Постанова від 13.10.2016 по справі 826/8683/16

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

13 жовтня 2016 року 08:30 №826/8683/16

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кобилянського К.М., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1

доПодільського районного управління юстиції у місті Києві, відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, легалізації громадських формувань та реєстрації друкованих засобів масової реєстрації Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у місті Києві

про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Подільського районного управління юстиції у місті Києві, відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, легалізації громадських формувань та реєстрації друкованих засобів масової реєстрації Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у місті Києві, в якій просить суд зобов'язати відповідача в установлений судом строк, виконати невчинені дії по легалізації громадської організації «НЕЗАЛЕЖНА ПРОФЕСІЙНА СПІЛКА ГРОМАДЯН «ОБ'ЄДНАНІ ГРОМАДЯНИ» у статусі «первинна профспілка».

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що відповідач в порушення приписів Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» не розглянув подані позивачем документи для легалізації громадської організації «НЕЗАЛЕЖНА ПРОФЕСІЙНА СПІЛКА ГРОМАДЯН «ОБ'ЄДНАНІ ГРОМАДЯНИ», а також не вчинив жодних дій з легалізації зазначеної громадської організації.

Згідно наказу Міністерства юстиції України від 01.03.2016 №572/5 ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Міністерства юстиції, в тому числі і Подільське районне управління юстиції у місті Києві.

Позивач заперечував щодо заміни неналежного відповідача на належного, а тому суд залучив у якості співвідповідача відділ державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, легалізації громадських формувань та реєстрації друкованих засобів масової реєстрації Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у місті Києві.

Представник відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, легалізації громадських формувань та реєстрації друкованих засобів масової реєстрації Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у місті Києві в судове засідання не з'явився, письмових заперечень проти позову не надав.

В судове засідання представник позивача не прибув, суд, встановивши відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, керуючись частиною 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, ухвалив розглядати справу у порядку письмового провадження.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.

01.12.2015 громадяни України провели установчі збори по заснуванню профспілки, визначивши та зазначивши у затвердженому зборами статуту її статус: « 1.1 Первинна професійна спілка «НЕЗАЛЕЖНА ПРОФЕСІЙНА СПІЛКА ГРОМАДЯН «ОБ'ЄДНАНІ ГРОМАДЯНИ» (далі - профспілка) є добровільною неприбутковою громадською організацією, що об'єднує громадян пов'язаних спільними інтересами за родом їх професійної (трудової) діяльності (навчання) і які забезпечують себе роботою самостійно».

Рішенням установчих зборів, яке оформлене протоколом від 01.12.2015, учасники зборів затвердили статут профспілки (пункт 3.1 протоколу) і підтвердили набуття профспілкою (пункт 8.1 протоколу) прав юридичної особи.

26.01.2016 документи профспілки були подані до Подільського районного управління юстиції у місті Києві.

Однак, Подільське районне управління юстиції у місті Києві не вчинило жодних реєстраційних дій з легалізації профспілки.

Протокольним рішенням засідання виконавчого органу профспілки від 28.03.2016 за №2/1 керівнику профспілки ОСОБА_1 були надані повноваження щодо оскарження бездіяльності суб'єкта державної реєстрації у суді.

Враховуючи зазначене, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом.

Оцінивши за правилами статті 86 Кодексу адміністративного судочинства України надані сторонами докази та пояснення, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, Окружний адміністративний суд міста Києва вважає, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Особливості правового регулювання, засади створення, права та гарантії діяльності професійних спілок, визначено в Законі України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності».

Статтею 11 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» визначено, що для представництва і здійснення захисту прав та інтересів членів профспілок на відповідному рівні договірного регулювання трудових і соціально-економічних відносин профспілки, організації профспілок можуть мати статус первинних, місцевих, обласних, регіональних, республіканських, всеукраїнських.

Статус первинних мають профспілки чи організації профспілки, які діють на підприємстві, в установі, організації, навчальному закладі або об'єднують членів профспілки, які забезпечують себе роботою самостійно чи працюють на різних підприємствах, в установах, організаціях або у фізичних осіб.

Згідно статті 16 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» профспілки, їх об'єднання легалізуються шляхом повідомлення на відповідність заявленому статусу.

Легалізація всеукраїнських профспілок та їх об'єднань, інших профспілок та їх об'єднань здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань.

Для легалізації профспілок, об'єднань профспілок їх засновники або керівники виборних органів подають заяви. До заяви додаються статут (положення), протокол з'їзду, конференції, установчих або загальних зборів членів профспілки з рішенням про його затвердження, відомості про виборні органи, наявність організацій профспілки у відповідних адміністративно-територіальних одиницях, про засновників об'єднань.

На підставі поданих профспілкою, об'єднанням профспілок документів легалізуючий орган у місячний термін підтверджує заявлений статус за ознаками, визначеними статтею 11 цього Закону, включає профспілку, об'єднання профспілок до реєстру об'єднань громадян і видає профспілці, об'єднанню профспілок свідоцтво про легалізацію із зазначенням відповідного статусу.

Легалізуючий орган не може відмовити в легалізації профспілки, об'єднання профспілок.

У разі невідповідності поданих документів профспілки, об'єднання профспілок зазначеному статусу легалізуючий орган пропонує профспілці, об'єднанню профспілок надати додаткову документацію, необхідну для підтвердження статусу.

Статус організацій всеукраїнської профспілки чи профспілки іншого статусу визначається статутом цієї профспілки. Про належність до певної профспілки організації, які діють на підставі статуту цієї профспілки, надсилають легалізуючому органу за місцем свого знаходження повідомлення із посиланням на свідоцтво про легалізацію профспілки, на підставі якого вони включаються до реєстру об'єднань громадян. Первинні профспілкові організації також письмово повідомляють про це роботодавця.

