Постанова від 11.10.2016 по справі 161/12006/16-а

Справа № 161/12006/16-а

Провадження № 2-а/161/658/16

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 жовтня 2016 року м.Луцьк

Луцький міськрайонний суд Волинської області

у складі :

головуючого судді Івасюти Л.В.

при секретарі Заболотько Д.М.

з участю позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Луцьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 позовні вимоги обґрунтовує тим, що вона перебуває на обліку в ОСОБА_3 об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Волинської області з 24.02.2011 року як одержувач пенсії за віком відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» . Страховий стаж на посаді державного службовця становить 10 років. Розмір пенсії обчислено згідно довідки про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг або спеціальні звання, надбавка за вислугу років) № 1147/04-10- 35 від 24.02.2011р. та довідки про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією) № 1148/04- 10-35 від 24.02.2011р., що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", зокрема: основний посадовий оклад - 941,00 грн., надбавка за ранг (10 ранг) - 80,00 грн., надбавка за вислугу років (20 %) - 204,20 грн.

Загальний відсоток розрахунку пенсії від заробітку - 80. Розмір пенсії за віком з 24.02.2011 року становить 1 747,088 грн. При визначенні заробітку для призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу", посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років враховується відповідно до п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" в розмірах, установлених на день призначення пенсії, а розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь - які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат відповідно на 24 або 60 (п. 1 вищезазначеної постанови).

Зазначає, що при призначенні їй пенсії, відповідальними працівниками відповідача до довідок про її заробітну плату для призначення пенсії не були включені нараховані і виплачені їй суми заробітної плати в розмірі 13 074,87грн. (інші виплати), на які нараховано і сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування (з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування).

Згідно довідки ОСОБА_3 об'єднаного управління Пенсійного фонду України від 02.09.2016 року № 6272/04-15 з лютого 2009 року по січень 2011 року вищевказані інші виплати в сумі 13 074,87грн. включають в себе індексацію, матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань.

06.09.2016 року вона звернулася до відповідача із заявою про перерахунок та виплату пенсії, із врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на

вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати (інших виплат за довідкою). Луцьке об'єднане управління Пенсійного Фонду України листом від 08.09.2016р. №6448/02-15 відмовило в задоволенні її вимог, посилаючись на норми Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 02.03.2015р. №213, зокрема, вказуючи на те, що з 01.06.2015 року пенсії, призначені до 01.06.2015р. згідно Закону України «Про державну службу» не перераховуються.

Зазначає, що з даним рішенням не згідна, вважає його неправомірним та незаконним.

Посилаючись на наведене, позивач просила суд визнати протиправною відмову від 08.09.2016 року № 6448/02-15 ОСОБА_3 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо проведення перерахунку та виплати пенсії, з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань та індексації заробітної плати; зобов'язати Луцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області провести перерахунок пенсії згідно Закону України "Про державну службу" в редакції, що діяла на день призначення пенсії 24.02.2011р. в розмірі 80% від суми заробітної плати. з урахуванням інших виплат, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких: сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне врахування, а з 01.01.2011року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, залишивши при перерахунку базовий місяць для проведення індексації лютий 2011 року; зобов'язати Луцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області виплатити їй донараховану частину пенсії з моменту її призначення 24.02.2011р.

Ухвалою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 11.10.2016р. позовні вимоги з 24.02.2011р. по 05.03.2016р.залишено без розгляду.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав, наведених у позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні позову не визнав, подавши суду письмові заперечення проти позову.

Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що 24 лютого 2011 року ОСОБА_1 призначена пенсія, відповідно до вимог Закону України «Про державну службу» в розмірі 80% заробітної плати. Страховий стаж ОСОБА_1 на посаді державного службовця становить 10 років. Розмір пенсії обчислено згідно довідки про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг або спеціальні звання, надбавка за вислугу років) № 1147/04-10- 35 від 24.02.2011р. та довідки про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією) № 1148/04- 10-35 від 24.02.2011р., що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", зокрема: основний посадовий оклад - 941,00 грн., надбавка за ранг (10 ранг) - 80,00 грн., надбавка за вислугу років (20 %) - 204,20 грн.

