Справа № 823/905/16
06 жовтня 2016 року Придніпровський районний суд м. Черкаси в складі:
Головуючого - судді: Казидуб О. Г.
при секретарі: Зайцевій О.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративний позов ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області про визнання дій протиправними та зобов»язання вчинити дії -,
Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області про визнання дій протиправними та зобов»язання вчинити дії. Свої вимоги мотивує тим, що вона є пенсіонером та отримує пенсію з 29.12.2010 року. Право на пенсію має відповідно до Закону України «Про державну службу» .
Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям , встановлені Законом України « Про державну службу» .
09.06.2016 року року вона звернулася із заявою (зверненням) до відповідача - ДПІ у м. Черкасах ГУ ДФС у Черкаській області та просила надати довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям зі всіма складовими заробітної плати, з якої призначено пенсію, для її перерахунку з 01.12.2015. у зв'язку з введенням в дію з 1 грудня 2015 року постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013.
14.06.2016 року вона отримала довідку від відповідача від 10.06.2016 року № 123/23-01-05-013 про посадовий оклад, надбавку за спеціальне звання та надбавку за вислугу років за відповідною посадою з 1 грудня 2015 року. Дані щодо розміру інших складових заробітної плати за відповідною посадою працюючого державного службовця в довідці ДПІ у м. Черкасах ГУ ДФС у Черкаській області від від 10.06.2016 року № 123/23-01-05-013 не зазначені.
З усної розмови із головним бухгалтером відповідача їй стало відомо, що підставою відмови в наданні довідки про всі складові заробітної плати, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, за формою, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 №15-5 є лист Державної Фіскальної Служби України від 26.04.2016 року за № 14876/7/99-99-05-01-04 «Про надання роз'яснень щодо видачі довідок для перерахунку пенсії, де зазначено, що підстави для проведення перерахунку пенсії відсутні у зв'язку з відсутністю чинних нормативно-правових актів.
Вважає, що такі дії ДПІ у м. Черкасах ГУ ДФС у Черкаській області є протиправними, незаконними та грубо порушують її конституційні права.
Відповідно до ст.19 ОСОБА_2 України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені ОСОБА_2 та законами України.
Ст.68 ОСОБА_2 України передбачає, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися ОСОБА_2 України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. ОСОБА_2 України є нормами прямої дії і всі закони та нормативно - правові акти мають відповідати ОСОБА_2 України. Органи Державної Фіскальної Служби України мають керуватися, в першу чергу нормами ОСОБА_2 України, як акта вищою юридичною сили та іншими нормативними актами, а ні листом, який не має жодного юридичного значення.
Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції станом на час призначення пенсіїії) пенсія державним службовцям призначалася в розмірі 90 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року N 3723-XI1 умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
У разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Таким чином, призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до п. 5 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від ЗІ травня 2000 p. N 865, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 p. N 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно- правових актів», яка набрала чинності з дня її опублікування (15.12.2015), а застосовується з 1 грудня 2015 року, форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.
Згідно із п.п. 4.5 постанови Кабінегу Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 p. N 865, в редакції що діяла до 01.12.2015, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 p. N 432-ІУ "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права права на перерахунок при цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання "заслужений", за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Премія до державних, професійних свят та ювілейних дат, виплачена у місяц підвищення заробітної плати, враховується в розмірі 1/12 середнього розміру ціє премії (премій), визначеного за відповідною посадою (посадами), з яко призначено (перераховано) пенсію.
За бажанням осіб, під час перерахунку пенсій виплати, отримані на час призначення (перерахунку) пенсії (крім посадових окладів, надбавок за ранг, вислугу років), визначаються у порядку, передбаченому абзацами першим - п'ятим пункту 1 та пунктом 2 цієї постанови.
Перерахунок пенсій проводиться з місця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики на момент подачі мною заяви про видачу довідки про розмір заробітної плати заступника начальника управління - начальника відділу для здійснення перерахунку пенсії, з постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 30.05.2000 «Про деякі питання вдосконалення -визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» виключено положення, що визначали порядок здійснення перерахунку пенсії пенсіонерам у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України.
Однак, нова редакція постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 p. N 865 не виключає можливості отримання пенсіонером довідки про заробітну плату, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді. Навпаки передбачає, що форма довідки про розмір заробітної плати державного службовця розробляється уповноваженим на те органом та видається державним органом, в якому працював пенсіонер або його правонаступником.
Як свідчить довідка від 10.06.2016 року № 123/23-01-05-013 ДПІ у м. Черкасах ГУ ДФС у Черкаській області є правонаступником ДПІ у м. Черкасах.
Уповноваженим органом розроблено форму довідки про розмір заробітної плати державного службовця, а саме Постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 №15- 1 "Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а- 8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670" затверджено та введено в дію форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенси працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію. Дана постанова правління Пенсійного фонду України не була скасована та є чинною. Зазначеною формою визначено складові заробітної плати які включаються до вказаної довідки.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону України "Про оплату праці" визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітні плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними акгами норми.
Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, вислугу років на державній службі та інші надбавки (ч. 2 ст. 33 Закону України "Про державну службу").
Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибугку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла із день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону; суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне заболочення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.
За змістом наведених норм отримувані нею - застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Позивач зазначає, що на всі складові заробітної плати нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування і вони є складовою заробітної плати та зобов'язані враховуватися при обчисленні (перерахунку) пенсії.
Аналогічні правові позиції висловлені Верховним Судом України у постановах від 14.05.2013 року в справі №21 -125аІЗ та 28.05.2013 року у справі №21-97а 13, які з урахуванням вимог ст. 244-2 КАС України є обов'язковими для врахування судами при розгляді справ у подібних правовідносинах.
