Постанова від 06.10.2016 по справі 810/1697/16

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 жовтня 2016 року 810/1697/16

приміщення суду за адресою:м. Київ, бул. ОСОБА_1, 26

час прийняття постанови : 13 год. 20 хв.

Київський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Лиска І.Г.

при секретарі - Васковець М.С.,

за участю позивача, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Білоцерківського міськрайонного управління юстиції у Київській області, 3-ті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Білоцерківська міська громадська організація Української спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів), ОСОБА_3 про визнання протиправним та скасування наказу,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_4 з позовом до Білоцерківського міськрайонного управління юстиції у Київській області про визнання протиправним рішення щодо внесення змін у складі керівних органів Білоцерківської міської громадської організації Української спілки ветеранів Афганістану (воїнів -інтернаціоналістів), скасування Наказу від 10 грудня 2015 року № 218/03 "Про взяття до відома інформації про зміни у складі керівних органів Білоцерківської міської громадської організації Української спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів)» (далі - Організація).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 10 грудня 2015 року Білоцерківське міськрайонне управління юстиції у Київській області видало наказ № 218/03 «Про взяття до відома інформації про зміни у складі керівних органів Організації», на підставі якого було внесено зміни до ЄДРПОУ у складі керівництва Білоцерківської міської громадської організації Української спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) (далі - Організація) та з 18.10.2015 та визнано ОСОБА_3 керівником Організації, підписантом - з 21.12.2015. Зазначив, що Білоцерківське міськрайонне управління юстиції у Київській області, порушивши вимоги п.3 частини 2 ст. 6, п. 6 ст. 19, п. 1 ст. 29 Закону та п. 11 ст. 29 Закону України від 15 травня 2003 року № 755 «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», не перевіривши документи, які подані для внесення змін до відомостей про склад керівних органів Організації на наявність підстав для відмови у державній реєстрації, не врахувавши, що зазначені документи подані особою, яка не має відповідних повноважень та не у повному обсязі, з порушенням вимог статуту Організації, видало з порушенням вимог чинного законодавства наказ від 10 грудня 2015 року № 218/03 «Про взяття до відома інформації про зміни у складі керівних органів Організації». Таку реєстрацію змін до керівного органу вважає незаконною, з огляду на що просить її скасувати.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 8 червня 2016 року судом

було залучено до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Білоцерківську міську громадську організацію Української спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) та ОСОБА_3, про що їх повідомлено.

У судовому засіданні 6 жовтня 2016 року позивач ОСОБА_2 уточнив позивні вимоги та просив суд, визнати протиправним та скасувати Наказ Білоцерківського міськрайонного управління юстиції у Київській області від 10 грудня 2015 року № 218/03 "Про взяття до відома інформації про зміни у складі керівних органів Білоцерківської міської громадської організації Української спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів)». Уточнені позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив суд позов задовольнити, підтвердив обставини, викладені у позовній заяві.

Представник відповідача у судове засідання 6 жовтня 2016 року не з'явився, про розгляд справи повідомлений належним чином, 11.07.2016 року до суду надійшов лист від Начальника Білоцерківського міськрайонного управління юстиції, в якому він просить розглянути справу без представника відповідача.

Треті особи - Білоцерківська міська громадська організація Української спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) та ОСОБА_3 були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду, у призначений день і час до суду не прибули, про причини неприбуття суд не повідомили, явку свого представника в судове засідання не забезпечили.

Судом визнано за можливе розглянути справу у відсутності відповідача та третіх осіб, на підставі наявних у справі доказів.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вислухавши позивача, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

31 травня 2014 року згідно з рішенням загальних зборів Білоцерківської міської громадської організації Української спілки ветеранів Афганістану (воїнів -інтернаціоналістів) (далі також -Організація) ОСОБА_3 було звільнено з посади голови Організації, головою Організації більшістю голосів було обрано ОСОБА_2. Відповідно до цього, працівниками Державної реєстраційної служби було проведено реєстраційні дії та внесено зміни до ЄДРПОУ до складу керівництва Організації. Керівником Організації було вказано ОСОБА_2 - з 31 травня 2014 року, що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців №19317024 від 18.09.2014 року.

Законність загальних зборів та їх рішення про вибори нового складу правління та голови Організації було підтверджено рішенням Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 13 травня 2015 року по справі № 357/18147/14-ц 2/357/784/15, яке залишено в силі рішеннями від 08 вересня 2015 року колегією суддів судової палати в цивільних справах Апеляційного суду Київської області та від 18 листопада 2015 року Колегією суддів судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ.

