Справа № 576/2010/16-а
Провадження № 2-а/576/55/16
іменем України
20.10.16 Глухівський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючого судді Сапона О.В.,
при секретарі Самойленко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Глухові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
16 вересня 2016 року позивачка звернулась до суду із вказаним позовом. Свій позов мотивує тим, що перебуває на обліку у Глухівському об'єднаному управління Пенсійного фонду України в Сумській області і отримує пенсію за віком згідно із Законом України «Про державну службу». Однак, при призначенні даного виду пенсії відповідачем не були враховані такі складові заробітної плати державного службовця, з якої позивачці нарахована пенсія, як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати.
У зв'язку з цим 29 липня 2016 року вона звернулась до відповідача із заявою про перерахунок її пенсії державного службовця на підставі поданої нею довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 14 липня 2016 року за № 35, виданої Державною фінансовою інспекцією в Сумській області. Однак, відповідач відмовив їй у такому перерахунку, прийнявши відповідне рішення. Свою відмову Глухівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області мотивувало тим, що на момент звернення позивачки із заявою про перерахунок пенсії були відсутні законодавчі підстави для проведення такого перерахунку.
За вказаних обставин позивачка просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку її пенсії державного службовця, а також зобов'язати Глухівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області з 19 вересня 2011 року здійснити перерахунок та виплату її пенсії з урахуванням фактично нарахованих виплат, з яких сплачено страхові внески, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати з урахуванням фактично сплачених сум в розмірі 87 % відповідно до вказаної вище довідки Державної фінансової інспекції в Сумській області. Крім того, позивачка просить зобов'язати відповідача проводити перерахунок її пенсії і в подальшому при виникненні права на такий перерахунок відповідно до чинного законодавства України.
Позивачка в судовому засіданні свої позовні вимоги підтримала.
Представник відповідача в суді позову не визнала та суду пояснила, що дійсно позивачка ОСОБА_1 перебуває на обліку в Глухівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області та отримує пенсію за віком згідно із Законом України «Про державну службу». Також зазначила, що 29 липня 2016 року позивачка звернулась до Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області із заявою про проведення перерахунку її пенсії у зв'язку з тим, що при призначенні даного виду пенсії не були враховані такі складові заробітної плати державного службовця, з якої позивачці нарахована пенсія, як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати. Однак, з 01 травня 2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889, яким визнано таким, що втратив чинність Закон України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених в пунктах 10 і 12 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення. Тобто, залишено норму щодо призначення пенсії державним службовцям при визначених в законі умовах. В свою чергу, ст. 90 Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889 передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а цим законом не проводиться перерахунок пенсії з урахуванням складових заробітної плати. Також, вважає що позивачем, в порушення положень ч. 2 ст. 99 КАС України, порушений шестимісячний строк для звернення до адміністративного суду. Таким чином, відповідач вважає, що приймаючи рішення про відмову у проведенні перерахунку пенсії позивачки, діяв у межах повноважень, наданих йому законами України та підзаконними нормативно-правовими актами, а тому просить суд відмовити у задоволенні позову у зв'язку з його необґрунтованістю.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Так, судом встановлено, що позивачка перебуває на обліку у Глухівському об'єднаному кправління Пенсійного фонду України Сумської області. 20 вересня 2011 року їй була перерахована пенсія за віком, призначена відповідно до Закону України «Про державну службу», у відповідності до довідок за №№ 09-14/36 та 105 від 19 вересня 2011 року, виданих Контрольно-ревізійним управлінням у Сумській області, до яких не були включені суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати.
Відповідно до довідки про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 місяці роботи або за 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»,від 14 липня 2016 року за № 35, виданої Державною фінансовою інспекцією в Сумській області, розмір інших виплат позивачці ОСОБА_1 за період з 01 вересня 2009 року до 31 серпня 2011 року становив 10708,23 грн. і складався з матеріальної допомоги на оздоровлення - в сумі 3240 грн., матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань - в сумі 4860 грн. та індексації заробітної плати в сумі - 2608,23 грн. На вказані виплати нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Також судом встановлено, що позивачка звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії та включення для її обчислення усіх виплат, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі індексації грошових доходів, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.
Проте відповідач відмовив позивачці у проведенні такого перерахунку, про що 03 серпня 2016 року прийняв відповідне рішення.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції на момент призначення позивачці пенсії) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Частиною першою статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» (в редакції на момент призначення позивачці пенсії) передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входять до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).
Згідно зі статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Заперечення відповідача щодо того, що з 01 травня 2016 року відсутні законодавчі підстави для проведення перерахунку пенсії суд не приймає до уваги виходячи з того, що в даному випадку питання стосується перерахунку не у зв'язку зі зміною заробітної плати, а у зв'язку з неправильним розрахунком заробітної плати при призначенні та обчисленні пенсії. Право на врахування спірних сум у розрахунок заробітної плати у позивачки виникло ще при призначенні пенсії.
Разом з тим, суд приходить до висновку, що вимоги позивачки про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з 19 вересня 2011 року та виплатити їй недоплачені суми за даний період, не підлягають задоволенню з огляду на таке.
Відповідно до вимог ст. 84 Закону України «Про пенсійне забезпечення» перерахунок призначеної пенсії при виникненні права на підвищення пенсії проводиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15-го числа включно, із першого числа наступного місяця, якщо заяву подано після 15-го числа.
З матеріалів справи вбачається, що позивачка звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 29 липня 2016 року, тому позовні вимоги в частині зобов'язання здійснити перерахунок пенсії підлягають задоволенню з першого числа наступного місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, тобто з 01 серпня 2016 року.
Підстави для зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з 19 вересня 2011 року відсутні, оскільки позивачкою не надано суду доказів того, що раніше вона зверталася із заявами про такий перерахунок пенсії.
Щодо вимоги позивачки про зобов'язання відповідача проводити перерахунок її пенсії в подальшому при виникненні права на такий перерахунок, то ця вимога не може бути задоволена, оскільки, відповідно до ч. 1 ст. 6 КАС України, суд розглядає тільки виниклі спори, коли рішенням, дією чи бездіяльністю порушенні права, свободи або інтереси особи. Суд не може розглядати спір, який ще не виник, а який може виникнути у майбутньому.
За вказаних обставин суд вважає необхідним визнати неправомірною відмову Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо проведення позивачці перерахунку пенсії державного службовця, призначеної на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу».
Також суд вважає необхідним зобов'язати Глухівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області з 01 серпня 2016 року здійснити позивачці перерахунок пенсії державного службовця, призначеної на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу», в розмірі 87 % з урахуванням всіх складових заробітної плати державного службовця, в тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати відповідно до довідки № 35, виданої Державною фінансовою інспекцією Сумської області 14 липня 2016 року.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 2, 9, 41, 71, 158-163 КАС України, суд-
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати неправомірною відмову Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії державного службовця, призначеної на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу».
Зобов'язати Глухівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області з 01 серпня 2016 року здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії державного службовця, призначеної на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу», в розмірі 87 % з урахуванням всіх складових заробітної плати державного службовця, в тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати відповідно до довідки № 35, виданої Державною фінансовою інспекцією Сумської області 14 липня 2016 року.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити у зв'язку з їх необґрунтованістю.
Стягнути з Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області на користь ОСОБА_1 551 грн. 20 коп. сплаченого по справі судового збору.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана в Харківський апеляційний адміністративний суд через Глухівський міськрайонний суд Сумської області протягом 10 днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя