Справа № 645/4451/16-а
Провадження № 2-а/645/228/16
Постанова
іменем України
19 жовтня 2016 року
Фрунзенський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді - Іващенко С.О.
за участю секретаря судових засідань - Новицької Я.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Східної міжрайонної виконавчої дирекції Харківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання дій та бездіяльності неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом, в якому просить зобов'язати Східну міжрайонну виконавчу дирекцію Харківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності призначити та виплатити їй допомогу по тимчасовій непрацездатності згідно листка непрацездатності серії АГЦ № 868012 - період з 06.07.2016 року по 09.11.2016 року допомогу по вагітності та пологах у відповідності до даних, викладених у довідці про заробітну плату № 711 від 14.07.2016р., виданої Донецьким регіональним виробничим управлінням Комунального підприємства «Вода Донбасу».
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що вона є внутрішньо переміщеною особою з тимчасово непідконтрольній Українській владі території у зв'язку із здійсненням АТО. Позивач зазначила, що з квітня 2007р. по теперішній час перебуває в трудових відносинах з Донецьким регіональним виробничим управлінням КП «Вода Донбасу» на посаді секретаря керівника.
При зверненні до роботодавця за оплатою лікарняного листа серії АГЦ № 868012 - період з 06.07.2016 року по 09.11.2016 року по вагітності та пологам, позивачу було відмовлено у зв'язку з відсутністю фінансування через припинення роботи Управління Державного казначейства України у м. Донецьк в наслідок проведення в деяких районах Донецької області антитерористичної операції. Крім того, фінансування страхувальника, Донецьке РВУ КП «Вода Донбасу», який зареєстрований у м. Донецьку, віднесеному до населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження згідно з розпорядженням КМУ від 07.11.2014р. № 1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» може бути здійснено після перереєстрації підприємства на контрольовану державною владою територію, або після повернення цієї територій під контроль державної влади.
14.07.2016р. позивач звернулась за місцем свого фактичного перебування із заявою до Східної міжрайонної виконавчої дирекції Харківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про здійснення їй нарахування та виплати матеріального забезпечення на період тимчасової непрацездатності згідно лікарняного листа серії АГЦ № 868012 - період з 06.07.2016 року по 09.11.2016 року по вагітності та пологам, проте, відповідачем було відмовлено їй з посиланням на Постанову Правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 26.12.2014р. №37 про затвердження порядку матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районі проведення АТО.
Позивач вважає дії відповідача незаконними та такими, що обмежують її гарантоване право на соціальний захист.
Суд, дослідивши матеріали справи та проаналізувавши доводи, наведені у позові, вважає, що позов підлягає задоволенню.
В судовому засіданні позивач підтримала свої позовні вимоги, посилаючись на обставини, викладені в позові, просила позов задовольнити.
Представник відповідача Хорошилова О.В., яка діє на підставі довіреності, в судовому засіданні проти позову заперечувала, посилаючись на те, що відповідно до затвердженого правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 26.12.2014р. №37 Порядку надання матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, не передбачено надання допомоги по вагітності та пологах, якщо страховий випадок настав після переміщення з терміном вагітності більше 30 тижнів. Таким чином, у позивача, як застрахованої особи, страховий випадок настав 06.07.2016р., тобто після 30 тижнів з дати переміщення, Східна міжрайонна виконавча дирекція Харківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності не має правових підстав для призначення та виплати позивачу допомоги по вагітності та пологах за рахунок коштів Фонду, оскільки вказані правовідносини не підпадають під дію норм, визначених Порядком №37, а отже позивач не є особою, яка набула права на надання їй матеріального забезпечення відповідно до зазначеного Порядку.
Крім того, відповідач в своїх запереченнях зазначив, що постановою КМУ «Про деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей» №595 від 07.11.2014р. затверджено Тимчасовий порядок фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, згідно з яким, у населених пунктах Донецької та Луганської областях, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, видатки з державного бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування здійснюються лише після повернення згаданої території під контроль органів державної влади.
Таким чином, відповідач вважає позовні вимоги безпідставними, необґрунтованими, та такими, що суперечать вимогам чинного законодавства, а тому просить в їх задоволенні відмовити.
Судом встановлено, що згідно довідки від 29.09.2015р. № НОМЕР_1 ОСОБА_2 є переміщеною з тимчасово окупованої території України, яка зареєстрована у АДРЕСА_1, та мешкає у АДРЕСА_2.
Як вбачається зі свідоцтва про народження серія НОМЕР_3, виданий 13.09.2016р. Фрунзенським районним у м. Харкові відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області позивач ОСОБА_2 зазначена матір'ю ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, актовий запис №493.
