Постанова від 24.04.2007 по справі 7/195-11А

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА

Від "24" квітня 2007 р. по справі № 7/195-11А

За позовом Волинського природоохоронного міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Міністерства аграрної політики України в особі Ковельського СЛАТ "Тур"

до відповідача: Ковельської районної державної адміністрації, м. Ковель

третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача: Фермерське господарство "Гумус", с. Шкурат Ковельського району

про визнання нечинним розпорядження.

Суддя Шум М.С.

Секретар судового засідання Яцишин В.А.

За участю представників сторін:

від позивача: Козак В.Т., представник (довіреність №9 від 10.01.2007р.)

від відповідача: Сидорчук Л.О., головний спеціаліст з юридичних питань УАПР (доручення №251/24/2-07 від 26.02.2007р.)

від третьої особи: Чабан Ф.В., фермер, Чабан С.В., представник - голова районної асоціації фермерів, Смалюх Р.Я,. представник

В судовому засіданні взяли участь: Скучинський Л.Є., помічник волинського природоохоронного міжрайонного прокурора

Враховуючи, що зазначена справа порушена господарським судом за позовом суб'єкта господарювання - юридичної особи до суб'єкта владних повноважень щодо оскарження дій останнього, предмет даного спору носить публічно-правовий характер, однією з сторін у справі виступає орган владних повноважень, який здійснює владні управлінські функції, розгляд справи у відповідності до положень статей 17, 18, 19, п. 6 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України здійснюється господарським судом за правилами зазначеного Кодексу.

Відповідно до ст. 127 Кодексу адміністративного судочинства України представникам сторін, третьої особи та прокурору було роз'яснено право відводу судді та секретарю судового засідання. Відводу судді та секретарю судового засідання заявлено не було. В судовому засіданні учасникам судового процесу на підставі ст.ст. 49, 51 Кодексу адміністративного судочинства України було роз'яснено їх процесуальні права та обов'язки. Заяв та клопотань від останніх на розгляд господарського суду не поступило.

Суть спору: Волинський природоохоронний міжрайонний прокурор в інтересах держави в особі Міністерства аграрної політики України в особі Ковельського СЛАТ "Тур" звернувся до господарського суду Волинської області з позовною заявою про визнання нечинним розпорядження Ковельської районної державної адміністрації №52 від 04.02.2005р. "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду".

В судовому засіданні 15.03.2007р. прокурор подав клопотання про уточнення позовних вимог, згідно якого просить визнати незаконним розпорядження Ковельської районної державної адміністрації №52 від 04.02.2005р. "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду" в частині затвердження технічної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду, що стосується 2,90 га лісових насаджень.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги повністю.

Ковельська районна державна адміністрація у поясненні пред'явлені позовні вимоги заперечила, мотивуючи тим, що земельна ділянка площею 5,0 га надана в постійне користування фермерському господарству "Гумус", згідно державного акту на право постійного користування від 1992р.

Представники фермерського господарства "Гумус" в судовому засіданні пред'явлені позовні вимоги заперечили, мотивуючи тим, що спірна ділянка лісу знаходиться в середині контуру земель запасу, які надані господарству "Гумус" для ведення СФГ.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення, доводи та заперечення представників сторін, господарський суд прийшов до висновку про підставність пред'явлених Волинським природоохоронним міжрайонним прокурором позовних вимог та необхідність задоволення останніх, зокрема, з наступних підстав:

статтями 15,16 Цивільного кодексу України встановлено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання та має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, сільські ради, як органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах і спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. Дана норма також міститься в ч.3 ст. 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

До повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст відповідно до ст. 12 Земельного кодексу України належить: розпорядження землями територіальних громад та надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.

Статтею 93 Земельного кодексу України визначено, що земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземним громадянам і особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам.

Відповідно до ст. 57 Земельного кодексу України земельні ділянки лісогосподарського призначення за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування надаються в постійне користування спеціалізованим державним або комунальним лісогосподарським підприємствам, іншим державним і комунальним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані підрозділи, для ведення лісового господарства.

Однак, як встановлено під час розгляду справи на момент прийняття спірного розпорядження (04.02.2005р.) у фермерського господарства "Гумус" не були створені спеціалізовані лісогосподарські підрозділи.

Частиною 2 ст. 56 Земельного кодексу України передбачено, що громадянам та юридичним особам за рішенням органів місцевого самоврядування та органів виконавчої влади можуть безоплатно або за плату передаватись у власність замкнені земельні ділянки лісогосподарського призначення загальною площею до 5 гектарів у складі угідь селянських, фермерських та інших господарств.

