у здійсненні такого перерахунку з посланням на п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIII від 02.03.2015 року, яким скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема відповідно до Закону України «Про прокуратуру» (а.с. 10).
Також відповідачем на адресу ОСОБА_1 було надіслано повідомленням №5523/03-18 від 23.09.2016 р. зі змістом аналогічним вказаному розпорядженню (а.с.9).
Пенсійне забезпечення прокурорів, до яких законодавцем віднесено позивача, встановлено приписами ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку. Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією, або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією, незалежно від наявності перерв протягом всього періоду на даній роботі.
У відповідності до ч. 12 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 12.07.2001 року N 2663-III, яка діяла на момент призначення пенсії), обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 12.07.2001 року N 2663-III, яка діяла на момент призначення пенсії), призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівниками виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
В подальшому до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» вносились певні зміни.
Так, Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VІ від 08.07.2011 року до вказаної статті внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим же Законом зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 80 відсотків місячного заробітку.
Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини 13, 18 ст. 50-1 Закону № 1789, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку з прийняттям Закону № 3668-VІ змін не зазнали (змінилась лише нумерація частин цієї статті).
Таким чином внесені зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є ч.ч. 13, 18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру»
Згідно з пунктом 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Позивачу пенсія була призначена 10.12.2002 року (а.с. 6), тобто до набрання чинності вказаним законом.
Як вбачається з матеріалів справи, звертаючись до відповідача, позивач просив зробити перерахунок пенсії, а тому, відповідач повинен був провести перерахунок, керуючись ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в чинній редакції Закону станом на день виходу позивачем на пенсію).
Статтями 22, 92 ч. 1 Конституції України визначені права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод визначаються Законами України. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Аналогічна правова позиція зі спірного питання вже була висловлена Верховним Судом України у постанові від 10 грудня 2013 року у справі № 21-348а13.
Відповідно до ч.2 ст.161 КАС України при виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд зобов'язаний враховувати висновки Верховного Суду України, викладені у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 237 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Виходячи з наведеного та на підставі наданих суду доказів, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Твердження відповідача, зокрема про відсутність правових підстав для проведення перерахунку пенсії позивача, з посиланням на п. 5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни від 02.03.2015 року № 213-VІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», є необґрунтованими тому, що він застосував нові положення до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності.
Таке застосування норм права суперечить вимогам ч. 1 ст. 58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.
Керуючись ст. ст. 22, 92 Конституції України, ст. ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», п. 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VІ від 08.07.2011 року, ст. ст. 6 - 7, 11, 71, 86, 94, 159, 163 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Роменського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати Розпорядження Роменського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Сумської області № 153637 від 23.09.2016 року.
Зобов'язати Роменське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Сумської області здійснити з 21.04.2016 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії) в розмірі 80 відсотків від розміру місячної заробітної плати, зазначеної у довідці Прокуратури Сумської області №18-203зп-16 від 09.09.2016 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Роменський міськрайонний суд Сумської області протягом 10 днів з дня отримання копії постанови, і набирає законної сили після закінчення строків на апеляційне оскарження.
Суддя: підпис…
Копія вірна:
СУДДЯ РОМЕНСЬКОГО МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ В. О. Шульга