ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про відмову у забезпеченні позову
"12" жовтня 2016 р. Справа № 809/1367/16
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів головуючого судді Лучко О.О., суддів: Боршовського Т.І., Могили А.Б., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду клопотання про забезпечення позову по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Національної поліції України, Центральної атестаційної комісії №3 апарату Національної поліції України про визнання протиправними дій відповідача в частині включення до списку поліцейських, які підлягають атестуванню, визнання протиправними дій щодо проведення атестування та визнання протиправним та скасування рішення від 27.09.2016,-
10.10.2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Національної поліції України, Центральної атестаційної комісії №3 апарату Національної поліції України про визнання протиправними дій відповідача в частині включення до списку поліцейських, які підлягають атестуванню, визнання протиправними дій щодо проведення атестування та визнання протиправним та скасування рішення від 27.09.2016.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.10.2016 року відкрито провадження по даній адміністративній справі.
Одночасно з поданням адміністративного позову позивачем подано клопотання про вжиття заходів забезпечення позову в порядку ст.117 КАС України шляхом зупинення рішення (висновку) Центральної атестаційної комісії №3 апарату Національної поліції України, що оформлене протоколом ОП №15.00036831.0075796 від 27.09.2016 року та зазначене в розділі IV "Результати атестування (висновок атестаційної комісії)" атестаційного листа в частині зазначення "4 - займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність", прийнятого відносно позивача, до набрання законної сили судовим рішенням в даній справі.
Дане клопотання мотивоване тим, що реалізація відповідачем висновку Центральної атестаційної комісії №3 апарату Національної поліції України, що оформлене протоколом ОП №15.00036831.0075796 від 27.09.2016 року, призведе до звільнення ОСОБА_1 зі служби в Національній поліції України, а тому, на думку позивача, є очевидною небезпекою заподіяння шкоди її правам, свободам та інтересам і для їх відновлення позивач вимушений буде докласти значних зусиль.
Розглянувши заявлене клопотання, дослідивши матеріали адміністративної справи, судом встановлено наступне.
Наказом голови Національної поліції України №168 о/с від 11.11.2015 року ОСОБА_1, призначено на посаду старшого оперуповноваженого в особливо важких справах управління захисту економіки в Івано-Франківській області, з присвоєнням спеціального звання - «капітан поліції».
26.09.2016 року т.в.о. начальника Департаменту захисту економіки Національної поліції України згідно з вимогами наказу Міністерства внутрішніх справ України від 17.11.2015 №1465 «Про затвердження Інструкції про порядок проведення атестування поліцейських», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.11.2015 року за №14445/27890, та з метою оцінки ділових, професійних, особистих якостей поліцейських, їх освітнього та кваліфікаційного рівнів, визначення відповідності посадам, а також перспектив їхньої службової кар'єри видано наказ №509 «Про організацію проведення атестування особового складу структурних (відокремлених) підрозділів», згідно яким наказано начальникам управлінь захисту економіки в Дніпропетровській, Запорізькій, Івано-Франківській, Тернопільській, Харківській, Черкаській та Чернігівській областях забезпечити прибуття в період з 26.09.2016 по 28.09.2016 до Департаменту захисту економіки для участі в атестуванні особового складу поліцейських, а саме: капітана поліції ОСОБА_1, старшого оперуповноваженого в особливо важких справах управління захисту економіки в Івано-Франківській області.
За результатами атестування Центральною атестаційною комісією №3 апарату Національної поліції України прийнято рішення (висновок), що оформлене протоколом ОП №15.00036831.0075796 від 27.09.2016 року про невідповідність позивача займаній посаді, у зв'язку з чим він підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність.
Відповідно до ч.1 ст.117 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) суд за клопотанням позивача може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Згідно із ч.3 та ч.4 ст.117 КАС України забезпечення позову в адміністративних справах допускається лише у двох формах: зупинення дії рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються або заборони вчиняти певні дії.
При цьому подання адміністративного позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, але суд у порядку забезпечення адміністративного позову може відповідною ухвалою зупинити дію рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються.