Ковельська районна державна адміністрація розпорядженням №52 від 04.02.2005р. "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду" затвердила технічну документацію із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду строком на 5 років площею 15,70 га (з них12,80 га сіножаті та 2,90 га лісових насаджень для розширення фермерського господарства громадянину Чабану Федору Васильовичу із земель запасу в межах Мельницької сільської.

Однак, як вбачається із планово-картографічних матеріалів спірна площа (2,90 га лісових насаджень) є частиною масиву, що знаходиться в користуванні СЛАТ "Тур" (акт Державного управління екології та природних ресурсів у Волинській області про перевірку вимог природоохоронного законодавства при відведенні земель державного лісового фонду від 31.10.2006р.).

Згідно матеріалів лісовпорядкування, розроблених комплексною експедицією Українського лісовпорядного підприємства (м. Ірпінь - 1989 рік), площа земель лісового фонду на території Мельницької сільської ради становить 1 265 га. Зменшення лісового фонду відбулося за рахунок впорядкування категорій всіх земель.

Згідно матеріалів лісовпорядкування, розроблених комплексною експедицією Українського державного проектного лісовпорядного виробничого об'єднання (м. Ірпінь - 2001 рік), площа земель лісового фонду на території Мельницької сільської ради (Підрізьке лісництво Ковельського СЛАТ "Тур") становить 1 454 га.

Внутрішня таксаційна ситуація кварталу 35 Підрізького лісництва Ковельського СЛАТ "Тур" відображена у картографічних та таксаційних описах лісових насаджень лісового фонду у всіх вищезазначених матеріалах лісовпорядкування.

Згідно рішення Волинської обласної ради від 18.08.200р. №13/2 "Про передачу земель лісового фонду, які перебували у користуванні колишніх колективних сільськогосподарських підприємств" з метою вдосконалення державного управління в галузі охорони, захисту та відтворення лісів і збереження лісосировинних ресурсів, Ковельському СЛАТ "Тур" дано дозвіл на складання проектів відведення земель лісового фонду, які знаходились у користуванні колишніх колективних сільськогосподарських підприємств, де згідно додатку №5 даного рішення, по Мельницькій сільській раді Ковельському СЛАТ "Тур" передано 127,1 га земель лісового фонду.

На проведення лісовпорядних робіт в 2000 році на території Ковельського СЛАТ "Тур", Ковельським відділом земельних ресурсів видано довідку про чисельність лісового фонду на території Підрізького лісництва в межах Мельницької сільської ради в обсязі 1 454 га. В межах цієї площі Українським державним проектним лісовпорядним виробничим об'єднанням розроблений Перспективний план ведення лісового господарства (м. Ірпінь - 2001 рік), з занесенням згаданої площі до державного лісового кадастру. У зв'язку із занесенням згаданої площі до державного лісового кадастру, остання не може бути віднесена до земель запасу Мельницької сільської ради.

Площа земель лісового фонду постійного користування Ковельського СЛАТ "Тур" становить 45 671 га. На даний час підприємство має державний акт на право постійного користування землею на площі 43 322 га.

Як встановлено Державним управлінням екології та природних ресурсів у Волинській області при натурному обстежені лісових насаджень, останні не є окремим замкненим контуром в межах земель фермерського господарства "Гумус", а згідно картографічних матеріалів (план лісонасаджень Підрізького лісництва Ковельського СЛАТ "Тур", планшетів), а також таксаційного опису лісових насаджень, дані лісонасадження включені у виділа 3 і 8 кварталу 35 Підрізького лісництва Ковельського СЛАТ "Тур", разом із виділами 2 і 5 межують із ФГ "Гумус".

Відповідно до ст. 155 Земельного кодексу України, у разі прийняття органами місцевого самоврядування акта, яким порушуються права свободи щодо володіння, користування належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.

Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства. Розпорядження Ковельської районної державної адміністрації №52 від 04.02.2005р. є незаконним, воно безпідставне та прийняте з порушенням встановленої законом підстав та процедури для такого роду рішень.

В силу ч. 1 та 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди (в даному випадку господарський суд) перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

На підставі викладеного, керуючись ст.19 Конституції України, ст.ст. 16, 15 Цивільного кодексу України, ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування", ст.ст. 12, 93, 155 Земельного кодексу України, ст.ст. 2, 71, 87, 94, 158-163, 167, п. 6 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Скасувати розпорядження Ковельської районної державної адміністрації №52 від 04.02.2005р. "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду" в частині затвердження технічної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду, що стосується 2,90 га лісових насаджень.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом 10 - днів з дня ї складення в повному обсязі за правилами ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через господарський суд Волинської області заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом 20 днів апеляційної скарги.

Суддя

Дата виготовлення

повного тексту постанови 07.05.2007р.