Постанова від 19.10.2016 по справі 405/4767/16-п

Справа № 405/4767/16-п

3/405/1249/16

ПОСТАНОВА

19 жовтня 2016 року Ленінський районний суд міста Кіровограда у складі головуючої судді Льон С.М.., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з Державної фінансової інспекції в Кіровоградській області про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка проживає за адресою: пров.Пархоменко, буд.18, м. Кіровоград, працює фахівцем 1 категорії Кіровоградського обласного навчально-виховного комплексу (гімназія-інтернат-школа мистецтв) - членом комітету з конкурсних торгів,

за ч.1 ст. 164-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

встановив:

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серія ДФІ № 11-25-43/2016 від 14.06.2016 року при проведенні ревізії фінансово-господарської діяльності Кіровоградського обласного навчально-виховного комплексу (гімназія-інтернат-школа мистецтв) за період з 01.01.2013 по 01.02.2016; підпорядкованість: управління освіти, науки, молоді та спорту Кіровоградської обласної державної адміністрації; місцезнаходження: 25006. м. Кіровоград, вул. Дворцова. 7, державним фінансовим інспектором сектору моніторингу та перевірок державних закупівель Державної фінансової інспекції в Кіровоградській області виявлено в Кіровоградському обласному навчально-виховному комплексі (гімназія-інтернат-школа мистецтв) (далі - комплекс, замовник) порушення законодавства про здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти, допущені членом комітету з конкурсних торгів комплексу ОСОБА_1. в частині застосування протягом періоду з 16.12.2014 по 11.02.2015 переговорної процедури закупівлі енергії електричної на суму 706 322,14 грн. з порушенням законодавства про здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти.

Відповідно до річного плану закупівель на 2015 рік, затвердженого протоколом засідання комітету з конкурсних торгів від 08.12.2014 № 2, та змін до річного плану закупівель на 2015 рік, затверджених протоколом засідання комітету з конкурсних торгів від 09.12.2014 № 3а, замовником заплановано проведення переговорної процедури закупівлі енергії електричної (код 35.11.10) за КЕКВ 2273 „Оплата електроенергії“ на очікувану вартість закупівлі 692 851, 49 грн. за 3 лотами:

• лот № 1: код 35.11.10 Енергія електрична, вул. Дворцова 7. вул. Тарковського. 16. м.Кіровоград очікуваною вартістю 532 872.00 грн.:

• лот № 2: код 35.11.10 Енергія електрична, вул. Діброви, 25. м.Олександрія очікуваною вартістю 139 841.90 грн.;

• лот № 3: код 35.11.10 Енергія електрична, вул.Шевченка. 81а. м.Олександрія очікуваною вартістю 20 137,59 гривень.

Згідно протоколу засідання комітету з конкурсних торгів від 16.12.2014 № 4 внесено зміни до річного плану закупівель на 2015 рік в частині збільшення очікуваної вартості закупівлі енергії електричної до 706 322,14 грн., в т.ч. по лотах:

• лот № 1: код 35.11.10 Енергія електрична, вул. Дворцова 7. вул. Тарковського. 16. м.Кіровоград очікуваною вартістю 543 542,40 грн.;

• лот № 2: код 35.11.10 Енергія електрична, вул. Діброви. 25, м.Олександрія очікуваною вартістю 142 642.14 грн.;

• лот № 3: код 35.11.10 Енергія електрична, вул. Шевченка, 81а, м.Олександрія очікуваною вартістю 20 137.59 гривень.

Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України “Про здійснення державних закупівель” від 10.04.2014 №1197 - VII (далі - Закон №1197) закупівля здійснюється відповідно до річного плану.

Однак, замовник 16.12.2014 подав для оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу інформацію про застосування переговорної процедури закупівлі, яка оприлюднена 19.12.2014 за № 215 044 у бюлетені № 154 (19.12.2014). Згідно п.2 вищезазначеної інформації про застосування переговорної процедури закупівлі очікувана вартість предмета закупівлі - 692 851,49 грн., згідно п.б - ціна пропозиції за лотами 1, 2, 3 - 692 851,49 гривень.

Таким чином, комплексом оприлюднена інформація про застосування переговорної процедури закупівлі, яка не відповідає річному плану закупівель на 2015 рік (зі змінами, внесеними протоколом засідання комітету з конкурсних торгів від 16.12.2014 №4). а саме - встановлено невідповідність в очікуваній вартості предмета закупівлі у вищевказаних документах.

Згідно з ч.1 ст. 10 Закону № 1197 відповідальність за повноту та достовірність інформації, що оприлюднюється на веб-порталі Уповноваженого органу, несуть голова та секретар комітету з конкурсних торгів замовника.

Відповідно до ч.5 ст.39 Закону № 1197 переговорна процедура закупівлі відміняється в разі, якщо замовником допущено порушення порядку оприлюднення інформації про застосування переговорної процедури закупівлі.

Однак, комплексом не відмінено торги, оскільки при оприлюдненні в п.2 інформації про застосування переговорної процедури закупівлі зазначено очікувану вартість предмета закупівлі, яка не відповідає річному плану закупівель на 2015 рік (зі змінами, внесеними протоколом засідання комітету з конкурсних торгів від 16.12.2014 № 4).

Відповідно до ч.5 ст.11 Закону №1197 члени комітету з конкурсних торгів несуть персональну відповідальність за прийняті ними рішення відповідно до законів України.

