Рішення від 20.10.2016 по справі 641/5116/16-ц

Провадження № 2/641/2034/2016 Справа № 641/5116/16-ц

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 жовтня 2016 року м. Харків

Комінтернівський районний суд м. Харкова в складі:

головуючого судді - Онупко М.Ю.,

за участю секретаря - Нагорної М.Р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Харкові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 економіки та комунального майна Харківської міської ради до ОСОБА_2, ОСОБА_3, третя особа Харківська міська рада про визнання договору укладеним,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 економіки та комунального майна Харківської міської ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2, ОСОБА_3, третя особа Харківська міська рада, в якому просить визнати укладеним договір про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова між ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_1 економіки та комунального майна Харківської міської ради в редакції, викладеній в позовній заяві.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що згідно з інформацією, яка вказана у декларації про готовність об'єкта до експлуатації від 31.08.2015 року ХК 142152433379 ОСОБА_2 та ОСОБА_3 є замовниками закінченого будівництвом об'єкта по вул. Самаркандській, 61 у м. Харкові, який розташовано на території Комінтернівського району м. Харкова. У зв'язку з нормами чинного законодавства, обов'язок звернутися до органу місцевого самоврядування з заявою про укладення договору пайової участі у розвитку інфраструктури відповідного населеного пункту Законом покладено саме на замовника такого будівництва, та укладання договору пайової участі є обов'язковим.

Ухилення замовника від укладення договору пайової участі є порушенням зобов'язань та вимог, які прямо передбачені Законом, такими діями забудовника порушуються права та інтереси територіальної громади міста Харкова на отримання пайових внесків чим завдається майнова шкода місцевому бюджету.

Відповідно до декларації про готовність об'єкта до експлуатації, зареєстрованої ОСОБА_1 ДАБІ у Харківській області від 31.08.2015 року ХК 142152433379 ОСОБА_2 та ОСОБА_3 є замовниками реконструкції індивідуального житлового будинку за адресою: м. Харків, вул. Самаркандська, 61. В пункті 11-1 декларації зазначена інформація про документ на земельну ділянку щодо будівництва об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури, а саме: витяг з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності 31.03.2015 року ЕЕО 901962, кадастровий № 6310136900:07:025:0007, реєстраційний № 609874263101. Свідоцтво про право власності на нерухоме майно 31.03.2015 року № 35701996 СТА 381486.

На виконання вимогЗакону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (далі - Закон) рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 09.11.2011 № 804 затверджено Порядок пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова (зі змінами рішення від 22.05.2013 року № 319) (далі - Порядок), який містить механізм залучення до пайової участі, порядок укладення договорів та розрахунку розміру величини пайового внеску.

Відповідно до п. 1.2 цього Порядку пайова участь у розвитку інфраструктури м. Харкова є обов'язковою для всіх замовників (фізичних осіб - підприємців, фізичних та юридичних осіб), які мають намір здійснити нове будівництво, реконструкцію, розширення, капітальний ремонт, технічне переоснащення та реставрацію об'єкта містобудування на території м. Харкова, незалежно від форми власності замовника, розташування та функціонального призначення об'єкта будівництва.

Пайова участь замовника полягає у перерахуванні до бюджету м. Харкова коштів на створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Харкова у розмірах: 10% загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для нежитлових будівель та споруд та 4 % загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для житлових будинків.

Залучення замовників здійснюється на підставі договорів про пайову участь, які укладаються з ОСОБА_1 економіки та комунального майна. Типовий договір затверджено цим Порядком. Для укладення такого договору замовник зобов'язаний звернутись із відповідною заявою до ОСОБА_1.

Визначений Законом та Порядком пайової участі обов'язок відповідачем не виконано та не укладено з ОСОБА_1 економіки та комунального майна міської ради відповідного договору про пайову участь.

Розділом 5 Порядку пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова урегульоване питання залучення замовників до пайової участі у розвитку інфраструктури м. Харкова у разі ухилення від укладання договору.

Спори, пов'язані з укладенням договору пайової участі замовників будівництва у розвитку інфраструктури м. Харкова, обов'язковість укладення яких встановлена законом, в тому числі при ухиленні від укладення договору однієї або обох сторін, вирішуються в судовому порядку (п. 5.10. Порядку). Звернень від відповідачів щодо укладення договору чи протоколу розбіжностей ні до ОСОБА_1 економіки та комунального майна, а ні до Харківської міської ради не надходило. Також на теперішній час звернення щодо змін в істотні умови договору про пайову участь відповідачів до позивача або Харківської міської ради не надходило.

