Постанова від 12.10.2016 по справі 821/717/16

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 жовтня 2016 р.м. ХерсонСправа № 821/717/16

15 год. 11 хв.

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Варняка С.О.,

при секретарі: Багненко Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Херсонської міської ради до Державної інспекції сільського господарства в Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

Звернувшись до суду, позивач посилається на те, що виконавчими органами Херсонської міської ради при виявленні фактів порушення земельного законодавства (самовільне захоплення земельної ділянки, використання земельної ділянки всупереч умовам, визначеним у договорі оренди, і т.д.), неодноразово направлялися звернення до відповідача з проханням провести перевірку дотримання вимог земельного законодавства в порядку та межах, визначених законодавством.

Проте такі листи залишаються без реагування або надаються відповіді щодо неможливості проведення перевірки із посиланням на приписи статті 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", що є безпідставним з огляду на наступне.

Статтею 5 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" від 19.06.2003 року № 963-ІV (далі - Закон № 963-ІV) встановлено, що державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.

Таким органом, відповідно до пункту 1 "Положення Про державну інспекцію сільського господарства" затвердженого Указу Президента України "Про Державну інспекцію сільського господарства України" від 13.04.2011 року № 459, є Держсільгоспінспекпія.

Просить суд визнати незаконною бездіяльність Державної інспекції сільського господарства в Херсонській області щодо не здійснення заходів державного контролю за використанням та охороною земель за зверненнями: від 25.03.2015 № Т-7102; від 20.01.2016 № 3-4-89; від 04.02.2016 № 8-8802-11/12; від 22.02.2016 № 8-1012-17/11, від 21.03.2016 № 02-37-96, від 24.03.2016 №02-37-104; від 04.04.2016 № Г-2724; від 18.04.2016 № 02-36-24;

- зобов'язати Державну інспекцію сільського господарства в Херсонській області здійснити заходи державного контроль за використанням та охороною земель (шляхом проведення перевірок) за зверненнями: від 25.03.2015 № Т-7102; від 20.01.2016 № 3-4-89; від 04.02.2016 № 8-8802-11/12; від 22.02.2016 № 8-1012-17/11; від 21.03.2016 № 02-37- 96; від 24.03.2016 №02-37-104; від 04.04.2016 № Г-2724; від 18.04.2016 № 02-36-24.

Заслухавши сторони та дослідивши докази у справі, суд встановив такі обставини.

Виконком Херсонської міської ради направив до відповідача листи:

- 25.03.2015 № Т-7102 на виконання звернення від ОСОБА_1, самовільного зайняття земельної ділянки по вул. Марії Фортус, 6.;

- 20.01.2016 № 3-4-89 на виконання звернення від ОСОБА_2 стосовно самовільного зайняття земельної ділянки ФОП ОСОБА_3 шляхом будівництва прибудови (аптеки) до магазину "Продукти", що знаходиться за адресою: м. Херсон, вул. Шенгелія, 11-а.;

- 04.02.2016 № 8-8802-11/12 щодо використання без правовстановлюючих та дозвільних документів земельної ділянки під розміщення літнього майданчика кафе "La Viva", орієнтовною площею 0,0100 кв. м. по вул. І. Кулика, 126;

- 22.02.2016 № 8-1012-17/11 щодо використання земельної ділянки орієнтовною площею 1,4725 га, по Острівському шосе, 36-а, під човновим причалом без оформлених документів на право користування;

- 21.03.2016 № 02-37-104 щодо використання земельної ділянки по вул. Миру, 18 під розміщення літнього майданчика, на якому ведуться будівельні роботи, без правовстановлюючих та дозвільних документів;

- 24.03.2016 № 02-37-104 щодо функціонування автостоянки за адресою: м. Херсон, на розі просп. ОСОБА_4 та вул. ОСОБА_5, без рішень щодо відведення у власність або користування зазначеної земельної ділянки;

- 04.04.2016 № Г-2724 на виконання звернення ОСОБА_6 від 21.03.2016 № Г-2724, стосовно будівництва на земельній ділянці по вул. Старостіна, 2 в районі будинку № 21 по вул. Перекопській;

- 18.04.2016 № 02-36-24 стосовно факту видалення зелених насаджень та проведення підготовчих робіт з будівництва на земельній ділянці біля будинку № 89 по вул. Полтавській.

