Постанова від 25.10.2016 по справі 629/3054/16-а

Справа № 629/3054/16-а

Провадження№2-а/629/61/16

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.10.2016 року Лозівський міськрайонний суд Харківській області у складі:

головуючого судді - Попова Олексія Григоровича,

за участі секретаря судового засідання - Габор В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Лозова Харківської області у залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Лозівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до відповідача про зобов'язання вчинити певні дії, в якому просить визнати неправомірною відмову Лозівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області від 21.07.2016 року за № 4107/04-19 в наданні довідки про заробітну плату державного службовця на посаді завідувача сектору кадрового забезпечення станом на 01 грудня 2015 року для перерахунку пенсії на державній службі. Зобов'язати Лозівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області надати їй довідку про заробітну плату державного службовця на посаді завідувача сектору кадрового забезпечення за грудень 2015 року, яка містить її посадовий оклад, надбавку за ранг, надбавку за вислугу років, надбавку за високі досягнення у праці, премію та інші виплати (згідно форми довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, затверджену постановою правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року № 15-1) на підставі особового рахунку, платіжної відомості або інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату за грудень 2015 року.

Позивач у судове засідання з'явилася, в своїй позовній заяві просить позов розглядати без її участі, всі обставини справи викладені в позовній заяві повністю підтримує (а.с. 1-5).

Представник відповідача - Лозівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області у судове засідання не з'явилася, надала заяву, в якій просить розглянути справу без участі представника. При винесенні рішення просить врахувати заперечення, які були залучені до матеріалів справи (а.с. 76-77).

Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов до наступного.

Згідно ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Із матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 працювала на посаді завідувача сектору кадрового забезпечення управління Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області, з 04.09.2008 року перебуває на обліку в Лозівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області та їй призначено пенсію по інвалідності 2 група (загальне захворювання) згідно Закону України «Про державну службу», про що видано посвідчення серії НОМЕР_1 (а.с. 7).

11 липня 2016 року позивач звернулась до відповідача з заявою про видачу їй довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям для здійснення перерахунку пенсії з 01 грудня 2015 року (а.с. 10).

Однак, листом Лозівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області за № 4107/04-19 від 21.07.2016 року позивачу було відмовлено у видачі даної довідки з тих підстав, що постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»внесено зміни до постанови КМУ від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», а саме вилучено п. 4 постанови щодо порядку визначення заробітної плати для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ. Також управління зазначило, що не має можливості надати довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, в зв'язку з відсутністю порядку визначення заробітної плати для її заповнення (а.с. 11).

Перевіряючи правомірність дій відповідача щодо відмови у видачі позивачу довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, суд враховує наступні положення законодавства України.

Пенсійне забезпечення державних службовців в період до 01.05.2016 року було врегульоване нормами Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року.

Законом України від 28.12.2014 року № 76-УІІІ статтю 37-1 Закону України № 3723-ХІІ «Про державну службу» викладено в іншій редакції, при цьому встановлено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця на той час визначався постановою КМУ від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (далі - Постанова № 865).

Так, відповідно до пункту 4 Постанови № 865 (у редакції від 25.03.2014), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України, заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи із заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.

Пунктом 5 Постанови № 865 було встановлено, що перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (далі - Постанова № 1013) до Постанови № 865 внесено зміни, які застосовуються з 01.12.2015 року, а саме: виключено пункт 4, а пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».

Форма довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, затверджена постановою правління Пенсійного фонду України № 15-1 від 04.09.2013 року та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 26.09.2013 року за № 1661/24193, якою передбачені складові заробітної плати державного службовця.

Таким чином, Постановою № 865, на час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу довідки про заробітну плату для здійснення перерахунку пенсії (11.07.2016), не було визначено порядку перерахунку пенсії державного службовця.

На теперішній час, Кабінетом Міністрів України, всупереч положень статті 37-1 Закону № 3723-ХІІ «Про державну службу», не визначено порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям.

Згідно із статтею 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Частиною першою статті 58 Конституції України гарантовано, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Європейський суд з прав людини у рішенні по справі «Будченко проти України» (заява №38677/06) зазначив (п.п.38-40) про те, що відсутність механізму реалізації відповідного законодавчого положення, становить втручання у право особи за ст. 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Крім того, відповідно до статті 49 Кодексу законів про працю України власник або уповноважений ним орган зобов'язаний видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, в установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати.

Тобто, зазначена норма Закону безальтернативно покладає обов'язок на власника або уповноважений ним орган прийняти рішення про видачу довідки про заробітну плату працівникам, які перебували чи перебувають у трудових правовідносинах із ними.

Суд, не приймає до уваги посилання відповідача на пункт 5 Прикінцевих положень Закону України № 213-УІІІ від 02.03.2015 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», яким визначено, що в разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів «Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про судоустрій і статус суддів», «;Про статус народного депутата України», «;Про Кабінет Міністрів України», «;Про судову експертизу», «;Про Національний банк України», «;Про службу в органах місцевого самоврядування», «;Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, тому що наведена законодавча норма стосується виключно призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На переконання суду позивачем доведено ті обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, а відповідачем не доведено правомірність відмови у видачі ОСОБА_1 довідки з усіма складовими заробітної плати працюючого державного службовця за відповідною посадою, а тому позовні вимоги про визнання неправомірної відмови в наданні довідки та зобов'язання видати таку довідку підлягають задоволенню.

Згідно ст. 94 КАС України, суд стягує за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень з відповідача на користь держави судовий збір у розмірі 551,20 грн..

Керуючись ст.ст. 2, 6, 17-18, 41, 69-71, 94, 98, 158, 160-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Лозівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати неправомірною відмову Лозівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області від 21.07.2016 року за № 4107/04-19 в наданні довідки про заробітну плату державного службовця на посаді завідувача сектору кадрового забезпечення станом на 01 грудня 2015 року для перерахунку пенсії на державній службі.

Зобов'язати Лозівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області надати їй довідку про заробітну плату державного службовця на посаді завідувача сектору кадрового забезпечення за грудень 2015 року, яка містить її посадовий оклад, надбавку за ранг, надбавку за вислугу років, надбавку за високі досягнення у праці, премію та інші виплати (згідно форми довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, затверджену постановою правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року № 15-1) на підставі особового рахунку, платіжної відомості або інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату за грудень 2015 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень з Лозівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області на користь держави судовий збір в сумі 551,20 грн..

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Лозівський міськрайонний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: Олексій Григорович Попов