Роздільнянський районний суд Одеської області
м. Роздільна, вул. Леніна, 37а, 67400, (04853) 3-18-58
Справа № 2-а-1496/11
"30" вересня 2011 р. Роздільнянський районний суд Одеської області в складі:
головуючого судді - Панчук А . І розглянувши у судовому засіданні в м. Роздільна Одеської області в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України з Роздільнянському районі Одеської області про визнання протиправних дій і відшкодування шкоди заподіяної внаслідок прийняття .органом держеної влади України нормативно-правового акту визнаного незаконним та про визнання бездіяльності Управління Пенсійного фонду України в Роздільнянському районі Одеської області щодо щомісячного підвищення до пенсії, як дитині війни,
08.06.2011 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до відповідача, посилаючись на те, що згідно положень ст.1 Закону України „Про соціальний захист дітей війни»він має статус дитини війни, у зв'язку з чим на підставі ст.6 Закону він, як дитина війни, починаючи з 01.01.2006 року має право на доплату до пенсій в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Щомісячне грошове підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком йому не виплачувалося.
Позивач просить суд поновити йому пропущений строк для звернення до суду за захистом прав, свобод і інтересів; визнати протиправними дії управління ПФУ в Роздільнянскому районі щодо перерахування та сплати йому щомісячної доплати до пенсії як «дитині війни» та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Роздільнянському районі перерахувати і сплатити йому в повному обсязі підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни»починаючи з 01.01.2006 року по 01.06.2011 року, а також, нараховувати підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни»в подальшому.
Ухвалою судді від 10.06.2011 року адміністративний позов в частині позовних вимог за період з 01.01.2009 року по 07.12.2010 року залишено без розгляду, а щодо решти позовних вимог, а саме з 08.12.2010 року провадження по справі відкрито.
Сторони в судове засідання не з'явилися.
Відповідач надіслав суду письмові заперечення на позовну заяву, в яких зазначив, що діяв в межах своїх повноважень, наданих йому законами України та відповідними підзаконними нормативно-правовими актами. Вказуючи на те, що Законом України "Про соціальний захист дітей війни" передбачено, що фінансування виплат по даному Закону проводиться з Державного бюджету України. Бюджетне законодавство України не передбачало видатків на виплату допомоги дітям війни.
Суд, дослідивши матеріали справи та письмові заперечення представника відповідача, дійшов наступного нисиовку.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Роздільнянському районі Одеської області, має статус «Дитина війни», отримує пенсію за віком.
Враховуючи зазначений статус позивач відповідно до ст.6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війниямає право на отримання державної соціальної допомоги 30% мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ст.6 ЗУ "Про соціальний захист дітей війни" фінансове забезпечення державних соціальних “дрантій здійснюється за рахунок Державного бюджету України.
Відповідно до ст.8 Конституції України діє принцип верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності (держави.
Відповідно до ч.І ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право Іна забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Таким чином, щомісячна доплата до пенсії для дітей війни є формою соціального забезпечення громадян, які відповідно до спеціального закону, є дітьми війни. Тобто, фактично ця щомісячна надбавка є формою реалізації конституційного права громадян, які є дітьми війни, на соціальний захист.
Пунктом 41 розділу 11 Закону України “Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до оеяких законодавчих актів України”ч.1 ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”була викладена в овій редакції, згідно якої дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України “Про статус ветеранів
війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи де соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встає для учасників війни.
Рішенням Конституційного суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року визнано неконстит; положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік»щодо викладення положень ст. 6 України «Про соціальний захист дітей війни»в новій редакції.
Відповідно до ч.2 ст.150 Конституції України до повноважень Конституційного Суду України на офіційне тлумачення Конституції України та законів України. З питань, передбачених цією с Конституційний Суд України ухвалює рішення, які є обов'язковими до виконання на всій території Украі остаточними і не можуть бути оскаржені.
Таким чином, враховуючи преюдиціальне значення рішення Конституційного Суду України дл загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії пс статті зазначеного Закону, що визнані неконституційними, суд приходить до висновку про обов'язок відп перерахувати та виплатити позивачу підвищення до пенсії у розмірі, встановленому статтею 6 Закону № 219 18 листопада 2004 року.
В 2010 році дія ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»не призупинялася, а застої відповідачем положень постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року щодо визі розміру підвищення пенсії є безпідставним, оскільки розмір підвищення пенсії визначений Законом України соціальний захист дітей війни», який має вищу юридичну силу, ніж постанова Кабінету Міністрів України.
Згідно з ч.І ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, в у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
З огляду на те, що 19 червня 2011 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Закону л "Про Державний бюджет України на 2011 рік" № 3491-У1 від 14.06.2011 року, яким установлено, що у 20 норми і положення статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" застосовуються у пор розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу б Пенсійного фонду України на 2011 рік. Кабінет Міністрів України на виконання Закону України від 14 2011 р. N 3491-У1 "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" 06.і року прийняв постанову №745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок державного бюджету», яка набрала чинності 23 липня 2011 року. У зв»язку з вищевикладеним та враховуй відповідач провадить виплати саме на цій підставі, вимоги позивача підлягають частковому задоволенню з 22 липня 2011 року включно .
Відповідно до частини 1, 2 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, і грунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказів правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує адміністративного позову.
Відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обгрунтування правомірності своєї бездіяльності
За таких обставин, надбавка, передбачена статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей підлягала виплаті у період з урахуванням проведених виплат.
Судові витрати суд розподіляє відповідно до ст. 94 КАС України.
На підставі ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», керуючись ст.ст.9, 69-71, 86, 94,158-163, 167 КАС України, суд
Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Роздільнянському районі Одеської області про стягнення недоплачених сум щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни»- задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління пенсійного фонду України у Роздільнянському районі Одеської області у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 щомісячної державної соціальної допомоги як дитині війни в розмірі меншому, ніж встановлено ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війні. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Роздільнянському районі Одеської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 щомісячної державної соціальної допомоги, як війни в розмірі 30 % мінімальної пенсії за період з 08.12.2010 року по 22.07.2011 року, з урахуванням проведених виплат відповідно до ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Роздільнянський районний суд Одеської області шляхом подачі протягом 10 днів апеляційної скарги з дня проголошення постанови, а у разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови, протягом 10 днів з дня отримання її копії.
Суддя А.І. Панчук