Справа №: 398/2116/16-к
Іменем України
"25" жовтня 2016 р. Слідчий суддя Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Олександрія клопотання прокурора Олександрійської місцевої прокуратури ОСОБА_3 по кримінальному провадженню № 42016121070000019 від 13.04.2016 р. про надання дозволу на проведення ревізії, -
Прокурор Олександрійської місцевої прокуратури Кіровоградської області ОСОБА_3 звернувся в суд із клопотанням про надання дозволу на проведення спеціалістами Державної фінансової інспекції у Кіровоградській області позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності державного підприємства «Олександрійський шовкорадгосп».
В обґрунтування клопотання зазначає, що слідчим відділенням Олександрійського районного відділення Олександрійського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному 13 квітня 2016 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42016121070000019 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 197-1 Кримінального кодексу України за фактом самовільного зайняття земельних ділянок сільськогосподарського призначення на території Андріївської сільської ради Олександрійського району ДП «Олександрійський шовкорадгосп» загальною площею 97,307 га.
В ході досудового розслідування встановлено факт самовільного зайняття земельної ділянки з боку директора Державного підприємства «Олександрійський шовкорадгосп» ОСОБА_4 , який з 2015 року по теперішній час в порушення вимог ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України, ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», ст. 35 Закону України «Про охорону земель» самовільно використовує для ведення товарного сільськогосподарського виробництва земельні ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 97,307 га (20,9063 га, 17,8406 га, 17,6738 га, 10,1289 га, 10,3091 га, 5,6846 га, 1,3979 га, 2,0965 га, 6,1263 га, 3,9100 га, 0,8329 га, 0,4004 га), що розташовані на території Андріївської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області.
Вказані земельні ділянки були засіяні сільськогосподарською культурою (соняшником), крім земельної ділянки площею 20,9063 га, яка була засіяна озимою пшеницею, та земельної ділянки площею 17,6738, яка була засіяна кукурудзою.
Встановлено, що 17 лютого 2010 року розпорядженням голови Олександрійської районної державної адміністрації ДП «Олександрійський шовкорадгосп» надано дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку загальною площею 356,7 га на території Андріївської сільської ради.
Проте, ДП «Олександрійський шовкорадгосп» не скористався наданим правом та не замовив виготовлення вказаної технічної документації.
З 01 січня 2013 року набув чинності Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності». Відповідно до закону, центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин і його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність або у користування для всіх потреб.
Таким чином, територіальні управління Державного агентства земельних ресурсів отримали повноваження передавати земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність або користування (в тому числі зі зміною їх цільового призначення) фізичним та юридичним особам.
В подальшому, 26.10.2015 року ДП «Олександрійський шовкорадгосп» звернулося до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у постійне користування загальною площею 318,0875 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель державної власності на території Андріївської сільської ради Олександрійського району. Однак, 10.12.2015 року ДП «Олександрійський шовкорадгосп» отримало відмову у задоволені заяви, зважаючи на те, що при поданні зазначеної заяви не виконано вимоги ч. 2 ст. 123 Земельного кодексу України.
Згідно інформації від 23 квітня 2016 року ДП «Олександрійський шовкорадгосп» повторно звернулося до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області з аналогічною заявою.
Ухвалою Олександрійського міськрайонного суду від 29 червня 2016 року надано дозвіл Державній інспекції сільського господарства в Кіровоградській області на проведення позапланової перевірки додержання вимог законодавства про використання та охорону земель щодо законності використання ДП «Олександрійський шовкорадгосп» земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, які знаходяться на території Андріївської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області.
Таким чином, на зазначені земельні ділянки відсутні правовстановлюючі документи, які надають право користуватися ними, тому дії директора ДП «Олександрійський шовкорадгосп» є порушенням вимог ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України та кваліфікуються як самовільне заняття земельної ділянки, відповідальність за що передбачена ч. 1 ст.197-1 Кримінального кодексу України.
