Справа № 278/1213/16-а
іменем України
05 жовтня 2016 року, Житомирський районний суд Житомирської області в складі: головуючого судді - Зубчук І.В.
секретаря с/з - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Житомирі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, в якому зазначає, що 27 травня 2010 року він вийшов на пенсію, його загальний стаж роботи складає 42 роки 10 місяців, в тому числі стаж державної служби 16 років 2 місяці 28 днів ,з них в ОМВС 5 років 8 місяців.
31 березня 2016 року ОСОБА_2 звернувся із заявою до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з проханням здійснити йому перерахунок пенсії державного службовця в частині включення до розрахунку пенсії відповідно до закону України «Про державну службу» індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, на який отримав відповідь за №2/Г-8 від 05.04.2016 року, в якій вказано, що враховувати матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально - побутових питань, індексацію доходів громадян, компенсацію за невикористану відпустку для перерахунку пенсії немає підстав.
На підставі вищевикладеного позивач вважає незаконними дії відповідача та порушено визначене Конституцією України його право на соціальний захист, а саме - на отримання пенсійних виплат згідно чинного законодавства. Адже у відповідності до ст. 1 закону України «Про пенсійне забезпечення» громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, що стало підставою для подачі позову.
В ході судового розгляду справи позивач уточнив позовні вимоги та просив визнати протиправною відмову Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_2 та зобов'язати Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 у розмірі 88% від заробітної плати, обраховуючи шляхом ділення сум, зазначених у довідці №31 від 24 березня 2016 року а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально- побутових питань в сумі 17018,37 гривень, надбавок та премій в сумі 44320,79 гривень на 24 календарних місяці.
Позивач позов підтримав з підстав зазначених в ньому.
Представник відповідача - Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області позов не визнав та надав заперечення проти нього (а.с.16-18).
Дослідивши докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
ОСОБА_2 перебуває на обліку в Житомирському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області з 01 жовтня 2010 року та отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» з 28 травня 2010 року при загальному стажі роботи 36 років 14 днів, в тому числі стаж державної служби 10 років 6 місяців 17 днів.
З листа Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №2/Г-8 від 05 квітня 2016 року видно, що позивачеві відмовлено у перерахунку розміру пенсії з врахуванням нарахування виплат, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації доходів громадян , так як даний вид виплат не є надбавками. З 01 червня 2015 року органами Пенсійного фонду України спеціальні пенсії не призначаються, а ті, які вже було призначено перерахунку не підлягають (а.с.8-9).
Із довідок виданих виконавчим комітетом Житомирської міської ради від 24 березня 2016 року №31 та 27 травня 2010 року №56 вбачаються складові заробітної плати позивача, в тому числі матеріальна допомога на оздоровлення, індексація заробітної плати та матеріальна допомога на вирішення соціально побутових питань (а.с.10-11).
Відповідно до ст.55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Тобто право на звернення до суду за захистом своїх прав та інтересів є невід'ємним правом фізичних і юридичних осіб, гарантованим Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частиною першою статті 1 Закону України "Про оплату праці" передбачено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону України "Про оплату праці" визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України "Про державну службу" встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень законодавства України дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, відповідно до частини першої статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно зі статтею 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм законодавства України отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
У своїй постанові від 04.03.2014 року по справі №21-350а13 Верховний Суд України зазначив: «…Таким чином колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України, аналізуючи положення статті 37 Закону N 3723-XII, статті 41 Закону N 1058-IV та статті 66 Закону N 1788-XII, дійшла висновку, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії…».
Аналогічну правову позицію зі спірного питання Верховний Суд України висловив, зокрема, у постановах від 14 та 28 травня 2013 року (справи NN 21-125а13, 21-97а13 відповідно).
Суд зазначає, що наведена правова позиція є обов'язковою як для суду, так і для Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, про що зазначено у частині першій статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України: рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Відповідно до ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Відповідно до ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
У відповідності до ст.267 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Керуючись ст.ст. 8-11, 18, 71, 94, 122, 160, 161, 162, 183-2, 256, 267 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_2 задовольнити.
Визнати протиправною відмову Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_2.
Зобов'язати Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 у розмірі 88% від заробітної плати, обраховуючи шляхом ділення сум, зазначених у довідці №31 від 24 березня 2016 року а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально- побутових питань в сумі 17018,37 гривень, надбавок та премій в сумі 44320,79 гривень на 24 календарних місяці.
Зобов'язати відповідача у місячний строк подати до суду звіт про виконання даного судового рішення.
Постанова суду може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її проголошення шляхом подачі апеляційної скарги до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський районний суд Житомирської області. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: І.В.Зубчук