Провадження № 2-о/641/349/2016 Справа № 641/8723/16-ц
26 жовтня 2016 року Комінтернівський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді Колодяжної І.М.
за участю секретаря Ягодіної М.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , зацікавлена особа: Фрунзенський районний в м. Харкові відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області , про встановлення факту народження, -
Заявник ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про встановлення факту народження дитини, у якій зазначила, що вона є матір,ю дитини ОСОБА_2 , який народився 08 жовтня 2016 року ум. ОСОБА_3 , Донецької Народної Республіки , про що свідчить медичне свідоцтво про народження серії №1634 від 08.10.2016 року , яке видане заявнику ОСОБА_3 республіканським центром охорони материнства та дитинства . При зверненні до Фрунзенського районного у місті Харкові відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області заявнику було відмовлено у реєстрації дитини, оскільки підставою для державної реєстрації народження на території України є медичне свідоцтво про народження (форма №103/о) ,форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров,я України від 08.08.2006 року №545, що видається закладами охорони здоров,я незалежно від підпорядкування та форми власності, де приймаються пологи та також відомості про народження зазначеної дитини відсутні у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян. Встановлення факту народження дитини необхідно для здійснення реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження дитини.
У судове засідання заявник не з ,явилася, в позовній заяві зазначила про розгляд справи за її відсутності .
Представник заінтересованої особи - Фрунзенський районний в м. Харкові відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській областіу судове засідання не з'явився.
Суд, вивчивши матеріали справи, приходить до висновку, що заява про встановлення факту народження дитини підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини .
Відповідно дост. 7 Закону України «Про громадянство України»особа, батьки якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Згідно ч. 1ст. 144 Сімейного кодексу України, батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану, а Конвенцією про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованоюпостановою Верховної ради України №789-ХІІ від 27.02.1991 року, встановлено, що дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування.
Відповідно до ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності закладу документа охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Судом встановлено, що згідно медичного свідоцтва про народження, № 1634 від 08.10.2016 виданого ОСОБА_3 Республіканським центром охорони материнства та дитинства , у ОСОБА_1 , 08 жовтня 2016 року об 16:00 год , народився хлопчик з вагою 3250 г.
Як вбачається в копії свідоцтва про одруження серії І-НО №066986 виданого ОСОБА_3 міським відділом реєстрації актів цивільного стану ОСОБА_3 обласного управління юстиції , 20.10.2006 року , заявник ОСОБА_1 з 20.10.2006 року перебуває у шлюбі з ОСОБА_4 , про що зроблено актовий запис №1493 .
Відповідно до положень ч. 1 ст. 2571 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника..
Надане заявником медичне свідоцтво про народження № 1634 від 08.10.2016 видане ОСОБА_3 Республіканським центром охорони материнства та дитинства - тобто медичним закладом, розташованим на тимчасово неконтрольованій території.
Відповідно до ч. 2, ч. 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Враховуючи викладене, надане заявником медичне свідоцтво про народження є незаконним і не створює правових наслідків.
Згідно листа Фрунзенського районного у місті Харкові відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області від 19.10. 2016 року заявнику відмовлено у реєстрації дитини, оскільки підставою для державної реєстрації народження на території України є медичне свідоцтво про народження (форма №103/о) ,форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров,я України від 08.08.2006 року №545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 року за №1150/13024, що видається закладами охорони здоров,я незалежно від підпорядкування та форми власності, де приймаються пологи .Також зазначено , що відомості про народження зазначеної дитини відсутні у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян.
Приписами п.7 ч. 1ст. 256 ЦПК України , встановлено, що суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження, а відповідно до п. 18Постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Згідно зіст. 14 ЦПК України , рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв'язку із встановленим судом фактом. В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту громадянського стану орган державної реєстрації актів громадянського стану провадить відповідний запис на підставі рішення суду.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014р. № 120 Україна вживає всіх необхідних заходів щодо гарантування прав і свобод людини і громадянина, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, усім громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Встановлення факту, що має юридичне значення, необхідно заявнику для державної реєстрації народження дитини.
На підставі викладеного, а також враховуючи те, що законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, суд приходить до висновку про задоволення заяви про встановлення факту народження дитини, що надасть заявнику можливість отримати свідоцтво про народження, видане відповідним державним органом України.
Згідно зіст.257-1 ЦПК України, у рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків. Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст.10, 209,212, 214-215,256-259 ЦПК України, суд,-
Заяву ОСОБА_5 - задовольнити.
Встановити факт народження ОСОБА_5 Ктериною Олександрівною , ІНФОРМАЦІЯ_1, хлопчика ОСОБА_2 , вагою 3250 г., 08 жовтня 2016 року об 16:00 год у місті ОСОБА_3.
Судове рішення підлягає негайному виконанню згідно вимог ч. 4 ст. 257-1, п. 8 ч. 1 ст. 367 ЦПК України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: ОСОБА_6