Справа №: 398/2843/16-а
"25" жовтня 2016 р. Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
в складі: головуючого - судді Крімченко С. А., при секретарі Міщенко С.А.,
розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до комісії Міністерства Оборони України з розгляду питань , пов'язаних з призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі ( смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовця та інвалідності осіб, звільнених з військової служби та Міністерства Оборони України про визнання рішення і дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,-
Встановив :
В судовому засіданні до початку розгляду справи представник відповідача подала клопотання про колегіальний розгляд даної справи, так як позов поданий до Міністерства Оборони України, посилаючись на вимоги ст.. 24 КАС України.
Представник позивача заперечує проти задоволення даного клопотання, вважаючи , що дана справа не підлягає колегіальному розгляду, так як не викликає особливої складності.
Відповідно ст. 24 КАС України, адміністративні справи, предметом оскарження в яких є рішення, дії чи бездіяльність Кабінету Міністрів України, міністерства чи іншого центрального органу виконавчої влади, Національного банку України, їхньої посадової чи службової особи, виборчої комісії (комісії з референдуму), члена цієї комісії розглядаються і вирішуються в окружному адміністративному суді колегією у складі трьох суддів. Адміністративні справи розглядаються і вирішуються в окружному адміністративному суді та у місцевому загальному суді як адміністративному суді колегією у складі трьох суддів також з ініціативи судді в разі їх особливої складності.
Відповідно до п. 7 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про практику застосування адміністративними судами окремих положеньКодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ» від 06.03.2008 року № 2, особлива складність може полягати у великій кількості обставин у справі та складності їх правової кваліфікації, суперечливості та неясності законодавства, що регулює спірні відносини, в існуванні прямого чи непрямого тиску на суддю тощо. Дане поняття є оціночним і визначення ступеня складності справи має визначатись судом самостійно.
Суд враховуючи, що позов поданий до Міністерства Оборони України , існує неоднозначна судова практика по спірному питанню, дана справа являється складною, тому справу слід розглядати колегією у складі трьох суддів з початку відповідно до ч. 2 ст. 26 КАС України, трьома суддями Олександрійського міськрайонному суді визначеними в порядку ст. 15-1 КАС України автоматизованою системою документообігу.
Керуючись ст. 2, 24, 26, 158-160, 165, 167 КАС України, суд, -
1. Призначити адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до комісії Міністерства Оборони України з розгляду питань , пов'язаних з призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі ( смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовця та інвалідності осіб, звільнених з військової служби та Міністерства Оборони України про визнання рішення і дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії до колегіального розгляду.
2. Судовий розгляд здійснюватиметься колегією суддів у складі трьох суддів, визначених в порядку ст. 15-1 Кодексу адміністративного судочинства України автоматизованою системою документообігу суду.
Копію ухвали надіслати особам, які беруть участь у справі.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту постановлення.
Суддя