Крім того, за ч.1 коментованої статті підставою для вжиття заходів забезпечення позову можуть стати такі обставини: існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі; неможливість захисту прав, свобод та інтересів позивача після набрання законної сили рішенням в адміністративній справі без вжиття таких заходів; необхідність докладання значних зусиль та витрат для відновлення прав позивача у майбутньому; очевидність ознак протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
При цьому, суд повинен у кожному випадку, виходячи з конкретних доказів, встановити, чи наявна хоча б одна з названих обставин, і оцінити, чи не може застосуванням заходів забезпечення позову бути завдано ще більшої шкоди, ніж та, якій можна запобігти.
Відповідно до п.17 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 2 від 06 березня 2008 року «Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства під час розгляду адміністративних справ», за змістом яких при розгляді заяв про забезпечення позову суд має навести мотиви, з яких він дійшов висновку про існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також ознаки, які свідчать про очевидність протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Однак, в поданій суду заяві позивач не навів суду належних доказів існування обставини, які б свідчили, що невжиття заходів забезпечення позову заподіє шкоди його правам, чи захист цих прав стане неможливим без вжиття таких заходів або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат.
Посилання позивача на те, що за результатами атестації його може бути звільнено з органів поліції, суд вважає необґрунтованими і не бере до уваги, оскільки такі дії керівників органів національної поліції безпосередньо передбачені нормами законодавства і, як зазначено вище, належить до їх виключної компетенції. Для відновлення прав позивача в такому випадку законодавством передбачені конкретні механізми, зокрема, оскарження рішення керівництва в адміністративному чи судовому порядку. При цьому, колегія суддів вказує на те, що в разі припинення трудових відносин в зв”язку з прийняттям акта керівництвом поліцейського (роботодавцем) про звільнення зі служби в поліції, відновлення трудових прав поліцейського (працівника) здійснюється в судовому порядку у спосіб поновлення на посаді. При цьому, згідно із п.3 ч.1 ст.256 КАС України рішення суду щодо поновлення на посаді у відносинах публічної служби підлягає негайному виконанню.
За таких законодавчих механізмів відновлення порушених прав поліцейського, необхідність оскарження рішення керівництва щодо подальшого проходження служби в поліції, зокрема звільнення зі служби, на переконання суду, також не можна розцінювати як неможливість чи ускладнення відновлення прав в разі прийняття такого акта як підстави забезпечення позову в розумінні ст.117 КАС України.
Позивачем не подано доказів існування очевидних ознак протиправності оскарженого ним рішення (висновку) Центральної атестаційної комісії №3 апарату Національної поліції України, що оформлене протоколом ОП №15.00036831.0075796 від 27.09.2016 року, а також не надано жодних доказів та не наведено жодних мотивів існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди його правам, свободам та інтересам, а сам факт оскарження рішення Атестаційної комісії не може бути автоматичною підставою для вжиття заходів забезпечення адміністративного позову.
В адміністративних справах щодо визнання незаконним рішення про звільнення з посад позовними вимогами є скасування правових актів індивідуальної дії та поновлення на посаді.
Відтак, колегія суддів вважає, що забезпечуючи позов шляхом зупинення дії рішення Атестаційної комісії про невідповідність позивача займаній посаді, суд вийде за межі підстав забезпечення позову, передбачених ч.1 ст.117 КАС України, що є неприпустимим, оскільки ОСОБА_1 продовжує працювати відповідно займаної ним посади, отримує заробітну плату, виконує службові обов'язки тощо.
Крім того, забезпечення позову у такому разі буде ухваленням судом рішення без розгляду справи по суті, що не відповідає меті застосування правового інституту забезпечення позову.
Зважаючи на вищевказане, колегія суддів дійшла висновку, що в задоволенні клопотання позивача про забезпечення адміністративного позову слід відмовити.
Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 117, 118 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-
У задоволенні клопотання про забезпечення позову - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Згідно ст.254 КАС України ухвала набирає законної сили після закінчення встановлених строків подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Головуючий суддя: Лучко О.О.
Судді: Боршовський Т.І.
ОСОБА_2