Згідно копії трудової книжки НОМЕР_4 від 03.08.2006р., на підставі п. 3 наказу № 63-к від 02.04.2007р. по Донецькому районному управлінню Державному виробничому підприємству «Укрпромводчермет», яке перейменоване в КП «Компанія «Вода Донбасу» позивач ОСОБА_2 працює на посаді секретаря керівника з 22.03.2007р.
Як вбачається з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Державної реєстраційної служби України, КП «Компанія «Вода Донбасу» внесений до реєстру платників податку.
Згідно довідки№711 від 14.07.2016р. КП «Компанія «Вода Донбасу», ОСОБА_2 працює на посаді секретаря керівника з 22.03.2007р. з посадовим окладом згідно штатного розкладу - 2 750,00 грн..
06 липня 2016р. позивачу Харківською міською поліклінікою №3 виданий листок непрацездатності серії АГЦ № 868012 - період з 06.07.2016 року по 09.11.2016 року по вагітності та пологам.
Правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності відповідно п. 2 постанови Кабінету Міністрів України №531 затверджено «Порядок надання матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції вимушеним переселенцям» № 37 від 26.12.2014 зареєстрованої в Мінюсті 21.01.2015 (далі - Порядок № 37).
Згідно цього порядку матеріальне забезпечення надається особам, які перебувають (перебували) у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями чи фізичними особами або були добровільно застраховані та переміщуються з тимчасово окупованої території і районів проведення антитерористичної операції.
14 липня 2016 року позивач звернулась до Східної міжрайонної виконавчої дирекції Харківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності із проханням нарахування та виплати їй матеріального забезпечення на період тимчасової непрацездатності згідно лікарняного листа серії АГЦ № 868012 по вагітності та пологам.
Відповідно листа Східної міжрайонної виконавчої дирекції Харківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 1476-03-17 від 19.07.2016 року, на підставі затвердженого правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 26.12.2014р. №37 Порядку надання матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, не передбачено надання допомоги по вагітності та пологах, якщо страховий випадок настав після переміщення з терміном вагітності більше 30 тижнів.
Суд не погоджується з таким висновком відповідача виходячи з наступного.
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я визначаються Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105- XIV (далі - Закон № 1105-XIV).
Відповідно до ст. 18 Закону № 1105-XIV страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності підлягають особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності та господарювання, у тому числі в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів або у фізичних осіб, а також обрані на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в інших органах.
Частиною 1 ст. 19 Закону № 1105-XIV визначено, що право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності мають застраховані громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.
Згідно з ч. 1ст. 20 Закону № 1105-ХІУза страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності надаються такі види матеріального забезпечення та соціальних послуг, зокрема, допомога по вагітності та пологах.
Частиною 1ст. 30 Закону № 1105-XIV передбачено, що матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності застрахованим особам, які працюють на умовах трудового договору (контракту), призначаються та надаються за основним місцем роботи (крім допомоги по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), допомоги по вагітності та пологах, які надаються за основним місцем роботи та за сумісництвом у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України).
Відповідно до ч. 4 ст. 19 Закону № 1105-XIV застраховані особи, які протягом дванадцяти місяців перед настанням страхового випадку за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування мають страховий стаж менше шести місяців, мають право на матеріальне забезпечення відповідно до цього Закону в таких розмірах: допомога по вагітності та пологах - виходячи з нарахованої заробітної плати, з якої сплачуються страхові внески, але в розрахунку на місяць не вище двократного розміру мінімальної заробітної плати та не менше за розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом у місяці настання страхового випадку.
Постановою КМУ № 595 від 07.11.2014, затверджений Тимчасовий порядок фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, відповідно до п. 2 якої у населених пунктах Донецької та Луганської областей, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, видатки з бюджетів фондів загальнообов'язкового соціального страхування здійснюються лише після повернення згаданої території під контроль органів державної влади.
Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» має юридичну адресу: 83048, Донецька область , місто Донецьк, проспект Визволення Донбасу, буд. 8-А, а тому згідно розпорядження КМУ від 07.11.2014 № 1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» включений до переліку населених пунктів на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження.
А тому, Управління Державного казначейства України в м. Донецьку може здійснити фінансування підприємства тільки після повернення даної території під контроль органів державної влади.
Так, 01.10.2014 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 531 «Про особливості реалізації прав деяких категорій осіб на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Постанова № 531).
