73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
28 жовтня 2010 р. Справа № 2-а-13465/09/2170
Херсонський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого судді: Горшков В.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
Державної податкової інспекції у м. Херсоні до приватного підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,
встановив:
Державна податкова інспекція у м. Херсон (далі-позивач, ДПІ у м. Херсоні) звернулася до суду з позовом до приватного підприємця ОСОБА_1 (далі-відповідач) про стягнення податкового боргу з податку з доходів фізичних осіб в сумі 431,25 грн. Свої вимоги обґрунтовує тим, що відповідач є платником податку з доходів фізичних осіб-суб'єктів підприємницької діяльності і зобов'язаний сплачувати податок із доходів від своєї підприємницької діяльності.
Представник позивача до суду надав клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Представник відповідача до суду надав заяву, відповідно до якої визнає позовні вимоги ДПІ у м. Херсоні в повному обсязі.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Виходячи з вищевикладеного, суд вважає за можливе розглянути заяву про розстрочення виконання судового рішення в порядку письмового провадження.
Суд, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.
Як вбачається зі свідоцтва про державну реєстрацію ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа - підприємець виконавчим комітетом Херсонської міської ради 27.01.2006 р.
Відповідача взято на податковий облік в ДПІ у м. Херсоні.
Відповідач є платником податків і зборів, передбачених Законом України "Про систему оподаткування" і на даний час є боржником перед бюджетом. На час звернення з позовом до адміністративного суду податковий борг відповідача складає 14700,00 грн. по податку на додану вартість.
Борг виник 21.04.09 в результаті несплати узгодженої суми податкового зобов'язання нарахованого за результатами проведення невиїзної документальної перевірки з питань дотримання вимог податкового законодавства відповідачем за період з 01.08.2006 р. по 31.08.2006 р. Відповідно до чого був складений акт перевірки від 29.01.2009 р. № 71/17-222, яким встановлені порушення пп.7.1, пп.7.2.1, пп. 7.2.4 п7.2, пп.7.4.1 п.7.4. ст.7 Закону України від 03.04.1997 р. № 168/97-ВР "Про податок на додану вартість". На підставі вказаного акту відповідачу податковими повідомленнями-рішеннями від 06.03.2009 р. № 000591702/0 нараховано податкове зобов'язання в сумі 14700,00 грн. (з яких 9800,00 грн. - основного платежу та 4900,0 грн. - штрафної (фінансової санкції).
Вищезазначене податкове повідомлення-рішення відповідачем не оскаржувалось.
Застосовані державною податковою інспекцією у м. Херсоні заходи для погашення податкового боргу не призвели до погашення виниклого податкового боргу. На час розгляду справи дана заборгованість відповідачем не погашена.
Для стягнення податкового боргу позивачем була сформовано та вручено відповідачу через дошку податкових оголошень першу податкову вимогу № 1/3823 від 22.04.09 р. та другу податкову вимогу № 2/7329 від 17.07.09 р.
Враховуючи, що відповідно до Закону України “Про порядок погашення податкових зобов'язань платника податків перед бюджетом та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ (далі - Закон України № 2181-ІІІ) податкові зобов'язання відповідача на суму 14700,00 грн. є узгодженими податковими зобов'язаннями, які не сплачені в строки, встановлені цим Законом, вказана сума є податковим боргом відповідача.
Відповідно до пп. 2.1.4 п. 2.1, пп. 2.2.1. п.2.2, пп. 2.3.1 п. 2.3. ст. 2 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ (далі - Закон № 2181-ІІІ) контролюючим органом стосовно сплати податків і зборів є податкові органи, які уповноважені здійснювати заходи з погашення податкового боргу.
Відповідно до частини 3 пункту 1 статті 9 Закону України “Про систему оподаткування” платник податків зобов'язаний сплачувати належні суми податків та зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законом строки, а згідно до положень статті 1 Закону України № 2181-ІІІ податковим боргом визнається податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Згідно з п. 4.1.1. п. 4.1.,п.4.4.2 п.4.2 ст. 4 Закону № 2181-ІІІ платник податків може звітувати перед податковим органом в формі податкової декларації чи податкового розрахунку, самостійно обчислюючи суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації або розрахунку.
За змістом підпункту 3.1.1. пункту 3.1. статті 3 цього ж Закону активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Оскільки відповідач не виконав обов'язку платника податку, передбаченого податковим законодавством, не сплатив у добровільному порядку податковий борг в розмірі 14700 грн.00 коп., суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. 8, 9, 12, 19, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
постановив:
Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з приватного підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) податкову борг по податку на додану вартість сумі 14700,00 грн. (чотирнадцять тисяч сімсот грн. 00 коп.) до державного бюджету (код платежу 14010100, р/р 31118029700002).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Горшков В.М.
кат. 6.6.4