Розмір пенсії за віком з 24.02.2011 року становить 1 747,088 грн. При визначенні заробітку для призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу", посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років враховується відповідно до п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" в розмірах, установлених на день призначення пенсії, а розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь - які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат відповідно на 24 або 60 (п. 1 вищезазначеної постанови).

Судом встановлено, що при призначенні ОСОБА_1 пенсії, відповідачем до довідок про її заробітну плату для призначення пенсії не були включені нараховані і виплачені їй суми заробітної плати в розмірі 13 074,87грн. (інші виплати), на які нараховано і сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування (з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування).

Згідно довідки ОСОБА_3 об'єднаного управління Пенсійного фонду України від 02.09.2016 року № 6272/04-15 з лютого 2009 року по січень 2011 року зазначені вище інші виплати в сумі 13 074,87грн. включають в себе: індексацію, матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань.

Як вбачається з матеріалів справи, 06.09.2016 року ОСОБА_1 зверталася до відповідача із заявою про перерахунок та виплату пенсії, із врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати (інших виплат за довідкою).

ОСОБА_3 об'єднаного управління Пенсійного Фонду України від 08.09.2016р. №6448/02-15 ОСОБА_1 відмовлено в задоволенні її вимог, з посиланням на норми Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 02.03.2015р. №213, зокрема, зіславшись на те, що з 01.06.2015 року пенсії, призначені до 01.06.2015р. згідно Закону України «Про державну службу» не перераховуються.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановлено ст. 26 Закону України «Загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця встановлений Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 року.

Згідно п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. № 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначаються у такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.

Відповідно п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року (в редакції на час звернення позивача за перерахунком) перерахунок пенсії провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.

Враховуючи вищезазначене, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям. При цьому розмір пенсії позивачу обчислюється відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» та Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 в редакції, яка була чинною на час набрання чинності.

Крім цього, суд звертає увагу відповідача на те, що зміни, які відбулися в ст. 37 Закону № 3723-XII, стосуються тільки тих пенсій, які будуть призначатися після набрання чинності змін до закону, і ніяким чином не підлягає перегляду розмір відсотків, що були обчислені при призначенні пенсії.

Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п.п. 1, 2 ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.

Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

З врахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 слід задовольнити частково, та визнати протиправними дії ОСОБА_3 об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивачу; а також зобов'язати Луцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області здійснити перерахунок призначеної пенсії, та виплатити позивачу пенсію, з урахуванням виплачених сум, згідно Закону України "Про державну службу" в редакції, що діяла на день призначення пенсії 24.02.2011р., в розмірі 80% від суми заробітної плати, з урахуванням інших виплат.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи наведене, слід стягнути з ОСОБА_3 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області в користь позивача понесені і документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 551, 20грн. (а.с.1)

В задоволенні решти позову слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 7, 71, 159-163 КАС України, ст.37-1Закону України «Про державну службу», суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову від 08.09.2016 року № 6448/02-15 ОСОБА_3 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1, з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань та індексації заробітної плати.

Зобов'язати Луцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області провести перерахунок та виплатити пенсію ОСОБА_1, з урахуванням виплачених сум, з 06.03.2016року, згідно Закону України "Про державну службу" в редакції, що діяла на день призначення пенсії 24.02.2011р., в розмірі 80% від суми заробітної плати, з урахуванням інших виплат, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких: сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне врахування.

Стягнути з ОСОБА_3 об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Волинської області в користь ОСОБА_1 551(п'ятсот п'ятдесят одну) грн. 20 коп. судових витрат.

В задоволенні решти позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Луцький міськрайонний суд Волинської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Луцького міськрайонного суду Л.В.Івасюта