Постанова від 07.05.2007 по справі А38/64-07

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА

12.04.07р.

Справа № А38/64-07

15:29 год.

За позовом Дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії "Хліб України" "Балівський комбінат хлібопродуктів", с.Партизанське Дніпропетровського району Дніпропетровської області

до Дніпропетровської міжрайонної державної податкової інспекції, смт. Ювілейне Дніпропетровського району Дніпропетровської області

про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень

Суддя Бишевська Н. А.

Секретар судового засідання Бикова А.О.

Представники сторін:

Від позивача Івашина К.Ю. дов. № 01 від 01.02.2007 року

Від відповідача Вискребець М.О. дов. № 1887/9/10-017 від 12.02.2007 року

Від відповідача Павловська О.В. дов. № 1641/9/10-017 від 07.02.2007 року

СУТЬ СПОРУ:

Заявлено позов Дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії "Хліб України" "Балівський комбінат хлібопродуктів" (надалі - ДП ДАК «Хліб України»Балівський комбінат хлібопродуктів; позивач) про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень Дніпропетровської міжрайонної державної податкової інспекції (надалі -Дніпропетровська МДПІ; відповідач) №0000182346/0 від 07.08.06р. №0000182346/1 від 13.10.06р. та №0000182346/2 від 11.12.06р.

Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на безпідставність висновку податкової інспекції про порушення позивачем закону, висновок контролюючого органу зроблено з урахуванням уточнюючих розрахунків, підписаних та заповнених особами, які не мали прав на їх підписання.

Відповідач проти задоволення позову заперечує, посилаючись на реальне надання уточнюючих розрахунків та на бездіяльність підприємства щодо зміни чи анулювання уточнюючих розрахунків з моменту їх подання до моменту проведення перевірки. Окрім того відповідач зазначає про наявність податкового боргу підприємства.

На підставі ст. 160 КАС України в судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників Позивача та Відповідача, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

На підставі направлення від 14.06.06 №000488 співробітниками податкового органу проведено виїзну планову перевірку ДП ДАК «Хліб України»Балівський комбінат хлібопродуктів з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.05р. по 31.03.06р.

Перевіркою встановлено наступне:

Позивачем за вересень 2005р. надано до податкової інспекції декларацію з податку на додану вартість та уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок:

Звітна декларація з податку на додану вартість: вхідний №31263 від 20.10.05р. де у рядку 10.1 підприємством відображено обсяги придбання (без ПДВ) -202 500,00 грн. при цьому дозволений податковий кредит -40 500,00 грн.

Уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок у звітному періоді жовтень 2005р. за звітний (податковий) період у якому виправляється помилка за вересень 2005р. подано до Дніпропетровської МДПІ від 31.10.05р. вх. №32519, та підписаний директором -Тарновецьким М.І., в. о. головного бухгалтера -Клисак І.О. та скріплено печаткою підприємства.

У рядку 3 уточнюючого розрахунку відображено збільшення суми податкового кредиту,- за кодом рядка декларації 10.1 обсяги придбання 247 090,00 грн. при цьому дозволений податковий кредит збільшено на суму ПДВ 49 418,00 грн.

Уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок у звітному періоді листопад 2005р. за звітний (податковий) період у якому виправляється помилка за вересень 2005р. подано до Дніпропетровської МДПІ від 30.11.05р. вх.№36604, підписаний директором -Тарновецьким М.І. та скріплено печаткою підприємства.

У рядку 3 уточнюючого розрахунку відображено збільшення суми податкового кредиту -за кодом рядка 10.1 обсяги придбання 226 320,00 грн. при цьому дозволений податковий кредит збільшено на суму ПДВ 45 264,00 грн.

Таким чином, згідно звітної декларації з ПДВ за вересень 2005р. та уточнюючих розрахунків до звітної декларації за вересень 2005р. різниця між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту з ПДВ має від'ємне значення у сумі 88 539,00 грн.

Під час проведення перевірки правомірності віднесення сум ПДВ до складу дозволеного податкового кредиту встановлено: згідно наданих до перевірки документів (реєстрів отриманих податкових накладних, податкових накладних, первинних документів та журналів - ордерів) підприємство мало право на включення ПДВ до складу податкового кредиту у розмірі 14 968,92 грн.

Так, згідно первинних документів та реєстру отриманих податкових накладних, який підтверджено наявністю податкових накладних підприємство мало право у декларації з податку на додану вартість за вересень 2005р. віднести до складу податкового кредиту суму ПДВ у розмірі 14 968,92 грн. Підприємством віднесено до складу податкового кредиту суму ПДВ у розмірі 135 182,04 грн., внаслідок чого встановлено завищення податкового кредиту за вересень 2005р. у розмірі 120 214,00 грн., що призвело до заниження податкового зобов'язання з ПДВ за вересень 2005р. у сумі 120 214,00 грн. (документів, які б давали право на включення суми 120 214,00 грн. до податкового кредиту по ПДВ підприємством не надано як в момент перевірки, так і при наданні скарги, тобто підприємством не доведено правомірність віднесення до складу податкового кредиту суми в розмірі 135 182,04 грн. а надані податкові накладні лише на суму 14 968,92 грн.)