Враховуючи вищевикладене, позивач був вимушений звернутися до суду з вказаним позовом.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_4 позовні вимоги підтримала в повному обсязі та, посилаючись на положення викладені в позовній заяві, просила їх задовольнити.

Відповідач ОСОБА_2 у судовому засіданні проти позовних вимог заперечувала в повному обсязі.

До судового засідання відповідач ОСОБА_3 до судового засідання не з'явилася, про час, місце та дату слухання справи була повідомлена належним чином.

У судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_3 - ОСОБА_5 проти позову заперечувала в повному обсязі та пояснила, що відповідачам у справі на праві часткової власності належать частини зазначеного домоволодіння, та її довірителю належить на праві власності 83/100 частин житлового будинку, а відповідачу ОСОБА_2 належить 17/100 частин житлового будинку. Вказані частини домоволодіння, що належать відповідачам, є меншими, ніж передбачений законодавством у розмірі 300 кв.м.

З приводу укладення договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова зазначила, вказаний договір укладається до прийняття об'єкта в експлуатацію. Спірний об'єкт нерухомого майна прийнятий в експлуатацію у 2015 році, тобто термін укладення договору позивачем було пропущено.

До судового засідання представник третьої особи Харківської міської ради не з'явився, про час, місце та дату слухання справи був повідомлений належним чином, про причину неявки суду не повідомив.

Дослідивши матеріали справи, докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що згідно Декларації про готовність об'єкта до експлуатації, зареєстрованої 31.08.2015 року № ХК 142152433379 була проведена реконструкція індивідуального житлового будинку за адресою: м. Харків, вул. Самаркандська,61, загальною площею 330,1 кв.м., житловою площею 177,4 кв.м., замовниками є ОСОБА_2 та ОСОБА_3 В Декларації зазначено вважати закінченим будівництвом об'єкт готовим до експлуатації (а.с. 15-21).

04.12.2015 року на адресу відповідачів були надіслані повідомлення про невиконання ними ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», згідно з якими замовник зобов'язаний до прийняття об'єкта в експлуатацію укласти договір про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова з органом місцевого самоврядування та перерахувати кошти до бюджету міста. Запропоновано звернутись із заявою до ОСОБА_1 економіки та комунального майна Харківської міської ради для підготовки проекту договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова (а.с.22,24)

31.12.2015 року на адресу відповідачів було надіслано пропозицію про укладення договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова при реконструкції індивідуального житлового будинку за адресою: м. Харків, вул. Самаркандська,61 (а.с. 25).

Згідно проекту договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова та розрахунку величини пайової участі при реконструкції індивідуального житлового будинку за адресою: м. Харків, вул. Самаркандська,61, зазначено, що опосередкована вартість 1 кв.м. складає 11955 грн., загальна кошторисна вартість реконструкції об'єкта становить 3 946 345,50 грн., розмір пайової участі 157 853,82 грн., збільшення розміру пайової участі згідно з п. 5.5 Порядку пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова 15 785,38 грн., а всього до сплати 173 639,20 грн. (а.с. 28-29, 30).

Відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно, індексний номер 51459622 від 06.01.2016 року, ОСОБА_3 на праві приватної власності належить земельна ділянка, площею 0,0516 га, за адресою: м. Харків, вул. Самаркандська,61, кадастровий номер: 6310136900:07:025:0009, та згідно свідоцтва про право власності на нерухоме майно. індексний номер 45562832 від 13.10.2015 року, ОСОБА_3 на праві спільної часткової власності належить 83/100 житлового будинку, з надвірними будівлями, загальною площею 330,1 кв.м., житловою площею 177,4 кв.м. (а.с. 49,51).

Також, відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно, індексний номер 51457244 від 06.01.2016 року, ОСОБА_2 на праві приватної власності належить земельна ділянка, площею 0,0369 га, за адресою: м. Харків, вул. Самаркандська,61, кадастровий номер: 6310136900:07:025:0008, та згідно свідоцтва про право власності на нерухоме майно, індексний номер 45562289 від 13.10.2015 року, ОСОБА_2 на праві спільної часткової власності належить 17/100 житлового будинку, з надвірними будівлями, загальною площею 330,1 кв.м., житловою площею 177,4 кв.м. (а.с. 69,71).

