про залишення позовної заяви без руху
28 вересня 2016 року № 810/3032/16
Суддя Київського окружного адміністративного суду Панова Г.В., розглянувши позовну заяву
Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгово-промислова група Центр"
до Головного управління Державної фіскальної служби України у Київській області
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю " Торгово-промислова група Центр " з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби України у Київській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 12.05.2016 за № 0000852203 на суму 78439,00 грн., №0000852203 на загальну суму 55312,50 грн., №0000832203 на загальну суму 4943736,00 грн., № 0000822203 на загальну суму 5730208,50 грн.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу, яка містить перелік загальних для всіх позовних заяв елементів (реквізитів), що дають необхідну інформацію для вирішення судом питання про відкриття провадження в адміністративній справі.
Відповідно до частини 3 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Суд зазначає, що 01.09.2015 року набули чинності зміни до Закону України № 3674-VI від 08.07.2011 "Про судовий збір".
Розміри ставок судового збору визначені статтею 4 Закону України від 08.07.2011 № 3674-VI "Про судовий збір".
Так, за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано юридичною особою, розмір судового збору становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру мінімальної заробітної плати, що встановлена законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява подана до суду (станом на 1 січня 2016 року розмір мінімальної заробітної плати становить 1378,00 грн. згідно із Законом України "Про Державний бюджет України на 2016 рік").
Як встановлено судом, позовна вимога майнового характеру, становить 10 807 696,00 грн. тому за позовну вимогу майнового характеру, позивачу необхідно сплатити судовий збір у розмірі 162 115,44грн. ( 1.5 % від 10 807 696,00 грн.).
Проте, позивач всупереч вимогам частини третьої статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України не долучив до матеріалів позовної заяви доказів оплати судового збору.
Належним документом про сплату судового збору є оригінал квитанції установи банку або відділення зв'язку, які прийняли платіж або платіжне доручення, підписане уповноваженою посадовою особою банку і скріплене печаткою установи банку з відміткою про дату виконання платіжного доручення.
Судом встановлено, що Товариством з обмеженою відповідальністю " Торгово-промислова група Центр " разом з позовною заявою заявлено клопотання про відстрочення сплати судового збору за подання вказаного адміністративного позову. В обґрунтування клопотання позивач зазначає, що його майновий стан в даний час не дозволяє в повній мірі провести сплату судового збору.
Розглядаючи вказане клопотання по суті, суд зазначає таке.
Згідно з статтею 88 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк. При цьому, це є правом суду, а не його обов'язком.
Так, частиною першою статті 8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
Вказані норми встановлюють можливість полегшення судом тягаря судових витрат для осіб з низьким рівнем достатку. Положення статей спрямовані на те, щоб судові витрати не були перешкодою для доступу до суду малозабезпечених осіб, і слугують гарантуванню принципу рівності (стаття 10 Кодексу адміністративного судочинства України) всіх осіб у правах щодо доступу до суду незалежно від майнового стану.
Таким чином, за обґрунтованим клопотанням, вирішуючи питання про відкриття провадження в адміністративній справі, суд може звільнити позивача від сплати судового збору, зменшити його розмір, відстрочити або розстрочити його сплату.
У клопотанні сторона повинна навести обставини, які свідчать про її незадовільне (скрутне) матеріальне становище, та надати суду відповідні докази.
В обґрунтування клопотання про відстрочення сплати судового збору позивач зазначає, що позивач не володіє грошовими коштами у визначеному розмірі, оскільки господарська діяльність тимчасово зупинена. Так, згідно довідки АТ «Укрсиббанк» від 15.09.2016 року залишок грошових коштів за рахунком складає 95,91 грн., в підтвердження чого надає копію довідки АТ «Укрсиббанк» від 15.09.2016 №58-3-2/286. В даній довідці зазначено, що в АТ «Укрсиббанк» (м. Київ, 04070, вул. Андріївська, 2/12), код банку (МФО) 351005, клієнту Товариству обмеженою відповідальністю " Торгово-промислова група Центр ", код ЄДРПОУ 31648072 відкрито поточний рахунок № 26007616452000 в UAH.
Залишок грошових коштів за рахунком, станом на 01.09.2016 складає 95,91 грн.
Проте, суд звертає увагу, що в даному випадку, вказана обставина не є підставою для відстрочення сплати судового збору, оскільки наведені позивачем обставини в клопотанні про відстрочення сплати судового збору не свідчать про незадовільний майновий стан позивача, або інші поважні причини його матеріального становища, що можуть бути підставою для відстрочення сплати судового збору.
