25 січня 2011 р. Справа № 2-а-1657/10/0270
Вінницький окружний адміністративний суд в складі
Головуючого судді Альчука Максима Петровича,
суддів Воробйової Інни Анатоліївни
ОСОБА_1
при секретарі судового засідання: Ткачук Вікторії Олексіївні
за участю представників сторін:
прокурора : Сувалова В.О.
позивача : ОСОБА_2
відповідача : ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом: державної податкової інспекції у м. Вінниці
до: відкритого акціонерного товариства "Акціонерна компанія "Вінницяобленерго"
про: примусове стягнення активів в рахунок погашення податкового боргу
Державна податкова інспекція у м. Вінниці звернулась в суд з адміністративним позовом до відкритого акціонерного товариства "Вінницяобленерго" про примусове стягнення активів в рахунок погашення податкового боргу в розмірі 197614813 грн.
Позовні вимоги мотивовані несплатою відповідачем узгоджених сум податкових зобов'язань на вказану суму, в тому числі 116127578 грн. по податку на прибуток та 81487235 грн. по податку на додану вартість. Оскільки дані суми податкових зобов'язань узгоджені в судовому порядку, позивач просить стягнути з товариства заявлену суму заборгованості.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю та просила суд їх задовольнити, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві.
Представники відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечували в повному обсязі, мотивуючи свою позицію тим, що у разі прийняття рішення про реалізацію активів відповідача та арешту його рахунків виникне ситуація, яка може призвести до неможливості ВАТ "АК Вінницяобленерго" здійснювати закупівлю та продаж електроенергії споживачам Вінницької області, що в свою чергу може призвести до банкрутства одного з найпотужніших підприємств області та найбільшого платника податків.
Окремо представники відповідача посилались на погашення частини заявленої заборгованості, а саме в розмірі 90136428,90 грн., на доказ чого надали суду зведений підсумковий реєстр платежів по ВАТ "АК Вінницяобленерго" за період з 28.11.2009 року по 24.01.2011 року.
Крім того, представники відповідача наголошували на тому, що ухвалою Ленінського районного суду м. Вінниці від 20.01.2011 року задоволено клопотання ВАТ "АК Вінницяобленерго" про забезпечення позову шляхом зупинення дії податкових вимог на підставі яких податковий орган має намір стягнути заявлену у даній справі суму заборгованості. Зазначена ухвала була оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду та за результатами розгляду залишена без змін, а відтак набула законної сили.
У зв'язку з вищевикладеним, представники відповідача просили суд відмовити в задоволенні заявлених позовних вимог.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, судом встановлено наступне.
Відкрите акціонерне товариство "АК Вінницяобленерго" зареєстроване виконавчим комітетом Вінницької міської ради народних депутатів 20.07.2004 року та взято на облік як платник податків в державній податковій інспекції м. Вінниці.
Як вбачається з матеріалів справи, за відповідачем рахується заборгованість перед бюджетом в загальній сумі 197614813 грн., яка виникла в результаті проведеної податковим органом комплексної планової документальної перевірки дотримання вимог податкового та валютного законодавства ВАТ "АК Вінницяобленерго" за період з 01.04.2004 року по 01.04.2005 року, про що свідчить відповідний акт перевірки №531/2310 від 31.08.2005 року.
Зокрема по податку на прибуток заборгованість товариства після часткової сплати становить 116127578 грн., з них 61113930 грн. основний платіж, 55013648 грн. фінансова санкція. Крім того, за результатами проведеної перевірки позивачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 0002232310/3 від 14.04.2006 року, яким донараховано 61135200 грн. основного платежу та застосовано фінансову санкцію у розмірі 55023010 грн.
По податку на додану вартість заборгованість відповідача становить 81487235 грн., в т.ч. 40742617 грн. основний платіж, 40744618 грн. фінансова санкція. Крім того, за результатами вищезазначеної перевірки винесено повідомлення-рішення № 0002242310/3 від 14.04.2006 року, яким донараховано 40746618 грн. основного платежу та застосовано фінансову санкцію у розмірі 40746618 грн.
На момент виникнення спірних правовідносин були чинними Закони України "Про систему оподаткування" та "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Частиною 1 ст. 2 Закону України "Про систему оподаткування" визначено, що під податком і збором (обов'язковим платежем) до бюджетів та до державних цільових фондів слід розуміти обов'язковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування.
Пунктом 3 ч. 1 ст. 9 Закону України "Про систему оподаткування" встановлено, що платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни. Згідно ч. 3 цієї ж статті, обов'язок юридичної особи щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) припиняється із сплатою податку, збору (обов'язкового платежу) або його скасуванням або списанням податкової заборгованості відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Статтею 11 Закону України "Про систему оподаткування" встановлено, що відповідальність за своєчасність сплати податків і зборів і додержання Законів про оподаткування несуть платники податків і зборів відповідно до Законів України.
Відповідно до п. 1.2 ст. 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", податкове зобов'язання - це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Відповідно до пп. 6.2.1 п. 6.2 ст. 6 цього ж Закону, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання у встановлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Перша податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Дана вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк.
