Справа № 522/13510/16-к
Провадження по справі за № 1-«кс»/ 522/18839/16
12 жовтня 2016 року м. Одеса
Слідчий суддя Приморського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , за участю прокурора у кримінальному провадженні - прокурор відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання державного обвинувачення у кримінальних провадженнях слідчого відділу військової прокуратури Південного регіону України полковника юстиції ОСОБА_2 , розглянувши клопотання прокурора у кримінальному провадженні - прокурор відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання державного обвинувачення у кримінальних провадженнях слідчого відділу військової прокуратури Південного регіону України полковника юстиції ОСОБА_2 , про надання тимчасового доступу, -
Прокурор у кримінальному провадженні - прокурор відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання державного обвинувачення у кримінальних провадженнях слідчого відділу військової прокуратури Південного регіону України полковник юстиції ОСОБА_2 , звернувся до суду з клопотанням, погодженим із прокурором, який здійснює процесуальне керівництво досудовим розслідуванням у кримінальному провадженні, про надання тимчасового доступу до документів, тобто можливості оглянути та вилучити робочі документи (без обмеженого доступу), що є додатками до аудиторського звіту № 01-10 від 21.09.2016 про результати проведення планового внутрішнього фінансового аудиту діяльності державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за період з 01.01.2013 по 31.12.2015 та можливістю ознайомлення і вилучення їх в ІНФОРМАЦІЯ_2 , яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
В обґрунтування клопотання слідчий посилається на наступне.
Військовою прокуратурою Південного регіону України розслідується кримінальне провадження № 42016160690000050 від 02.07.2016 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 28 - ч. 1 ст. 263 КК України.
З матеріалів досудового розслідування вбачається, що державне підприємство « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (далі - ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 »), відповідно до отриманих ліцензій є виробником вибухових матеріалів.
У період 2013 - 2015 років ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » укладало договори про поставку вибухових матеріалів ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (договір № 269711 від 17.08.2011), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (договір № 118113 від 22.02.02013), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (договори № 205412 від 29.12.2011 та № 2122813 від 05.12.2013), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (договір № 200315 від 29.12.2014), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (договори № 900-147215 від 23.06.2015, № 901-147415 від 23.06.2015 та № 1117-158015 від 17.08.2015) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (договір № 146414 від 24.04.2014).
Підпунктом 14.1.191 пункту 14.1. ст. 14 Податкового кодексу України визначено, що постачання товарів - це будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власника, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду.
У відповідності до приписів та положень ст. 185 Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування податком на додану вартість є: постачання товарів, місце постачання, яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю.
Статтею 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» визначено, що первинний документ - це документ, що містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення, а господарська операція - дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства.
Враховуючи викладене, господарські операції з реалізації та, відповідно, придбання вибухових матеріалів (речовин), які було здійснено ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 », як Продавцем, та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 », як Покупцями, у період 2013 - 2015 років, є відносинами, що виникають у процесі поводження з вибуховими матеріалами, та підпадають під регулювання Закону України «Про поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення».
Абзацом 9 ст. 1 Закону України «Про поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення», визначено термін «поводження з вибуховими матеріалами», який вживається у цьому Законі в такому значенні: «Поводження з вибуховими матеріалами - діяльність, пов'язана з розробленням, виробництвом, випробуванням, придбанням, перевезенням, зберіганням, обліком, реалізацією, знищенням вибухових матеріалів, розробленням і виготовленням обладнання, засобів механізації, пристроїв та апаратури для вибухових робіт, ввезенням, вивезенням і транзитом через територію України вибухових матеріалів, обладнання і технологій для їх виготовлення, проведенням вибухових робіт»
При цьому, приписами та положеннями ст. 8 Закону України «Про поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення» передбачено, що виробництво, зберігання, перевезення, реалізація вибухових матеріалів та проведення вибухових робіт провадяться суб'єктами господарювання, які мають відповідний дозвіл або ліцензію.
Відповідно до вимог ст. 11 Закону України «Про поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення» придбання вибухових матеріалів здійснюється за дозволом відповідного територіального органу Національної поліції. Порядок видачі дозволу на придбання вибухових матеріалів визначається Міністерством внутрішніх справ України. Строк дії дозволу на придбання вибухових матеріалів становить шість місяців з дня його видачі .
У свою чергу, на виконання вимог ч. 2 ст. 11 Закону України «Про поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення» МВС України розроблено Інструкцію про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної і холодної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовою чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами не смертельної дії, та зазначених патронів, а також боєприпасів до зброї та вибухових матеріалів, затверджену наказом МВС України від 21.08.1988 № 622 (далі Інструкція), якою визначено порядок видачі дозволу на придбання вибухових матеріалів.
Положення п. 14.3 Інструкції встановлюють, що підприємство не має права передавати, (продавати) вибухові матеріали іншому підприємству за відсутності в останнього дозволу на придбання вибухових матеріалів, виданого органами внутрішніх справ.
Таким чином, ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » всупереч вищевказаним вимогам Законів та Інструкції здійснило незаконний продаж вибухових матеріалів (речовин) ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » без наявності у останніх передбаченого чинним законодавством дозволів на придбання вибухових матеріалів на загальну суму 252 135 551,95 грн.
Окрім того, після придбання у ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 », на підставі договору поставки № 269711 від 17.08.2011, вибухових матеріалів за ціною 128,3 млн. грн., ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » реалізувало їх на користь ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_10 », ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_11 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 », підприємству з іноземними інвестиціями у формі ЗАТ « ІНФОРМАЦІЯ_13 », ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_14 », ІНФОРМАЦІЯ_15 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_16 », вже за загальною ціною 164,2 млн. грн., тобто на 35,9 млн. грн. дорожче, ніж становила ціна придбання.
