Справа № 509/2830/16-а
05 жовтня 2016 року Овідіопольський районний суд Одеської області у складі:
головуючого - судді Кочко В.К.,
при секретарі - Задеряка Г.М.,
за участю позивача - ОСОБА_1,
представника с/ради - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт.Овідіополь адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області про скасування рішення, -
04 серпня 2016 року, позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив суд скасувати рішення № 296-VІІ Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області прийняте на 9 сесії VІІ скликання від 17.06.2016 року "Про затвердження складу постійних комісій Таїровської селищної ради сьомого скликання". Постійно діючі комісії Таїровської селищної ради сформовані на 2 сесії, 17.06.2016 року на 9 сесії було прийнято рішення №296-VІІ "Про внесення змін до рішення 2 сесії вказаної вище ради №5-VІІ "Про затвердження складу постійних комісій Таїровської селищної ради сьомого скликання". У відповідності до рішення №296-VІІ був змінений склад депутатів в постійно діючих комісіях. Позивач вважав таке рішення незаконним.
Представниця відповідача надала до суду свої заперечення з яких зазначила, що Таїровська селищна рада Овідіопольського району Одеської області вважає зазначений позов необгрунтованим з огляду на наступне.
Згідно ст.25 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні" №280/97-ВР від 21.05.1997 року сільські, зелищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.26 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні"виключно на пленарних засіданнях селищної ради вирішуються питання утворення і ліквідації постійних та інших комісій ради, затвердження та зміна їх складу, обрання голів комісій.
Відповідно ч.1 ст.47 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні" постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.
17.06.2016 року на 9 сесії було прийнято рішення №296-VІІ "Про внесення змін до рішення 2 сесії Таїровської селищної ради №5-VІІ "Про затвердження складу постійних комісій Таїровської селищної ради сьомого скликання". Прийняття такого рішення було викликано неодноразовими зверненнями громадян та громадських організацій зі скаргами на роботу постійної комісії Таїровської селищної ради з питань земельних відносин, аграрної політики, адміністративно-територіального устрою, екології та рекреаційної діяльності, а також на роботу окремих депутатів селищної ради, що входили до складу інших постійних комісій Таїровської селищної ради. Крім того, вказані зміни були внесені також на підставі письмових та усних депутатських звернень про виключення їх зі складу однієї комісії та включення до іншої.
Відповідно до п.п. 1.5, 4.8 Положення про постійні комісії Таїровської селищної ради сьомого скликання, затвердженого рішенням Таїровської селищної ради №7-VІІ від 13 листопада 2015 року порядок утвореннія, ліквідації або реорганізації постійних комісій, обрання та відкликання голів постійних комісій, організація їх роботи визначається чинним законодавством і Регламентом Таїровської селищної ради. У разі невиконання або неналежного виконання головами постійних комісій обов'язків селищна рада може достроково відкликати їх з посади, ліквідувати чи реорганізувати постійну комісію у порядку, передбаченому чинним законодавством. Пунктом 6.1.2 Регламенту Таїровської селищної ради сьомого скликання, затвердженого рішенням Таїровської селищної ради №2-VІІ від 13.11.2015 року пропозиції щодо створення та кількісного складу постійних комісій, пропонуються для розгляду депутатам селищним головою.
Відповідно до п.2.3.5. Регламенту Таїровської селищної ради сьомого скликання визначено, що депутатська група може бути утворена у будь-який час протягом строку повноважень селищної ради даного скликання відповідно до приписів ЗУ "Про статус депутатів місцевих рад", за рішенням зборів депутатів, які виявили бажання увійти до її складу.
Відповідно до п.2.5. Положення про постійні комісії Таїровської селищної ради VІІ скликання, депутат селищної ради може брати участь у роботі комісії, до складу якаї він не входить, з правом дорадчого голосу.
Суд вважає, що в задоволенні позову слід відмовити з наступних підстав.
Згідно з положеннями Конституції України найвищою соціальною цінністю в Україні є людина, її права і свободи та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, а їх утвердження і забезпечення є головним обов'язком держави (стаття 3), права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними (стаття 21), їх зміст і обсяг при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не може бути звужений (стаття 22).
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 5 Закону України “Про доступ до публічної інформації”передбачено -доступ до інформації забезпечується шляхом надання інформації за запитами на інформацію.
Згідно із ст. 70 КАСУ, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Докази, одержані з порушенням закону, судом при вирішенні справи не беруться до уваги. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Приписами ст. 71 КАСУ передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Частиною 1 п. б) статті 38 Закону України “Про місцеве самоврядування” передбачено, що до делегованих повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад відноситься забезпечення вимог законодавства щодо розгляду звернень громадян.
Згідно із ч. 3 п. 19) вказаного Закону, сільський, селищний, міський голова забезпечує на відповідній території додержання законодавства щодо розгляду звернень громадян та їх об'єднань.
Статтею 114 Конституції України передбачено форми та засоби реалізації права територіальних громад на місцеве самоврядування та зазначено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території. Рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законом України зупиняється у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду.
Суд встановив, що 17.06.2016 року на 9 сесії VІІ скликання було прийнято рішення Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області № 296-VІІ "Про затвердження складу постійних комісій Таїровської селищної ради сьомого скликання" яке відповідає нормам чинного законодавства.
На підставі викладеного, у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 69-72, 86, 136, 158-163, 167 КАС України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області про скасування рішення - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги у 10-денний строк з дня проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 КАСУ - з дня складання у повному обсязі, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.2 ст.186 КАС України.
Суддя: В.К. Кочко