У цих листах позивач, з посиланням на постанову Кабінету Міністрів України від 12.11.2011 № 1300 просить здійснити перевірку використання вищевказаної земельної ділянки.

Листами від 27.05.2016 № 04-13/3109/751; від 10.03.2016 № 04-13/3006/688; від 18.03.2016 № 04-10/624/345; від 12.02.2016 № 04-07/Б-6; від 26.04.2016 № 04-10/1050/627; від 27.10.2015 № 04-10/2622/2678; від 42.03.2015 № 04-10/548/510 відповідач відмовив у проведенні перевірки, посилаючись відсутність компетенції Державної інспекції сільського господарства Херсонської області.

Вирішуючи спір, суд виходить з такого.

Державна інспекція сільського господарства в Херсонській області у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами та дорученнями Президента України, актами Кабінету Міністрів України, дорученнями Прем'єр-міністра України, наказами Міністерства аграрної політики та продовольства України, його першого заступника та заступника, наказами Державної інспекції сільського господарства України, дорученнями Голови Державної інспекції сільського господарства України, актами місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, іншими актами законодавства України, а також Положенням про Державну інспекцію сільського господарства в Херсонській області.

Відповідно до статті 188 Земельного кодексу України, Законів України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", "Про Державний контроль за використанням та охороною земель", "Про охорону земель", підпункту 7.44 пункту 4 Положення про Міністерство аграрної політики та продовольства України, затвердженого Указом Президента України від 23 квітня 2011 року № 500, Положення про Державну інспекцію сільського господарства України, затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року № 459, наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25 лютого 2013 року № 132 "Про затвердження Порядку планування та здійснення контрольних заходів з питань перевірки стану дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства" затверджено Порядок планування та здійснення контрольних заходів з питань перевірки стану дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства (далі за текстом - Порядок) зареєстрований в Міністерстві юстиції України від 14 березня 2013 року за № 412/22944.

Відповідно до пункту 1.5 розділу 1 Порядку встановлено, що цей Порядок поширюється на суб'єктів господарювання, господарська діяльність яких пов'язана з використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності, в частині дотримання ними вимог - земельного законодавства, встановленого законодавством порядку використання та охорони земель, а також на інспекційні органи в частині дотримання ними визначених Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та цим Порядком процедур здійснення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю).

Статтею 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" визначені підстави для здійснення позапланових заходів.

Так, підставами для здійснення позапланових заходів є: подання суб'єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням;

виявлення та підтвердження недостовірності даних, заявлених у документах обов'язкової звітності, поданих суб'єктом господарювання;

перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів органом державного нагляду (контролю);

обґрунтоване звернення фізичної особи про порушення суб'єктом господарювання її законних прав. Позаплановий захід у цьому разі здійснюється тільки за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення;

неподання у встановлений термін суб'єктом господарювання документів обов'язкової звітності без поважних причин, а також письмових пояснень про причини, які перешкоджали поданню таких документів;

настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов'язано з діяльністю суб'єкта господарювання.

Під час проведення позапланового заходу з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов'язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення державного нагляду (контролю).

Фізичні особи, які подали безпідставне звернення про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства, несуть відповідальність, передбачену законом.

Проведення позапланових заходів з інших підстав, крім передбачених цією статтею, забороняється, якщо інше не передбачається законом або міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.

Виходячи зі змісту наведеної правової норми, суд приходить до висновку, що така підстава для здійснення позапланових заходів, як звернення органів місцевого самоврядування Законом не передбачена.

Суд критично ставиться на посилання позивача, як на підставу своїх позовних вимог, на статті 8, 9 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороню земель", а саме: інспекція є центральним органом виконавчої влади що реалізує державну політику у сфері земельних відносин при проведені моніторингу ґрунтів на землях сільськогосподарського призначення.

Так, відповідно до статті 54 Закону України "Про охорону земель" ведення моніторингу земель здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за участю центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Моніторинг ґрунтів на землях сільськогосподарського призначення здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Згідно пункту 1 Положення про моніторинг земель (далі по тексту Положення) затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.1993 року № 661 моніторинг земель - це система спостереження за станом земель з метою своєчасного виявлення змін, їх оцінки, відвернення та ліквідації наслідків негативних процесів. Об'єктом моніторингу є всі землі незалежно від форми власності на них. Складовою частиною моніторингу земель є моніторинг ґрунтів.

