Постанова від 21.10.2016 по справі 608/1637/16-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 жовтня 2016 року Справа № 608/1637/16-а

Номер провадження №2-а/608/85/2016

Чортківський районний суд Тернопільської області в складі :

головуючого судді Теслі О. П.

з участю секретаря Фаштиковської М.І.

позивача ОСОБА_1

представника позивача Котова В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Чорткові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі про визнання дій неправомірними щодо відмови в призначенні пенсії та зобов'язання призначити пільгову пенсію,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась з позовом до суду та просить суд визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні дострокової пенсії як дружині військовослужбовця, померлого внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі призначити ОСОБА_1 дострокову пенсію як дружині військовослужбовця, померлого внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи з 01 березня 2016 року.

В обґрунтування позову послалась на те, що вона є вдова покійний чоловіка, ОСОБА_2 з яким вона одружилася 14 січня 1986 року і проживала разом у його господарстві у с. Лосятин Кременецького району а з 2002 року проживали у її будинку в с. Нагірянка Чортківського району.

З 07 березня 1987 року по 10 червня 1987 року ОСОБА_2 проходив спеціальні військові збори у військовій частині № НОМЕР_1 по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер.

У відповідності до експертного заключення виданого Львівською регіональною міжвідомчою експертною комісією (засідання № 05 від 22.06.2012 року) вказані захворювання пов'язані з виконанням обов'язку військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. У відповідності до експертного висновку, виданого Львівською регіональною міжвідомчою експертною комісією (засідання № 12 від 31.07.2014 року) захворювання, що призвело до смерті ОСОБА_2 (Са правої легені) пов'язане з виконанням обов'язку військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Позивачка звернулася в Управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі із відповідною заявою про призначення їй пільгової пенсії і надала документи, які підтверджують моє право на призначення пільгової пенсії. 18.11.2015 року позивачці призначено зазначену пільгову пенсію.

Відповідно до листа № 1337/039/161-16 від 04.03.2016 року, позивачці ОСОБА_1 з 01.03.2016 року виплата пільгової пенсії була припинено, з тих підстав, що відповідно до Закону України «Про загальний військовий обов'язок та військову службу» перебування на військових зборах не віднесено до одного з видів військової служби.

Вважає, що відповідач незаконно відмовив їй в призначенні дострокової пенсії як дружині військовослужбовця, померлого внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

Позивач та представник позивача позовні вимоги підтримують та просять позов задовольнити в повному обсязі.

Представник управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі проти позову заперечувала та просила в ньому відмовити, оскільки померлий чоловік позивачки перебував на військових зборах в період ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської а відповідно до Закону України «Про загальний військовий обов'язок та військову службу» перебування на військових зборах не віднесено до одного з видів військової служби, а тому відповідно до чинного законодавства позивач не має права на призначення дострокової пенсії за віком про що подала суду заперечення проти позову. На розгляд справи в суд не з'явилася подавши клопотання про розгляд справи без участі представника.

Заслухавши позивача та його представника, враховуючи заперечення на позов відповідача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов до наступного висновку.

В судовому засідання встановлено, що гр. ОСОБА_2 який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 був чоловіком ОСОБА_1 з яким вона одружилася 14 січня 1986 року та проживала разом.

З 07 березня 1987 року по 10 червня 1987 року ОСОБА_2 проходив спеціальні військові збори у військовій частині № НОМЕР_1 по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Відповідно до експертного заключення виданого Львівською регіональною міжвідомчою експертною комісією (засідання № 05 від 22.06.2012 року) вказані захворювання ОСОБА_2 пов'язані з виконанням обов'язку військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. У відповідності до експертного висновку, виданого Львівською регіональною міжвідомчою експертною комісією (засідання № 12 від 31.07.2014 року) захворювання, що призвело до смерті ОСОБА_2 (Са правої легені) пов'язане з виконанням обов'язку військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер що стверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_2 від 02 липня 2014 року.

03 вересня 2012 року ОСОБА_2 отримав посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи серії НОМЕР_3 (категорія 1).

02 вересня 2012 року ОСОБА_2 отримав посвідчення інваліда 2 групи серії НОМЕР_4 .

15 вересня 2014 року в Тернопільській РДА позивачка ОСОБА_1 отримала посвідчення дружини громадянина із числа ліквідаторів першої категорії, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою.

Згідно запису сторінки 24 військового квитка ОСОБА_2 серії НОМЕР_5 в період з 07 березня 1987 року по 10 червня 1987 року ОСОБА_2 виконував обов'язки по ліквідації наслідків в 30-км зоні Чорнобильської АЕС у військовій частині № НОМЕР_1 .

Згідно довідки військової частини № НОМЕР_1 від 10 червня 1987 року №5/31 ОСОБА_2 в період з 07 березня по 10 червня 1987 року був призваний на учбові збори ІНФОРМАЦІЯ_2 і виконував обов'язки у військовій частині № НОМЕР_1 .

Позивачка ОСОБА_1 звернулася в Управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі із відповідною заявою про призначення їй пільгової пенсії і надала документи, які підтверджують моє право на призначення пільгової пенсії. 18.11.2015 року позивачці призначено зазначену пільгову пенсію.