На виконання рішення загальних зборів Організації протягом 2014 - 2016 років у мікрорайонах міста було проведено збори учасників бойових дій та інвалідів війни в Афганістані та інших державах - мешканців зазначених мікрорайонів. В результаті було утворено первинні організації Організації в наступних мікрорайонах міста: Гайок, Військбуд (до вул. Клінічна), ДНС-Вокзальна (до вул. Водопійна), Центр міста, Таращанський, Піщаний, Леваневського та, згідно з рішенням установчих зборів учасників АТО - первинна організація учасників АТО. Загальна чисельність членів в Організації, відповідно до поданих заяв, складала 416 осіб.

Судом встановлено, що відповідно до наказу Білоцерківського міськрайонного управління юстиції у Київській області від 10 грудня 2015 року № 218/03 "Про взяття до відома інформації про зміни у складі керівних органів Білоцерківської міської громадської організації Української спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів)» відповідачем проведено державну реєстрацію змін щодо керівництва Білоцерківської міської громадської організації Української спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів)», якими зареєстровано керівником громадської організації ОСОБА_3

Прийняттю такого наказу передувала правова експертиза поданих документів, що проведена відповідачем, за наслідками якої складено правовий висновок від 10.12.2015 року щодо відповідності законам України та статуту повідомлення про зміни у складі керівних органів Білоцерківської міської громадської організації Української спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів)».

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд приходить до таких висновків.

Правові та організаційні засади реалізації права на свободу об'єднання, гарантованого Конституцією України та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, порядок утворення, реєстрації, діяльності та припинення громадських об'єднань визначені Законом України «Про громадські об'єднання». (ОСОБА_5 України №4572-VI )

Питання прийняття повідомлення про зміни до статуту громадського об'єднання, зміни у складі керівних органів громадського об'єднання, зміну особи (осіб), уповноваженої представляти громадське об'єднання, зміну місцезнаходження громадського об'єднання врегульовано статтею 14 Закону України № 4572-VI, зокрема -

- внесення змін до відомостей про громадське об'єднання, як юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, здійснюється у порядку, передбаченому Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", з урахуванням особливостей, визначених цим Законом ( ч. 1 ст. 14 Закону);

- громадське об'єднання повідомляє уповноважений орган з питань реєстрації, в якому знаходиться реєстраційна справа громадського об'єднання або повідомлення про утворення громадського об'єднання, про зміни до статуту громадського об'єднання, зміни у складі керівних органів громадського об'єднання, зміну особи (осіб), уповноваженої представляти громадське об'єднання, зміну місцезнаходження громадського об'єднання (ч. 2 ст. 14 Закону);

- зареєстроване громадське об'єднання вносить зміни до статуту громадського об'єднання, до складу керівних органів, місцезнаходження громадського об'єднання в порядку, визначеному статутом цього об'єднання, з урахуванням норм цього Закону об'єднання (ч. 3 ст. 14 Закону);

- зареєстроване громадське об'єднання для внесення змін до відомостей про склад керівних органів подає (надсилає) такі документи: 1) заяву довільної форми; 2) заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; 3) засвідчений печаткою громадського об'єднання примірник оригіналу (нотаріально засвідчену копію) рішення вищого органу управління громадського об'єднання про зміну зазначених осіб, прийнятого в порядку, визначеному статутом громадського об'єднання, та оформленого з дотриманням пунктів 1, 2, 6, 8 частини другої статті 9 цього Закону, та/або примірник оригіналу (нотаріально засвідчену копію) розпорядчого документа про їх призначення; 4) засвідчений печаткою громадського об'єднання примірник оригіналу (нотаріально засвідчену копію) протоколу засідання керівного органу громадського об'єднання, на якому відповідно до статуту було скликано засідання вищого органу управління, якщо зміни прийняті вищим органом управління; 5) відомості про керівні органи. Документи, зазначені в пунктах 1, 2 і 5 цієї частини, підписує керівник громадського об'єднання (ч. 4 ст. 14 Закону);

- зареєстроване громадське об'єднання для внесення змін до відомостей про місцезнаходження подає (надсилає) такі документи: 1) заяву довільної форми; 2) заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; 3) свідоцтво (дублікат свідоцтва) про реєстрацію. Документи, зазначені в пунктах 1 і 2 цієї частини, підписує керівник громадського об'єднання.

Разом з тим, частиною другою статті 25 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» передбачено, що порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації, включає, зокрема, перевірку документів на наявність підстав для відмови в державній реєстрації.