На підставі викладеного та враховуючи що діючим законодавством чітко встановлено її право на отримання довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, затвердженої Постановою Правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 № 15-1 форми, із всіма складовими заробітної плати працюючого державного службовця за відповідною посадою, на які нарахована та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, якому кореспондується обов'язок відповідача - ДПІ у м. Черкасах ГУ ДФС у Черкаській області надати таку інформацію.
А тому, просить суд визнати протиправними дії Державної податкової інспекції м. Черкаси Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області щодо ненадання їй довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям із всіма складовими заробітної плати з якої призначено пенсію для перерахунку з 01.12.2015 та зобов'язати Державну податкову інспекцію у м. Черкасах Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області видати їй довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пнсії непрацюючим державним службовцям, затвердженої Постановою Правління ПФУ від 04.09.2013 № 15-1 форми, із всіма складовими заробітної плати працюючого державного службовця зі відповідною посадою, на які нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з підвищенням з 01.12.2015 посадових окладів станом на 09.06.2016 року .
Позивачка ОСОБА_1 в судовому засіданні позов підтримала та просила його задовольнити.яснила, що
Представник відповідача за довіреністю ОСОБА_3 в судовому засіданні просила в позові відмовити з підстав викладених в запереченні.
Суд ,вислухавши учасників процесу ,вивчивши та дослідивши письмові матеріали справи ,приходить до наступного.
Позивачка ОСОБА_1 є пенсіонером та отримує пенсію з 29.12.2010 року. Право на пенсію має відповідно до Закону України «Про державну службу» .Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям , встановлені Законом України « Про державну службу» ,працювала на посаді заступника начальника управління-начальника відділу в ДПІ у м.Черкаси.
09.06.2016 року року позивачка звернулася із заявою (зверненням) до відповідача - ДПІ у м. Черкасах ГУ ДФС у Черкаській області та просила надати довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям зі всіма складовими заробітної плати, з якої призначено пенсію, для її перерахунку з 01.12.2015. у зв'язку з введенням в дію з 1 грудня 2015 року постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013.
14.06.2016 року позивачка отримала довідку від відповідача від 10.06.2016 року № 123/23-01-05-013 про посадовий оклад, надбавку за спеціальне звання та надбавку за вислугу років за відповідною посадою з 1 грудня 2015 року. Дані щодо розміру інших складових заробітної плати за відповідною посадою працюючого державного службовця в довідці ДПІ у м. Черкасах ГУ ДФС у Черкаській області від від 10.06.2016 року № 123/23-01-05-013 не зазначені. З усної розмови із головним бухгалтером відповідача їй стало відомо, що підставою відмови в наданні довідки про всі складові заробітної плати, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, за формою, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 №15-5 є лист Державної Фіскальної Служби України від 26.04.2016 року за № 14876/7/99-99-05-01-04 «Про надання роз'яснень щодо видачі довідок для перерахунку пенсії, де зазначено, що підстави для проведення перерахунку пенсії відсутні у зв'язку з відсутністю чинних нормативно-правових актів.
Дані спірні правовідносини врегульовані ОСОБА_2 України, Законами України «Про державну службу», «;Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «;Про доступ до публічної інформації», постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» ,постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», постановою Правління ПФУ «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно доЗакону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до ч. 2 ст. 19 ОСОБА_2 України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені ОСОБА_2 та законами України.
Ч. 1 ст. 46 ОСОБА_2 України, передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також, у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Умови та порядок проведення перерахунку пенсії регулюються статтею 37-1 Закону № 3723-ХІІ , який визначає, що умови і порядок перерахунку пенсії державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України,яка на даний час не діє.
Порядок обчислення заробітної плати для пенсії державного службовця на момент призначення пенсії позивачу визначався постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії».Постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1013 « Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до нормативних правових актів», з 01.12.2015 року були встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок,ставок заробітної плати) працівникам установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.
Згідно п. 3 Постанови Кабінету Міністрів « Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів » від 09.12.2015 року №1013 , яка набрала чинності з 15.12.2015 року та застосовується з 1 грудня 2015 року , посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджені, зокрема, додатками постанови КМУ № 268 підвищуються на 25%.
Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше було б порушено принцип розподілу влади.
Принцип розподілу влади заперечує надання суду адміністративно-дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного судочинства завжди є контроль легальності. Перевірка доцільності переступає компетенцію адміністративного суду і виходить за межі завдання адміністративного судочинства.
Постановою Вищого адміністративного суду України від 21.10.2010 р. № П-278/10, якою встановлено, що з огляду на положення КАС України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади. А тому , адміністративний суд, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, виконуючи завдання адміністративного судочинства щодо перевірки відповідності їх прийняття (вчинення), передбаченим ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, критеріям, не втручається та не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2, 10, 11, 69-72, 86, 94 КАС України суд , -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області про визнання дій протиправними та зобов»язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції м. Черкасах Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області щодо ненадання ОСОБА_1 довідки про заробітну плату ,що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям із всіма складовими заробітної плати з якої призначено пенсію для перерахунку з 01.12.2015 року.
Зобов'язати Державну податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області розглянути питання про видачу ОСОБА_1 довідки про підвищену заробітну плату, відповідно до постанови КМ України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09 грудня 2015 року № 1013, працюючого державного службовця відповідної посади (із зазначенням посадового окладу, рангу, премії та надбавки) за останнім місцем роботи на державній службі станом на 09.06.2016 року.
В іншій частині позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів .
Головуючий: ОСОБА_4