Таким чином, заступником голови комітету з конкурсних торгів комплексу ОСОБА_2 не прийнято рішення про відміну торгів та підписано протокол засідання комітету з конкурсних торгів від 22.12.2014 № 6-1 про акцепт пропозиції ПАТ „Кіровоградобленерго“ на суму 706 322.14 гривень. Дані порушення відображені в акті ревізії фінансово-господарської діяльності Кіровоградського обласного навчально-виховного комплексу (гімназія-інтернат-школа мистецтв) за період з 01.01.2013 по 01.02.2016 від 11 травня 2016 року № 03-09/12, що є порушенням: ч.1 ст. 4. ч.5 ст.39 Закону України “Про здійснення державних закупівель” від 10.04.2014 № 1197-УІІ, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.164-14 КУпАП.

В судове засідання ОСОБА_1 не з»явилась, надавши заяву про слухання справи в її відсутність в якій зазначила, що службові обов'язки не порушувала, зі змістом протоколу не згодна.

Вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення з наступних підстав.

Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164-14 КУпАП, виражається у вчиненні таких дій:

1. здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг без застосування визначених законодавством процедур закупівель;

2. оцінка пропозицій конкурсних торгів (кваліфікаційних пропозицій), тендерних пропозицій не за критеріями та методикою оцінки для визначення найкращої пропозиції конкурсних торгів (кваліфікаційної пропозиції), тендерної пропозиції, що міститься в документації конкурсних торгів (кваліфікаційній документації), тендерній документації;

3. укладення з учасником, який став переможцем торгів, договору про закупівлю за цінами і обсягами, що не відповідають вимогам документації конкурсних торгів (кваліфікаційної документації), тендерної документації;

4. неоприлюднення або порушення порядку оприлюднення інформації про закупівлі відповідно до вимог законодавства;

5. ненадання інформації, документів та матеріалів у випадках, передбачених законом

Тобто, диспозиція ч.1 ст.164-14 КУпАП містить вичерпний перелік дій, які складають об'єктивну сторону даного адміністративного правопорушення.

З протоколу про адміністративне правопорушення від 14.06.2016 року вбачається, що ОСОБА_1 порушила вимоги ч.1 ст.4, ч.5 ст. 39 Закону України «Про здійснення державних закупівель» від 10.04.2014 року № 1197-VІІ (далі - Закон).

Відповідно до ч.1 ст. 4 вказаного Закону закупівля здійснюється відповідно до річного плану. Річний план та зміни до нього безоплатно оприлюднюються на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель (далі - веб-портал Уповноваженого органу) протягом п'яти робочих днів з дня затвердження річного плану або змін до нього.

Відповідно до ч.5 ст.39 вказаного Закону переговорна процедура закупівлі відміняється замовником у разі, якщо замовником допущено порушення порядку оприлюднення інформації про застосування переговорної процедури закупівлі, визначеного цим Законом, та/або порушення, які вплинули на об'єктивність визначення переможця процедури закупівлі.

Як з протоколу про адміністративне правопорушення, так і з акту ревізії, вбачається, що порушення законодавства про здійснення державних закупівель, допущене секретарем та членами комітету з конкурсних торгів полягає в нездійсненні останніми певних дій, а саме - не прийнятті рішення про відмову торгів, як того вимагає ч.5 ст.39 Закону.

Разом з тим, ч. 1 ст.164-14 КУпАП не передбачає адміністративної відповідальності за вчинення/не вчинення саме таких дій.

Із змісту акту ревізії та протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що мало місце не оприлюднення або порушення порядку оприлюднення інформації щодо закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти відповідно до вимог законодавства, що в свою чергу потягнуто відповідні наслідки. І за невиконання вимог Закону щодо оприлюднення вказаної інформації адміністративна відповідальність ч.1 ст.164-14 КУпАП передбачена. Зокрема, відповідно до п.1 ст.10 Закону відповідальність за повноту та достовірність інформації, що оприлюднюється на веб-порталі Уповноваженого органу, несуть голова та секретар комітету з конкурсних торгів замовника.

Ст.11 ч.4 Закону визначені завдання комітету з конкурсних торгів, а саме - планує проведення процедур закупівель; складає та затверджує річний план державних закупівель; здійснює вибір процедури закупівлі; проводить процедури закупівель, попередню кваліфікацію учасників; забезпечує рівні умови для всіх учасників, об'єктивний та чесний вибір переможця; забезпечує складання, затвердження та зберігання відповідних документів з питань державних закупівель, визначених цим Законом; здійснює інші дії, передбачені цим Законом, - і контроль за діями голови та секретаря комітету щодо оприлюднення інформації на веб-порталі Уповноваженого органу, до таких не входить.

Оскільки адміністративна відповідальність за ч.1 ст. 164-14 КУпАП настає за здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг без застосування визначених законодавством процедур закупівель; оцінка пропозицій конкурсних торгів (кваліфікаційних пропозицій), тендерних пропозицій не за критеріями та методикою оцінки для визначення найкращої пропозиції конкурсних торгів (кваліфікаційної пропозиції), тендерної пропозиції, що міститься в документації конкурсних торгів (кваліфікаційній документації), тендерній документації; укладення з учасником, який став переможцем торгів, договору про закупівлю за цінами і обсягами, що не відповідають вимогам документації конкурсних торгів (кваліфікаційної документації), тендерної документації; неоприлюднення або порушення порядку оприлюднення інформації про закупівлі відповідно до вимог законодавства; ненадання інформації, документів та матеріалів у випадках, передбачених законом, то в діях ОСОБА_1. відсутній склад даного адміністративного правопорушення.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, якщо відсутній склад адміністративного правопорушення.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 164-14 ч.1, 247, 283, 284, 287 КУпАП, суд -

постановив:

Провадження по справі про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 за ч.1 ст.164-14 КУпАП закрити на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в діях складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Кіровоградської області через Ленінський районний суд міста Кіровограда протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя Ленінського

районного суду

м. Кіровограда С. М. Льон