Так, 08 липня 2016 року старшим державним інспектором сільського господарства Кіровоградської області ОСОБА_5 за участі прокурора Олександрійської місцевої прокуратури ОСОБА_3 у присутності директора ДП «Олександрійський шовкорадгосп» ОСОБА_4 та сільського голови Андріївської сільської ради ОСОБА_6 проведено обстеження 12 земельних ділянок загальною площею 97,307 га (20,9063 га, 17,8406 га, 17,6738 га, 10,1289 га, 10,3091 га, 5,6846 га, 1,3979 га, 2,0965 га, 6,1263 га, 3,9100 га, 0,8329 га, 0,4004 га) та встановлено, що земельні ділянки засіяні сільськогосподарською культурою соняшником, окрім земельної ділянки площею 20,9063 га, яка засіяна озимою пшеницею, та земельної ділянки площею 17,6738, яка засіяна кукурудзою.
Крім того, 08.07.2016 року складено акти перевірки дотримання вимог земельного законодавства (у тому числі в уніфікованій формі), якими встановлено, що директор ДП «Олександрійський шовкорадгосп» самовільно зайняв земельні ділянки загальною площею 97,307 га.
Разом з тим, 08.07.2016 року інспектором внесено припис директору ДП «Олександрійський шовкорадгосп» з вимогою в 30-денний термін усунути порушення земельного законодавства.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 963 від 25.07.2007 року «Про затвердження Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покрову без спеціального дозволу», інспектором Держсільгоспінспекції в Кіровоградській області ДП «Олександрійський шовкорадгосп» в особі директора ОСОБА_4 розраховано шкоду, заподіяну самовільним зайняттям земельної ділянки в розмірі 118 401 грн. 40 коп. Відповідно до вказаної вище методики, шкода, завдана самовільним використанням земельної ділянки зараховується на спеціальний бюджетний рахунок сільської, селищної, міської ради, на території якої знаходиться земельна ділянка.
Отже, розраховану шкоду, заподіяну самовільним зайняттям земельної ділянки необхідно сплачувати на спеціальний рахунок Андріївської сільської ради.
На даний час, відповідачем самовільно зайнята земельна ділянка не звільнена, правовстановлюючі документи на земельну ділянку не виготовлені, нарахована шкода не сплачена.
Із вищевикладеного вбачається, що керівництво Державного підприємства «Олександрійський шовкорадгосп», не маючи жодних правових підстав використовувати вказані земельні ділянки, здійснює господарську діяльність за рахунок коштів державного підприємства.
Приймаючи до уваги вищевикладене та враховуючи, що в матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав для проведення позапланової виїзної фінансової ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності ДП «Олександрійський шовкорадгосп» в частині обліку та використання коштів підприємства на здійснення господарської діяльності на самовільно зайнятих земельних ділянках сільськогосподарського призначення, що розташовані на території Андріївської сільської ради Олександрійського району, прокурор просить провести таку ревізію, а також зобов'язати директора Державного підприємства «Олександрійський шовкорадгосп» допустити спеціалістів Державної фінансової інспекції у Кіровоградській області до проведення позапланової документальної перевірки, а також надати їм у повному обсязі документальні матеріали, необхідні для її проведення.
Частиною 1 статті 91 Кримінального процесуального кодексу України передбачено, що у кримінальному провадженні, серед іншого, підлягає доказуванню подія кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення).
Статтею 93 Кримінального процесуального кодексу України визначено, що сторона обвинувачення здійснює збирання доказів, серед іншого шляхом проведення слідчих (розшукових) дій, отримання висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок.
В судовому засіданні прокурор підтримав клопотання про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії.
Вислухавши доводи прокурора, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя вважає, що клопотання підлягає задоволенню.
Згідно матеріалів даного клопотання слідчим відділенням Олександрійського районного відділення Олександрійського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному 13 квітня 2016 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42016121070000019 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 197-1 Кримінального кодексу України, за фактом самовільного зайняття земельних ділянок сільськогосподарського призначення на території Андріївської сільської ради Олександрійського району ДП «Олександрійський шовкорадгосп» загальною площею 97,307 га.
