12 вересня 2016 року о/об 17 год. 56 хв. 810/1694/16
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горобцової Я.В., за участю секретаря судового засідання Тятькова І.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області
треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Управління державної казначейської служби у Києво-Святошинському районі Київської області, Вишнева міська державна нотаріальна контора Київської області
про визнання неправомірною відмови та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Київського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Управління Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області (далі - відповідач), треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Управління державної казначейської служби у Києво-Святошинському районі Київської області (далі - третя особа 1), Вишнева міська державна нотаріальна контора Київської області (далі - третя особа 2), у якому позивач просить суд:
- визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області щодо повернення ОСОБА_1 помилково зарахованих до державного бюджету коштів в розмірі 3 169,71 грн. (1% внеску до пенсійного фонду від суми договору при придбанні нерухомого майна);
- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області вчинити дії, щодо повернення ОСОБА_1 помилково зарахованих до державного бюджету коштів в розмірі 3 169,71 грн. (1% внеску до пенсійного фонду від суми договору при придбанні нерухомого майна), відповідно до «Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів» затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25 вересня 2013 року за №1650/24182, та подати відповідне Подання до Управління державної казначейської служби України у Києво-Святошинському районі Київської області.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначначила, що помилково перерахувала до державного бюджету «збір з операцій придбання (купівлі-продажу) нерухомого майна» в сумі 3 169 грн 71 коп., що складає 1 % до пенсійного фонду від суми договору при придбані нерухомого майна.
22.04.2016 позивач звернулась до Управління Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі з вимогою здійснити дії щодо повернення помилково зараховахованих до державного бюджету коштів.
Проте, листом від 25.04.2016 № 3986/02 Управління Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі відмовило позивачу у поверненні сплаченого збору у зв'язку з тим, що немає підстав вважати, що договір не укладений будь-яким іншим нотаріусом України.
Також 26.04.2016 позивач звернулась з заявою до Управління державної казначейської служби у Києво-Святошинському районі Київської області, а 11.05.2016 подала Подання від 10.05.2016 №04-2199 видане Головним територіальним управлінням юстиції у Київській області, про необхідність повернення коштів, помилково зарахованих до державного бюджету.
Разом з тим, Управління державної казначейської служби України у Києво-Святошинському районі Київської області листом від 04.05.2016 №04-04/493 відмовило позивачу у поверненні помилково зарахованих коштів, оскільки згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 №106 для повернення коштів необхідне Подання Управління Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області.
Відповідач, заперечуючи проти задоволення позовних вимог зазначає, що подання можливо підготувати лише здійснивши відповідну перевірку і як наслідок на підставі акту перевірки у випадку наявності порушень. З метою здійснення перевірки щодо правильності нарахування збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій Управління звертається до нотаріусу за територіальністю, але жоден нотаріус Києво-Святошинського району не допускає спеціалістів до перевірки керуючись ст. 3,8 Закону України №3425 від 02.09.1993 «Про нотаріат». Зазначає, що таку ж позицію підтримує Головне управління юстиції у м. Києві.
Наголошує, що Управління відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не має права на повернення коштів, які обліковуються на рахунках Держказначейства, натомість Управління має право формувати та подавати подання про повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів до ГУ ДКСУ у Київській області.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 01 серпня 2016 року відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві, та просив задовольнити позов у повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував та просив суд відмовити у позові.
Від представника третьої особи 1 через службу діловодства суду 22.08.2016 надійшла заява про розгляд справи без участі його представника. В заяві зазначив, що Управління Казначейства не володіє будь-якою інформацією, яка може вплинути на розгляд даної справи.
Від представника третьої особи 2 через службу діловодства суду 08.09.2016 надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника нотаріальної контори. Своїми правами на подання заперечення проти адміністративного позову, пояснень, передбаченими статтею 49 Кодексу адміністративного судочинства України, третя особа 2 не скористалась.
