Постанова від 20.10.2016 по справі 607/8527/16-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20.10.2016 Справа №607/8527/16-а

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:

головуючого Грицака Р.М. при секретарі с/з Книш Д.В.

розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_2 звернувся в суд з позовом до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій незаконними щодо відмови у перерахунку пенсії згідно поданих документів та зобов'язання відповідача провести з 05.02.2016 року перерахунок та виплату пенсії з урахуванням довідки виданої Тернопільським обласним виробничим управлінням по меліорації і водному господарству №462 від 18.08.2003 року, посилаючись на те, що відповідач безпідставно не врахував зазначену довідку при обчисленні розміру його пенсії.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні позову не визнала та суду пояснила, що визначення заробітку для обчислення розміру пенсії у довідці виданій Тернопільським обласним виробничим управлінням по меліорації і водного господарства №462 від 18.08.2003 року не відповідає вимогам чинного законодавства, тому розмір пенсії ОСОБА_2 обчислено без врахування даної довідки.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши та оцінивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення, виходячи з наступних підстав.

ОСОБА_2 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та громадянином, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1, виданого 12.08.2003 року Тернопільською облдержадміністрацією.

12.08.2003року, Управлінням пенсійного фонду України в місті Тернополі ОСОБА_2 призначено пенсію, як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії.

Тернопільською обласною МСЕК ОСОБА_2 встановлено 2 групу інвалідності, захворювання пов'язані з наслідками аварії на ЧАЕС, що підтверджується довідкою №077561 від 08.09.2004року.

В липні 2016 року ОСОБА_2 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, однак листом Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області від 29.07.2016 року №313/П-11 йому було відмовлено в проведенні перерахунку та повідомлено, що він отримує пенсію по інвалідності другої групи внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в розмірі відшкодування фактичних збитків, обчислену згідно зі статтею 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали, внаслідок Чорнобильської катастрофи". Відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (із змінами). Матеріали пенсійної справи містять довідку про заробітну плату за роботу в зоні відчуження від 18.08.2003 №462, видану Тернопільським обласним виробничим управлінням по меліорації і водному господарству, однак розмір пенсії обчислено без врахування заробітної плати у даній довідці, оскільки визначення заробітку для обчислення розміру пенсії на підставі даної довідки суперечить нормам чинного законодавства.

Згідно даного листа станом на 01.07.2016 пенсійна виплата ОСОБА_2 становить 2881,50 грн. з яких 1808,00 грн. - мінімальний розмір пенсії для інвалідів 2 групи внаслідок аварії на ЧАЕС; 452,00 грн. підвищення інвалідам армії, прирівняних до інвалідів війни 2 групи, 379,60 грн. - додаткова пенсія інвалідам 2 групи внаслідок Чорнобильської катастрофи, 50,00 грн. - щомісячна цільова грошова допомога на прожиття інваліда війни; 191,90 грн. - державна адресна допомога.

Як вбачається з довідки виданої Тернопільським обласним виробничим управлінням по меліорації і водному господарству №462 від 18.08.2003 року, ОСОБА_2 був направлений на ліквідацію аварії на ЧАЕС та працював в зоні відчуження в період з 20.08.1986 року по 30.08.1986 року та йому було нараховано заробітну плату в розмірі 744 крб.

29.07.1997 року Державним комітетом України по водному господарству видано довідку №АВ/7-384 про те, що згідно архівних документів ОСОБА_2 - заступник начальника об'єднання «Тернопільмеліоводгосп» з 20.08.1986 року по 30.08.1986 року та з 10.12.1987 по 21.12.1987 року приймав участь в роботі по ліквідації наслідків аварії ЧАЕС в м. Чорнобиль.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Статтею 8 КАС України передбачено, що при вирішенні справи суд має керуватися принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Згідно ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Згідно із ст. 70 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом при вирішенні справи не беруться до уваги. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору. Статтею 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. У відповідності до ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. Статтею 46 Конституції України, визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Тобто, право на отримання пенсії в Україні є конституційним правом громадянина України. Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, соціального захисту потерпілого населення визначено Законом України «Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Відповідно до ч. 1 ст. 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», підставою для обчислення пенсії по інвалідності є довідка про заробітну плату, що видана підприємством, установою, організацією або їх правонаступником за встановленою формою. Зазначена довідка видається на підставі первинних документів: особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів, що містять відомості про нараховану заробітну плату.

Згідно з ч. 1 ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої їй довіреності, посвідченої нотаріально. Заява про призначення пенсії з усіма поданими документами та рішенням про призначення пенсії зберігаються в окремій пенсійній справі на кожного пенсіонера. Пенсійні справи зберігаються в органах, що призначають пенсії, за місцем проживання (реєстрації) або за місцем перебування пенсіонерів.

Так, відповідно до ч. 3 ст. 44 ЗУ Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

Згідно Акту складеного 18.08.2003 року головним спеціалістом відділу призначення пенсій ОСОБА_4, головним бухгалтером ОСОБА_5 та завіреного печаткою Тернопільського обласного виробничого управління по меліорації і водному господарству, в результаті перевірки книг по нарахуванню заробітної плати за 1986 рік підтверджено, що ОСОБА_2 був направлений на ліквідацію аварії на ЧАЕС та працював організатором роботи водіїв та будівельників в зоні відчуження в період з 20.08.1986 року по 30.08.1986 року та йому було нараховано заробітну плату в розмірі 744 крб. При розрахунку був врахований п'ятикратний коефіцієнт, який застосовувався до працівників працювали в даний період.

Судом встановлено, що позивачем для обчислення пенсії по інвалідності було надано довідку видану Тернопільським обласним виробничим управлінням по меліорації і водному господарству №462 від 18.08.2003 року про заробітну плату, що видана підприємством на підставі первинних документів: особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів, що містять відомості про нараховану заробітну плату.

Суд критично оцінює посилання відповідача на те, що визначення заробітку для обчислення розміру пенсії у довідці виданій Тернопільським обласним виробничим управлінням по меліорації і водного господарства №462 від 18.08.2003 року не відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки законність дій щодо оформлення та видачі вищевказаної довідки не залежить від позивача, разом з тим, законність дій щодо оформлення та видачі вищевказаної довідки не є предметом спору у даній справі, а відтак, суд не вправі надавати їм оцінку.

Враховуючи вищенаведені обставини, суд приходить до висновку, що в даному випадку порушені права позивача відповідачем, тому позовні вимоги підлягають до задоволення шляхом визнання дій Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про відмову в перерахунку пенсії згідно поданих документів неправомірними та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2, як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, згідно довідки про заробітну плату №462 від 18.08.2003 року, виданої Тернопільським обласним виробничим управлінням по меліорації і водному господарству, починаючи з 05.02.2016р. з урахуванням проведених виплат.

Керуючись ст.ст. 2, 5-11, 69-72, 158-163, 185 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправною відмову Тернопільського об'єднаного управління пенсійного фонду України в Тернопільській області у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_2 на підставі довідки №462 від 8.08.2003 року, виданої Тернопільським обласним виробничим управлінням по меліорації і водному господарству.

Зобов'язати Тернопільське об'єднане управління пенсійного фонду України в Тернопільській області, здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2, як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, згідно довідки про заробітну плату №462 від 18.08.2003 року, виданої Тернопільським обласним виробничим управлінням по меліорації і водному господарству, починаючи з 05.02.2016р. з урахуванням проведених виплат.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її проголошення.

Головуючий суддяР. М. Грицак