Справа № 626/1842/16-а
Провадження № 6-а/626/1/2016
Іменем України
25.10.2016 року Красноградський районний суд Харківської області в складі:
головуючого судді Гусар П.І.,
при секретарі Івашкіній Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, із зацікавленою особою Красноградським районним відділом Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області про зміну способу і порядку виконання рішення суду, -
Красноградське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області звернулося до суду із заявою, в якому просить змінити спосіб і порядок виконання виконавчого листа Красноградського районного суду Харківської області від 10.08.2016 року за №626/856/16-а про стягнення на користь ОСОБА_1 судового збору у розмірі 551,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, та встановити, що стягнення на користь ОСОБА_1 судового збору в сумі 551,20 грн. необхідно здійснювати за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду Державною Казначейською службою України.
В обгрунтування своїх вимог заявник зазначив, що 10.08.2016 року Красноградським районним судом Харківської області було видано виконавчий лист №626/856/16-а про стягнення на користь ОСОБА_1 судового збору в сумі 551,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області.
12.08.2016 року на адресу Красноградського ОУ ПФУ було направлено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №51923827 від 11.08.2016 року, у відповідності до якої Управлінню ПФУ було запропоновано у встановлений термін добровільно виконати рішення суду.
Разом з тим існують обставини, які роблять неможливим виконання виконавчого листа №626/856/16-а від 10.08.2016 року. Так відповідно ст. 6 ЗУ «Про виконавче провадження» рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Згідно ч.1 ст.3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 05.06.2012 року за №4901-VI виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень-за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
У відповідності до п.2 ст.3 вказаного Закону стягувач за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу звертається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у строки, встановлені ЗУ «Про виконавче провадження», із заявою про виконання рішення суду.
Постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 року за №845 затверджено Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного або місцевого бюджетів або боржників, згідно з п.3 якого такі рішення виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів.
Пунктом 24 Порядку встановлено, що стягувачі, на користь яких прийнято рішення про стягнення коштів з рахунків боржника, подають до органу Казначейства, в якому обслуговується боржник, документи, зазначені в п.6 цього Порядку.
Управління ПФУ повідомляє про відсутність відповідних бюджетних призначень на 2016 рік в межах яких існує можливість здійснити списання грошових коштів для відшкодування сплаченого позивачем судового збору, що підтверджується листом Головного управління ПФУ в Харківській області від 21.07.2016 року за №11753-04/20.
Від представника УПФ України в Красноградському районі надійшла заява про розгляд справи у його відсутність.
Представник зацікавленої особи Красноградського РВ ДВС ГТУЮ у Харківській області в судове засідання не з'явився, будучи належним чином повідомленим про дату, час і місце розгляду справи, про причини неявки не повідомили.
На підставі ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали адміністративної справи № 626/856/16-а суд приходить до висновку, що подання про зміну способу і порядку виконання рішення суду підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що постановою Красноградського районного суду Харківської області від 30.05.2016 року визнано протиправними дії Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови в перерахунку ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки №18-170 від 26.02.2016 року, виданої прокуратурою Харківської області, відповідно до ст. 501 Закону України "Про прокуратуру" та зобов'язано Красноградське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст. 501 Закону України "Про прокуратуру" у редакції, яка була чинна на час призначення позивачу пенсії , у розмірі 90% від розміру місячної заробітної плати, зазначеної у довідці № 18-170 від 26.02.2016 року, виданої прокуратурою Харківської області, з 01.01.2016 року без обмеження граничного розміру пенсії та виплатити різницю між фактично отриманою пенсією. Також стягнуто на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 551,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.
10.08.2016 року Красноградським районним судом Харківської області було видано виконавчий лист №626/856/16-а про стягнення на користь ОСОБА_1 судового збору в сумі 551,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області.
12.08.2016 року на адресу Красноградського ОУ ПФУ було направлено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №51923827 від 11.08.2016 року, у відповідності до якої Управлінню ПФУ було запропоновано у встановлений термін добровільно виконати рішення суду.
Відповідно до листа Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (яке є розпорядником бюджетних призначень вищого рівня) від 21.07.2016 року за №11753-04/20 коштів в 2016 році за КЕКВ 2800 на сплату судового збору немає.
Згідно ч.1 ст.3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 05.06.2012 року за №4901-VI виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень-за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Вказані норми діючого законодавства свідчать про те, що стягнення (списання) грошових коштів за судовими рішеннями, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень-за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Вищевикладені факти призводять до необхідності зміни порядку та способу виконання виконавчого листа №626/856/16-а від 10.08.2016 року.
Згідно ст. 263 ч.1 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Під зміною способу і порядку виконання рішення розуміється прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленими.
Тобто зі змісту вказаної норми випливає, що суд за наявності обґрунтованих підстав та належних доказів, може змінити спосіб та порядок виконання рішення суду, або ж відмовити по даному питанню, не змінюючи при цьому його змісту.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що є всі підстави для зміни порядку і способу виконання виконавчого листа Красноградського районного суду Харківської області від 10.08.2016 року за №626/856/16-а про стягнення на користь ОСОБА_1 судового збору у розмірі 551,20 грн., так як стягнення вказаної суми необхідно здійснювати за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для виконання рішень суду Державною казначейською службою України.
Керуючись ст. ст. 5,33 Закону України Про виконавче провадження, ст. 263 КАС України суд,-
Змінити спосіб і порядок виконання виконавчого листа Красноградського районного суду Харківської області від 10.08.2016 року за №626/856/16-а про стягнення на користь ОСОБА_1 судового збору у розмірі 551,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, та встановити, що стягнення на користь ОСОБА_1 судового збору в сумі 551,20 грн. необхідно здійснювати за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду Державною Казначейською службою України.
На ухвалу може бути подано апеляційну скаргу до Харківського апеляційного адміністративного суду через Красноградський районний суд протягом п'яти днів з дня отримання ухвали.
Суддя