На підставі частини третьої статті 160 КАС України в судовому засіданні 12 вересня 2016 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
22.04.2016 ОСОБА_1Ю звернулась до Управління Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі з проханням повернути кошти 1% при купівлі-продажу нерухомого майна, які були помилково сплачені 16.04.2016 на р/р 31111156700356 в сумі 3169,71 грн., оскільки договір купівлі-продажу не відбувся. Придбання нерухомості оформлене договором дарування. До заяви позивач надала довідку від 19.04.2016 №391/01-16 Державного нотаріуса Вишневої міської державної нотаріальної контори Київської області ОСОБА_2 видана в тому, що квитанція, яка була оплачена ОСОБА_1 від 16.04.2016 №32 на суму 3169,71 грн. Вишневою міською державною нотаріальною конторою Київської області не була використана, оскільки нотаріальна дія не вчинялась, а саме договір купівлі-продажу квартири.
Листом від 25.04.2016 № 3986/02 Управління Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області повідомило позивача, що не має можливості повернути кошти в сумі 3 169,71 грн. у зв'язку з тим, що немає підстав вважати, що договір не укладений будь-яким іншим нотаріусом України.
26.04.2016 позивач звернулась до Управління Державної казначейської служби України у Києво-Святошинському районі з заявою про повернення помилково сплачених коштів в сумі 3 169,71 грн. сплачених 16.04.2016.
Також, 11.05.2016 до Управління Державної казначейської служби України у Києво-Святошинському районі ОСОБА_1Ю подала Подання від 10.05.2016 №04-2199 видане Головним територіальним управлінням юстиції у Київській області, про необхідність повернення коштів, помилково зарахованих до державного бюджету.
04.05.2016 Управління державної казначейської служби України у Києво-Святошинському районі Київської області листом щодо повернення коштів від 04.05.2016 №04-04/493 відмовило позивачу у поверненні помилково зарахованих коштів, оскільки згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 №106 «Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету» для повернення коштів необхідно надати до управління Казначейства Подання Управління Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області. А також повідомило, що перерахування вищезазначених коштів буде здійснено при наданні повного пакету документів на повернення до Управління Державної казначейської служби у Києво-Святошинському районі Київської області.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування визначає Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" № 400/97-ВР від 26.06.1997 (далі - Закон № 400/97).
Відповідно до пункту 9 статті 1 Закону № 400/97 платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є, зокрема, підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об'єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.
Згідно до пункту 8 статті 2 Закону № 400/97 визначено, що об'єктом оподаткування для платників збору, визначених пунктом 9 статті 1 цього Закону є вартість нерухомого майна, зазначена в договорі купівлі-продажу такого майна.
Відповідно до пункту 15-1 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 № 1740 (далі - Порядок № 1740) збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше. Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об'єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.
Згідно з пунктом 15-3 Порядку № 1740 нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.
У відповідності до ст. 3 Закону №400/97 платники збору, визначені пунктами 5 - 7, 9 і 10 статті 1 цього Закону, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачують на бюджетні рахунки для зарахування надходжень до державного бюджету, відкриті в головних управліннях центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів. Ці кошти в установленому порядку зараховуються до загального фонду державного бюджету і використовуються згідно із законом про Державний бюджет України.
19.04.2016 між ОСОБА_3 та ОСОБА_1Ю укладено договір дарування квартири за адресою: АДРЕСА_1, ринковою вартістю 316 971,00 грн. Договір посвідчено державним нотаріусом Вишневої міської державної нотаріальної контори Київської області ОСОБА_2 та зареєстровано в реєстрі за №2-492.
Згідно з поясненнями позивача і наявною у справі квитанції №32 від 16.04.2016, позивачем з операції придбання нерухомого майна сплачено пенсійних збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 1 % вартості придбаного майна в сумі 3 169,71 грн.
Отже, судом встановлено, що ОСОБА_1Ю помилково сплачені кошти 16.04.2016 на р/р 31111156700356 в сумі 3169,71 грн., оскільки договір купівлі-продажу не відбувся. Придбання нерухомості оформлене договором дарування.
