Справа № 544/1133/16-к
№ пров. 1-в/544/68/2016
Номер рядка звіту 39
Іменем України
11 жовтня 2016 року м. Пирятин
Суддя Пирятинського районного суду Полтавської області ОСОБА_1 , за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , представника Пирятинського ПВ ГУНП в Полтавській області ОСОБА_3 розглянувши подання т.в.о. начальника Полтавського ВП ГУНП в Полтавській області ОСОБА_4 про продовження адміністративного нагляду, застосованого ухвалою Пирятинського районного суду Полтавської області від 10 жовтня 2014 року стосовно ОСОБА_5 , народження ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, освіта середня, уродженця та жителя АДРЕСА_1 , зареєстрованого в АДРЕСА_2 , раніше судимого:
19.09.2012 Пирятинським районним судом Полтавської області за ч.1 ст. 309, Кримінального кодексу України (далі КК України) до 1 року обмеження волі з іспитовим строком один рік;
14.10.2013 року Пирятинським районним судом Полтавської області за ч.2 ст. 309 КК України до 2 років 1 місяця позбавлення волі;
10.10.2014 ухвалою Полтавського районного суду Полтавської області умовно достроково звільнений на 04 місяця 16 днів від відбування покарання,
Ухвалою Полтавського районного суду Полтавської області від 10 жовтня 2014 року засудженому ОСОБА_5 установлено адміністративний нагляд терміном 1 рік із застосуванням обмежень: забороною виходу з будинку (квартири) з 21 години до 05 години ранку, забороною перебувати в ресторанах, кафе, барах району (міста) з метою придбання та розпиття спиртних напоїв, реєстрацією в РВ УМВС України по місцю мешкання 2 рази в місяць, забороною виїзду в особистих справах за межі району (міста).
24 вересня 2016 року до Пирятинського районного суду Полтавської області надійшло подання т.в.о. начальника Пирятинського ВП ГУНП в Полтавській області про продовження адміністративного нагляду, у якому він просить у зв'язку із зазначеними в ньому обставинами вирішити питання про продовження адміністративного нагляду, застосованого щодо засудженого ОСОБА_5 .
У поданні вказується, що засуджений неодноразово порушував правила адміністративного нагляду, за що притягався до адміністративної відповідальності та був попереджений про можливість продовження відносно нього адміністративного нагляду.
Приписами ч. 2 ст. 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» (далі ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі») установлено, що у разі, коли є підстава вважати, що особа, щодо якої встановлено адміністративний нагляд, залишається небезпечною для суспільства, адміністративний нагляд за поданням відповідного органу внутрішніх справ може бути продовжено у визначеному цим Законом порядку кожного разу ще на шість місяців, але не більше терміну, передбаченого законом для погашення або зняття судимості.
Також, ч. 1 ст. 9 ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», установлено, що особи, щодо яких встановлено адміністративний нагляд, зобов'язані вести законопослушний спосіб життя, не порушувати громадський порядок і додержувати таких правил:
а) з'являтися за викликом поліції у вказаний термін і давати усні та письмові пояснення з питань, пов'язаних з виконанням правил адміністративного нагляду;
б) повідомляти працівників поліції, які здійснюють адміністративний нагляд, про зміну місця роботи чи проживання, а також про виїзд за межі району (міста) у службових справах;
в) в разі від'їзду в особистих справах з дозволу поліції в інший населений пункт та перебування там більше доби зареєструватися в місцевому органі внутрішніх справ.
Крім цього, статтею 10 ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» установлено, що до осіб, щодо яких встановлено адміністративний нагляд, за постановою суду можуть бути застосовані частково або у повному обсязі такі обмеження:
а) заборона виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу;
б) заборона перебування у визначених місцях району (міста);
в) заборона виїзду чи обмеження часу виїзду в особистих справах за межі району (міста);
г) реєстрація в поліції від одного до чотирьох разів на місяць.
Під час здійснення адміністративного нагляду суд за поданням начальника органу внутрішніх справ з урахуванням особи піднаглядного, його способу життя і поведінки може змінювати (зменшувати або збільшувати) обсяг обмежень, передбачених цією статтею
Заслухавши пояснення представника Пирятинського ВП ГУНП в Полтавській області, засудженого ОСОБА_5 , який не заперечує проти продовження щодо нього адміністративного нагляду, дослідивши матеріали, додані до подання, уважаю, що неодноразове вчинення засудженим ОСОБА_5 адміністративних правопорушень, що полягають у порушенні правил адміністративного нагляду, є невиконання ним обов'язку вести законопослушний спосіб життя та не порушувати громадський порядок, у зв'язку з чим засуджений залишається особою небезпечною для суспільства.
За таких обставин приходжу до висновку про задоволення подання про продовження адміністративного нагляду.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 10 ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», суддя:
Продовжити адміністративний нагляд, застосований ухвалою Полтавського районного суду Полтавської області від 10 жовтня 2014 року, стосовно засудженого ОСОБА_5 , народження ІНФОРМАЦІЯ_1 , строком на шість місяців.
Встановити засудженому ОСОБА_5 обмеження:
- заборона виходу з дому з 21 години до 05 години наступного дня;
- заборона виїзду за межі Пирятинського району Полтавської області без дозволу Пирятинського ВП ГУНП Полтавської області;
- з'являтися на реєстрацію до відділення поліції два рази на місяць протягом терміну адміністративного нагляду у вільний від роботи час.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до апеляційного суду Полтавської області протягом 7 днів з моменту її проголошення.
Суддя: ОСОБА_1