Ухвала від 17.10.2016 по справі 808/2695/16

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ПРО ЗАЛИШЕННЯ ПОЗОВНОЇ ЗАЯВИ ОСОБА_1

17 жовтня 2016 року Справа № 808/2695/16 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Гудименко Я.А., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_2

до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області

про визнання дій незаконними,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_2 (надалі - позивач або ОСОБА_2А.) до Головного управління Держгеокадастру України в Запорізькій області (надалі - відповідач або ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області), в якому позивач просить суд визнати незаконними дії Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області щодо відмови позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 7,3901 га у приватну власність для ведення фермерського господарства.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 14.09.2016 відкрито провадження в адміністративній справі.

Судові засідання призначені розглядом на 28.09.2016, 17.10.2016 з викликом сторін у судове засідання.

Позивач, відповідач, повідомлялись належним чином про дату, час та місце розгляду справи.

За змістом ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Позивач або його представник у судові засідання призначені на 28.09.2016, 17.10.2016 - не прибули, про причини не прибуття суд не повідомили. Заяв, клопотань про розгляд справи за відсутності позивача до суду - не надходило.

Згідно з п.4 ч.1 ст.155 КАС України суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо: позивач повторно не прибув у попереднє судове засідання чи у судове засідання без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття, якщо від нього не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності.

Оскільки позивачем у позовній заяві не зазначено про розгляд справи без його участі, заяв і клопотань про розгляд справи без його участі до суду - не надходило, позивач повторно не прибув у судове засідання, а відповідач - суб'єкт владних повноважень заперечує проти позовних вимог, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Також, у ч.2 ст.99 КАС України зазначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог. Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень щодо справ, зазначених у пункті 5 частини першої статті 183-2 цього Кодексу, встановлюється 15-денний строк, який обчислюється з дня виявлення суб'єктом владних повноважень підстав для звернення до адміністративного суду. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.

Відповідно до ч.3 ст.99 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.

Адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала (ч.1 ст.100 КАС України).

Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи (ч.2 ст.100 КАС України).

Як зазначено у п.9 ч.1 ст.155 КАС України, суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо: позовну заяву подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.

Згідно з ч.3 ст.162 КАС України якщо в ході судового розгляду справи суд встановить, що провадження у справі відкрито за позовною заявою, поданою з пропущенням установленого законом строку звернення до адміністративного суду, або викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, позовна заява залишається без розгляду.

Відповідачем до матеріалів справи додано Реєстр поштових відправлень станом на 19.02.2016, який свідчить про направлення позивачу відповіді про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 7,3901 га у приватну власність для ведення фермерського господарства.

З урахуванням матеріалів справи, суд прийшов до висновку, що про порушення своїх прав та інтересів позивач свідомо дізнався у лютому 2016 року, отримавши лист Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області, але звернувся з позовом до суду лише 06.09.2016, про що свідчить відбиток штемпелю поштового відділення на конверті.

Станом на 06.09.2016 шестимісячний строк передбачений для звернення до суду вже сплинув.

Поважними за змістом вказаної норми визнаються обставини, які є об'єктивно непереборними та не залежать від волевиявлення сторони і пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення сторонами у справі процесуальних дій.

Аналогічна за змістом правова позиція викладена колегіями суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у постановах: від 22.12.2015 у справі №800/45/15, від 05.12.2011 у справі №21-369а11.

З урахуванням матеріалів справи, адміністративний позов поданий позивачем після закінчення строку, установленого законом, і суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів, не знаходить підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, а тому адміністративний позов, поданий після закінчення строку, установленого законом, підлягає залишенню без розгляду.

Згідно з п.4 ч.1 ст.7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі: залишення заяви або скарги без розгляду (крім випадків, якщо такі заяви або скарги залишені без розгляду у зв'язку з повторним неприбуттям або залишенням позивачем судового засідання без поважних причин та неподання заяви про розгляд справи за його відсутності, або неподання позивачем витребуваних судом матеріалів, або за його заявою (клопотанням)).

Враховуючи викладене вище, сплачена сума судового збору позивачу не повертається.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.98, 99, 100, 155, 160, 165 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру України в Запорізькій області про визнання незаконними дій Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області щодо відмови позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 7,3901 га у приватну власність для ведення фермерського господарства - залишити без розгляду.

Ухвала набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.ст.167, 186, 254 КАС України.

Ухвала оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.167, 186 КАС України.

Суддя О.О. Прасов