За результатами перевірки складено акт №161/ДСК/236/00951480 від 28.07.06р. та прийнято податкове повідомлення-рішення №0000182346/0 від 07.08.06р., згідно якого позивачу визначено суму податкового зобов'язання по ПДВ у сумі 185 695,5 грн. (основний платіж -123 797,00 грн., фінансова санкція - 61 898,5 грн.)

Податкове повідомлення рішення оскаржено позивачем в адміністративному порядку, однак за результатами процедури адміністративного оскарження скарги залишено без задоволення, податкове повідомлення-рішення без змін та винесено податкові повідомлення-рішення №0000182346/1 від 13.10.06р., №0000182346/2 від 11.12.06р.

Суд відмовляє в задоволенні позовних вимог виходячи з наступного.

Ст. 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до п.п.4.1.1 п.4.1 ст.4 Закону України №2181-ІІІ від 21.12.2000р. «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(надалі - Закон №2181), платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.

Відповідно до п.1.1 та п.1.2 наказу ДПА України від 30 травня 1997 року N 166 «Про затвердження форми податкової декларації та Порядку її заповнення і подання», подання податкової декларації з податку на додану вартість передбачено пунктом 4.1 статті 4 Закону №2181. Декларація подається до податкового органу за місцем реєстрації особою, яка зареєстрована платником податку на додану вартість згідно з вимогами Закону №2181.

Відповідно до п.7.4 ст.7 Закону України від 03.04.97р. №168/97-ВР, податковий кредит звітного періоду складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку протягом такого звітного періоду у зв'язку з:

- придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;

- придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій в необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання у виробництві та/або поставці товарів (послуг) для оподатковуваних операцій у межах господарської діяльності платника податку.

Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари (послуги) та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Не підлягають включенню до складу податкового кредиту суми сплаченого (нарахованого) податку у зв'язку з придбанням товарів (послуг), не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями.

Згідно ч.5 ст.65 Господарського кодексу України, керівник підприємства без доручення діє від імені підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади і органах місцевого самоврядування, інших організаціях, у відносинах з юридичними особами та громадянами, формує адміністрацію підприємства і вирішує питання діяльності підприємства в межах та порядку, визначених установчими документами.

Відповідно до п.7.9 Наказу Державної податкової адміністрації України від 19 лютого 1998 року N 80 «Про затвердження Порядку обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів)» відомості про відповідальних за податковий облік осіб юридичної особи чи відокремленого підрозділу - керівника та головного бухгалтера (бухгалтера, якщо для забезпечення ведення бухгалтерського обліку за штатом платника податків передбачена лише одна посада бухгалтера без створення бухгалтерської служби на чолі з головним бухгалтером) вносяться чи змінюються органом державної податкової служби в Єдиному банку даних юридичних осіб на підставі реєстраційної заяви платника податків з поміткою "Зміни" або/чи даних про таких осіб, що вказуються платником податків у податкових деклараціях, розрахунках, звітах, якщо таких даних достатньо для однозначної ідентифікації відповідальних осіб платника податків.

Так відповідачем на підтвердження своєї позиції надано заяву для юридичних осіб за формою №1 -ОПП та довідка за формою №4-ОПП, в яких зазначено, що керівником ДП ДАК «Хліб України»Балівський комбінат хлібопродуктів визначено Тарновецького М.І., головний бухгалтер -Клисак І.О.

Твердження позивача про зміни в керівництві підприємства знайшли своє відображення в реєстрі податкового органу лише з 20.03.06р, оскільки в матеріалах справи міститься Заява №198 від 20.03.06р., згідно якої керівником ДП ДАК «Хліб України»Балівський комбінат хлібопродуктів зазначено Літошко С.В., головний бухгалтер Сіряченко Л.М., що також підтверджується реєстраційною карткою, та довідкою формою №4ОПП від 20.03.06р.

Відповідно до ст.16, 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення органів державної влади, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру. В Єдиному державному реєстрі містяться відомості щодо юридичної особи, а саме прізвище, ім'я та по батькові осіб, які мають право вчиняти юридичні дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори, їх ідентифікаційні номери фізичних осіб - платників податків.

