Ухвала від 13.10.2016 по справі 813/3046/16

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

УХВАЛА

про закриття провадження у справі

13 жовтня 2016 року № 813/3046/16

Львівський окружний адміністративний суд у складі судді Клименко О.М. за участю секретаря судового засідання Дорош Х.Р. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: представник ОСОБА_1;

відповідача: ОСОБА_2;

розглянувши у судовому засіданні клопотання відповідача про закриття провадження у справі за позовом ОСОБА_3 до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Сколівської районної державної адміністрації Львівської області ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Сколівської районної державної адміністрації Львівської області ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень № 30910954 від 12.08.2016 року.

В судовому засіданні відповідачем заявлено клопотання про закриття провадження у справі у зв'язку з тим, що справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Представник позивача в судовому засіданні щодо закриття провадження у справі заперечив, просив у задоволенні клопотання відмовити.

При постановленні ухвали, суд враховує наступне.

Згідно з п. 1 ч. 1 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ч. 1 ст. 17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, що виникають у зв'язку із здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.

До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження (ч. 2 ст. 2 КАС України).

Виходячи з аналізу зазначених норм, вбачається, що КАС України регламентує порядок розгляду не всіх публічно-правових спорів, а лише тих, які виникають у результаті здійснення суб'єктом владних повноважень управлінських функцій і розгляд яких безпосередньо не віднесено до підсудності інших судів.

А тому, при визначенні судової юрисдикції справи суду необхідно виходити з характеру спірних правовідносин, прав та інтересів, за захистом яких звернувся позивач, суб'єктного складу сторін, а також предмета спірних правовідносин.

Зі змісту позовної заяви слідує, що рішенням Шевченківського районного суду м. Львова від 01.07.2016 року визнано за ОСОБА_3 право власності на однокімнатну квартиру № 221 п. вул. Шевченка, 418 у м. Львові за договором № 49/6А купівлі-продажу об'єкта завершеного будівництва, укладеного з ТОВ «Галичбудмонтаж». Позивач вважає протиправним неврахування відповідачем вказаного рішення суду, а також встановлених судом обставин законності оформлення договору № 49/6А купівлі-продажу об'єкта завершеного будівництва.

З урахуванням наведеного, спірні правовідносини виникли щодо реєстрації права власності на нерухоме майно - житлову квартиру.

Суд зазначає, що за змістом статті 15 ЦПК України під цивільною юрисдикцією розуміється компетенція загальних судів вирішувати з додержанням процесуальної форми цивільні справи у видах проваджень, передбачених цим Кодексом.

За загальним правилом у порядку цивільного судочинства суди вирішують справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, у яких хоча б одна зі сторін є фізичною особою, зокрема, спори, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також із інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства (статті 3, 15 ЦПК України).

Отже, у порядку цивільного судочинства можуть розглядатися будь-які справи, у яких хоча б одна зі сторін є фізичною особою, якщо їх вирішення не віднесено до інших видів судочинства.

У порядку цивільного судочинства розглядаються спори щодо права особи на житло. Такі спори є житловими (цивільними) спорами, незалежно від участі у справі суб'єкта владних повноважень як відповідача.

Аналіз наведених вище правових норм свідчить про те, що спори щодо реєстрації права власності на нерухоме майно - житлову квартиру підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства, оскільки в такому випадку особа звертається до суду за захистом порушеного цивільного права, отже, цей спір не стосується захисту прав, свобод та інтересів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, а пов'язаний з вирішенням питання щодо права на житло.

Тому, суд дійшов висновку, що спір у даній справі пов'язаний із захистом цивільного права; вимоги позивача не стосуються захисту його прав, свобод та інтересів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади та місцевого самоврядування, а тому розглядуваний спір не є публічно-правовим і не підпадає під визначення справи адміністративної юрисдикції (адміністративної справи), а компетенція адміністративних судів на нього не поширюється.

Отже, спірні правовідносини, які виникли між позивачем та відповідачем, не містять ознак публічності, оскільки рішення відповідача впливає на права позивача у сфері цивільних правовідносин, захист яких, в силу приписів частини 1 статті 15 ЦПК України, віднесений до компетенції місцевого суду в порядку цивільного судочинства, оскільки характер спірних правовідносин є цивільно-правовим і не має ознак публічно-правового спору.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 157 Кодексу адміністративного судочинства України, суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що провадження у справі слід закрити та роз'яснити позивачу, що розгляд такої справи відноситься до юрисдикції місцевого загального суду в порядку цивільного судочинства, а повторне звернення з тією самою позовною заявою до Львівського окружного адміністративного суду не допускається.

Аналогічні за змістом висновки щодо застосування зазначених норм права містяться в постановах Верховного Суду України від 16.12.2015 року у справі № 6-2139цс15 та від 02.03.2016 року у справі № 6-14цс16.

У відповідності до п. 5 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду.

Керуючись ст. ст. 157, 160, 165 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Клопотання відповідача про закриття провадження у справі - задовольнити.

Провадження у справі за позовом ОСОБА_3 до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Сколівської районної державної адміністрації Львівської області ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень - закрити.

Роз'яснити позивачу, що повторне звернення з тією самою позовною заявою до Львівського окружного адміністративного суду не допускається.

Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 КАС України, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Повний текст ухвали складено та підписано 18.10.2016 року.

Суддя Клименко О.М.