Постанова від 24.10.2016 по справі 283/2013/16-а

Справа № 283/2013/16-а

Провадження № 2-а/283/127/2016

П О С Т А Н ОВ А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 жовтня 2016 року м. Малин

Малинський районний суд Житомирської області у складі:

головуючого судді - Міхненка С.Д.

секретаря - Ільніцької С.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Малині справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

06 жовтня 2016 року позивач звернулася до суду з позовом, з уточненням позовних вимог просила визнати дій відповідача щодо не приведення її пенсії у належний розмір протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з 25.11.2010 року у розмірі 84 відсотків суми заробітної плати з урахуванням у її складі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, компенсації за невикористану відпустку та індексації доходів громадян.

Ухвалою Малинського районного суду від 24 жовтня 2016 року частина вимог позивача за період з 25 листопада 2010 року по 05 квітня 2016 року залишена без розгляду.

В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася, направила заяву в якій просить розглянути справу без її участі, позов підтримує повністю.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, подав заперечення та просить в задоволенні позову відмовити позивачу повністю.

Дослідивши матеріали справи та додані сторонами докази , суд вважає , що позов підлягає задоволенню частково з таких підстав.

Судом встановлено та не заперечується сторонами, що позивач перебуває на пенсійному обліку та отримує з 25 листопада 2010 року пенсію згідно Закону України «Про державну службу » в розмірі 84 % від заробітку.

22 вересня 2016 року позивач звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, у якій просила відновити її порушене право на належний обрахунок пенсії при її призначенні та врахувати під час перерахунку у складі виплат з яких обраховується пенсія: матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористану відпустку та індексацію заробітної плати.

До вказаної заяви позивач додала довідки про складові її заробітної плати.

Листом № 5925/03 від 29 вересня 2016 року, відповідач повідомив позивача про відмову у перерахунку пенсії та врахування вказаних виплат для її обрахунку з посиланням на Постанову Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 та змін, внесених до Закону « Про державну службу».

Як вбачається з матеріалів справи, на момент призначення пенсії позивачу діяв Закон України « Про державну службу » та Постанова КМ № 865 від 31.05.2000 року в редакції, які на момент призначення пенсії передбачали, що заробіток який береться для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією в тому рахунку і за 24 календарні місяці роботи, яка дає право на такий вид пенсії, підряд перед зверненням або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд.

Однак, при призначенні позивачу пенсії не було враховано у складі виплат, що включаються для обрахунку пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористану відпустку та індексацію заробітної плати, які виплачувалися позивачу.

Із довідки про складові заробітної плати від 22 вересня 2016 року № 1336, виданої Управлінням праці та соціального захисту населення виконкому Малинської міської ради вбачається, що з листопада 2005 року по жовтень 2010 року у складі виплат, які отримувала позивач є: матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористану відпустку та індексація доходів громадян. На всі виплати, включені у довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Статтею 33 Закону України « Про державну службу » (в редакції, чинній на час призначення пенсії - 01.07.2010 року ) передбачено, зокрема, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Згідно ч. 1 ст.41 Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування » до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, зокрема, враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим законом, з яких згідно з цим законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески.

Статтею 2 Закону України « Про оплату праці » передбачено, що структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Згідно ст. 37 Закону України « Про державну службу » , який діяв на час призначення пенсії позивачеві - 31.03.2014 року, на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Згідно ст. 37-1 Закону України « Про державну службу » у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Статтею 66 Закону України « Про пенсійне забезпечення » врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Так, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що сума індексації заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань, компенсація за невикористану відпустку на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, входять до системи оплати праці державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.

Аналогічна правова позиція висловлена в постановах Верховного Суду України від 14.05.2013 р., 28.05.2013 р. та 04.03.2014 р. (справи № 21-125а13, 21-97а13, 21-3а14 відповідно).

Частиною 4 ст.45 Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування » визначено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених ч.1 ст.35, ч.2 ст.38, ч.3 ст.42 і ч.5 ст.48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Позивач звернулася до УПФ із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням вказаних виплат лише 22 вересня 2016 року, відтак, з урахуванням викладеного ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії з 01.10.2016 року.

Керуючись ст.ст.9,11,71,94,160-163,186,254 Кодексу адміністративного судочинства України,суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного Фонду України в Малинському районі Житомирської області щодо відмови в перерахунку ОСОБА_1 пенсії відповідно до Закону України « Про державну службу » з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати та компенсації за невикористану відпустку, на які нараховується збір на обов'язкове державне соціальне страхування.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 жовтня 2016 року, виходячи з 84% заробітної плати, відповідно до вимог ст. 37 Закону України « Про державну службу » (в редакції, чинній на час призначення пенсії), включивши до заробітку для обчислення пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористану відпустку та індексації заробітної плати з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування або єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідно до довідки (про складові заробітної плати ОСОБА_1 за період з листопада 2005 року по жовтень 2010 року ) від 22.09.2016 року № 1336, виданої Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Малинської міської ради.

В решті позову відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 сплачений по справі судовий збір в розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 коп.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Малинський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: С. Д. Міхненко