Постанова від 10.10.2016 по справі 826/3207/16

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

10 жовтня 2016 року № 826/3207/16

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Келеберди В.І. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Київського апеляційного адміністративного суду, третя особа: Державна судова адміністрація

про зобов'язання вчинити дії.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Київського апеляційного адміністративного суду, третя особа: Державна судова адміністрація про зобов'язання включити до стажу державної служби періоду проходження позивачем служби в органах внутрішніх справ з 30.07.1994 по 21.08.1996, а саме: періоду навчання в Луганському інституті внутрішніх справ МВС України та половини періоду навчання в Національній юридичній академії імені Ярослава Мудрого з 01.09.1996 по 30.06.1999.

Позов обґрунтовано тим, що в порушення Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 травня 1994 №283, постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 відповідачем відмовлено у включенні до стажу державної служби періоду навчання в Луганському інституті внутрішніх справ МВС України. Також в порушення Указу Президента України від 10.07.1995 №584/95 відповідачем не включено до стажу роботи судді не включено половини періоду навчання в Національній юридичній академії імені Ярослава Мудрого з 01.09.1996 по 30.06.1999.

Позивач клопотав про вирішення справи без його участі.

Відповідач заперечував проти задоволення позову з підстав викладених у письмових запереченнях, з яких вбачається, що відповідно до п. 2 Методики щодо зарахування (включення) до стажу державної служби періодів роботи (служби) колишніх працівників і осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, затвердженої спільним наказом Головного управління державної служби України та Міністерства праці та соціальної політики України від 12.10.2007№270/551 та постановою Правління Пенсійного фонду України від 12.10.2007 №18/10 зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 05.11.2007 за № 1243/14510 служба на посадах рядового та молодшого начальницького складу до стажу державної служби не зараховується.

Представник третьої особи в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 працює суддею Київського апеляційного адміністративного суду та станом на 12.04.2016 має стаж роботи судді (з урахуванням періодів часу перебування на інших посадах що зазаконом включаються до такого стажу) 17 років 11 днів, при цьому до такого стажу не включено періоди проходження служби в органах внутрішніх справ з 30.07.1994 по 21.08.1996 період навчання в Луганському інституті внутрішніх справ МВС України та половину періоду навчання в Національній юридичній академії імені Ярослава Мудрого з 01.09.1996 по 30.06.1999.

Судом встановлено та сторонами не заперечується, що на усний запит позивача відповідачем відмовлено у включенні до стажу державної служби періодів проходження служби в органах внутрішніх справ з 30.07.1994 по 21.08.1996 період навчання в Луганському інституті внутрішніх справ МВС України та половину періоду навчання в Національній юридичній академії імені Ярослава Мудрого з 01.09.1996 по 30.06.1999.

Обчислення стажу державної служби здійснюється відповідно до Закону України "Про державну службу" (від 16 грудня 1993 року N 3723-XII), Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 року № 283, що діяла у період часу виникнення обставин, з якими позивач пов'язує підстави для включення додаткових періодів до стажу (далі - Постанова №283) та Методики щодо зарахування (включення) до стажу державної служби періодів роботи (служби) колишніх працівників і осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, затвердженої наказом Головного управління державної служби України та Міністерства праці та соціальної політики України від 12.10.2007 № 270/551, що була чинна станом на 12.04.2016 (далі - Методика №270/551).

Відповідно до абзацу 22 пункту 3 Постанови №283, до стажу державної служби включається час служби на посадах рядового та начальницького складу осіб, яким присвоєно встановлені законодавством спеціальні звання міліції, в органах внутрішніх справ, що входили або входять до структури Міністерства внутрішніх справ.

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" від 17.07.1992 року №393, передбачено, що особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ до вислуги років зараховується служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР і періоди роботи, які відповідно до законодавства колишнього СРСР зараховувалися до вислуги років для призначення пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.

Згідно з ст.7 Закону України "Про міліцію" від 20.12.1990 року №565-ХІІ (далі за текстом Закон №565-ХІІ) міліція є єдиною системою органів, яка входить до структури Міністерства внутрішніх справ України, виконує адміністративну, профілактичну, оперативно-розшукову, кримінальну процесуальну, виконавчу та охоронну (на договірних засадах) функції.

Відповідно до ст.16 Закону №565-ХІІ особовий склад міліції складається з працівників, що проходять державну службу в підрозділах міліції, яким відповідно до чинного законодавства присвоєно спеціальні звання міліції.

Статтею 18 Закону №565-ХІІ порядок та умови проходження служби в міліції регламентуються Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.1991р. №114, в якому зазначено, що до рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ належать особи, які перебувають у кадрах Міністерства внутрішніх справ і яким присвоєно спеціальні звання, встановлені законодавством.

Відповідно до п. 9 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ (в редакції чинній на час проходження служби) військовозобов'язані, зараховані в кадри Міністерства внутрішніх справ УРСР на посади рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, включаючи курсантів і слухачів навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ СРСР, Міністерства внутрішніх справ УРСР, у встановленому порядку знімаються з військового обліку і перебувають на спеціальному обліку Міністерства внутрішніх справ УРСР.