Відповідно до листа № 1337/039/161-16 від 04.03.2016 року, позивачці ОСОБА_1 з 01.03.2016 року виплата пільгової пенсії була припинено, з тих підстав, що відповідно до Закону України «Про загальний військовий обов'язок та військову службу» перебування на військових зборах не віднесено до одного з видів військової служби.

Згідно з п. 3 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, що стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок.

Відповідно до примітки до ст. 10 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі Закону № 796-ХІІ) до військовослужбовців належать: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов'язані, призвані на військові збори, військовослужбовці-жінки, а також сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають (перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також інших військових формувань.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що відповідач незаконно відмовив позивачці у виплаті призначеної пільгової пенсії за віком з01.03.2016 року з підстав, що ОСОБА_2 приймав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період проходження спеціальних зборів, оскільки згідно закону перебування на військових зборах не віднесено до одного з видів військової служби.

Свою правову позицію з даного питання виклав Верховний суд України, відповідно до постанови ВСУ від 01 березня 2016 року, в якій зазначено, що системний аналіз наведених норм дає підстави дійти висновку, що громадяни із числа військовозобов'язаних, які проходять збори (навчальні, перевірочні, спеціальні), у цей період вважаються такими, що проходять військову службу та користуються гарантіями держави на рівні із іншими військовослужбовцями.

За правилами статті 10 Закону № 796-ХІІ учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.

При цьому згідно з приміткою до цієї статті до військовослужбовців належать, зокрема, військовозобов'язані, призвані на військові збори.

У період перебування ОСОБА_2 на військових зборах діяв Закон СРСР від 12 липня 1967 року № 1950-VII «Про загальний військовий обов'язок».

Відповідно до статей 5, 6 цього Закону (зі змінами, внесеними Указом Президії Верховної Ради СРСР від 17 грудня 1980 року № 3535-Х) військова служба складається з дійсної військової служби та служби в запасі Збройних Сил СРСР. Громадяни, які перебувають на дійсній військовій службі, іменуються військовослужбовцями, а ті, що перебувають у запасі, - військовозобов'язаними.

За правилами статей 7-9 цього Закону військовослужбовці і військовозобов'язані приймають військову присягу на вірність своєму народові, поділяються на солдатів, матросів, сержантів, старшин, прапорщиків, мічманів і офіцерський склад та кожному присвоюється відповідне військове звання.

Військовослужбовці і призвані на військові збори військовозобов'язані користуються всією повнотою соціально-економічних, політичних та особистих прав і свобод і несуть усі обов'язки громадян СРСР, передбачені Конституцією СРСР.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни здійснює Закон № 2232-ХІІ.

Відповідно до частини дев'ятої статті 1 цього Закону щодо військового обов'язку громадяни України поділяються, зокрема, на такі категорії: військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.

За правилами частини першої статті 16 Закону України від 6 грудня 1991 року № 1934-XII «Про Збройні Сили України» держава забезпечує соціальний і правовий захист військовослужбовців, резервістів, які виконують обов'язки служби у військовому резерві, та військовозобов'язаних, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, членів їх сімей, працівників Збройних Сил України, а також членів сімей військовослужбовців, резервістів та військовозобов'язаних, які загинули (померли), пропали безвісти, стали інвалідами під час виконання службових обов'язків або постраждали у полоні в ході бойових дій (війни), в умовах надзвичайного стану чи під час виконання службових обов'язків за межами України в порядку військового співробітництва або у складі національного контингенту чи національного персоналу у міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки.

Закон України від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», який визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі, поширюється також на військовозобов'язаних та резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, і членів їх сімей (підпункт 3 пункту 1 статті 3 цього Закону).

Системний аналіз наведених норм дає підстави дійти висновку, що громадяни із числа військовозобов'язаних, які проходять збори (навчальні, перевірочні, спеціальні), у цей період вважаються такими, що проходять військову службу та користуються гарантіями держави на рівні із іншими військовослужбовцями.

Зазначене вище кореспондується зі статтею 10 Закону № 796-ХІІ, згідно з якою до військовослужбовців належать, зокрема, військовозобов'язані, призвані на військові збори.

Можливість отримання пільги, передбаченої абзацом шостим пункту 3 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV, зокрема, для дружини, якщо вона не взяла повторний шлюб, військовослужбовця, який помер після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, законодавець не пов'язує з видом військової служби, тривалістю її проходження, військовим званням та посадою, а також часом, що сплинув після звільнення особи з військової служби.

Таким чином, відмовляючи у виплаті призначеної позивачу пільгової пенсії за віком як дружині військовослужбовця, померлого внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків ЧАЕС відповідач порушив конституційні права позивача та обмежив її конституційні гарантії на соціальних захист, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст.ст.24,26,29,41 Закону України «Про загальний військовий обов'язок та військову службу, підпунктом 3 п.1 ст.3 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», п.3 Прикінцевих положень, розділу ХY Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 11 12, 71, 158-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправною відмову управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі у припиненні з 01 березня 2016 року нарахування та виплати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , пільгової пенсії як дружині військовослужбовця ОСОБА_2 , який помер внаслідок захворювання пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі Тернопільської області поновити нарахування та виплату ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , пільгову пенсію як дружині військовослужбовця ОСОБА_2 , який помер внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, з 01 березня 2016 року.

Апеляційна скарга на постанову подається протягом 10-ти днів з дня отримання копії постанови до Львівського апеляційного адміністративного суду через Чортківський районний суддя.

Суддя: О. П. Тесля