З матеріалів досудового розслідування встановлено, що директор Державного підприємства «Олександрійський шовкорадгосп» ОСОБА_4 самовільно зайняв земельні ділянки і з 2015 року по теперішній час в порушення вимог ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України, ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», ст. 35 Закону України «Про охорону земель» самовільно використовує для ведення товарного сільськогосподарського виробництва земельні ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 97,307 га (20,9063 га, 17,8406 га, 17,6738 га, 10,1289 га, 10,3091 га, 5,6846 га, 1,3979 га, 2,0965 га, 6,1263 га, 3,9100 га, 0,8329 га, 0,4004 га), що розташовані на території Андріївської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області.
Вказані земельні ділянки були засіяні сільськогосподарською культурою (соняшником), крім земельної ділянки площею 20,9063 га, яка була засіяна озимою пшеницею, та земельної ділянки площею 17,6738, яка була засіяна кукурудзою.
17 лютого 2010 року розпорядженням голови Олександрійської районної державної адміністрації ДП «Олександрійський шовкорадгосп» надано дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку загальною площею 356,7 га на території Андріївської сільської ради.
Проте, ДП «Олександрійський шовкорадгосп» не скористався наданим правом та не замовив виготовлення вказаної технічної документації.
З 01 січня 2013 року набув чинності Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності». Відповідно до закону, центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин і його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність або у користування для всіх потреб.
Таким чином, територіальні управління Державного агентства земельних ресурсів отримали повноваження передавати земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність або користування (в тому числі зі зміною їх цільового призначення) фізичним та юридичним особам.
В подальшому, 26.10.2015 року ДП «Олександрійський шовкорадгосп» звернулося до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у постійне користування загальною площею 318,0875 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель державної власності на території Андріївської сільської ради Олександрійського району. Однак, 10.12.2015 року ДП «Олександрійський шовкорадгосп» отримало відмову у задоволені заяви, зважаючи на те, що при поданні зазначеної заяви не виконано вимоги ч. 2 ст. 123 Земельного кодексу України.
Згідно інформації від 23 квітня 2016 року ДП «Олександрійський шовкорадгосп» повторно звернулося до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області з аналогічною заявою.
Ухвалою Олександрійського міськрайонного суду від 29 червня 2016 року надано дозвіл Державній інспекції сільського господарства в Кіровоградській області на проведення позапланової перевірки додержання вимог законодавства про використання та охорону земель щодо законності використання ДП «Олександрійський шовкорадгосп» земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, які знаходяться на території Андріївської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області.
Таким чином, на зазначені земельні ділянки відсутні правовстановлюючі документи, які надають право користуватися ними, тому дії директора ДП «Олександрійський шовкорадгосп» є порушенням вимог ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України та органом досудового розслідування кваліфікуються як самовільне заняття земельної ділянки, відповідальність за що передбачена ч. 1 ст.197-1 Кримінального кодексу України.
Так, 08 липня 2016 року старшим державним інспектором сільського господарства Кіровоградської області ОСОБА_5 за участі прокурора Олександрійської місцевої прокуратури ОСОБА_3 у присутності директора ДП «Олександрійський шовкорадгосп» ОСОБА_4 та сільського голови Андріївської сільської ради ОСОБА_6 проведено обстеження 12 земельних ділянок загальною площею 97,307 га (20,9063 га, 17,8406 га, 17,6738 га, 10,1289 га, 10,3091 га, 5,6846 га, 1,3979 га, 2,0965 га, 6,1263 га, 3,9100 га, 0,8329 га, 0,4004 га) та встановлено, що земельні ділянки засіяні сільськогосподарською культурою соняшником, окрім земельної ділянки площею 20,9063 га, яка засіяна озимою пшеницею, та земельної ділянки площею 17,6738, яка засіяна кукурудзою.
Крім того, 08.07.2016 року складено акти перевірки дотримання вимог земельного законодавства (у тому числі в уніфікованій формі), якими встановлено, що директор ДП «Олександрійський шовкорадгосп» самовільно зайняв земельні ділянки загальною площею 97,307 га.
