Справа №2- 1174/2010
27 серпня 2010 року
Недригайлівський районний суд Сумської області в складі:
головуючого судді - Жмурченка В.Д. при секретарі - Коваль В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Недригайлів справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Недригайлівському районі, Сумській області, про перерахунок та виплату пенсії,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом та просить суд постановити рішення, яким зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Недригайлівському районі, Сумській області, здійснити йому перерахунок та виплату державної та додаткової пенсії з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 та з 10 лютого 2010 року по день винесення рішення судом.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовував тим, що він має першу категорію, як особа яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи, а також за рішенням медико-соціальної експертизи йому було встановлено 3 групу інвалідності, по захворюванню, пов'язаному з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильської АЕС. При цьому, позивач зазначав, що він звертався із заявою про перерахунок його пенсії відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", між тим, відповідач необгрунтовано відмовив йому \ такому перерахунку.
В судовому засіданні позивач підтримав свої вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача до суду не Уявився але проти позову заперечив, вважає що позов >адоволенню не підлягає просить в зв'язку з цим відмовити в задоволенні позову посилаючись на відповідність розміру пенсії позивача вимогам чинного законодавства надавши при цьому до .•уду письмову заяву.
Суд, заслухавши доводи сторін перевіривши зібрані по справі докази, вважає, що позов іідлягає частковому задоволенню.
Судом встановлено, що позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на -чорнобильській АЕС, є інвалідом 3 групи. Інвалідність позивача пов'язана з наслідками чорнобильської катастрофи.
За матеріалами пенсійної справи позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду як гримувач пенсії по інвалідності в розмірі фактичних збитків відповідно до Закону України „Про статус і . ціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як учасник -свідації на Чорнобильській АЕС 1 категорія та має 3 групу інвалідності.
Позивач звертався до відповідача із заявою про перерахунок пенсійного забезпечення, на що "тїимав відмову.
10 лютого 2010 року рішенням Недригайлівського районного суду за період з 1 січня 2008 -у по І0 лютого 2010 року зобов"язано відповідачів зробити перерахунок та виплату державної ":чсії як інваліду 3 групи, щодо захворювання яких встановлено зв'язок з Чорнобильською тастрофою, в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком, згідно до ч.4 ст.54 Закону України „Про гітус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та тоерахунок та виплату додаткової пенсії як інваліду 3 групи за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 5t "о мінімальної пенсії за віком, згідно до ст.50 Закону України „Про статус та соціальний захист |гг«:мадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Але на даний час відповідачами не зроблений перерахунок та не виплачена як державна так і додаткова пенсія за 2007 та 2010 рік.
Задовольняючи даний позов суд виходить з того, що відповідач необгрунтовано відмовив позивачу в перерахунку пенсії виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого ст.28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до ч.І ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорії зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту населення визначені та закріплені в Законі України від 28.02.1991 року №796 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (надалі по тексту Закон №796).
Статтею 54 Закону № 796 передбачено, що у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по 3-ій групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до ст. 50 Закону № 796 особам, які є інвалідами 3 групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком.
За таких обставин на думку суду правильним та таким, що відповідають Закону № 796, є те, що позивач має право на призначення пенсії в розмірі, не нижчому 6 мінімальних пенсій за віком, та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком.
Наявність у позивача такого права є визначальним для вирішення вказаного спору, крім того, це право гарантується Конституцією України (ч.2 ст.46 Конституції України).
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положенням ч.4,5 ст.8 ЦПК України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на збов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Отже, за конституційними нормами, виходячи із пріоритетності законів над незаконними актами, суд дійшов до висновку, що при розмірі пенсії позивачеві застосуванню підлягають ч.І ст.50 та ч.4 ст.54 Закону України № 796
Суд також вважає за невірним посилання відповідача на ч.5 ст.54 Закону № 796, якою "ередбачено, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи іхворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи : гзначається Кабінетом Міністрів України, оскільки надання законодавцем такого права їбінету Міністрів України не означає, що останній, встановлюючи такий порядок може пустити звуження змісту та обсягу прав позивача, встановлених цим Законом. Тобто, Кабінет ністрів України повинен був встановити зазначений порядок, не порушуючи положень цього --ону, в тому числі й інших законів, якими встановлено мінімальний розмір пенсії за віком.
Зі ст.ст.50, 54 Закону № 796 випливає, що під час визначення розміру пенсії та місячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю за основу їх нарахування береться мір мінімальної пенсії за віком.
За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за ізилами, передбаченими ст.28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне - іхування", іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював ий розмір, немає.
На думку суду не може бути взято до уваги і положення ч.З ст.28 зазначеного Закону, з якої зає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом 1 частини 1 цієї статті, овується виключно для визначення розмірів пенсії, призначених згідно з цим Законом, оскільки .сть такої норми та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для .¦еи в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на отримання пенсії і щомісячної
ової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це
влено ст.ст. 50, 54 Закону №796.