Вказаною Постановою визначено, що особи, які перебувають (перебували) у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями чи фізичними особами або були добровільно застраховані та переміщуються з тимчасово окупованої території і районів проведення антитерористичної операції (далі - застраховані особи), мають право на надання матеріального забезпечення (якщо страховий випадок настав до моменту переміщення застрахованої особи) та соціальних послуг відповідно до Законів України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" і ;Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" робочими органами виконавчих дирекцій Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань (далі - фонди) за фактичним місцем проживання (перебування) у порядку, встановленому правліннями фондів. Матеріальне забезпечення виплачується застрахованим особам в установленому порядку через банки; матеріальне забезпечення та соціальні послуги надаються за умови подання документів, що підтверджують право застрахованих осіб на їх надання, а у разі відсутності таких документів - на підставі відомостей Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до ст. 1 Закону України від 20.10.2014 № 1706-VII «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (далі - Закон № 1706- VII) внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, який постійно проживає в Україні, якого змусили або який самостійно покинув своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Частинами 1, 2 ст. 4 Закону № 1706-VII визначено, що факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Підставами для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є наявність реєстрації місця проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.
Механізм видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України, району проведення антитерористичної операції чи населеного пункту, розташованого на лінії зіткнення регулюється Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України, району проведення антитерористичної операції чи населеного пункту, розташованого на лінії зіткнення, затвердженим Постановою КМУ від 01.10.2014 № 509.
Відповідно до п. 1 вказаного Порядку довідка є документом, який видається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і перемішуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, або змушені були покинути своє постійне місце проживання в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють своїх повноважень, і перемістилися в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі.
Отже, згідно вищезазначених нормативно-правових документів, позивач фактично втратила своє право на отримання матеріальної допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологам у тому розмірі, в якому мала право її отримати за основним місцем роботи у м. Донецьку.
Статтею 14 Закону України від 20.10.2014 № 1706-VII «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» встановлена заборона дискримінації, зокрема передбачено, що внутрішньо переміщені особи користуються тими ж правами і свободами відповідно до Конституції, законів та міжнародних договорів України, як і інші громадяни України, що постійно проживають в Україні. Забороняється їх дискримінація при здійсненні ними будь-яких прав і свобод на підставі, що вони є внутрішньо переміщеними особами.
В даному випадку відношення до внутрішньо переміщених осіб, що продовжують переміщуватися або перемістилися із окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, та страховий випадок в яких настав зі спливом передбаченого Порядком № 37 терміну при реалізації їх права на отримання соціальних гарантій в розумінні ст. 14 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод і ст. 1 Протоколу № 12 до Конвенції є дискримінацією.
Крім того, відповідно до п. 19 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про незалежність судової влади» № 8 від 13.06.2007 року, в якому зазначено, що відповідно до ст. ст. 8, 22 Конституції України не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини та громадянина, а також нові закони, які звужують зміст та обсяг встановлених Конституцією України і чинними законами прав і свобод. А при визначенні юридичної сили законів та інших нормативно-правових актів щодо їх діяльності суди керуються Конституцією України як актом прямої дії.
Відповідно до ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно з ч.ч. 1,2 ст. 24 Конституції України громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками».
Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання» реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією України, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
В даному випадку відношення до внутрішньо переміщених осіб з окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення при реалізації їх права на отримання соціальних гарантій в розумінні ст. 14 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод і ст. 1 Протоколу № 12 до Конвенції є дискримінацією.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, суд приходить до висновку, що право ОСОБА_2 на отримання допомоги по тимчасовій непрацездатності та по вагітності і пологах в установлених законодавством розмірах не може бути обмежений формальним підходом пропуску 30-ти тижневого терміну з дати переміщення, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.6-14, 71, 158-162, 163, 167, 183-2, 186, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105- XIV, Постановою КМУ № 531 «Про особливості реалізації прав деяких категорій осіб на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Східної міжрайонної виконавчої дирекції Харківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання дій та бездіяльності неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Східної міжрайонної виконавчої дирекції Харківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що полягає у не нарахуванні та невиплаті ОСОБА_2 допомоги по вагітності та пологах згідно листа непрацездатності.
Зобов'язати Східну міжрайонну виконавчу дирекцію Харківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності призначити та виплатити ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, ІПН НОМЕР_2 допомогу по вагітності та пологах згідно листа непрацездатності серії АГЦ № 868012 - період з 06.07.2016 року по 09.11.2016 року у відповідності до даних, викладених у довідці про заробітну плату № 711 від 14.07.2016р., виданої Донецьким регіональним виробничим управлінням Комунального підприємства «Вода Донбасу».
Постанова суду може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Фрунзенський районний суд м. Харкова протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування частини третьої статті 160 КАС України, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя -