Справа № 492/1243/16-а
Іменем України
13 жовтня 2016 року м. Арциз
Арцизький районний суд Одеської області у складі: головуючого - судді Борисової С.П.,
розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
27.09.2016 року позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії з більшого заробітку та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до ст. 37-1 Закону України від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу», в редакції, що була чинна на час призначення їй пенсії (далі - Закон), в розмірі 86 % суми від заробітної плати - 5 807,22 грн., та надбавки за вислугу років в розмірі 40% - 729,20 грн., починаючи з 01.09.2016 року.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивачка зазначила, що 08.09.2016 року вона звернулась до Управління ПФУ в Арцизькому районі Одеської області із заявою про проведення відповідно до ст. 37-1 Закону перерахунку призначеної пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу, який з 01.12.2015 року становив 5 807,22 грн. До поданої заяви нею була додана довідка від 31.08.2016 року, видана Арцизькою об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про заробітну плату. Рішенням Управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області від 13.09.2016 р. № 42 їй було відмовлено в перерахунку пенсії з посиланням на п.5 прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VІІІ від 02.03.2015 р., згідно якого з 01.06.2015 р. скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу». Посилаючись на ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», яка передбачала, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій, а також на ст. 22 Конституції України, відповідно до якої при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, позивачка вважає вищезазначене рішення Управління ПФУ в Арцизькому районі Одеської області протиправним та підлягаючим скасуванню, що зумовило звернення до суду.
Ухвалою суду від 28.09.2016 року відкрито скорочене провадження у адміністративній справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідач 10.10.2016 року подав до суду письмове заперечення, в обґрунтування якого зазначає, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області та отримує пенсію згідно Закону України «Про державну службу» з 24.02.2011 року, для розрахунку розміру пенсії взято стаж роботи державного службовця 16 років 0 місяців 24 дні та оклад у розмірі 3 834,21 грн. Пенсію призначено у розмірі 86 відсотків від суми її заробітної плати. В розрахунок суми заробітної плати включено посадовий оклад, надбавка за спеціальне звання інспектора податкової служби (ранг), надбавка за вислугу років, скориговані суми надбавок за високі досягнення у праці (ПКМУ № 575 від 20.06.2002р. та ПКМУ № 1592 від 31.12.1996р. та № 268 від 09.03.2006р.) та суми премії. В подальшому позивачці неодноразово здійснювався перерахунок пенсії з більшого заробітку за періоди з 01.02.2009р. по 31.01.2011р. (24 місяці заробітку), з 01.01.2006р. по 31.12.2010р. (60 місяців заробітку). 05.02.2014 року ОСОБА_1 звернулась до управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області з заявою щодо перерахунку пенсії з більшого заробітку. Рішенням відповідної комісії позивачці було в цьому відмовлено, оскільки такі види виплат, як матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення не передбачена ст. 33 Закону України «Про державну службу» як складова заробітної плати державного службовця та є разовою виплатою. Постановою Арцизького районного суду Одеської області від 17.06.2014р., залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 21.11.2014р., визнано неправомірними дії Управління пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням щорічної матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань та зобов'язано Управління пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області здійснити з 17.09.2013р. ОСОБА_1 перерахунок пенсії державного службовця виходячи з 86% щомісячного окладу державного службовця з включенням до розміру пенсії щорічної матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, з якої були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. На виконання зазначеного судового рішення управлінням був здійснений перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідки Арцизької МДПІ в Одеській області № 5799/10/15-07 від 25.12.2013р., яка була предметом розгляду у вищевказаній справі. На виконання постанови Арцизького районного суду Одеської області від 18.02.2015 року, управлінням був здійснений перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідки Арцизької МДПІ в Одеській області № 8064/10/05 від 13.08.2014 року, з періоди роботи з 01.01.2006 р. по 31.12.2010 р. 08.09.2016р. ОСОБА_1 звернулась до УПФУ в Арцизькому районі Одеської області із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії з більшого заробітку. Рішенням комісії управління від 13.09.2016р. № 42 заявниці було відмовлено в перерахунку пенсії, у зв'язку з тим, що не виконуються вимоги ст. 37-1 Закону України «Про державну службу». Відповідач у своїх запереченнях посилався на п. 5 прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VІІІ від 02.03.2015р., згідно якого з 01.06.2015 р. скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу». У зв'язку із прийняттям Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року № 76- VІІІ текст статті 37-1 викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України». Постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка набрала чинності 15.12.2015р., був виключений пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу». Новим Законом України «Про державну службу» № 889- VІІІ та постановою КМУ від 06.04.2016 р. № 292 не передбачено перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. № 3723-ХІІ, в зв'язку з чим відсутні правові підстави для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 Виходячи з вищенаведеного, відповідач просить суд позов залишити без задоволення.
Дослідив матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 працювала в Арцизькій МДПІ. Стаж роботи на державній службі складає 16 років 0 місяців 24 дні. З 24 лютого 2011 року позивачці призначена пенсія як державному службовцю.
Судом також встановлено, що 08 вересня 2016 позивачка звернулась до відповідача з письмовою заявою про перерахунок пенсії з більшого заробітку (а.с. 9). Рішенням № 42 від 13.09.2016 року відповідач відмовив позивачці в перерахунку пенсії з більшого заробітку в зв'язку з тим, що не виконуються вимоги Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889 (а.с. 12).
Згідно довідки Арцизької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області від 31.08.2016 року № 9191/10/15-07-05-01-19 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, ОСОБА_1 дійсно працювала в Арцизькій МДПІ на посаді головного державного податкового інспектора відділу оподаткування фізичних осіб, заробітна плата за посадою 5 807,22 грн., з якої призначено пенсію, для її перерахунку з 01.12.2015 року становить: надбавка за вислугу років (40%) - 729,20 грн. (а.с. 10).
Листом відповідача від 14.09.2016 р. № 3633/03 позивачці відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VІІІ від 02.03.2015 р., згідно якого з 01.06.2015 р. скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу».
Не погоджуючись із даними діями щодо відмови у перерахунку пенсії, позивачка, звернувшись до суду, посилається на ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», яка передбачала, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій, а також на ст. 22 Конституції України, відповідно до якої при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Суд не погоджується з такими аргументами позивачки, виходячи з наступного.
Згідно частини другої та п'ятої статті 37 Закону України «Про державну службу» в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» від 16 січня 2003 року № 432-IV, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
Відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Пунктом 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», в редакції, яка була чинна до 15.12.2015 р., було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-ІV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Отже, з викладених правових норм вбачається, що законодавством було передбачено право осіб, які отримують пенсію державного службовця, на перерахунок її розміру у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою і було визначено умови та порядок здійснення такого перерахунку.
Однак, в подальшому законодавство, яке регулює зазначені правовідносини, змінилось.
Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року № 76-VІІІ текст статті 37-1 викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».
На час звернення позивачки до відповідача із заявою про перерахунок пенсії внесено зміни, які набрали чинності 01 січня 2015 року, в статтю 37-1 Закону України «Про державну службу», що регулює порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців та фактично скасовано норми законодавства, які визначали право особи на перерахунок призначеної пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою та підстави для такого перерахунку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка набрала чинності 15.12.2015 р., був виключений пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу» Постанова Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 р. № 292 відповідно до статей 51 і 52 нового Закону України «Про державну службу встановлює мінімальний розмір посадового окладу у державних органах, затверджує схему посадових окладів на посадах державної служби, розмір надбавок до посадових окладів за ранги державних службовців працюючим державним службовцям і не передбачає ні можливості, ні механізму перерахунку пенсій державного службовця у зв'язку із змінами розміру заробітної плати. Дана постанова набрала чинності одночасно із Законом України від 10.12.2015р. № 889-VІІІ «Про державну службу», який також не передбачає перерахунок пенсій державного службовця.
Що стосується перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. № 3723-ХІІ, то пунктом 5 Розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення № 213-VІІІ передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 р. закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу».
Вказаний закон, яким скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» підписаний Президентом, опублікований в газеті «Голос України» № 44 від 12.03.2015 р. та набрав чинності 01.04.2015 р.
Таким чином, з 01.06.2015 р. норми Закону України «Про державну службу», в тому числі і ті, що регулюють порядок здійснення перерахунку пенсій державним службовцям, скасовано на підставі Закону № 213-VІІІ, у зв'язку з чим підстави для проведення перерахунку пенсії позивачці відсутні.
Суд вважає, що у зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 09 грудня 2015 року № 1013, якою був виключений пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу» можливо зробити висновок про те, що з 15 грудня 2015 року діючим законодавством України не передбачено підстав, порядку реалізації, обов'язку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу».
На час звернення позивачки до Управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області із заявою про перерахунок пенсії, Кабінетом Міністрів України відповідного нормативно-правового акту прийнято не було.
Оскільки Законом України від 28.12.2014р. № 76-VІІІ скасовано право на перерахунок призначених пенсій державних службовців у зв'язку з підвищенням окладів з 01.01.2015р., а Кабінетом Міністрів України не визначено умови та порядок проведення такого перерахунку, то підстав у відповідача для перерахунку пенсії позивачці немає.
Відмова відповідача у такому перерахунку пенсії позивачки не призвела до зменшення розміру пенсії державного службовця, яку вона отримувала до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих нею прав та/або позбавленням її права на соціальний захист.
Тому суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1
На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VІІІ від 02.03.2015 р., Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року №76-VIII, Постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», ст. ст. 183-2, 159 - 163 КАС України, суд -
постановив:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Арцизький районний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання її копії з надісланням її копії до суду апеляційної інстанції.
Постанова суду є остаточною, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, у разі ж оскарження її в апеляційному порядку ухвала суду апеляційної інстанції по цій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.
Арцизького районного суду ОСОБА_2