Частиною 9 ст.14 Закону України №4572-VI передбачено, що уповноважений орган з питань реєстрації протягом п'яти робочих днів з дня отримання документів, зазначених у частинах четвертій-сьомій цієї статті, приймає одне з таких рішень, а саме : 1) про прийняття повідомлення про зміни у складі керівних органів, зміну особи (осіб), уповноваженої представляти громадське об'єднання, зміну місцезнаходження, зміни до статуту; 2) про відмову у прийнятті повідомлення про зміни у складі керівних органів, зміни до статуту - у разі порушення статуту громадського об'єднання.

Порядок підготовки та оформлення рішень щодо громадських об'єднань, затверджений Наказом Міністерства юстиції України 14.12.2012 №1845/5, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2012 р. за № 2103/22415 (далі - Порядок №1845/5), зокрема визначає процедуру підготовки та оформлення рішень, які приймаються за результатами розгляду реєстраційними службами районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції документів щодо реєстрації громадського об'єднання, прийняття повідомлення про утворення громадського об'єднання, а також рішень щодо прийняття повідомлень про зміни до статуту громадського об'єднання, зміни у складі керівних органів громадського об'єднання, зміну особи (осіб), уповноваженої (їх) представляти громадське об'єднання, зміну місцезнаходження громадського об'єднання, прийняття повідомлення про зміну найменування, мети (цілей), зміну особи (осіб), уповноваженої (их) представляти громадське об'єднання, утворене шляхом прийняття повідомлення про утворення, видачі дубліката оригіналу свідоцтва про реєстрацію та/або статуту громадського об'єднання, внесення до Реєстру громадських об'єднань відомостей про відокремлений підрозділ громадського об'єднання, визнання рішення про саморозпуск чи реорганізацію громадського об'єднання, прийняття рішення про припинення діяльності громадського об'єднання (п. 2 Порядку №1845/5).

Згідно пунктів 6 та 9 Порядку №1845/5 реєстраційні служби районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції приймають одне з таких рішень, а саме, 3) про прийняття або відмову в прийнятті повідомлення про зміни до статуту громадського об'єднання, зміни у складі керівних органів громадського об'єднання, зміну особи (осіб), уповноваженої (їх) представляти громадське об'єднання, зміну місцезнаходження громадського об'єднання, про направлення висновку за результатами правової експертизи чи про залишення документів без розгляду по суті.

Рішення, зазначені в пунктах 5, 6, 7 цього Порядку, оформляються наказами, до яких додається правовий висновок, зокрема, щодо: відповідності законам України та статуту (положенню) громадського об'єднання повідомлення про зміни до статуту (положенню) громадського об'єднання, місцевого осередку, зміни у складі керівних органів громадського об'єднання, місцевого осередку, зміну особи (осіб), уповноваженої (їх) представляти громадське об'єднання, зміну місцезнаходження громадського об'єднання (додаток 3).

Як встановлено судом, до Білоцерківського міськрайонного управління юстиції Київської області надійшла заява про внесення змін до відомостей про склад керівних органів Білоцерківської міської громадської організації Української спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) від 02.11.2015, з якою було подано такі документи: Заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (форма 4); Засвідчений печаткою Організації примірник оригіналу рішення Позачергової звітно-виборчої конференції Організації від 18.10.2015 (протокол б/н); Примірник оригіналу рішення засідання Правління Білоцерківської міської громадської організації Української спілки ветеранів Афганістану про призначення Позачергової звітно-виборчої конференції Організації від 18.10.2015 року (протокол від 03.10.2015 № 4); Відомості про склад Правління Організації; Довідку про кількість членів Організації (311 осіб) станом на 01.10.2015.

Відповідно до пунктів 4.4 - 4.6 статуту Організації вищим керівним органом Організації є Збори (Конференція). Збори скликаються Правлінням не рідше одного разу на чотири роки. Позачергові Збори (Конференція) можуть бути скликані на вимогу рішень зборів більшості первинних організацій. Збори (Конференція) є правочинними, якщо делегатів на них обрали 2/3 загальної чисельності організацій, що проводять Збори (Конференцію) і для участі у роботі Зборів (Конференції) зареєструвались не менше 2/3 обраних делегатів. Збори є правочинними, якщо в їх роботі беруть участь не менше 1/2 членів Організації.

До уповноваженого органу не було подано рішення зборів більшості первинних організацій Організації про скликання Позачергових зборів (Конференції). Натомість подано протокол Позачергової звітно-виборчої конференції Організації від 18.10.2015 б/н (статутом не передбачено даного статутного органу Організації).