Пунктом 4 Постанови №283 встановлено, що документом для визначення стажу державної служби є трудова книжка та інші документи, які відповідно до чинного законодавства підтверджують стаж роботи.

Стаж безперервної служби позивача в органах внутрішніх справ підтверджується копією трудової книжки позивача, яка містить записи №1 та №2 про службу в органах внутрішніх справ України у період з 30.07.1994 по 21.08.1996, що становить 2 роки 00 місяців 21 день.

Враховуючи, що у вказаний період позивач проходив службу в органах внутрішніх справ. На нього розповсюджувалися вимоги Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ, Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ.

Відповідач та третя особа відмову у зарахуванні спірних періодів до стажу державної служби обґрунтовувала п. 3.1.2, п. 4.6 Методики щодо зарахування (включення) до стажу державної служби періодів роботи (служби) колишніх працівників і осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, затверджену наказом Головного управління державної служби України та Міністерства праці та соціальної політики України від 12 жовтня 2007 року N 270/551 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 5 листопада 2007 року за N 1243/14510; далі - Методика), відповідно до яких служба на посадах рядового та молодшого начальницького складу, навчання студентів (слухачів), курсантів, аспірантів (ад'юнктів) та докторантів у навчальних закладах Міністерства внутрішніх справ України до стажу державної служби не зараховується.

Проте, постанова №283 не містить будь-яких обмежень щодо зарахування до стажу державної служби, служби в органах внутрішніх справ на посадах рядового складу, а тому суд, з урахуванням положень ч.4 ст.9 КАС України вважає за необхідне застосувати саме норми вищевказаної Постанови, як нормативного документу, який має вищу юридичну силу ніж Методика №270/551, яка крім того втратила чинність на час вирішення справи.

З урахуванням викладеного, період проходження позивачем служби в органах внутрішніх справ з 30.07.1994 по 21.08.1996, а саме: періоду навчання в Луганському інституті внутрішніх справ МВС України підлягає зарахуванню до стажу державної служби

З матеріалів справи, а саме копії трудової книжки позивача вбачається, що у період з 01.09.1996 по 30.06.1999 позивач навчався в Національній юридичній академії імені Ярослава Мудрого на денній формі навчання.

Указом Президента України від 09.01.2003 №13/203 позивач призначено на посаду судді Кам'янобрідського районного суду м. Луганська.

Пунктом 11 Перехідних положень Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 07.07.2010 (30.07.2010 набрав чинності) визначено, що судді, призначені чи обрані на посаду до набрання чинності цим Законом, зберігають визначення стажу роботи на посаді судді відповідно до законодавства, що діяло на день набрання чинності цим Законом.

В редакції Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 29.03.2015 пункт 11 Перехідних положень згадуваного Закону втратив чинність. Проте, згадуваною редакцією Закону України "Про судоустрій і статус суддів" не врегульовано та не змінено порядок визначення стажу роботи на посаді суддів призначених на посаду до набрання чинності цим Законом.

За загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Отже, стаж роботи судді визначений відповідно до законодавства, що діяло на день набрання чинності Законом України "Про судоустрій і статус суддів" від 29.03.2015 зберігається та не підлягає перерахуванню.

Проте, відповідно до довідки про стаж позивача станом на 30.07.2010 (дата набрання чинності положень Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 07.07.2010) половина періоду навчання позивача на денній формі в Національній юридичній академії імені Ярослава Мудрого до стажу позивача не зараховано.

Статтею 1 Указу Президента України від 10 липня 1995 року №584/95 "Про додаткові заходи щодо соціального захисту судців" визначено, що до стажу роботи, що дає судді право на відставку та одержання щомісячного грошового утримання, за умови роботи на посаді судді не менш як 10 років, зараховується, крім стажу трудової діяльності, визначеного законом, половина строку навчання у вищих юридичних навчальних закладах та період проходження строкової військової служби; (стаття 1 втратила чинність на підставі Указу Президента від 20 березня 2008 року №248/2008).

Отже, половина строку навчання у вищих юридичних навчальних закладах зараховується до стажу роботи судді, що дає судді право на відставку та одержання щомісячного грошового утримання, за умови роботи на посаді судді не менш як 10 років.

Станом на час втрати чинності статті 1 Указу Президента України від 10 липня 1995 року №584/95 позивач не мав стажу роботи на посаді судді не менш як 10 років, станом на час набуття позивачем стажу судді 10 років стаття 1 згадуваного Указу втратила чинність.

З огляду на викладене, позовні вимоги в частині зобов'язання включити до стажу державної служби половину періоду навчання в Національній юридичній академії імені Ярослава Мудрого з 01.09.1996 по 30.06.1999 не підлягає задоволенню.

Згідно з ч.1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 122, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Задовольнити частково позовні вимоги.

2. Зобов'язати Київський апеляційний адміністративний суд включити до стажу державної служби ОСОБА_1 період проходження ним служби в органах внутрішніх справ з 30.07.1994 по 21.08.1996, а саме: періоду навчання в Луганському інституті внутрішніх справ МВС України.

3. Відмовити в задоволенні решти позовних вимог.

Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя В.І. Келеберда