Постанова від 26.10.2016 по справі 628/3281/16-а

Справа № 628/3281/16-а

Провадження № 2-а/628/72/16

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 жовтня 2016 року Куп'янський міськрайонний суд Харківської області

У складі: головуючого - судді Коваленко О.А.

при секретарі Горбашовій І.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Куп'янську адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Куп'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання дій неправомірними, призначення пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру», -

ВСТАНОВИВ:

19 вересня 2016року позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом, посилаючись на те, що 08 вересня 2016 року вона звернулася до Куп'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської областіз заявою про призначення їй пенсії за вислугу років відповідно до ст.86 Закону України "Про прокуратуру". Рішенням Комісії для розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій в Куп'янському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області за № 76 від 14 вересня 2016 року в призначенні пенсії відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру" відмовлено на підставі того, що Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року № 213-VІІІ з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії чи щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України "Про прокуратуру".

Свої позовні вимоги позивачка обґрунтовує тим, що 15.07.2015 р. набрав чинності Закон України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII, статтею 86 якого визначено порядок пенсійного забезпечення працівників прокуратури. За приписами ч.1 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року вислуги років не менше 22 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 12 років 6 місяців. Оскільки при зверненні до відповідача з заявою про призначення пенсії стаж за вислугу років складав 22 роки 07 місяців 04 дні, в тому числі на посадах прокурора - 18 років 7 місяців 13 днів, позивач вважає, що має всі необхідні умови для призначенні пенсії за вислугу років у відповідності до ч.1 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" та просить суд визнати протиправними дії Куп'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо відмови в призначенні пенсії на підставі ч.1 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру"; скасувати рішення Комісії для розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій в Куп'янському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області за № 76 від 14 вересня 2016року про відмову у призначенні пенсії за вислугу років відповідно до ч.1 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру"; зобов'язати Куп'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області здійснити призначення пенсії на підставі ч.1 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру", починаючи з 08.09.2016 року, а також стягнути з відповідача понесені судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 551 грн. 20 коп.

У судове засіданя позивачка ОСОБА_1 не з'явилась, надавши заяву про розгляд справи у її відсутність, адміністративний позов підтримала у повному обсязі та просить його задовольнити.

Представник відповідача - Куп'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області в судове засідання не з'явився, надавши зареречення в яких проти задоволення адміністративного позову заперечував, підтримавши письмові заперечення, у яких вказав, що п. 5 прикінцевих Положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VIII від 02.03.2015 року, відповідно до якого у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Суд, заслухавши сторони, вивчивши матеріали справи, приходить до такого.

Встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, працює на посаді прокурора Куп'янського відділу Ізюмської місцевої прокуратури Харківської області, що підтверджується копією посвідчення працівника прокуратури, копією трудової книжки (а.с. 7, 8, 9, 14 ).

Відповідно до ч.1 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014року прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року вислуги років не менше 22 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 12 років 6 місяців.

Відповідно до ч.6 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014року до вислуги років, що дає право на пенсію згідно з цією статтею, зараховується час роботи на прокурорських посадах, зазначених у статті 15 цього Закону, стажистами, на посадах помічників і старших помічників прокурорів; слідчими, суддями; на посадах начальницького складу органів внутрішніх справ, податкової міліції, кримінально-виконавчої служби, офіцерського складу Збройних Сил України, Служби безпеки України, інших утворених відповідно до законодавства України військових формувань, на посадах державних службовців, які обіймають особи з вищою юридичною освітою; у науково-навчальних закладах Генеральної прокуратури України працівникам, яким до набрання чинності цим законом було присвоєно класні чини (працівникам військової прокуратури - відповідні військові звання), у тому числі час наукової та викладацької роботи в інших науково-навчальних закладах, якщо вони мали науковий ступінь чи вчене звання; на адміністративних та викладацьких посадах, посадах наукових працівників у Національній академії прокуратури України; на виборних посадах у державних органах, на посадах в інших організаціях, якщо працівники, яким до набрання чинності цим Законом було присвоєно класні чини (працівникам військової прокуратури - відповідні військові звання), були направлені туди, а потім повернулися в органи прокуратури; військова служба, половина строку навчання у вищих юридичних навчальних закладах денної форми навчання або на юридичних факультетах вищих навчальних закладів денної форми навчання; відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, якщо така відпустка надавалася.

Рішення Комісії для розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій в Куп'янському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області за № 76 від 14 вересня 2016року встановлено та не оспорюється відповідачем, що ОСОБА_1 звернулася з заявою про призначення пенсії за вислугу років відповідно до ст.86 Закону України "Про прокуратуру" 08 вересня 2016року та її стаж за вислугу років на час звернення за призначенням пенсії складав 22 роки 07 місяців 04 дні, в тому числі на посадах прокурора - 18 років 7 місяців 13 днів, що також підтверджується записами у трудовій книжці (а.с. 5, 6 ).

