Справа № 603/613/16-ц
Провадження № 6/603/18/2016
"24" жовтня 2016 р. м.Монастириська
Суддя Монастириського районного суду Тернопільської області Галіяна І. М. розглянувши матеріали подання на предмет відповідності їх вимогам ст.ст. 119, 120 ЦПК України, Бучацький міжрайонний відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області, боржник - ОСОБА_1, стягувач - ОСОБА_2 про видачу дубліката виконавчого листа, -
Бучацький міжрайонний відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області звернувся до Монастириського районного суду Тернопільської області з поданням про видачу дубліката виконавчого листа №6 від 12.04.1995 року, виданого Монастириським районним судом, про стягнення з ОСОБА_1 аліментів на користь ОСОБА_2 у розмірі 1/2 частини всіх видів заробітку.
Ознайомившись з поданням, вважаю, що зазначене подання підлягає залишенню без руху з наступних підстав.
Відповідно до ст. 370 ЦПК України, замість втраченого оригіналу виконавчого листа або судового наказу суд, який видав виконавчий лист або судовий наказ, має право за заявою стягувача або поданням державного виконавця видати його дублікат. Заява про видачу дубліката розглядається в судовому засіданні з викликом сторін і заінтересованих осіб. Їхня неявка не є перешкодою для вирішення питання про видачу дубліката.
Нормами ЦПК України не визначено вимог до форми та змісту заяви про видачу дубліката виконавчого листа.
Відповідно до ч. 8 ст. 8 ЦПК України, якщо спірні правовідносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а за відсутності такого виходить із загальних засад законодавства (аналогія права).
Згідно рекомендацій, викладених в п. 3 Постави Пленуму Верховного Суду України №14 від 26.12 2003 року «Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність органів і посадових осіб державної виконавчої служби та звернень учасників виконавчого провадження» встановлено, що скарги, заяви, подання мають відповідати загальним вимогам щодо форми та змісту позовної заяви, передбаченим положеннями ЦПК та містити відомості, перелічені в пунктах 3 - 5 ч. 3 ст. 85 Закону N 606-XIV.
У разі відсутності спеціальної норми щодо вирішення певних питань, які виникають при розгляді скарг на рішення, дії або бездіяльність посадових осіб державної виконавчої служби, до заяв (скарг, подань) учасників виконавчого провадження мають застосовуватися положення ЦПК, якими врегульовано аналогічні питання, зокрема: ст. 5 ЦПК - про порушення цивільної справи в загальному суді; статей 98, 99 і гл. 14 ЦПК - щодо кола осіб, які беруть участь у справі, їхніх прав та обов'язків; статей 90, 93 ЦПК - про судові виклики та повідомлення; гл. 20 ЦПК - про судовий розгляд; глав 40, 41 ЦПК - щодо апеляційного та касаційного оскарження рішень суду першої інстанції.
Відповідно до ОСОБА_3 державної виконавчої служби Міністерства Юстиції України від 18.12.2006 р. N 25-1/899/7 щодо порядку підготовки та надіслання державними виконавцями до суду подань і заяв, Державний виконавець при здійсненні виконавчого провадження має право звернутися до суду для вирішення питань щодо видачі дубліката виконавчого листа.
Згідно з пунктом 3 постанови Пленуму Верховного Суду України від 26.12.2003 N 14 "Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність органів і посадових осіб державної виконавчої служби та звернень учасників виконавчого провадження", заяви (подання) мають відповідати загальним вимогам щодо форми та змісту позовної заяви, передбаченим положеннями ЦПК України. Зокрема, вимоги щодо форми і змісту встановлені ЦПК України. З огляду на вказані вимоги заява (подання) повинні містити: найменування суду, до якого подається заява (подання); Найменування органу державної виконавчої служби, ім'я, найменування осіб - сторін у справі, їх місце знаходження, проживання, поштовий індекс, номер засобів зв'язку, якщо такі відомі.
Аналогічна позиція викладена в Узагальненні Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ про практику розгляду судами процесуальних питань, пов'язаних із виконанням судових рішень у цивільних справах, зокрема, дії суду є правильними коли судді заяви та подання про видачу дубліката виконавчого листа або судового наказу, що не містили необхідних відомостей, на підставі статей 119, 121 ЦПК залишали без руху та надавали заявнику строк для усунення недоліків.
Статтею 118 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) передбачено право на звернення до суду. Відповідний позов подається до суду у формі письмової позовної заяви, яка повинна відповідати загальним вимогам, що встановлені статтею 119 ЦПК України.
Норми статті 119 ЦПК України не містять виключень і поширюються на всі випадки звернення до суду з позовною заявою (заявою), у зв'язку з чим недотримання положень статті свідчить про невідповідність позовної заяви (заяви) вимогам Закону.
Приписами п. 2 ч. 2 ст. 119 ЦПК України передбачено, що позовна заява повинна містити ім'я (найменування) відповідача, а також ім'я представника позивача, якщо позовна заява подається представником, їх місце проживання (перебування) або місцезнаходження, поштовий індекс, номери засобів зв'язку, якщо такі відомі.
Відповідно до ч. 2 ст. 370 ЦПК України заява про видачу дубліката розглядається в судовому засіданні з викликом сторін і заінтересованих осіб.
В порушення зазначених процесуальних норм в поданні не зазначено повної адреси місця проживання (перебування) сторін, заінтересованих осіб або їх місцезнаходження, поштовий індекс.
За правилами визначеними частиною 1 статті 121 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статті 119, 120 ЦПК України, постановляє ухвалу про залишення заяви без руху з наданням позивачу строку для усунення недоліків.
Керуючись ст. 121 ЦПК України, суддя -,
1. Подання Бучацького міжрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області про видачу дублікату виконавчого листа - залишити без руху.
2. Надати Бучацькому міжрайонному відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області термін для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня отримання позивачем ухвали.
3. Копію даної ухвали направити Бучацькому міжрайонному відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області.
4. Роз'яснити Бучацькому міжрайонному відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області, що у разі не виправлення вказаних в ухвалі недоліків до вказаного строку подання вважатиметься не поданим і повертається заявнику.
Ухвала остаточна і оскарженню не підлягає.
Суддя ОСОБА_4