Відповідно до ч.З ст.67 Закону № 796, яка набрала чинності 31.10.2006 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст.54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій, та розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Аналіз зазначеної норми, яка є імперативною, свідчить, що підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового прожиткового мінімуму, і цей перерахунок здійснюється з дня встановлення цього мінімуму.
Відповідно до ч.І ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Оскільки позивачеві слід визначати пенсію виходячи з мінімальної пенсії за віком, яка встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, то в разі збільшення розміру цього прожиткового мінімуму перерахунок пенсії позивачеві повинен проводитись виходячи з нового розміру мінімальної пенсії за віком.
Постановляючи судове рішення у даній справі, суд виходить з того що конституційні принципи, на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина в Україні, включаючи і право на пенсійне забезпечення, передбачене ст. 1,3, частиною 2 ст.6 ст.8 частиною 2 ст.19, ст. ст 22,23, частиною 1 ст. 24 Конституції України, набуте у сфері пенсійного забезпечення, не може бути скасоване, звужене. Правовою гарантією забезпечення державою даного права є виконання прийнятих на себе зобов'язань, виходячи з положень принципу верховенства права, закріпленого як статтею 8 Конституції України, так і саттею 8 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суд вважає, що дії відповідача щодо виплати державної пенсії позивачу у розмірах менших від 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії у розмірі меншому від 50% мінімальної пенсії за віком є незаконними, оскільки не відповідають вимогам ст.50 та ч.4 ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Рішеннями Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року за № 6-рп/2007 та від 22 травня 2008 року за №10-рп/2008 зміни внесені Законами України "Про державний бюджет України на 2007 - 2008 роки та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" до ст.ст. 50,54,67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визнано неконституційними.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" і Законом України «Про державний бюджет України на 2010 рік» дію ст. ст. 50,54,67 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" не зупинено.
Рішення Конституційного Суду України є обов"язковим до виконання на всій території України, 'статочним і не може бути оскарженим.
Суд також вважає за необхідне поновити позивачу термін для звернення до суду з даним лозовом.
Відповідно до ст.ст. 256, 257 ЦК України позовна давність-це строк, у межах якого соба може звернутися з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу. Загальна ~озовна давність встановлюється тривалістю у три роки.
Відповідно до ст. 261 ЦК України перебіг позовної давності починається від дня коли соба дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав.
Відповідно до ст.ст.72,73 ЦПК України право на вчинення процесуальної дії втрачається ; закінченням строку встановленого законом або судом.
Суд поновлює або продовжує строк, встановлений відповідно законом або судом, за 'Лопотанням сторони у разі його пропущення з поважних причин.
Позивач до суду з даним позовом звернувся 17 серпня 2010 року.
Виходячи з цього за загальною нормою задоволенню підлягають лише вимоги позивача m передують трьох річний термін з дня звернення тобто з 17 серпня 2007 року.
Відповідач просить суд відновити його порушені права з 9 липня 2007 року.
В судовому засіданні було встановлено що позивач має слабке здоров"я, часто знаходиться на стаціонарному лікування по факту захворювання яке пов"язано з ліквідацією аварії на ЧАЕС а тому на думку суд пропущений термін звернення до суду <і «илягає поновленню.
Відповідно до вимог ч.2 ст. 152 Конституції України, закони , інші правові акти або їх окремі ложення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, тому відповідач на думку суду ( враховуючи поновлений строк звернення з позовом до суду Івановичу) з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 та з 10 лютого 2010 року по 27 серпня 20109року ( по день фактичного винесення судом рішення по даній справі) під час обчислення пенсії та додаткової пенсії особам які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, повинен керуватися ст. 50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в редакції закону від 06.06..1996 року № 230/96 BP та ст.67 даного Закону в редакції від 05.10.2006 року № 231.
Згідно Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито" громадяни, віднесені до 1 та 2 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи звільнені від сплати судового збору.
Керуючись ст.ст. 22,46,48 Конституції України, Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ч.І ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ст. ст. 10,60,212, 215 ЦПК України,-
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду в Недригайлівському районі Сумської області, про перерахунок та виплату пенсії задовільнити. Поновити термін для звернення до суду з даним позовом.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду в Недригайлівському районі Сумської області здійснити ОСОБА_1 з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 та з 10 лютого 2010 року по 27 серпня 2010 року перерахунок та виплату державної пенсії як інваліду 3 групи, щодо захворювання якого встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком, згідно до ч.4 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду в Недригайлівському районі Сумської області здійснити ОСОБА_1 з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 та з 10 лютого 2010 року по 27 серпня 2010 року перерахунок та виплату щомісячної додаткової пенсії як інваліду З групи за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, згідно до ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Стягнути з Управління Пенсійного Фонду України в Недригайлівському районі Сумської області на користь ОСОБА_1 37 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи, понесених позивачем при подачі позовної заяви до суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається Апеляційному суду Сумської області через Недригайлівський районний суд протягом десяти днів з дня його проголошення.
Особи які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя В.Д. Жмурченко