Також подано протокол засідання Правління Білоцерківської міської громадської організації Української спілки ветеранів Афганістану про призначення Позачергової звітно-виборчої конференції Організації від 18.10.2015 (протокол від 03.10.2015 № 4), проте відповідно до поданого протоколу засідання Правління назва Організації є відмінною.

Суд зазначає , що Правління Організації відповідно до пункту 4.5 статуту Організації не мало повноважень щодо скликання вищого органу управління Організації.

Відповідно до пункту 4.10 Статуту Організації рішення Правління є правомочними, якщо за нього проголосувало більше половини членів Правління. Згідно з рішенням вищого органу управління від 31.05.2014 було встановлено чисельний склад Правління у кількості 23 особи. З огляду на це при прийнятті рішення на засіданні Правління для його правомочності мали брати участь щонайменше 12 членів Правління Організації.

Згідно з протоколом засідання Правління Білоцерківської міської громадської організації Української спілки ветеранів Афганістану (протокол від 03.10.2015 року № 4) присутні 17 осіб, інформація про їх входження до складу Правління Організації відсутня в матеріалах реєстраційної справи Організації.

Відповідно до протоколу засідання Правління Білоцерківської міської громадської організації Української спілки ветеранів Афганістану було встановлено квоту про обрання делегатів конференції - один (1) делегат від п'ятнадцяти (15) членів Організації, члени Правління Організації обираються делегатами Конференції поза квотою (протокол від 03.10.2015 № 4).

Проте дана квота представництва встановлена всупереч вимогам пунктів 4.6 та 4.11 статуту Організації, згідно з якими Збори (Конференція) є правомочними, якщо делегатів на них обрали 2/3 загальної чисельності організацій, що проводять Збори (Конференцію) і для участі у роботі Зборів (Конференції) зареєструвалося не менше 2/3 обраних делегатів; Правління скликає Збори (Конференцію) та визначає не менше ніж за місяць до скликання дату проведення та місце проведення, пропозиції щодо порядку денного, порядку проведення, норми представництва і порядок обрання делегатів. Голова Організації, члени Правління та Голова і члени Ревізійної комісії є делегатами Конференції поза квотою, без проходження процедури обрання в місцевих, первинних організаціях.

Згідно з пунктом 22 Порядку у разі якщо є підстави для відмови у легалізації (реєстрації) громадського формування, у реєстрації (державній реєстрації, погодженні або взятті до відома) змін до статутних документів, у державній реєстрації змін до положень, регламентів, списків третейських суддів постійно діючих третейських судів, у взятті до відома інформації про зміни у складі керівних органів, у видачі дубліката свідоцтва та/або статуту (положення) громадського формування, у взятті до відома рішення про припинення громадського формування, у скасуванні запису про легалізацію (реєстрацію) громадського формування, готуються правовий висновок про відмову з викладенням підстав відмови - конкретних положень законодавства України, яким суперечать (з якими не узгоджуються) статутні документи та/або норми статуту (положення), які порушені при прийнятті громадським формуванням відповідних рішень, та проект наказу.

Водночас однією з підстав, передбачених статтею 28 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», для відмови у державній реєстрації є те, що подані документи суперечать статуту громадського формування.

З огляду на вищезазначене наказ Білоцерківського міськрайонного управління юстиції у Київській області від 10 грудня 2015 року № 218/03 «Про взяття до відома інформації про зміни у складі керівних органів Організації» було прийнято з порушенням вимог чинного законодавства.

Стаття 19 Конституції встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, заперечень на позов не надав, не довів правомірності прийнятого ним рішення.

Позивачем надано обґрунтовані пояснення та докази на їх підтвердження, щодо заявлених позовних вимог.

Таким чином, аналізуючи зібрані та досліджені в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про невідповідність вимогам чинного законодавства України проведення відповідачем реєстрації змін у складі керівних органів керівних органів Білоцерківської міської громадської організації Української спілки ветеранів Афганістану (воїнів -інтернаціоналістів) згідно наказу від 10 грудня 2015 року № 218/03, а тому, керуючись вимогами статті 162 КАС України, адміністративний позов слід задовольнити повністю.

Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати Наказ Білоцерківського міськрайонного управління юстиції у Київській області від10 грудня 2015 року № 218/03 "Про взяття до відома інформації про зміни у складі керівних органів Білоцерківської міської громадської організації Української спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів)".

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: Лиска І.Г.

ОСОБА_5 виготовлення і підписання повного тексту постанови - 10 жовтня 2016 р.