Суд зазначає, що надана довідка не свідчить про скрутне матеріальне становище позивача, а лише надає інформацію щодо залишку грошових коштів за даним рахунком.
Більш того, суд зазначає, що позивачем не надано жодних доказів на підтвердження наявності / відсутності у позивача інших рахунків у банківських установах, що свою чергу унеможливлює суду дійти однозначного висновку щодо відсутності в розпорядженні позивача коштів на сплату судового збору за подання позову до суду.
Так, Пленум Вищого адміністративного суду України у Постанові від 23 січня 2015 року № 2 "Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-VI "Про судовий збір" зазначив, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати.
Суд зазначає, що позивач не включений до числа осіб, звільнених від оплати судового збору при подачі позовів, зокрема, до адміністративного суду, що прямо передбачено Законом Про судовий збір (в редакції, чинній на момент подання позову), а тому є платником судового збору на загальних підставах.
Відповідно до статті 10 Кодексу адміністративного судочинства України усі учасники адміністративного процесу є рівними перед законом і судом.
Не може бути привілеїв чи обмежень прав учасників адміністративного процесу за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
За таких обставин, суд вважає, що наведені у клопотанні підстави є недостатніми для його задоволення.
Інформація щодо реквізитів сплати судового збору за подання позовних заяв до Київського окружного адміністративного суду є загальнодоступною, оприлюднена на офіційному веб-порталі Судова влада України за інтернет-адресою http://adm.ko.court.gov.ua/sud1070//tax, а також розміщена на інформаційних стендах Київського окружного адміністративного суду.
Згідно з частиною другою статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів.
В позовній заяві позивач вказує, що відповідно до Акту перевірки від 21.04.2016 № 44/10-36-14-04/31648072 у взаємовідносинах з Товариством з обмеженою відповідальністю «Нафтосфера ВДМ» контролюючий орган дійшов висновку про те, що між товариствами не було фактичної передачі товару, оскільки відсутні відповідні товарно-транспортні накладні, довіреності, тощо. Не погоджуючись з викладеними в акті перевірки висновками позивач зазначає, що в процесі розгляду даного адміністративного позову товариство надасть первинну документацію по операціях з ТОВ «Нафтосфера ВДМ», яка підтверджує факти здійснення господарських операцій.
Суд звертає увагу позивача, що для вирішення питання про відкриття провадження у справі та призначення до судового розгляду суддею повинні бути проведені підготовчі дії, які необхідні для всебічного та об'єктивного розгляду і вирішення адміністративної справи.
Отже, Товариству з обмеженою відповідальністю " Торгово-промислова група Центр " необхідно надати суду всі докази, якими позивач обґрунтовує та на які посилається в позовній заяві.
Відповідно до частини четвертої та п'ятої статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява підписується позивачем або його представником із зазначенням дати її підписання. Якщо позовна заява подається представником, то у ній зазначаються ім'я представника, його поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є. Одночасно з позовною заявою подається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника.
Судом встановлено, що позовну заяву підписано адвокатом Наливайком Д.О. До позовної заяви додано Договір про надання правової допомоги від 01.10.2015, в якому зазначено, яку саме правову допомогу надає адвокат. Однак, права підпису документів, в тому числі і позовної заяви, у адвоката немає.
Частиною 1 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Відповідно до положень статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов підлягає залишенню без руху з наданням заявнику строку для усунення недоліків до 29.10.2016.
Недоліки позовної заяви можуть бути усунуті шляхом подання до суду:
- документу про сплату судового збору виходячи із заявлених позовних вимог;
- належним чином засвідчених копій усіх документів, на які посилається позивач у позові, або надання суду відомостей за яких причин вказані документи не можуть бути надані;
- доказів, які підтверджують право Наливайка Д.О. підпису позовну заяву.
Питання про відкриття провадження у справі буде вирішено у строк, встановлений статтею 107 Кодексу адміністративного судочинства України після спливу строку, встановленого судом на усунення недоліків, а у разі не виконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись не поданою і повернута заявникові.
Керуючись статтею 106, частиною першою статті 108, статтею 160, статтею 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю " Торгово-промислова група Центр " до Головного управління Державної фіскальної служби України у Київській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, - залишити без руху.
2. Встановити строк для усунення вказаних недоліків позовної заяви до 29 жовтня 2016 року.
3. Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Панова Г.В.