Профспілка підприємства, установи, організації, яка діє на підставі власного статуту, легалізується у порядку, визначеному цією статтею.

Профспілка, об'єднання профспілок набувають права юридичної особи з моменту затвердження статуту (положення). Статусу юридичної особи набувають також організації профспілки, які діють на підставі її статуту.

Профспілка, її організації, об'єднання профспілок здійснюють свої повноваження, набувають цивільних прав і беруть на себе цивільні обов'язки через свої виборні органи, які діють у межах прав, наданих їм за законом та статутом (положенням).

За подання на легалізацію недостовірних відомостей особи, які їх підписали, несуть відповідальність згідно із законом.

Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців, регулюються Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань».

Згідно пункту 6 частини першої та частини другої статті 26 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» розгляд документів, поданих для державної реєстрації та проведення інших реєстраційних дій, здійснюється у такі строки, зокрема, щодо професійної спілки, її організації або об'єднання, організації роботодавців, її об'єднання - не пізніше 15 робочих днів з дати подання документів для державної реєстрації.

Строк розгляду документів, встановлений пунктами 2, 6 і 7 частини першої цієї статті, може бути продовжений суб'єктом державної реєстрації за необхідності, але не більше ніж на 15 робочих днів.

Відповідно до частини першої статті 34 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єкта державної реєстрації можуть бути оскаржені до Міністерства юстиції України та його територіальних органів або до суду.

Згідно опису документів, що подаються у паперовій формі 26.01.2016 до заяви про реєстрацію (створення) юридичної особи - НЕЗАЛЕЖНОЇ ПРОФЕСІЙНОЇ СПІЛКИ ГРОМАДЯН «ОБ'ЄДНАНІ ГРОМАДЯНИ», заявником - ОСОБА_2 було подано наступні документи:

1) протокол установчих Зборів від 01.12.2015;

2) додаток до протоколу «Реєстр учасників»;

3) статут профспілки;

4) заява про реєстрацію (створення) юридичної особи.

Вказані документи були прийняті Подільським районним управлінням юстиції у місті Києві 26.01.2016, що підтверджується штампом відповідача на описі документів, що подаються у паперовій формі 26.01.2016.

Матеріали справи свідчать, що документи були подані в повному обсязі, оскільки відповідач, у відповідності до приписів статті 16 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» не запропонував профспілці надати додаткову документацію, необхідну для підтвердження статусу.

Враховуючи зазначене, а також проаналізувавши документи подані до відповідача для реєстрації профспілки, суд приходить до висновку, що вони були достатніми для вчинення реєстраційних дій з легалізації професійна спілка «НЕЗАЛЕЖНА ПРОФЕСІЙНА СПІЛКА ГРОМАДЯН «ОБ'ЄДНАНІ ГРОМАДЯНИ».

Проте, Подільське районне управління юстиції у місті Києві в порушення приписів пункту 6 частини першої та частини другої статті 26 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» не зареєструвало професійну спілку «НЕЗАЛЕЖНА ПРОФЕСІЙНА СПІЛКА ГРОМАДЯН «ОБ'ЄДНАНІ ГРОМАДЯНИ».

Наказом Міністерства юстиції України від 01.03.2016 №572/5 ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Міністерства юстиції, в тому числі і Подільське районне управління юстиції у місті Києві.

Вказане свідчить про те, що на момент звернення до відповідача із заявою про реєстрацію (створення) юридичної особи - НЕЗАЛЕЖНОЇ ПРОФЕСІЙНОЇ СПІЛКИ ГРОМАДЯН «ОБ'ЄДНАНІ ГРОМАДЯНИ» Подільське районне управління юстиції у місті Києві було правомочне, а тому вказана бездіяльність є протиправною.

Згідно листа голови ліквідаційної комісії Подільського районного управління юстиції у місті Києві від 24.06.2016 №01-22 відділ державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, легалізації громадських формувань та реєстрації друкованих засобів масової реєстрації Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у місті Києві прийняв за актом прийому-передачі архівний фонд з реєстрації політичних партій, профспілкових організацій, громадських формувань, номенклатур справ Подільського районного управління юстиції у місті Києві, а відтак враховуючи встановлену вище протиправну бездіяльність Подільського районного управління юстиції у місті Києві щодо не вчинення реєстраційних дій з легалізації НЕЗАЛЕЖНОЇ ПРОФЕСІЙНОЇ СПІЛКИ ГРОМАДЯН «ОБ'ЄДНАНІ ГРОМАДЯНИ», то суд вважає за необхідним зобов'язати відділ державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, легалізації громадських формувань та реєстрації друкованих засобів масової реєстрації Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у місті Києві вчинити реєстраційні дії з легалізації НЕЗАЛЕЖНОЇ ПРОФЕСІЙНОЇ СПІЛКИ ГРОМАДЯН «ОБ'ЄДНАНІ ГРОМАДЯНИ».

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України.

У відповідності до положень частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також усні та письмові доводи представників сторін стосовно заявлених позовних вимог, суд дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись статтями 2-7, 69-71, 94, 160-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов ОСОБА_1 задовольнити.

2. Зобов'язати відділ державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, легалізації громадських формувань та реєстрації друкованих засобів масової реєстрації Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у місті Києві вчинити реєстраційні дії з легалізації громадської організації «НЕЗАЛЕЖНА ПРОФЕСІЙНА СПІЛКА ГРОМАДЯН «ОБ'ЄДНАНІ ГРОМАДЯНИ».

3. Стягнути з відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, легалізації громадських формувань та реєстрації друкованих засобів масової реєстрації Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у місті Києві на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) судові витрати в сумі 580 (п'ятсот вісімдесят) грн. 00 коп.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя К.М. Кобилянський