Договором про порядок користування житловими будинками від 05.03.2016 року, посвідченого приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу ОСОБА_6, зареєстрований в реєстрі за № 1112, укладений між ОСОБА_3 та ОСОБА_2, встановлено такий порядок користування житловими будинками та надвірними будівлями, загальною площею 330,1 кв.м., житловою площею 177,4 кв.м.: у користуванні ОСОБА_3 знаходиться житловий будинок літ. «А-1», також прибудова літ. «А8 », житловий будинок в цілому літ. «К-2», заг. пл. 209,6 кв.м., житл. пл. 113,9 кв.м., сарай літ. «Е», хвіртка №5, огорожа №7, ворота №8, огорожа №9, розташованій на окремій земельній ділянці площею 0,0516 га; у користуванні ОСОБА_2 знаходиться житловий будинок літ. «А-1», також житлова прибудова літ. «А1 -1», прибудова літ. «а1», прибудова літ. «а4», та прибудова літ. «а6», літ. «а7», ганок літ. «а5», навіс літ. «З», навіс літ. «И», погріб «Л», огорожа №1, ворота №4, зливна яма № 6, розташованій на земельній ділянці площею 0,0369 га (а.с. 48).

Згідно зі ст. 1 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Відповідно до ст.ст. 3, 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України.

Під способами захисту суб'єктивних цивільних прав розуміють закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав та вплив на правопорушника. Загальний перелік таких способів захисту цивільних прав та інтересів передбачений ст. 16 ЦК України.

Згідно п. 4 ч. 1ст. 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» замовник - фізична або юридична особа, яка має намір щодо забудови території (однієї чи декількох земельних ділянок) і подала в установленому законодавством порядку відповідну заяву.

Згідно ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» зазначено, що порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону. Замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту. Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури. До пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не залучаються замовники у разі будівництва, в тому числі: індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків загальною площею до 300 квадратних метрів, господарських споруд, розташованих на відповідних земельних ділянках. Величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і поза майданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій. У разі якщо загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта не визначена згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами, вона визначається на основі встановлених органом місцевого самоврядування нормативів для одиниці створеної потужності. Встановлений органом місцевого самоврядування для замовника розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не може перевищувати граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту. Граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту з урахуванням інших передбачених законом відрахувань не може перевищувати: 4 відсотки загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для житлових будинків. Договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.

На виконання положень Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 9 листопада 2011 року №804 (зі змінами внесеними рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 22 травня 2013 року №319) затверджено «Порядок пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова».

Відповідно до п. п. 1.2, 1.3. цього Порядку він визначає умови та встановлює процедуру залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі (внеску) у розвитку інфраструктури замовниками будівництва на території м. Хакрова. Замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки в місті Харкові, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста, крім випадків, передбачених чинним законодавством України та цим Порядком.

Згідно п.п. 2.1.-2.3. Порядку після прийняття рішення про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для будівництва об'єкта замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки, зобов'язаний звернутися до ОСОБА_1 економіки та комунального господарства Харківської міської ради для укладення попереднього договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова. Попереднім договором замовник бере на себе зобов'язання не пізніше ніж за 30 календарних днів до введення в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта, укласти з ОСОБА_1 економіки та комунального майна Харківської міської ради основний договір про пайову участь. До заяви про намір укласти договір замовнику необхідно додати, зокрема, копію рішення Харківської міської ради про надання згоди на розробку документації із землеустрою щодо будівництва об'єкта.

Розділом 5 встановлено порядок залучення замовників до пайової участі у розвитку інфраструктури м. Харкова у разі ухилення від укладання договору.

Згідно пункту 1.6 «Порядку пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова» замовник будівництва - фізична або юридична особа, яка має у власності або у користуванні земельну ділянку (ділянки) та яка має намір здійснювати будівництво або змінити об'єкт будівництва, у тому числі під час проведення будівництва без зовнішніх геометричних розмірів та фундаментів у плані об'єкта будівництва.

Відповідно до Декларації про готовність об'єкта до експлуатації, зареєстрованої 31.08.2015 року № ХК 142152433379, замовниками ОСОБА_2 та ОСОБА_3 була проведена реконструкція індивідуального житлового будинку за адресою: м. Харків, вул. Самаркандська,61, загальною площею 330,1 кв.м., житловою площею 177,4 кв.м.

Згідно ст. 9 Закону України "Про архітектурну діяльність" будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Реконструкція перебудова об'єктів будівництва, яка передбачає удосконалення виробництва, підвищення його техніко-економічного рівня та якості продукції, що виготовляється, поліпшення умов експлуатації та проживання, якості послуг, зміну основних техніко-економічних показників (кількість продукції, потужність, функціональне призначення, геометричні розміри тощо) (Згідно з ДБН А.2.2-3-2012).

Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 07.07.2011 року за № 109 затверджено Перелік об'єктів будівництва, для проектування яких містобудівні умови та обмеження не надаються.

Пунктом 25 Переліку визначено, що підчас реконструкції житлових та нежитлових приміщень без зміни їх зовнішньої конфігурації, улаштування в існуючих житлових будинках, адміністративно-побутових будівлях підприємств та громадських будівлях вбудованих приміщень громадського призначення, містобудівні умови та обмеження не надаються.

За таких обставин вищезгаданими нормами законодавець чітко поділяє осіб, які зобов'язані прийняти участь у розвитку інфраструктури даної місцевості шляхом укладення договору пайового внеску та подальшого перерахування коштів до місцевих бюджетів, та осіб, на яких таке зобов'язання не поширюється.

І саме у випадках (реконструкція приміщень без зміни зовнішньої конфігурації об'єкта по зовнішнім контурам фундаменту для яких містобудівні умови та обмеження не надаються), у органів місцевого самоврядування відсутні повноваження щодо можливості самостійно чи в судовому порядку залучити замовника будівництва до пайової участі у розвитку інфраструктури міста. Про це свідчить і вищенаведений п. 2.3 Порядку в частині переліку документів, що надаються для укладення договору про пайову участь.

В інших випадках у Харківської міської ради (коли фізична особа має намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, вона подає виконавчому органові міської ради заяву про намір такої забудови та має обов'язок одержати містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва, що надаються спеціально уповноваженим органом містобудування та архітектури Харківської міської ради) наявні можливості та повноваження до залучення замовника будівництва до пайової участі у розвитку інфраструктури міста.

За змістом наведених норм обов'язковою умовою для виникнення у сторін правовідносин щодо пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту є наявність у замовника будівництва у власності чи користуванні однієї чи декількох земельних ділянок та намір замовника будівництва щодо здійснення забудови території.

Відповідно до ч. 5 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій.

У разі якщо загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта не визначена згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами, вона визначається на основі встановлених органом місцевого самоврядування нормативів для одиниці створеної потужності.

Пунктом 3.2. Порядку передбачено, що розмір пайової участі у розвитку інфраструктури м. Харкова становить:

1) 10 відсотків загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для нежитлових будівель та споруд;

2) 4 відсотки загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для житлових будинків.

Зазначені положення відповідають ч. 6 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Позивачем було розраховано та передбачено в проекті договору, який він просить визнати укладеним, розмір пайового внеску відповідачів у сумі 173 639,20 грн.

При цьому відповідно до декларації про готовність об'єкта експлуатації, поданої відповідачами, кошторисна вартість будівництва за затвердженою проектною документацією склала 235 422 грн.

Слід зазначити, що необхідною і достатньою умовою укладення договору про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту, передбаченою чинним Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», є укладення зазначеного договору не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.

Однак, згідно матеріалів справи та пояснень представника відповідача ОСОБА_3 - ОСОБА_5, житловий будинок по вул. Самаркандська, 61 в м. Харкові є закінченим, та об'єкт прийнятий до експлуатації, що підтверджується декларацією про готовність об'єкта до експлуатації, зареєстрованої 31.08.2015 року № ХК 142152433379.

Також судом було встановлено, що ОСОБА_3 на праві спільної часткової власності належить 83/100 частини, а в свою чергу ОСОБА_2 - 17/100 частини житлового будинку, з надвірними будівлями, загальною площею 330,1 кв.м., житловою площею 177,4 кв.м. Тобто кожна з вказаних часток житлового будинку є меншою, ніж гранична величина встановлена ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» в розмірі 300 кв.м., що унеможливлює залучення відповідачів до пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту шляхом укладення відповідного договору.

Згідно до ст.11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як по зверненню фізичної чи юридичної особи, в межах заявлених ними вимог на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у розгляді справи.

У відповідності до ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень, крім випадків, встановлених ст. 61 ЦПК України. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги позивача задоволенню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10,11,60,61,79,209,212-215 ЦПК України, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 економіки та комунального майна Харківської міської ради до ОСОБА_2, ОСОБА_3, третя особа Харківська міська рада про визнання договору укладеним - залишити без задоволення.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через Комінтернівський районний суд м. Харкова протягом 10 днів з дня його проголошення.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя: ОСОБА_7