про залишення позовної заяви без руху
17 жовтня 2016 року справа № 823/1487/16
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Гаврилюк В.О., перевіривши матеріали адміністративного позову Уманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області до відкритого акціонерного товариства “Уманська спеціалізована пересувна механізована колона - 2” про стягнення заборгованості,
встановив:
Уманське об'єднане управління Пенсійного фонду України Черкаської області подало позов, в якому просить стягнути з відповідача на користь Уманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області заборгованість по фактичних витратах на виплату та доставку пільгових пенсій в сумі 67645,79 грн.
Вивчивши позовну заяву, суддя вважає, що вона не відповідає вимогам статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України.
Так, відповідно до частини 3 статті 106 цього Кодексу до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Відповідно до частини 2 статті 87 Кодексу адміністративного судочинства України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України “Про судовий збір” від 08.07.2011 № 3674-VI.
Стаття 2 вказаного Закону передбачає, що платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Частиною 2 статті 4 цього Закону визначено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру суб'єктом владних повноважень встановлюється ставка судового збору в розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру мінімальної заробітної плати.
Статтею 8 Закону України “Про Державний бюджет України на 2016 рік” від 25.12.2015 № 928-VIІІ встановлено розмір мінімальної заробітної плати на 2016 рік, а саме, у місячному розмірі: з 1 січня - 1378 гривень.
Оскільки адміністративний позов Уманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області містить вимогу майнового характеру, а саме: стягнення коштів на загальну суму 67645,79 грн, тому за подання позовної заяви позивачеві необхідно сплатити судовий збір в розмірі 1378,00 грн.
Разом з тим, Уманським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Черкаської області подане клопотання про відстрочення сплати судового збору за подання позову, з посиланням на те, що позивач не має можливості сплати судовий збір у зв'язку з обмеженим фінансуванням коштів, призначених на цю мету.
Відповідно до ст. 88 Кодексу адміністративного судочинства України, суд враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Таке ж положення міститься в частині 1 статті 8 Закону № 3674-VI, згідно якої враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
Отже, відстрочення сплати судового збору може застосовуватись лише у виключних випадках, при цьому сторона, яка просить відстрочити сплату судового збору повинна надати суду відповідні докази на підтвердження свого клопотання.
Як свідчать матеріали адміністративного позову, в обґрунтування клопотання про відстрочення сплати судового збору позивач зазначає про неможливість його сплати у зв'язку із обмеженим фінансуванням коштів, призначених на цю мету, однак відповідних доказів на підтвердження свого клопотання не надає.
Окрім того, обмежене фінансування коштів для сплати судового збору за звернення до суду із позовом, враховуючи внесені Законом № 484-VIII зміни, не є встановленою законом підставою для відстрочення сплати судового збору.
Отже, в задоволенні клопотання Уманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області про відстрочення сплати судового збору слід відмовити.
Відповідно до частини 1 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 106, 108 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,
ухвалив:
В задоволенні клопотання Уманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області про відстрочення сплати судового збору відмовити.
Позовну заяву Уманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області залишити без руху.
Встановити позивачеві строк до 01 листопада 2016 року для усунення вказаних вище недоліків шляхом подання Черкаському окружному адміністративному суду оформленого належним чином документу про сплату позивачем судового збору у встановленому законом розмірі за подання позовної заяви.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга може бути подана особою, яка подала позовну заяву, до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя В.О. Гаврилюк