Постанова від 05.10.2016 по справі 805/1865/16-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 жовтня 2016 р. Справа № 805/1865/16-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Козаченка А.В. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області, третя особа: Волноваська районна державна адміністрація Донецької області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області, третя особа: Волноваська районна державна адміністрація Донецької області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії.

На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що звернувся до відповідача щодо отримання рішення про затвердження проекту відведення певної земельної ділянки. Рішенням відповідача від 14.02.2014 року у затвердженні проекту відмовлено. У відповідь на повторне клопотання позивача від 09.06.2015 року, листом відповідача від 05.10.2015 року № 19-5-7777.71-1218/19-15 повідомлено позивача, що зауваження, викладені у листі від 14.02.2014 року № 19-5-0.53-917/2-14 не усунено тощо.

Позивач зазначає, що положеннями Земельного кодексу України не передбачено право позивача приймати рішення про відмову та просить визнати дії відповідача щодо розгляду проекту відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства неправомірними, зобов'язати відповідача прийняти рішення про затвердження проекту відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства із земель запасу сільськогосподарського призначення на території Свободненської сільської ради Волноваського району ОСОБА_1.

Представник позивача через канцелярію суду надав заяву про проведення судового засідання без своєї участі.

Представник відповідача через канцелярію суду надав письмові заперечення, згідно яких просив відмовити в задоволенні позову.

Представник третьої особи до судового засідання не з'явився, про розгляд справи був повідомлений належним чином, клопотань про відкладення судового засідання не надавав.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог з огляду наступне.

Розпорядженням ОСОБА_1 Волноваської районної державної адміністрації від 21.12.2012 року «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 в оренду для ведення фермерського господарства» разом з іншим зазначено, що строк дії дозволу на розробку проекту землеустрою становить два роки. Тобто дія вказаного дозволу закінчується 21.12.2014 року.

Листом відповідача від 14.02.2014 року № 19-5-0.53-917/2-14, враховуючи ст. 122 ЗК України (в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» від 06.09.2012 року № 5245-VI), запропоновано позивачу привести дані проекту землеустрою у відповідність до розпорядження ОСОБА_1 Волноваської райдержадміністрації від 21.12.2012 № 864. Крім цього зауважено, що у пояснювальній записці вказати номер та дату договору на виконання робіт, уточнити закони і нормативні акти, які використані при складанні проекту, суміжники потребують уточнення з урахуванням форми власності, у проекті не відображена форма власності земель, на плані відведення не зазначено межі земель запасу, акт прийомки-передачі межових знаків на зберігання привести у відповідність до Інструкції про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі на місцевості та їх закріплення межовими знаками, затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 18.05.2010 року № 376, зареєстрованим в МЮУ 16.06.2010 року № 391/17686, у витязі з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 23.08.2013 року лінійні проміри між поворотними точками № 16-18 меж земельної ділянки не відповідають даним проекту землеустрою, у висновку відділу Держземагенства у Волноваському районі Донецької області дані щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки потребують уточнення, площі земельної ділянки, зазначені в агрохімічних паспортах потребують уточнення відповідно до проекту.

У відповідь на клопотання позивача від 09.06.2015 року, листом відповідача від 05.10.2015 року № 19-5-7777.71-1218/19-15 повідомлено позивача, що зауваження, викладені у листі від 14.02.2014 року № 19-5-0.53-917/2-14 не усунено. Крім цього звернуто увагу позивача на те, що п.2 розпорядження ОСОБА_1 Волноваської районної державної адміністрації від 21.12.2012 року № 864, строк дії дозволу на розробку проекту землеустрою сплив. На підставі викладеного, проект землеустрою повернуто на доопрацювання.

Суд зазначає, що Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області надало відповідь на клопотання позивача через 3 місяці та 26 днів.

У відповідь на клопотання позивача від 30.11.2015 року, листом відповідача від 22.12.2015 року № 1-391/0-220/6-15 повідомлено позивача, що зауваження, викладені у листах від 14.02.2014 року № 19-5-0.53-917/2-14 та від 14.02.2014 року № 19-5-0.53-917/2-14 не усунено в повному обсязі, а тому підготувати відповідне рішення про передачу позивачу у користування земельної ділянки з дотриманням вимог діючого законодавства не представляється можливим.

З приводу спірних відносин суд зазначає наступне.

Головне управління Держгеокадастру в області є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та відповідно до покладених на нього завдань розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України (п. 13 ч. 4 "Положення про територіальні органи Держгеокадастру", затвердженого регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 03.02.2015, № 14).

Частиною 6. ст. 123 Земельного кодексу України, визначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи, приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.

Згідно ч. 10. ст. 123 Земельного кодексу України встановлено, що рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються: затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; вилучення земельних ділянок у землекористувачів із затвердженням умов вилучення земельних ділянок (у разі необхідності); надання земельної ділянки особі у користування з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.

Частиною 13. ст. 123 Земельного кодексу України визначено, що підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.