Стосовно посилання відповідача на те, що договір міг бути посвідчений будь-яким іншим нотаріусом суд зазначає таке.
Відповідно до приписів п.6 Глави 7 Розділу І Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Наказ Міністерства юстиції України 22.02.2012 № 296/5, документи, що підтверджують сплату в передбачених законом випадках, податку з доходів громадян та інших обов'язкових платежів, повертаються з відповідною відміткою про вчинену нотаріальну дію особам, які здійснили таку оплату або уповноваженим представникам цих осіб. Копія (фотокопія) платіжного документа долучається до примірника документа, що залишається у справах нотаріуса. Поряд з цим квитанція від 16.04.2016 №32 на суму 3 169,71грн., копія якої міститься в матеріалах справи (а.с. 14) та оригінал якої був оглянутий в судовому засіданні, не містить вказаних відміток.
Положенням про Державну казначейську службу України, затвердженого указом Президента України за №460 від 13.04.2011, визначено, що казначейство України відповідно до покладених завдань здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету (підпункт 7 пункту 4).
Процедура повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів врегульовано Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України за №787 від 03.09.2013 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.09.2013 за №1650/24182.
Згідно з абзацом 1 пункту 3 вказаного Порядку повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (далі - рахунки за надходженнями), відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів.
Пунктом 5 даного Порядку встановлено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили.
Подання подається до органу Казначейства за формою, передбаченою нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи за підписом керівника установи (його заступника відповідно до компетенції), скріпленим гербовою печаткою (у разі наявності) або печаткою з найменуванням та ідентифікаційним кодом установи (у разі наявності), з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума платежу, що підлягає поверненню, дата та номер документа на переказ, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.
Подання в довільній формі подається платником до органу Казначейства разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ, або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.
Згідно з Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою КМУ № 280 від 23.07.2014 Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу територіальних органів щодо забезпечення надходжень від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, інших коштів, ведення обліку їх надходжень відповідно до законодавства (підпункт 6 пункту 4).
Аналіз вказаного свідчить, що підставою, яка обумовлює повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів є подання наступних документів:
- заяви платника;
- подання органу, що контролює справляння відповідних надходжень до бюджету;
- платіжних доручень, що підтверджують зарахування коштів до відповідного бюджету.
Таким чином, Управління Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області є органом, що контролює справляння відповідних надходжень до бюджету у сфері обовязкового пенсійного страхування та у разі наявності відповідних підстав повинне звернутися з поданням про повернення коштів до органу казначейства.
Як встановлено судом, 22.04.2016 ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою про повернення їй помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 3 169,71 грн.
Матеріали справи свідчать, що відповідач не готував подання до органу казначейства для повернення позивачу помилково сплаченого збору.
Таким чином, відмова відповідача щодо вчинення дій, необхідних для повернення помилково сплачених коштів є необґрунтованою, що зумовлює визнання дій Управління Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області щодо не виконання приписів Порядку №787 про підготування подання до органу казначейства на повернення сплаченої позивачем суми збору протиправними.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а ч.2 ст.71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також усні та письмові доводи представників сторін стосовно заявлених позовних вимог, суд дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
За приписами ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. ст. 69-71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області щодо повернення ОСОБА_1 помилково зарахованих до державного бюджету коштів в розмірі 3 169,71 грн. (1% внеску до пенсійного фонду від суми договору при придбанні нерухомого майна);
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області вчинити дії, щодо повернення ОСОБА_1 помилково зарахованих до державного бюджету коштів в розмірі 3 169,71 грн. (1% внеску до пенсійного фонду від суми договору при придбанні нерухомого майна), відповідно до Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25 вересня 2013 року за №1650/24182 та подати відповідне Подання до Управління державної казначейської служби України у Києво-Святошинському районі Київської області.
Присудити на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 551,20 (п'ятсот п'ятдесят одна гривна 20 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області (код ЄДРПОУ 20591865).
Постанова набирає законної сили відповідно до частини першої статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.
Суддя Я.В. Горобцова