Справа № 405/4021/16-а
2-а/405/81/16
19.10.2016 Ленінський районний суд м. Кіровограда у складі:
головуючого - судді: Шевечнко І.М.
при секретарі: Фришко А.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницький адміністративну справу за позовом Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у м. Кіровограді ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів по державній соціальній допомозі, -
18.05.2016 року позивач звернувся до суду з вищевказаним адміністративним позовом, вказавши, що 04.12.2006 до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у м. Кіровограді ради звернулася ОСОБА_1 із заявою про призначення державної соціальної допомоги дітей-інвалідів віком до 18 років. Згідно з рішенням від 27.12.2006 відповідачу була призначена соціальна докомога з 01.01.2007 року по 25.02.2015 року в розмірі 256,20 грн. та надбавка на догляд з 01.01.2007 по 25.02.2015 - 268,00 грн. (в зв'язку зі зміною розміру мінімальної заробітної плати). Вказав, що на дітей-інвалідів державна соціальна допомога призначається на строк, зазначений у медичному висновку, який видається у порядку, встановленому вентральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, але не більш як по місяць досягнення дитиною-інвалідом 18-річного віку. Згідно з актом перевірки інформації про доходи від 15.10.2013 року встановлено, що відповідач зареєстрована ФОП з 05.10.2009 року, а також, що вона працювала на ТДВ «М'ясокомбінат Ятрань» з 29.11.2012 року по 19.03.2013 рік, та у ПП ОСОБА_2 влаштувалась з 27.03.2013 року і працює по теперішній час, про що не було задекларовано при зверненні до управління для призначення соціальної допомоги. В зв'язку з тим, що відповідач не повідомила управління про вищенаведений факт, їй було надміру виплачено бюджетні кошти у період з 01.11.2009 року по 31.10.2013 року в розмірі 13 826,20 грн. Частину переплачених коштів було утримано з особистого рахунку призначеної допомоги відповідача, тому сума, яка підлягає поверненню на сьогодні складає 7 234,04 грн. Крім того, управлінням було повідомлено відповідача про переплату бюджетних коштів та запропоновано повернути кошти у добровільному порядку, але кошти на даний час не повернуто. Просить стягнути з відповідача на його користь надміру виплачені бюджетні кошти по призначеній державній соціальній допомозі у розмірі 7 234,04 грн.
Представник позивача в судове засідання надав заяву якою просить розглянути справу без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з'явилася, належним чином та своєчасно повідомлена про час, дату та місце розгляду справи, заяв та клопотань до суду не надала, про причини неявки суд не повідомила.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у м. Кіровограді ради підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Згідно ч. 1 п. 5 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» держану допомогу сім'ям з дітьми призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновлювачів, опікуна, піклувальника).
Згідно ст. 13 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за зазначеним законом має особа (один з батьків, усиновлювач, опікун, баба, дід, або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно.
Згідно п. 18 «Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року №1751 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається з дня звернення за її призначенням, але не раніше ніж з дня, що настає після закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами для непрацюючих осіб та осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, а для працюючих осіб - з дня настання відпустки по догляду за дитиною по день її закінчення.
Судом встановлено, що 04.12.2006 року до Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Кіровограді ради звернулася ОСОБА_1 із заявою про призначення державної допомоги на дітей - інвалідів віком до 18 років (а.с.15-16).
Рішенням від 27.12.2006 року ОСОБА_1 була призначена державна соціальна допомога з з 01.01.2007 року по 25.02.2015 року в розмірі 256,20 грн. та надбавка на догляд з 01.01.2007 по 25.02.2015 - 268,00 грн. (а.с. 14).
Згідно з актом перевірки інформації про доходи від 15.10.2013 року встановлено, що відповідач зареєстрована ФОП з 05.10.2009 року, а також, що вона працювала на ТДВ «М'ясокомбінат Ятрань» з 29.11.2012 року по 19.03.2013 рік, та з 27.03.2013 року працює у ПП ОСОБА_2 (а.с.11), про що не було задекларовано при зверненні до управління для призначення соціальної допомоги.
У відповідності до ч. 1 ст. 21 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги сім'ям з дітьми, мають право у разі потреби перевіряти обгрунтованість видачі та достовірність відповідних документів,
поданих для призначення допомоги.
Згідно ч. 3 ст.22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин)органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, мають право перевіряти матеріальний стан сімей з дітьми.
Згідно 3 п. 3.13 Порядку надання державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам Затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства фінансів України від 30.04.2002 № 226293/169 (далі - порядок) у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати надбавки на догляд, одержувачі зобов'язані повідомити про це місцеві органи з питань соціального захисту населення.
Зняття надбавки на догляд у таких випадках проводиться з місяця, наступного за тим, в якому виникли ці обставини.
Встановлено, що переплата, яка утворилася внаслідок не надання ОСОБА_1 до Управлінням праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Кіровограді ради достовірної інформації становила за період з 01.11.2009 року по 31.10.2013 року в розмірі 13 826,20 грн.
Як вбачається з заяви від 13.12.2013 року ОСОБА_1 просила утримувати надміру виплачені кошти, надбавки на догляд за дитиною - інвалідом з особового рахунку призначеної допомоги в розмірі 50% (а.с.5).
Позивачем в позові зазначено, що частину переплачених кошті в було утримано з особистого рахунку призначеної допомоги відповідача ОСОБА_1, в зв'язку з чим сума заборгованих коштів становить 7 234,04 грн.
Управлінням праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Кіровограді ради на ім'я ОСОБА_1 направлено повідомлення № 612867/9 від 11.12.2013 року, № 612867/9 від 27.10.2015 року про повернення надміру виплачених бюджетних коштів по державним соціальним допомога у розмірі 7 234,04 грн., яку необхідно перерахувати на рахунок Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у м. Кіровограді ради до 25.10.2020 року у зв'язку з поданням неповної інформації про доходи (а.с. 5-6).
Відповідно до ч. 2 ст. 22 вказаного Закону суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Враховуючи те, що відповідач не повідомила позивача про причини, що впливають на призначення та виплату державної допомоги (поданням неповної інформації про доходи), в результаті чого ОСОБА_1 не мала права на отримання державної допомоги, у зв'язку з чим виникла переплата бюджетних коштів у розмірі 7 234,04 грн., тому суд вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_1 надміру виплачені бюджетні кошти в розмірі 7 234,04 грн. на користь Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у м. Кіровограді ради, в зв'язку з чим позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 11, 70, 71, 94, 158-163, 167, 186 КАС України, суд,-
Позовні вимоги Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у м. Кіровограді ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів по державній соціальній допомозі - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, (ІПН: НОМЕР_1) на користь Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у м. Кіровограді ради (р/р 35412027021577 ГУДКУ в Кіровоградській області МФО 823016, ЄДРПОУ 03197629 КФК 091300) надміру виплачені бюджетні кошти по державній соціальній допомозі в розмірі 7234,04 грн.
Судові витрати віднести за рахунок позивача - Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у м. Кіровограді ради.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд м.Кіровограда протягом десяти днів з дня її оголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Ленінського районного
суду м. Кіровограда Шевченко