Моніторинг ґрунтів на землях сільськогосподарського призначення проводиться Мінагрополітики відповідно до затвердженого ним положення.

Відповідно до пункту 3 Положення на локальному рівні моніторинг земель проводять районні, міські відділи, управління земельних ресурсів, на регіональному - Рескомзем Автономної Республіки Крим, обласні, Київське, Севастопольське міські головні управління земельних ресурсів, на національному - Держземагентство.

Окрім того, пунктом 6 Положення визначено, що ведення моніторингу земель здійснює Держземагентство за участю Мінприроди, Мінагрополітики, Національної академії аграрних наук та ДКА.

Також відповідно до пункту 46 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру (правонаступник Держземагентства) затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 14.01.2015 року № 15 до повноважень Держгеокадастру відноситься проведення відповідно до законодавства моніторинг земель та охорону земель.

Враховуючи вищевикладене та у зв'язку з тим, що моніторинг ґрунтів є складовою частиною моніторингу земель повноваження щодо моніторингу ґрунтів на землях сільськогосподарського призначення, на які посилається позивач, відноситься до повноважень Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області.

Крім того, в листах Херсонської міської ради, адресованих Державній інспекції сільського господарства в Херсонській області, вказано на використанні земельних ділянок суб'єктами господарювання, на яких розміщенні малі архітектурні форм або літні майданчики.

В цій частині позову, суд виходить з такого.

Відповідно до статті 10 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить здійснення самоврядного контролю за станом благоустрою та утриманням територій населених пунктів, інженерних споруд та об'єктів, підприємств, установ та організацій.

Статтею 13 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" встановлено, що до об'єктів благоустрою населених пунктів належать: території загального користування, парки (гідропарки, лугопарки, лісопарки, парки культури та відпочинку, парки - пам'ятки садово-паркового мистецтва, спортивні, дитячі, історичні, національні, меморіальні та інші), рекреаційні зони, сади, сквери та майданчики; пам'ятки культурної та історичної спадщини; майдани, площі, бульвари, проспекти; вулиці, дороги, провулки, узвози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки; пляжі; кладовища; інші території загального користування; прибудинкові території; території будівель та споруд інженерного захисту територій; території підприємств, установ, організацій та закріплені за ними території на умовах договору.

До об'єктів благоустрою можуть належати також інші території в межах населеного пунктів.

Відповідно до статті 21 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" елементами об'єктів благоустрою є малі архітектурні форми. Мала архітектурна форма - це елемент декоративного чи іншого оснащення об'єкта благоустрою.

У своїх запереченнях відповідач наголошує на тому, що спірні правовідносини знаходяться в компетенції позивача і що виконавчий комітет Херсонської міської ради повинен, у цьому випадку, скеровувати зазначену інформацію до свого структурного підрозділу, а саме: до Інспекції з контролю за благоустроєм та санітарним станом м. Херсона Департаменту житлово-комунального господарства Херсонської міської ради.

З цього приводу суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 6 ч. 1. ст. 3 КАС України у цьому Кодексі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:

адміністративний позов - звернення до адміністративного суду про захист прав, свобод та інтересів або на виконання повноважень у публічно-правових відносинах.

Згідно з п.3 ч. 2. ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема:

спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень.

Відповідно до п. 8 ч. 2. ст. 162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про: визнання наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень.

З урахуванням викладеного суд вважає, що обраний позивачем спосіб захисту (відновлення) порушеного права, тобто спонукання до вчинення дій, не відповідає характеру спірних правовідносин.

У цьому випадку позивач має звертатися до відповідача з позовними вимогами про визнання наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень, а не про визнання незаконною бездіяльність суб'єкта владних повноважень.

Виходячи з викладеного, на підставі ст.ст. 8, 9, 12, 19, 158, 159, 161, 162, 163 КАС України,

постановив:

У задоволенні позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 17 жовтня 2016 р.

Суддя Варняк С.О.

кат. 5.1.2