19 лютого 2009 року Єнакіївський міський суд Донецької області
у складі: головуючого судді - Шульженко Л.Б.
при секретарі - Харибіної Л.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м.Єнакієве справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради про визнання неправомірними рішення державного органу та стягнення недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку
ОСОБА_1 звернулась до суду і просила поновити пропущений строк звернення до суду, визнати дії посадових осіб Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради по призначенню їй розміру соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - неправомірними та зобов»язати відповідача здійснити виплату недоплаченої суми у розмірі 2687 грв.93 коп. за рахунок коштів Державного бюджету України.
Крім того, просила стягнути з відповідача недоплачену одноразову допомогу при народженні дитини в сумі 946грв.80коп.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що вона народила сина ОСОБА_2 - 21 вересня 2006 року та перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Відповідач виплачує їй допомогу, але всупереч Закону не доплатив їй допомогу з квітня по 31 грудня 2007 року в сумі 2687грв.93 коп. , а також не доплатив їй одноразову допомогу при народженні дитини в сумі 946 грв.80коп. Отже просила стягнути на її користь вказані суми.
Стверджувала, що строк звернення до суду нею пропущено з поважних причин, оскільки вона виховує малолітню дитину, довіряла відповідачу та державі в частині перерахунку в добровільному порядку відносно внесених змін в законодавстві, тому не звернулась до суду у встановлений законом строк.
Представник відповідача позов не визнав, посилаючись на Постанову Кабінету Міністрів України №13 від 11 січня 2007 року; допомога позивачці призначена відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» та Порядка призначення і виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, особам, застрахованим в системі загальнообов»язкового державного соціального страхування, що згідно п.9 допомога виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грв. для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. При цьому пояснював, що виплата допомоги проводилась позивачці у розмірі від прожиткового мінімуму, передбаченому ст..62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», відповідно Порядку призначення та виплати державної допомоги сім»ям з дітьми, зі змінами з 1 січня 2008 року.
Представник Управління Державного Казначейства України у Донецькій області у судове засідання не з»явився, просив розглянути справу у його відсутність, про що надав письмове клопотання.
Суд, вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, приходить до слідуючого висновку.
Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_1 народила дитину - сина ОСОБА_2 - 21 вересня 2006 року, що підтверджується свідоцтвом про народження серії 1-НО № 094737, відповідний актовий запис № 584 (а.с.5).
Згідно довідки Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради позивачка отримала допомогу по догляду за дитиною у розмірі: з 1 квітня по 1 серпня 2007 року по 129 грв.03коп. щомісячно; у серпні 2007 року - 132грв.64коп.; вересні - 134грв.45коп.; жовтні - 136грв.13коп; листопаді - 140грв.05коп; грудні - 144грв.10коп.(а.с.7).
Згідно Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» №2811-ХП від 21 листопада 1992 року, відповідно до Конституції України , встановлено гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім»ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім»ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Частиною 1 статті 1 вказаного закону встановлено, що громадяни України, в сім»ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України, а статтею 3 передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич) яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Відповідно до ст..15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми»№2811-ХП допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей до 6 років. ОСОБА_3 є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов»язані з призначення та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей.
Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені ст..14 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми», при цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги на застрахованих чи не застрахованих осіб.
Суд не може взяти до уваги посилання відповідача на ОСОБА_3 України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року № 489-У, відповідно до ст..56 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, оскільки вказана норма обмежує соціальні гарантії громадян.
Статтею 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року було зупинено на 2007 рік дію ст..15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми».
Рішенням Конституційного Суду України №6-рп/2007 від 9 липня 2007 року у справі № 1-29/2007 про соціальні гарантії громадян були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) ст..56,71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року №489-У. Рішення Конституційного Суду України є обов»язковими до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв»язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Отже, з 9 липня 2007 року була відновлена дія статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року №2811-ХП, за якою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
За таких обставин позивачка має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
З урахуванням викладеного сума недоплаченої позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку становить в 2007р.: з 9 липня за 23 дні - 247грв.79коп.(343.52 прожитковий мінімум - 95.73виплачено); в серпні - 330грв.36коп.(463прож.мін.-132.64випл.); у вересні - 328грв.55коп.(463прож.мін.-134.45випл.); у жовтні - 333грв.87коп.(470прож.мін.-136.13випл.); у листопаді -329грв.95коп.(470прож.мін.-140.05випл.); у грудні - 325грв.90коп.(470прож.мін.-144.10випл.), усього недоплачено на загальну суму 1896грв.42коп. (247.79+330.36+328.55+333.87+329.95+325.90).
У судовому засіданні знайшов своє підтвердження той факт, що позивачка виховує малолітню дитину ,довіряла відповідачу та державі в частині перерахунку в добровільному порядку відносно внесених змін в законодавстві, тому не звернулася до суду у встановлений законом строк, отже, на думку суду, пропущений строк необхідно поновити, визнати дії посадових осіб Управління праці та соціального захисту населення неправомірними та зобов»язати відповідача здійснити виплату недоплаченої суми допомоги позивачці у розмірі 1896грв.42коп.
Вирішуючи питання про стягнення недоплаченої суми при народженні дитини, суд вважає позов задоволенню не підлягає з наступних підстав. Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік» абзац 2 частини 2 ст.56 встановлена допомога при народженні дитини у розмірі 8500грв. Виплата здійснюється одноразово при народженні дитини в сумі 3400грв., решта - протягом 12 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Рішенням Конституційного суду України від 9 липня 2007 року №6-рп/2007 не було визнано неконституційним положення абзацу 2 частини 2 ст.56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», яким було встановлено одноразову виплату у розмірі 8500грв.
Відповідно до ч.2 ст.95 Конституції України виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Закон України «Про державний бюджет України на 2007 рік» та його положення мають вищу юридичну силу відносно інших спеціальних законів стосовно визначення розміру або порядку обчислення допомоги при народженні дитини, бо є основним та головним (окрім Конституції) фінансовим нормативним актом розподілу доходів та видатків в країні. За цих обставин, положення цього закону, яким було визначено порядок нарахування допомоги при народженні дитини, є обов»язковим для застосування при визначенні розміру цієї допомоги .
Таким чином, відповідачем була призначена правомірно допомога при народженні дитини у розмірі 8500грв., тому позовні вимоги ОСОБА_1 в цій частині не ґрунтуються на законі.
На підставі наведеного та керуючись ст..7,10,11,69,71,159,161-163,167 КАС України, Законом України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми», суд
ОСОБА_1 поновити пропущений строк звернення до суду.
Визнати дії посадових осіб Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради м.Єнакієве Донецької області по призначенню ОСОБА_1 розмірів соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - неправомірними.
Зобов»язати управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради м.Єнакієве Донецької області здійснити виплату ОСОБА_1 недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в сумі 1896 (одна тисяча вісімсот дев»яносто шість) грв.42 коп. за рахунок коштів Державного бюджету України за кодом тимчасової функціональної класифікації видатків 090303 «Допомога на догляд за дитиною віком до 3х років» з реєстраційного рахунку №35419016000632 в ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, код ЄДРПОУ 25953988.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Заяву на апеляційне оскарження постанови суду може бути подано до Єнакіївського міського суду Донецької області протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Єнакіївський міський суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: