Справа № 185/6711/16-а
Провадження № 2-а/185/469/16
10 жовтня 2016 року м.Павлоград
Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі головуючого судді - Врони А.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
10 серпня 2016 року позивач звернулась до суду з позовом до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області, в якому просить (з урахуванням уточненого адміністративного позову) визнати протиправними дії відповідача щодо неврахування у складі заробітної плати при призначенні пенсії індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення, у період з 07 липня 2016 року, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням у складі заробітної плати індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення у період з 07 липня 2016 року з урахуванням різниці, яка була виплачена у цей період.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що при розрахунку її пенсії відповідачем не враховано у складі заробітної плати індексацію заробітної плати, матеріальну допомогу на оздоровлення, хоча індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення, входять до складових заробітної плати, з яких сплачуються внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тому має враховуватись у складі заробітної плати, виходячи з розміру якої визначається розмір пенсії.
В запереченнях на позов відповідачем зазначено, що довідка про заробітну плату, яку надала позивачка містить такі виплати, як матеріальна допомога, щомісячна індексація, інші нарахування, які не належать до складових заробітної плати, тому врахування цих виплат при перерахування пенсії підстав немає. Частиною 2 статті 33 Закону України "Про державну службу" визначено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Порядок визначення заробітної плати при обчисленні пенсії державним службовцям регулюється постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій». Законом України від 02.03.2015 року № 213-8 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначаються відповідно до ЗУ «Про державну службу». Враховуючи вищевикладене, для перерахунку пенсії державного службовця ОСОБА_3 згідно ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу» немає законних підстав.
Згідно з ч.4 ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Враховуючи, що від сторін у справі надійшли заяви про розгляд справи за їх відсутності, суд розглядає справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши письмові докази, які містяться в матеріалах справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач перебуває на обліку в ОСОБА_2 об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Дніпропетровської області та отримує пенсію за віком згідно Закону України “Про державну службу” з 01.03.2011 року.
07.07.2016 року позивач звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, згідно якого просила перерахувати пенсію по заробітній платі держслужбовця.
ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області від 12.07.2016 року № 4194/05/18 позивачу роз'яснено, що матеріальна допомога, щомісячна індексація, інші нарахування не належить до складових заробітної плати державного службовця. Заробітна плата державного службовця складається з посадових окладів, премій доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Такі дії відповідача суд вважає протиправними виходячи з наступного.
Згідно з нормами ст.37 Закону України “Про державну службу” (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України “Про оплату праці” встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Частиною другою статті 33 Закону України “Про державну службу” (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно з частиною шостою статті 95 Кодексу законів про працю України заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до статті 33 Закону України “Про оплату праці” у період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством.
Індексація заробітної плати здійснюється на підставі Закону України “Про індексацію грошових доходів населення” та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078.
Індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг (стаття 1 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення”).
Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру (частина перша статті 2 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення”, пункт 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078).
Структуру заробітної плати визначено у статті 2 Закону України “Про оплату праці”, якою передбачено існування основної заробітної плати, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат. Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій (частина друга статті 2 Закону України “Про оплату праці”).
Згідно з Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України № 5 від 13.01.2004, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за № 114/8713, фонд додаткової заробітної плати включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством, премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. Підпунктом 2.2.7 Інструкції визначено, що до складу фонду додаткової заробітної плати входять, зокрема, суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників.
Статтею 66 Закону України “Про пенсійне забезпечення” врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до ч.1 ст.66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування” нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно з ст.41 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані позивачем суми матеріальної допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, щомісячна індексація, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Така правова позиція зі спірного питання вже була висловлена Верховним Судом України у постанові від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11, постанові від 28 травня 2013 року у справі № 21-97а13, постанові від 14 травня 2013 року № 21-125а13.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати входили до системи оплати праці державного службовця.
За правилами частини 4 статті 45 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” перерахунок призначеної пенсіїпровадиться в такі строки:у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Таким чином, позивач має право на перерахунок розміру пенсії з 01 липня 2016 року, враховуючи дату звернення з заявою про перерахунок пенсії - 07 липня 2016 року.
Враховуючи, що відповідно до ч.2 ст.11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог, задоволенню підлягають вимоги ОСОБА_1 про зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії саме з 07 липня 2016 року.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 6 -11, 71, 122, 161, 163, 167 КАС України, суд -
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку розміру пенсії із врахуванням індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення за період з 07 липня 2016 року.
Зобов'язати Павлоградське об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням у складі заробітної плати індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення за період з 07 липня 2016 року з урахуванням різниці, яка була виплачена в цей період.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом 10 днів з дня отримання копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області.
Суддя А. О. Врона