Друга податкова вимога надсилається не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки.
У разі коли податковий орган чи пошта не може вручити платнику податків податкові вимоги у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, податковий орган розміщує податкові вимоги на дошці податкових оголошень. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення.
Виконуючи зазначені норми Закону, позивачем надіслано відповідачу першу № 1/1849 від 11.12.2009 року та другу № 2/33 від 11.01.2010 року податкові вимоги.
Суд не бере до уваги твердження представників відповідача, що дії вказаних податкових вимог зупинені ухвалою Ленінського районного суду м. Вінниці від 20.01.2011 року, оскільки ухвалою того ж Ленінського районного суду м. Вінниці від 25.03.2010 року вказані заходи забезпечення позову були скасовані, а відповідно до ч. 5 ст. 118 КАС України виконання ухвал з питань забезпечення адміністративного позову здійснюється негайно в порядку, встановленому законом для виконання судових рішень.
Відповідальність за несвоєчасність сплати податкових зобов'язань несуть платники податків у відповідності із законодавством України. Статтею 11 Закону України "Про систему оподаткування" встановлено, що відповідальність за своєчасність сплати податків і зборів і додержання Законів про оподаткування несуть платники податків і зборів відповідно до Законів України. Примусове стягнення податкового боргу - передбачена законодавством України процедура погашення податкового боргу платника податків шляхом звернення стягнення на активи відповідного платника податків.
Згідно пп. 7.1.1 п. 7.1 ст. 7 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", джерелами самостійної сплати податкових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, в тому числі отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна і немайнових цінностей, випуску цінних паперів, в тому числі корпоративних прав, отримані у позику (кредит), а також з інших джерел з урахуванням особливостей, визначених цією статтею.
Джерелами погашення податкового боргу платника податків за рішенням органу стягнення, які є виконавчими документами, є будь-які активи платника податків (його філій, відділень, інших відокремлених підрозділів) з урахуванням обмежень, визначених цим Законом, а також іншими законами (пп. 7.2.1 п. 7.2 ст. 7 вказаного Закону).
Згідно пп. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 цього ж Закону, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. В інших випадках платники податків самостійно визначають черговість та форми задоволення претензій кредиторів за рахунок активів, вільних від заставних зобов'язань забезпечення боргу.
Суд не погоджується з доводами представників відповідача щодо часткового погашення заявленої позивачем заборгованості в сумі 90136428,90 грн., оскільки як встановлено в судовому засіданні, хоча ці кошти і дійсно були сплачені товариством, проте вказана сума була зарахована податковим органом в погашення існуючої заборгованості товариства за період з листопада 2009 року по січень 2011 року, в той час як заявлена в даному позові заборгованість в розмірі 197614813 грн. виникла ще раніше, а саме на підставі проведення податковим органом комплексної планової документальної перевірки за період з 01.04.2004 року по 01.04.2005 року та винесеним за її результатами податковими повідомленнями-рішеннями № 0002232310/3 та № 00022423/3 від 14.04.2006 року.
Зазначене підтверджується також відомостями, що містяться на зворотному боці облікової картки платника податків, яка була досліджена у судовому засіданні та зведеним підсумковим реєстром платежів по ВАТ "АК Вінницяобленерго" за період з 28.11.2009 року по 24.01.2011 року.
Заявлена сума податкових зобов'язань узгоджена в судовому порядку у адміністративній справі за позовом ВАТ "АК "Вінницяобленерго" до державної податкової інспекції у м. Вінниці про визнання нечинними та скасування податкових повідомлень-рішень. Постановою Вищого адміністративного суду України від 17.11.2009 року в задоволенні адміністративного позову ВАТ "АК "Вінницяобленерго" відмовлено, відповідно податкові повідомлення-рішення № № 0002232310/3, 0002242310/3 від 14.04.2006 року є чинними.
Відповідно до ст. ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За таких обставин суд вважає позовні вимоги державної податкової інспекції у м. Вінниці доведеними, а відтак позов підлягає задоволенню шляхом стягнення з ВАТ "АК Вінницяобленерго" суми заборгованості у розмірі 197614813 грн.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з відкритого акціонерного товариства "Акціонерна компанія "Вінницяобленерго" (м. Вінниця, вул. 1-го Травня, 2, код ЄДРПОУ 00130694, р/р 260033420 філія АБ "Енергобанк", МФО 302731) на користь Державного бюджету України (р/р 31111009700002 ГУДКУ у Вінницькій області, МФО 802015, КБК 11021000 по податку на прибуток; р/р 31113029700002 ГУДКУ у Вінницькій області, МФО 802015, КБК 14010100 по ПДВ) 197614813 грн. (сто дев'яносто сім мільйонів шістсот чотирнадцять тисяч вісімсот тринадцять гривень) заборгованості по податку на прибуток та податку на додану вартість.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Головуючий суддя Альчук Максим Петрович
суддя Воробйова Інна Анатоліївна
ОСОБА_1