Вищезазначеним рішенням Комісії для розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій в Куп'янському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області за № 76 від 14 вересня 2016року в призначенні пенсії відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру" ОСОБА_1 відмовлено, посилаючись на те, що Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року № 213-VІІІ з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії / щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України "Про прокуратуру".

Закон України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII, статтею 86 якого визначено порядок пенсійного забезпечення працівників прокуратури, набрав чинності 15.07.2015 р.

Враховуючи, що позивачем ОСОБА_1 реалізовано своє право на звернення за призначенням пенсії 08.09.2016р., питання щодо наявності права на пенсійне забезпечення як працівника прокуратури має вирішуватись у відповідності до приписів чинної на цей час ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року, якою визначено спеціальний вид пенсійного забезпечення для працівників прокуратури України. Будь які зміни до вищезазначеної статті щодо відсутності права працівників прокуратури України на звернення до державних органів Пенсійного фонду України на призначення пенсії за вислугу років законодавцем, Верховною Радою України, на сьогоднішній день не внесено та не прийнято.

Отже, положення цієї статті є чинними і дають право працівникам прокуратури України, за наявності на день звернення з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року вислуги років не менше 22 років 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 12 років 6 місяців звертатися до органів Пенсійного фонду України про призначення відповідної пенсії за вислугу років.

Відповідно до статті 8 Конституції України в Україні діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу та пріоритет над іншими нормативно - правовими актами. Закони та підзаконні нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції і повинні відповідати їй. Норми Конституції є нормами прямої дії.

Статтею 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Статтею 58 Конституції України закріплено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Згідно з вимогами статті 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

За приписами статей 21, 22 Конституції України права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними; при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист і сформулював чітку правову позицію, згідно з якою Конституція України відокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справах щодо права на пільги, від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 щодо пільг, компенсацій і гарантій та від 11 жовтня 2005 року № 8-рп/2005 про рівень пенсії і щомісячного довічного грошового утримання).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказує на те, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення (рішення № 5-рп/2002).

22.05.2008 Конституційний Суд України в рішенні №10-рп/2008 зазначив, що однією з конституційних гарантій прав і свобод людини і громадянина є недопущення їх скасування чи звуження їх змісту та обсягу при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів.

Визнання Законом правових актів такими, що втратили чинність, зупинення їх дії, внесення до них змін і доповнень стосовно раніше закріплених в них прав і свобод людини і громадянина Конституційний Суд України вважає скасуванням або обмеженням цих прав і свобод.

Виходячи з висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства або прийняттям нових законодавчих актів.

Посилання відповідача на п. 5 прикінцевих Положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VIII від 02.03.2015 року, відповідно до якого у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України є необгрунтованими та помилковими, оскільки 14 жовтня 2014 року було прийнято Закон України «Про прокуратуру» № 1697-VII, який набув законної сили 15.07.2015 року, тобто після 01.06.2015року, та статтею 86 якого врегульовано питання пенсійного забезпечення працівників прокуратури.

Неузгодженість між чинними нормативно-правовими актами, їхнє протиріччя з одного й того самого предмета регулювання, а також суперечність між двома формально чинними нормами права, прийнятими з одного й того ж питання вирішується шляхом вибору того нормативного акта, який має бути застосований до конкретного випадку (юридичного факту).

Враховуючи те, що Закон України «Про прокуратуру» № 1697-VII вступив в силу пізніше ніж Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», а також те, що цей закон є спеціальним законом, який регулює пенсійне забезпечення працівників прокуратури, підстави для застосування відповідачем положень пункту 5 прикінцевих Положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» відсутні та є безпідставними.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про наявність підстав для визнання дій відповідача протиправними щодо відмови в призначенні позивачу пенсії на підставі ч. 1 ст. 86 Закону України « Про прокуратуру» та скасуванні рішення Комісії для розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій в Куп'янському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області за № 76 від 14 вересня 2016 року в частині відмови у призначенні пенсії за вислугу років відповідно до ч. 1 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» .

Згідно із частиною 1 статті 83 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсії призначаються з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсії призначаються з більш раннього строку. Аналогічні приписи містяться у частині 1 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідно до якої, пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку. Таким чином, право позивача на призначення пенсії підлягає відновленню з дня звернення ОСОБА_1 з заявою про призначення пенсії, тобто з 08.09.2016 року.

Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст. ст. 2, 3, 11, 71, ч. 1 ст. 94, 160-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. ст. 16, 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697-VІІ, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Куп'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання дій неправомірними, призначення пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» - задовольнити.

Визнати протиправними дії Куп'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії на підставі ч.1 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру".

Скасувати рішення Комісії для розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій в Куп'янському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області за № 76 від 14 вересня 2016року в частині відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до ч.1 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру".

Зобов'язати Куп'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області здійснити призначення ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, пенсії на підставі ч.1 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру", починаючи з 08.09.2016 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Куп'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківській області витрати із сплати судового збору за подання позову в сумі 551 грн. 20 коп.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Куп'янський міськрайонний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії даної постанови, з одночасним поданням апеляційної скарги до апеляційної інстанції.

Головуючий: Коваленко О.А.