Постанова від 12.10.2016 по справі 823/1090/16

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 жовтня 2016 року справа № 823/1090/16

м. Черкаси

15 год. 58 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді: Тимошенко В.П.,

за участю секретаря судового засідання: Цаплі І.Ю.,

представників позивача - ОСОБА_1, ОСОБА_2 (за довіреностями),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом приватного сільськогосподарського підприємства “Лідер” до державного реєстратора Тальнівської районної державної адміністрації Черкаської області про визнання бездіяльності протиправною, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,

встановив:

11 серпня 2016 року до суду з позовною заявою звернулося приватне сільськогосподарське підприємство “Лідер” (далі - позивач) до державного реєстратора Тальнівської районної державної адміністрації Черкаської області (далі - відповідач), в якій просить суд:

1) визнати протиправною бездіяльність державного реєстратора Тальнівської районної державної адміністрації, щодо скасування з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно рішення про скасування з Державного реєстру договорів оренди земельних ділянок укладених 31 грудня 2013 року між Головним управлінням Держгеокадастру у Черкаській області та ОСОБА_3;

2) скасувати рішення Державного реєстратора речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав оренди ОСОБА_3 земельних ділянок за кадастровими номерами:земельна ділянка сільськогосподарського призначення державної форми власності 7124086600:02:001:0357 загальною площею 21.1913 га, земельна ділянка сільськогосподарського призначення державної форми власності 7124086600:02:001:0360 загальною площею 65.9000 га, земельна ділянка сільськогосподарського призначення державної форми власності 7124086600:02:001:0358 загальною площею 24.3531 га, земельна ділянка сільськогосподарського призначення державної форми власності 7124086600:02:001:0356 загальною площею 7.0819 га, земельна ділянка сільськогосподарського призначення державної форми власності 7124086600:02:001:0359 загальною площею 42.2000 га, земельна ділянка сільськогосподарського призначення державної форми власності 7124086600:02:001:0355 загальною площею 7.0723 га, за реєстраційними номерами об'єкта нерухомого майна: 284579071240, 284565071240, 284570771240, 284803171240, 284575371240, 284589171240;

3) зобов'язати державного реєстратора Тальнівської районної державної адміністрації вчинити відповідні дії щодо зняття з Державної реєстрації договора оренди з вищезазначеними кадастровими номерами і реєстраційними номерами.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач 11.05.2016 звернувся до Тальнівської районної державної адміністрації із заявою №169 з проханням провести належну роботу по зняттю (скасуванню) з державної реєстрації договорів оренди земельних ділянок, укладених 31.12.2013 між Головним управлінням Держгеокадастру у Черкаській області та ОСОБА_3 На дану заяву ПСП «Лідер» отримало відповідь від 29.07.2016 №2193/01-13, де зазначено «що рішення про державну реєстрацію скасовані бути не можуть».

В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили позов задовольнити, та пояснили, що державний реєстратор не виконує вимоги ст. 26 Закон України від 26 листопада 2015 року № 834-VIII «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», де зазначено, що у разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав, документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування записів про проведену державну реєстрацію прав, а також у випадку, передбаченому підпунктом "а" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.

Відповідач до зали судового засідання не прибув, надав суду письмове заперечення проти позову, в яких позов не визнав та просив у його задоволенні відмовити повністю.

Заслухавши пояснення представників позивача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив таке.

Заявою від 11.05.2016 №169 ПСП «Лідер» звернулося із заявою до голови Тальнівської районної державної адміністрації, в якій зазначили, що Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ ухвалою від 23.12.2015 залишив без змін рішення апеляційного суду Черкаської області від 10.09.2015, яким визнано недійсним договори оренди землі, укладені 31.12.2013 між Головним управлінням Держгеокадастру в Черкаській області та ОСОБА_3, та просили доручити відповідній структурі райдержадміністрації провести належну роботу по зняттю (скасуванню) з державної реєстрації договорів оренди земельних ділянок, укладених 31.12.2013 між Головним управлінням Держгеокадастру в Черкаській області та ОСОБА_3 (а.с.16).

29.07.2016 листом №2193/01-13 голова Тальнівської районної державної адміністрації, надав відповідь, де зазначив, що рішення про державну реєстрацію скасовані бути не можуть (а.с.17-18).

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з такого.

Законом, який визначає правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації за цим Законом, та їх обтяжень і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою цих прав, є Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 року за №1952-ІV (преамбула Закону).

Відповідно до абзацу 1 частини 1 статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав (ч. 1 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»).

Державний реєстр прав містить відомості про зареєстровані права і обтяження, суб'єктів прав, об'єкти нерухомого майна, документи, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав; порядок ведення Державного реєстру прав визначає Кабінет Міністрів України, згідно зі ст.ст. 10, 11 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

У відповідності з положеннями ст.ст. 15, 16 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державній реєстрації підлягають виключно заявлені права та їх обтяження за умови їх відповідності законодавству і поданим документам, яка проводиться на підставі заяви власника, іншого право набувача, сторони правочину, за яким виникло право, уповноваженої ними особи, разом із якою подаються оригінали документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень, їх копії, засвідчені в установленому порядку.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та інших законодавчих актів України» організаційну систему державної реєстрації прав становлять:

1) Міністерство юстиції України та його територіальні органи;

2) суб'єкти державної реєстрації прав:

виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська, Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації;

акредитовані суб'єкти;

3) державні реєстратори прав на нерухоме майно (далі - державні реєстратори).