Також, після придбання у ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 », на підставі договору поставки № 200315 від 29.12.2014, вибухових матеріалів за ціною 24,5 млн. грн., ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » реалізувало їх на користь ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » та ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_11 », вже за загальною ціною 31,5 млн. грн., тобто на 7 млн. грн. дорожче, ніж становила ціна придбання.
Тоді ж, у 2013 - 2015 роках після придбання у ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 », на підставі договорів поставки № 900-147215 від 23.06.2015, № 901-147415 від 23.06.2015 та № 1117-158015 від 17.08.2015, вибухових матеріалів за ціною 18,8 млн. грн., ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » реалізувало їх на користь ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_10 », ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_11 », підприємству з іноземними інвестиціями у формі ЗАТ « ІНФОРМАЦІЯ_13 », вже за загальною ціною 29,9 млн. грн., тобто на 11 млн. грн. дорожче, ніж становила ціна придбання.
При цьому ці вибухові речовини фактично поставлялися ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » не ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 », а безпосередньо кінцевим споживачам транспортом ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » та у супроводженні їх службових осіб.
Аналогічні чином, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » придбало у ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » вибухові матеріали за заниженою ціною і в подальшому реалізувало вказану продукцію кінцевим споживачам дорожче, ніж становила ціна придбання.
Тобто, службові особи ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » шляхом зловживання службовим становищем, з корисливою метою, упродовж 2013 - 2015 років заволоділи грошовими коштами підприємства в особливо великих розмірах на суму понад 54 млн. грн., та здійснили збут, а службові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » придбали вибухові матеріалів без передбаченого законом дозволу, чим здійснили незаконне поводження з вибуховими речовинами.
Вказані порушення законодавства наведені в аудиторському звіті про результати проведення планового внутрішнього фінансового аудиту діяльності ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » за період з 01.01.2013 по 31.12.2015, який проводився працівниками внутрішнього аудиту ІНФОРМАЦІЯ_17 та іншими спеціалістами.
27.09.2016 ухвалою слідчого судді Приморського районного суду м. Одеси надано дозвіл на тимчасовий доступ до вказаного аудиторського звіту.
28.09.2016 під час проведення тимчасового доступу на підставі зазначеного рішення слідчого судді в ІНФОРМАЦІЯ_2 , яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , вилучено аудиторський звіт № 01-10 від 21.09.2016 про результати проведення планового внутрішнього фінансового аудиту діяльності ДП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » за період з 01.01.2013 по 31.12.2015, без додатків.
Разом з тим, у робочих документах, що є додатками до аудиторського звіту містяться відомості на підставі яких працівниками внутрішнього аудиту ІНФОРМАЦІЯ_17 та іншими спеціалістами складався висновок за результатами проведеного аудиту, які мають значення кримінального провадження.
Враховуючи, що робочі документи, що є додатками до аудиторського звіту № 01-10 від 21.09.2016 знаходиться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_17 за адресою: АДРЕСА_1 , та вони може бути використані, як доказ під час досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42016160690000050 від 02.07.2016, вилучення їх забезпечить виконання завдань кримінального провадження щодо всебічного, повного, швидкого та неупередженого розслідування обставин правопорушень, а також, що іншими способами одержати додатки до звіту не надається можливим.
У зв'язку з викладеним, у органу досудового розслідування виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до вищевказаних речей та документів, та можливості їх вилучення.
В судовому засіданні слідчий підтримав клопотання та просив його задовольнити з наведених підстав.
Заслухавши слідчого, а також дослідивши надані матеріали, якими обґрунтовано доводи клопотання, приходжу до висновку, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, які мають значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні, у випадку можливості використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та у разі неможливості іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, а також у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 160 КПК України у клопотанні про тимчасовий доступ до речей і документів повинні бути зазначені підстави вважати, що речі і документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи.
Згідно з п. 1 ч. 5 ст. 163 КПК, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність підстав вважати, що ці речі або документи перебувають чи можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи.
Наявні у кримінальному провадженні матеріали дають достатні підстави вважати, що речі та документи, які перебувають у зазначеному в клопотанні приміщенні мають значення для кримінального провадження, оскільки іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів, неможливо.
За таких обставин, є підстави, передбачені ст. 159-163 КПК України, для надання тимчасового доступу до зазначених у клопотанні документів.
Керуючись ст.ст.159-166 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання прокурора у кримінальному провадженні - прокурор відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання державного обвинувачення у кримінальних провадженнях слідчого відділу військової прокуратури Південного регіону України полковника юстиції ОСОБА_2 - задовольнити.
Надати тимчасовий доступ до документів, а саме можливості оглянути та вилучити робочі документи (без обмеженого доступу), що є додатками до аудиторського звіту № 01-10 від 21.09.2016 про результати проведення планового внутрішнього фінансового аудиту діяльності державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за період з 01.01.2013 по 31.12.2015 та можливістю ознайомлення і вилучення їх в ІНФОРМАЦІЯ_2 , яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідальні особи зобов'язані надати доступ та можливість вилучення слідчим слідчої групи, прокурорам групі прокурорів у кримінальному провадженні № 42016160690000050 від 02.07.2016 з правом передоручення виконання іншим органам досудового розслідування або оперативному підрозділу зазначених речей та документів.
Встановити строк дії ухвали протягом одного місяця з дня її постановлення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: ОСОБА_1
12.10.2016