На час подання уточнюючих розрахунків підприємство мало податковий борг перед бюджетом зі сплати ПДВ у сумі 88 000,00грн. у т.ч. по періодам:

- жовтень 2005р. -44 000,00 грн. погашена уточнюючою декларацією з від'ємним значенням за вересень №32519 від 31.10.05р. в сумі 43 275,00 грн.

- листопад 2005р. -44 000,00 грн. погашена уточнюючою декларацією з від'ємним значенням за вересень №36604 від 30.11.05р. в сумі 45 264,00 грн.

Відповідний податковий борг склався внаслідок несвоєчасності сплати податкового зобов'язання з ПДВ за травень 2005р. (декларація з ПДВ №13427 від 21.06.05р.) відповідно до якої нарахована чиста сума зобов'язань з ПДВ за поточний звітний період, травень 2005р. у сумі -255 892,00 грн.

Відповідно до ст.14 Закону України №2181-ІІ від 21.12.2000р. «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»рішенням ДПІ у Дніпропетровській області №82 від 30.06.05р. на підставі заяви підприємства №55/2 від 21.06.05р. надано розстрочку ДП ДАК «Хліб України»Балівський комбінат хлібопродуктів у сумі 220 000,00 грн., яка була розстрочена за відповідними періодами. За період дії розстрочки нараховані відсотки за користування розстрочкою в сумі 6 189,17 грн., які були в повному обсязі сплачені підприємством, при чому останню виплату на погашення відсотків в розмірі 1 264,30 грн. погашено за рахунок від'ємного значення по декларації.

Таким чином від'ємне значення з ПДВ за вересень 2005р. (з урахуванням уточнюючих розрахунків) підприємством використано в погашення податкового боргу.

Згідно абз.2 п.8 Наказу Державної податкової адміністрації України від 17 березня 2001 року N 110 «Про затвердження Інструкції про порядок застосування та стягнення сум штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби», у разі коли за наслідками перевірки виявляється факт завищення суми бюджетного відшкодування, заявленого в податковій декларації про податок на додану вартість, сума такого завищення вважається сумою податкового зобов'язання, прихованою від оподаткування. Якщо внаслідок такого завищення отримано бюджетне відшкодування, платник податку визнається таким, що ухиляється від оподаткування, і до нього застосовуються санкції відповідно до законодавства.

Відповідно до ст.16 Закону №2181, після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Нарахування пені закінчується у день прийняття банком, обслуговуючим платника податків, платіжного доручення на сплату суми податкового боргу. У разі часткової сплати суми податкового боргу нарахування пені зупиняється на таку сплачену частку.

Пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Таким чином у разі, якщо посадовими особами ДП ДАК «Хліб України»Балівський комбінат хлібопродуктів не було подано до Дніпропетровської МДПІ уточнюючі розрахунки, то після закінчення граничного терміну погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу почалося нарахування пені.

Відповідно ст.5 статуту ДП ДАК «Хліб України»Балівський комбінат хлібопродуктів управління підприємством здійснюють: компанія; уповноважена особа за довіреністю; Директор підприємства. Директор підприємства здійснює безпосереднє керівництво Підприємством, вирішує всі питання діяльності Підприємства, крім тих, які входять до компетенції Компанії. Директор діє від імені підприємства без довіреності.

Згідно п.п.4.1.2 п.4.1 ст.4 Закону №2181, прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Податкова декларація приймається без попередньої перевірки зазначених у ній показників через канцелярію, чий статус визначається відповідним нормативно-правовим актом. Відмова службової (посадової) особи контролюючого органу прийняти податкову декларацію з будь-яких причин або висування нею будь-яких передумов щодо такого прийняття забороняється та розцінюється як перевищення службових повноважень такою особою, що тягне за собою її дисциплінарну та матеріальну відповідальність у порядку, визначеному законом.

Окрім того Уточнюючі розрахунки, подані до Дніпропетровської МДПІ, оформлені відповідно до Наказу ДПА України від 30.05.97р. за №250/2054 (мали підписи посадових осіб та завірені печаткою підприємства).

Суд звертає увагу позивача, що з моменту подання уточнюючих розрахунків до моменту проведення перевірки позивачем не зроблено жодних дій на уточнення податкової звітності чи притягнення до відповідальності осіб, які за твердженням підприємства здійснили протиправні дії щодо подання уточнюючих розрахунків.

Також підприємством не пояснено, яким чином відбиток печатки підприємства, доступ до якої є закритим до осіб, які не здійснюють керівництво підприємством, міститься на уточнюючих розрахунках.

З урахуванням вищевикладеного, суд вважає позицію позивача не підтвердженою належними доказами, в зв»язку з чим позовні вимоги не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 71, 158-163 КАС України, господарський суд,-

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити.

Постанова набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена у порядку та строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.А.Бишевська

Постанова підписана у повному обсязі 07.05.2007р.