Згідно з ч. 3 ст. 10 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та інших законодавчих актів України» державний реєстратор:

1) встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема:

відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом;

відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав;

відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих документах;

наявність обтяжень прав на нерухоме майно;

наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов'язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації;

2) перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення;

3) під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних інформаційних систем, документів та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником.

Органи державної влади, підприємства, установи та організації зобов'язані безоплатно протягом трьох робочих днів з моменту отримання запиту надати державному реєстратору запитувану інформацію в паперовій та (за можливості) в електронній формі;

4) під час проведення державної реєстрації прав на земельні ділянки використовує відомості Державного земельного кадастру шляхом безпосереднього доступу до нього у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;

5) відкриває та/або закриває розділи в Державному реєстрі прав, вносить до нього записи про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів таких прав;

6) присвоює за допомогою Державного реєстру прав реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна під час проведення державної реєстрації прав;

7) виготовляє електронні копії документів та розміщує їх у реєстраційній справі в електронній формі у відповідному розділі Державного реєстру прав (у разі якщо такі копії не були виготовлені під час прийняття документів за заявами у сфері державної реєстрації прав);

8) формує документи за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав;

9) формує та веде реєстраційні справи у паперовій формі.

Ведення реєстраційної справи у паперовій формі здійснюється виключно державними реєстраторами, які перебувають у трудових відносинах з виконавчими органами міських рад міст обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення, Київською, Севастопольською міськими, районними, районними у містах Києві та Севастополі державними адміністраціями, за місцезнаходженням відповідного майна;

10) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.

Положеннями ч.1 ст. 11 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та інших законодавчих актів України» передбачено, що державний реєстратор самостійно приймає рішення за результатом розгляду заяв про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.

Відповідно до ст. 20 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та інших законодавчих актів України» заява про державну реєстрацію прав та оригінали документів, необхідні для відповідної реєстрації, подаються заявником у паперовій або електронній формі у випадках, передбачених законодавством.

Згідно з ч. 1 ст. 26 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та інших законодавчих актів України» записи до Державного реєстру прав вносяться на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав.

На підставі вищевикладеного суд зазначає, що відповідачем в даній адміністративній справі не порушено прав та інтересів ПСП «Лідер» так, як позивач не звертався до державного реєстратора Тальнівської районної державної адміністрації Черкаської області з заявою про скасування державної реєстрації речового права оренди земельних ділянок (як це передбачено законодавством України), укладених 31.12.2013 між Головним управлінням Держгеокадастру в Черкаській області та ОСОБА_3.

В своє чергу суд зазначає, що ПСП «Лідер» звернулось до голови Тальнівської районної державної адміністрації, який не є суб'єктом вчинення реєстраційних дій.

Відповідно до ст. 39 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» до повноважень голів державних місцевих адміністрацій відноситься:

1) очолюють відповідні місцеві державні адміністрації, здійснюють керівництво їх діяльністю, несуть відповідальність за виконання покладених на місцеві державні адміністрації завдань і за здійснення ними своїх повноважень;

2) представляють відповідні місцеві державні адміністрації у відносинах з іншими державними органами та органами місцевого самоврядування, політичними партіями, громадськими і релігійними організаціями, підприємствами, установами та організаціями, громадянами та іншими особами як в Україні, так і за її межами;

3) призначають на посади та звільняють з посад своїх заступників, керівників структурних підрозділів відповідно до статей 10 та 11 цього Закону;

4) призначають на посади та звільняють з посад керівників апаратів місцевих державних адміністрацій та керівників структурних підрозділів апаратів місцевих державних адміністрацій;

4-1) затверджують положення про апарат місцевої державної адміністрації та положення про її структурні підрозділи;

5) укладають та розривають контракти з керівниками підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління відповідної місцевої державної адміністрації, або уповноважують на це своїх заступників;

6) погоджують у встановленому порядку призначення на посади та звільнення з посад керівників не підпорядкованих підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління органів виконавчої влади вищого рівня, крім керівників установ, підприємств і організацій Збройних Сил та інших військових формувань України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції;

7) в межах затверджених бюджетів виступають розпорядниками коштів відповідних державних адміністрацій, використовуючи їх лише за цільовим призначенням;

8) регулярно інформують населення про стан виконання повноважень, покладених на місцеву державну адміністрацію;

9) утворюють для сприяння здійсненню повноважень місцевих державних адміністрацій консультативні, дорадчі та інші допоміжні органи, служби та комісії, члени яких виконують свої функції на громадських засадах, а також визначають їх завдання, функції та персональний склад;

10) здійснюють інші функції, передбачені Конституцією та законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, органів виконавчої влади вищого рівня.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 1 частини 3 статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частинами 1 та 2 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідач своєю бездіяльністю, діями, рішеннями не порушив прав позивача, а тому вимоги ПСП «Лідер» є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 56, 58, 86, 94, 159, 162, 163, 254 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя В.П. Тимошенко

Повний текст постанови виготовлений 17 жовтня 2016 року