Справа 2а- 286
2009 р.
23 квітня 2009 року Хмельницький міськрайонний суд
Хмельницької області в складі:
головуючого-судді Палінчака О.М.
при секретарі Москалюк Л.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Хмельницькому справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради про стягнення недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,
встановив:
В січні 2009 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради про стягнення недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік в сумі 4 269 грн. 78 коп. На обґрунтування своїх вимог позивачка зазначила, що допомога по догляду за дитиною виплачувалась їй в розмірі меншому, ніж передбачено ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
В судове засідання позивачка не з'явилась, однак подала до суду заяву в якій позовні вимоги підтримує та просить справу розглядати без її участі.
Представник відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради в судове засідання не з'явився, однак подав до суду заяву в якій проти задоволення позову заперечує, посилаючись на пропуск позивачем строку позовної давності, та просить справу розглядати без їх участі.
Дослідивши матеріали справи суд приходить до висновку що позов не підлягає задоволенню.
Судом об'єктивно встановлено, що ОСОБА_1 є громадянкою України, та має дитину - сина ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 та не є застрахованою в системі загальнообов'язкового соціального страхування.
Ці обставини підтверджуються: копією паспорту ОСОБА_1, довідкою про доходи ОСОБА_1П
Управлінням праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради виплачувалась допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік у таких розмірах: в січні 2007 року - 94 грн. 23 коп., в лютому 2007 року - 94 грн. 23 коп., в березні 2007 року - 99 грн. 72 коп., в квітні - червні 2007 року - по 99 грн. 72 коп., в липні 2007 року - 101 грн. 16 коп., в серпні 2007 року - 103 грн. 41 коп., у вересні 2007 року - 104 грн. 85 коп., в жовтні 2007 року - 104 грн. 85 коп., в листопаді 2007 року - 107 грн. 73 коп., в грудні 2007 року - 110 грн. 88 коп.
Відповідно до ст.3 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", призначаються такі види державної допомоги сім'ям з дітьми :
3) допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
В силу ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" до внесення в неї змін законом України «Про Державний бюджет на 2008 рік» - допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років, відповідно до ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» становить :
- з 1.01.2007 року - 434 грн.,
- з 1.04.2007 року - 442 грн.,
- з 1.10.2007 року - 450 грн.,
Разом з тим, рішенням Конституційного Суду України від 9.07.2007 року в справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29,36, частини другої ст.56, частини другої статті 62, частини першої ст.66, пунктів 7,912,13,14,23,29,30,41,43,44,45,46, статті71, статей 98,101,103,111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (справа про соціальні гарантії громадян) визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) у тому числі і ці норми Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" було визнано такими, що не відповідають Конституції України.
Зазначене рішення Конституційного Суду України в цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів в зв'язку з правовідносинами, що виникли внаслідок дії положень статей зазначених Законів України.
Більше того, відповідно до ст. 22 ч.3 Конституції України «При прийнятті нових законів, або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод».
Наведене підтверджується практикою Європейського суду з прав людини, зокрема, як зазначив Європейський суд з прав людини в рішенні від 8 листопада 2005 року у справі Кечко проти України, заява №63134/00, в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними (п. 23 Рішення). Згідно з п. 26 даного Рішення суд не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Тобто в 2007 р. допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х річного віку повинна була виплачуватись позивачу в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином, позивачу не доплачено грошову допомогу, передбачену ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" в сумі 1 931 грн. 72 коп. за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно (442: 31 день=14.2Х23 дні = 326.60 -101.16 +442 - 103.41 +442- 104.85+450 -104.85+450 - 107.73+450 - 110.88).
Приписом ст.5 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачено, що всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника).
Разом з тим, ч.2 ст. 99 КАС України встановлено річний строк давності звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, з дня коли особа дізналась, або повинна була дізнатись про порушення своїх, правю свобод чи інтересів.
Про порушення їх прав позивачка дізналась в момент виплати їй допомоги у меншому ніж встановлено законом розмірі. Тобто з вимогою про стягнення недоплаченої грошової допомоги за 2007 рік позивачка звернулись до суду з пропуском строку звернення до суду, з клопотанням про його поновлення позивачка не зверталась. Враховуючи, що представник відповідача наполягає на застосуванні давності, то відповідно до ст. 100 КАС України в задоволенні позову слід відмовити з цієї підстави.
Керуючись ст.ст.6,8,9,10,11, 99,100, 160,161,162,163 КАС України, ст.ст. 8, 22, 46, 55, 152 Конституції України, ст.ст.3,4,13,14,15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року в справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Крнституції України(конституційності) положень статей 29,36 частини другої ст.56, частини другої ст.62, частини першої ст.66, пунктів 7,9,12,13,14,23,29,30,41,43,44,45,46 ст. 71, статей 98,101,103,111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (справа про соціальні гарантії громадян), суд -
постановив:
В задоволені позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради про стягнення недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік - відмовити.
На рішення через суд першої інстанції, який його ухвалив, може бути подана апеляційна скарга протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження або протягом 10 днів без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, з одночасним направленням копії апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Постанову в повному обсязі складено 27 квітня 2009 року.
Суддя: О.М. Палінчак