Разом з тим, 08.07.2016 року інспектором внесено припис директору ДП «Олександрійський шовкорадгосп» з вимогою в 30-денний термін усунути порушення земельного законодавства.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 963 від 25.07.2007 року «Про затвердження Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покрову без спеціального дозволу», інспектором Держсільгоспінспекції в Кіровоградській області ДП «Олександрійський шовкорадгосп» в особі директора ОСОБА_4 розраховано шкоду, заподіяну самовільним зайняттям земельної ділянки в розмірі 118 401 грн. 40 коп. Відповідно до вказаної вище методики, шкода, завдана самовільним використанням земельної ділянки зараховується на спеціальний бюджетний рахунок сільської, селищної, міської ради, на території якої знаходиться земельна ділянка.
Отже, розраховану шкоду, заподіяну самовільним зайняттям земельної ділянки необхідно сплачувати на спеціальний рахунок Андріївської сільської ради.
На даний час, відповідачем самовільно зайнята земельна ділянка не звільнена, правовстановлюючі документи на земельну ділянку не виготовлені, нарахована шкода не сплачена.
Згідно ст.ст. 84, 99 КПК України одним із процесуальних джерел доказів є документи, до яких зокрема віднесено і акти перевірок.
Відповідно до частини 2 статті 93 КПК сторона обвинувачення здійснює збирання доказів, серед іншого, шляхом отримання від органів державної влади актів перевірок.
Згідно ст.25 КПК України вбачається, що прокурор, слідчий зобов'язані в межах своєї компетенції вжити всіх передбачених законом заходів для встановлення події кримінального правопорушення та особи, яка його вчинила.
На даний час з КПК виключено положення, якими прокурору та слідчому надавались повноваження призначати ревізії та перевірки, що обумовлює необхідність звернення до слідчого судді із даним клопотанням.
Згідно з ч.ч. 6, 7, 11 ст.11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду. Позапланові виїзні ревізії суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені цим Законом до підконтрольних установ, проводяться органами державного фінансового контролю за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні. Тривалість позапланової виїзної ревізії не повинна перевищувати 15 робочих днів.
Відповідно до ч. 8 ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» орган або особа, що ініціює проведення позапланової виїзної ревізії, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої ревізії та дати її початку і закінчення, документи, які відповідно до частин п'ятої і сьомої цієї статті свідчать про виникнення підстав для проведення такої ревізії, а також на вимогу суду - інші відомості.
Відповідно ст.14 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» посадові особи органу державного фінансового контролю вправі приступити до проведення ревізії за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання посадовим особам підконтрольних установ, інших суб'єктів господарської діяльності під розписку: копії рішення суду про дозвіл на проведення позапланової виїзної ревізії, в якому зазначаються підстави проведення такої ревізії, дата її початку та дата закінчення, а у разі проведення ревізії щодо суб'єктів господарської діяльності, не віднесених цим Законом до підконтрольних установ, - також номер кримінального провадження, орган, що здійснює досудове розслідування, дата та підстави повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення.
Згідно п. 29 Постанови Кабінету Міністрів України № 550 від 20.04.2006 р. «Про затвердження Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами» позапланова виїзна ревізія об'єкта контролю за зверненням правоохоронного органу проводиться у разі надання ним: клопотання слідчого або прокурора про призначення позапланової виїзної ревізії та ухвали суду про дозвіл на її проведення, в якому зазначаються підстави проведення, дати її початку та закінчення, а також номер кримінального провадження, орган, що здійснює досудове розслідування, дата та підстави повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення (для ревізії суб'єкта господарської діяльності, не віднесеного Законом до підконтрольних установ).
В п. 2.4. Порядку взаємодії органів державної контрольно-ревізійної служби, органів прокуратури, внутрішніх справ, Служби безпеки України, затвердженого Наказом Головного контрольно-ревізійного управління України № 346/1025/685/53 від 19.10.2006 р. визначено, що позапланова виїзна ревізія на об'єкті контролю за зверненням правоохоронного органу проводиться у разі надання ним: постанови про призначення ревізії та відповідного рішення суду, яке є дозволом для органу ДКРС на проведення ревізії, у якому зазначаються: підстави проведення ревізії, дата її початку та дата закінчення, номер, дата та підстави порушення кримінальної справи, орган, що порушив кримінальну справу, - для ревізії у суб'єкта господарювання,який не віднесено Законом (2939-12) до підконтрольних установ; постанови про призначення ревізії, винесеної після порушення кримінальної справи проти посадових (службових) осіб об'єкта контролю - підконтрольної установи. Якщо справу порушено не проти цих осіб, а за певним фактом, що стосується діяльності підконтрольної установи, до постанови додається дозвіл суду на проведення ревізії; інформації про факти, що свідчать про порушення об'єктом контролю - підконтрольною установою законів, та рішення суду про дозвіл на проведення ревізії, який надає органам ДКРС право на проведення ревізії, у якому зазначаються підстави проведення ревізії, дата її початку та дата закінчення.
На підставі наведеного та беручи до уваги, що отримана інформація за результатами позапланової виїзної ревізії може сприяти розкриттю та розслідуванню кримінального провадження за № 42016121070000019 від 13 квітня 2016 р., встановленню важливих обставин та подальшого прийняття процесуального рішення, слідчий суддя вважає, що заявлене клопотання підлягає задоволенню. Період проведення позапланової виїзної ревізії - 15 робочих днів, починаючи з 27 жовтня 2016 року.
Керуючись ст.ст. 309, 369 - 372 КПК України, ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» , слідчий суддя, -
Клопотання прокурора Олександріської місцевої прокуратури ОСОБА_3 про надання дозволу на проведення спеціалістами Державної фінансової інспекції у Кіровоградській області позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності державного підприємства «Олександрійський шовкорадгосп» по кримінальному провадженню, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42016121070000019 від 13 квітня 2016 р. за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 197-1 КК України - задовольнити частково.
Надати дозвіл спеціалістам Державної фінансової інспекції у Кіровоградській області на проведення позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності державного підприємства «Олександрійський шовкорадгосп» (ЄДРПОУ 00700192), розташованого за адресою: Кіровоградська область, Олександрійський район, с. Рожеве), з наступних питань:
1.Які підстави використання ДП «Олександрійський шовкорадгосп» земельної ділянки загальною площею 97,307 га на території Андріївської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області?
2.Яким чином підприємство проводило звітування стосовно використання вищезазначеної земельної ділянки площею 97,307 га?
3.Чи відображено за бухгалтерським обліком використання вказаної земельної ділянки в сільськогосподарських цілях(витрати, отримання продукції, прибуток)?
4.Стан бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо обліку посівних площ та збору врожаю.
5.Дослідити чи підтверджується первинними бухгалтерськими документами та даними бухгалтерського обліку діяльність ДП «Олександрійський шовкорадгосп» у галузі рослинництва відповідно до даних статистичної звітності у період протягом 2015 року та поточного періоду 2016 років (придбання посівного матеріалу, мінеральних добрив, засобів захисту рослин, списання посівного матеріалу, мінеральних добрив, засобів захисту рослин (відповідно до норм списання на 1 га посівної площі).
6.Чи відповідають дані статистичної звітності у галузі рослинництва фактичним даним?
7.Дослідити за даними бухгалтерського обліку наявність нерухомого майна власного та орендованого. Встановити дати та підстави оформлення права власності вказаних нерухомих об'єктів та наявність обтяжень.
8.Дослідити стан розрахунків із фінансовими установами (банками та лізинговими компаніями).
9.Дослідити стан нарахування, сплати податків, зборів та платежів при нарахуванні заробітної плати найманим працівникам протягом 2015-2016 років.
Зобов'язати директора Державного підприємства «Олександрійський шовкорадгосп» (юридична адреса с. Рожеве, Олександрійський район, Кіровоградська область, ЄДРПОУ: 00700192) допустити спеціалістів Державної фінансової інспекції у Кіровоградській області до проведення позапланової документальної перевірки, а також надати їм у повному обсязі документальні матеріали, необхідні для її проведення.
Позапланову виїзну ревізію провести протягом 15 робочих днів у період з 27 жовтня 2016 року по 17 листопада 2016 року включно.
Ухвала апеляційному оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1