Отже, стаття 123 ЗК України врегульовує загальний порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування в тих випадках, коли згідно із законом земельні торги не проводяться; визначає вимоги до змісту клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; забороняє компетентним органам вимагати інші, ніж установлені цією статтею матеріали та документи; установлює загальні підстави для відмови в наданні такого дозволу.

Згідно ст. 50 Закону України «Про землеустрій», проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі зміни цільового призначення земельних ділянок або формування нових земельних ділянок. Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України. Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають: завдання на розроблення проекту землеустрою; пояснювальну записку; копію клопотання (заяви) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі формування та/або зміни цільового призначення земельної ділянки за рахунок земель державної чи комунальної власності); рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у випадках, передбачених законом); письмову згоду землевласника (землекористувача), засвідчену нотаріально (у разі викупу (вилучення) земельної ділянки в порядку, встановленому законодавством), або рішення суду; довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями; матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування (у разі формування земельної ділянки); відомості про обчислення площі земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); копії правовстановлюючих документів на об'єкти нерухомого майна для об'єктів будівництва III-V категорії складності, які розташовані на земельній ділянці; розрахунок розміру втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва (у випадках, передбачених законом); розрахунок розміру збитків власників землі та землекористувачів (у випадках, передбачених законом); акт приймання-передачі межових знаків на зберігання (у разі формування земельної ділянки); акт перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель за їх наявності (у разі формування земельної ділянки); перелік обмежень у використанні земельних ділянок; викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); кадастровий план земельної ділянки; матеріали перенесення меж земельної ділянки в натуру (на місцевість) (у разі формування земельної ділянки); матеріали погодження проекту землеустрою.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 186-1 Земельного кодексу України, проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Відповідно ч. 4, 5 ст. 186-1 Земельного кодексу України, розробник подає на погодження до органу, визначеного в частині першій цієї статті, за місцем розташування земельної ділянки оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а до органів, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, - завірені ним копії проекту, а щодо земельної ділянки зони відчуження або зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, розробник подає оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на погодження до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, а до органів, зазначених у частині третій цієї статті, - завірені ним копії проекту. Органи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, зобов'язані протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов'язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері.

Частиною 8 ст. 186-1 Земельного кодексу України передбачено, що у висновку про відмову погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки органами, зазначеними в частинах першій - третій цієї статті, має бути надано вичерпний перелік недоліків проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та розумний строк для усунення таких недоліків (який за письмовим проханням розробника проекту може бути продовжений). Органами, зазначеними в частинах першій - третій цієї статті, може бути відмовлено у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки лише у разі, якщо не усунено недоліки, на яких було наголошено у попередньому висновку. Не можна відмовити у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з інших причин чи вказати інші недоліки. Повторна відмова не позбавляє права розробника проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки усунути недоліки проекту та подати його на погодження.

Нормою ч. 3 ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Аналізуючи викладене суд зазначає, що державний орган зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні. Тобто законодавцем чітко встановлено строк, у який орган державної влади повинен прийняти відповідне рішення. Разом з цим, зважаючи на те, що вказані законодавчі положення не містять прямої вказівки щодо періоду прийняття рішення при вторинному зверненні розробника, суд вважає, що відповідач порушив вимоги ч. 5 ст. 186 -1 Земельного кодексу України, прийняв рішення, викладене в листі від 05.10.2015 року № 19-5-7777.71-1218/19-15, несвоєчасно та допустив протиправну бездіяльність, розглядаючи повторне звернення понад встановлений законом строк.

Таким чином суд приходить до висновку що бездіяльність відповідача щодо розгляду проекту землеустрою відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства є неправомірною. Відповідно суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог у даній частині.

Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача прийняти рішення про затвердження проекту, суд зазначає, що державний орган наділений повноваженнями приймати відповідне рішення у кожному окремому випадку, а тому зобов'язання відповідача прийняти конкретне рішення є втручанням у компетенцію державного органу.

Разом з цим, так як бездіяльність відповідача щодо повторного розгляду проекту землеустрою є неправомірною, суд приходить до висновку про зобов'язання Головного управління Держгеокадастру розглянути повторне клопотання ОСОБА_1 щодо затвердження проекту відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства із земель запасу сільськогосподарського призначення на території Свободненської сільської ради Волноваського району ОСОБА_1.

Відповідно суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.

Згідно ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, 254 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області, третя особа: Волноваська районна державна адміністрація Донецької області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати неправомірною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області щодо несвоєчасного розгляду проекту відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства із земель запасу сільськогосподарського призначення на території Свободненської сільської ради Волноваського району ОСОБА_1.

Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області розглянути повторне клопотання ОСОБА_1 щодо затвердження проекту відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства із земель запасу сільськогосподарського призначення на території Свободненської сільської ради Волноваського району ОСОБА_1.

Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області (ЄДРПОУ 39767332) на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) витрати зі сплати судового збору у розмірі 1 102 (одна тисяча сто дві) грн. 40 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Козаченко А.В.