Копія
Справа № 822/1776/16
04 жовтня 2016 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіКозачок І.С.
при секретаріЛитвинюк К.Б.
за участі: представника відповідачівХаритонського В.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 Державної прикордонної служби України , Житлової комісії військової частини НОМЕР_1 Державної прикордонної служби України про визнання протиправною бездіяльністі та зобов'язання вчинити дії, -
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до військової частини НОМЕР_1 Державної прикордонної служби України та житлової комісії військової частини НОМЕР_1 Державної прикордонної служби України.
Просить визнати протиправною бездіяльність відповідачів, що виразилась у невиконанні вимог закону щодо письмового інформування ОСОБА_1 про право на отримання грошової компенсації за належне йому жиле приміщення та про її орієнтовний розмір.
Також просить зобов'язати відповідачів невідкладно письмово проінформувати його про право на отримання грошової компенсації за належне йому жиле приміщення та про її орієнтовний розмір.
Позивач подав клопотання про розгляд справи без його участі, позов підтримує.
Представник військової частини НОМЕР_1 Державної прикордонної служби України в судовому засіданні позов не визнає. Надав до суду письмові заперечення, де зазначає про те, що інформування військовослужбовців та членів їх сімей, у яких настала черга на отримання житлових приміщень у поточному році, про їх право на отримання компенсації та про її орієнтовний розмір здійснюється після розподілу коштів, виділених ІНФОРМАЦІЯ_1 на ці потреби. Вказує, що станом на цей час такі кошти не виділялись, а тому будь - яких протиправних дій відповідачем допущено не було.
Зазначає про те, що листом від 22.03.2016 року ОСОБА_1 було повідомлено про порядок виконання вимог закону в частині письмового інформування військовослужбовців з порушеного ним питання, а також про сам порядок отримання грошової компенсації.
Крім того, 27.09.2016 року позивача було додатково проінформовано про його право на отримання грошової компенсації, де зазначалось також і про її орієнтовний розмір. Просить в задоволенні позову відмовити.
Представник Житлової комісії військової частини НОМЕР_1 Державної прикордонної в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив. Заперечення проти позову не надходили.
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд вважає, що у задоволенні позову слід відмовити.
Судом встановлено, що наказом командира 23 загону морської охорони Державної прикордонної служби України від 24.12.2014 року № 132-ос капітана другого рангу ОСОБА_1 , начальника відділу планування, оборонної, мобілізаційної роботи та організації антитерористичних заходів штабу звільнено в запас Збройних Сил України за п.п. "б" ч. 8 п. 1 ст. 26 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу".
Згідно із довідкою, виданою командиром військової частини НОМЕР_1 від 12.11.2015 року №721/15 ОСОБА_1 зарахований до списку осіб, які мають право на отримання житлового приміщення у першу чергу за номером 10 від 09.11.2015 року та користується правом позачергового одержання житла за номером 1 від 09.11.2015 року.
14.02.2016 року позивач звернувся до командира військової частини НОМЕР_1 із заявою, у якій просив письмово проінформувати про його право на отримання грошової компенсації за належне йому жиле приміщення та про її орієнтовний розмір.
У відповідь на зазначене звернення позивачу було повідомлено про те, що станом на 22.03.2016 року у військовій частині НОМЕР_1 видатки на виплату компенсації військовослужбовцям за належне їм для отримання житлове приміщення не передбачені. Також зазначається, що при надходженні зазначених коштів до військової частини НОМЕР_1 позивачу буде направлено відповідну пропозицію для отримання таких коштів.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до п. 9 Порядку визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 року №728 Адміністрація Держприкордонслужби щороку протягом I кварталу після визначення загальної суми видатків на надання компенсації розподіляє її між військовими частинами, військовими комісаріатами та квартирно-експлуатаційними установами (організаціями), в яких ведеться облік військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов, з урахуванням часу взяття військовослужбовців та членів їх сімей на такий облік та/або включення їх до списків осіб, які мають право на першочергове чи позачергове отримання жилих приміщень.
Згідно із ч. 1 ст. 23 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" фінансове забезпечення витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів, що передбачаються в Державному бюджеті України на відповідний рік для Міністерства оборони України, розвідувальних органів України та інших центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні військові формування та правоохоронні органи, інших джерел, передбачених законом.
Пункт 2 Порядку №728 передбачає, що надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення здійснюється в межах коштів, що передбачаються у державному бюджеті для виконання Комплексної програми забезпечення житлом військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби та членів їх сімей, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 29 листопада 1999 року № 2166. Адміністрація Державної служби визначає щороку в межах бюджетних призначень для забезпечення житлом військовослужбовців на відповідний бюджетний рік видатки на надання грошової компенсації за належні для отримання військовослужбовцями та членами їх сімей жилі приміщення.
Відповідно до п. 2 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті на будівництво (придбання) житла для військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 року №147, бюджетні кошти, які виділяються у Державному бюджеті України на реалізацію такої програми спрямовуються на: будівництво житла на земельних ділянках, що в установленому порядку надані (передані) зазначеним у пункті 1 цього Порядку головним розпорядникам бюджетних коштів (власне будівництво); реконструкцію будівель (приміщень) під житло; придбання житла на умовах пайової участі та на вторинному ринку; надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення.
Відповідно до Закону України "Про державний бюджет України на 2016 рік" кошти на виконання Комплексної програми забезпечення житлом військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби та членів їх сімей, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 29 листопада 1999 року № 2166 передбачені не були. Статтею 33 Закону України "Про Державний бюджет України на 2016 рік" передбачено, що розподіл коштів за напрямами (об'єктами, заходами) за бюджетними програмами, серед яких є бюджетна програма "Будівництво (придбання) житла для військовослужбовців Державної прикордонної служби України" (код 1002070) здійснюється за рішенням Кабінету Міністрів України.
Отже, механізм реалізації права на грошову компенсацію за належне для отримання житлове приміщення (в тому числі інформування щодо виникнення права на таку компенсацію та її орієнтовний розмір) починає діяти саме з моменту виділення коштів з Державного бюджету України для Адміністрації Держприкордонслужби за відповідною бюджетною програмою.
Разом з тим, в матеріалах справи є лист військової частини НОМЕР_1 №14/1838 від 27.09.2016 року, яким позивачу підтверджене його право на отримання житла, оскільки він перебуває у черзі на його отримання, та зазначено орієнтовний розмір грошової компенсації за належне йому для отримання жиле приміщення. Відповідачем також надані докази направлення цього роз'яснення на адресу позивача.
Судом встановлено, що відповідач обґрунтовано роз'яснив позивачу про неможливість реалізації його права станом на цей час, оскільки у Державному бюджеті України не виділялись кошти Адміністрації Держприкордонслужби для надання грошової компенсації за належне йому для отримання жиле приміщення, відтак судом не встановлена протиправна бездіяльність зі сторони відповідача.
Зважаючи на встановлені судом обставини, суд відхиляє також і іншу вимогу, оскільки відповідачем на цей час вчинені усі передбачені законом дії, які він повинен був або міг вчинити на користь позивача з метою сприяння реалізації його права на отримання грошової компенсації за належне йому для отримання жиле приміщення.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Оскільки відповідачем доведено, що протиправної бездіяльності він не допустив, позов задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 158 - 163 КАС України, суд, -
у задоволенні адміністративного позову - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 07 жовтня 2016 року 14.00
Суддя/підпис/І.С. Козачок
"Згідно з оригіналом" Суддя І.С. Козачок