ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про залишення позовної заяви без руху
"13" жовтня 2016 р. Справа № 809/1381/16
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Матуляк Я.П., розглянувши матеріали адміністративного позову управління Пенсійного фонду України в Богородчанському районі Івано-Франківської області до сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Верховина" в особі ліквідаційної комісії про стягнення заборгованості в сумі 14927,05 грн., -
Управління Пенсійного фонду України в Богородчанському районі Івано-Франківської області звернулося до суду з адміністративним позовом до сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Верховина" в особі ліквідаційної комісії про стягнення заборгованості в сумі 14927,05 грн.
Разом із позовною заявою позивачем надано суду клопотання про звільнення від сплати судового збору, яке мотивоване неможливістю сплати судового збору, оскільки кошторисом Пенсійного фонду України на 2016 рік кошти на такі потреби не передбачені. У зв'язку з цим, з метою доступу до правосуддя, що відповідає гарантуванню принципу рівності та за необхідністю забезпечення покриття понесених Пенсійним фондом України витрат з виплати та доставки пільгових пенсій, позивач просить суд звільнити його від сплати судового збору.
За змістом вимог частини 1 і 2 статті 87 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закону України "Про судовий збір".
Відповідно до абзацу 1 частини 1 статті 3 вказаного Закону судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Згідно частини 1 статті 2 Закону України "Про судовий збір" платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору" за № 484-VІІІ від 22.05.2015 року, який набрав чинності 01.09.2015 року, внесено зміни до Закону України "Про судовий збір", зокрема, органи Пенсійного фонду України позбавлено пільг щодо сплати судового збору. У зв'язку із виключенням пункту 18 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір" щодо звільнення органів Пенсійного фонду України від сплати судового збору, при поданні позовної заяви після 01.09.2015 року позивач зобов'язаний сплачувати судовий збір в тому ж порядку що й інші особи - платники судового збору.
Суд зазначає, що в обґрунтування свого майнового стану, що унеможливлює сплату судового збору позивачем не подано жодного підтверджуючого документу (затвердженого кошторису на 2016 рік, виписок з рахунків та інше).
Як наслідок, відсутність коштів в управління Пенсійного фонду України в Богородчанському районі Івано-Франківської області на сплату судового збору не є тією обставиною, що впливає на майновий стан та може слугувати підставою для звільнення від сплати судового збору відповідно до статті 88 Кодексу адміністративного судочинства та статті 8 Закону України "Про судовий збір".
Крім того, згідно положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору" Кабінету Міністрів України доручено забезпечити відповідне фінансування державних органів, які позбавляються пільг щодо сплати судового збору. Проте, незабезпечення Кабінетом Міністрів України бюджетним фінансуванням органів державної влади, в тому числі органів Пенсійного фонду України, не може бути підставою для звільнення позивача від сплати судового збору.
Статтею 10 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що усі учасники адміністративного процесу є рівними перед законом і судом. Не може бути привілеїв чи обмежень прав учасників адміністративного процесу за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Також суд зазначає, що позивач звертається до адміністративного суду не з метою захисту свого порушеного права, а як суб'єкт владних повноважень, реалізуючи таким чином свої владні та управлінські функції, які передбачені відповідними нормами законодавства України. З огляду на реалізацію владних функцій, звільняючи позивача від сплати судового збору суд поставить в нерівні умови по відношенню до позивача інших платників судового збору, передбачених Законом України "Про судовий збір".
Таким чином, суд дійшов до переконання про відсутність правових підстав для звільнення управління Пенсійного фонду України в Богородчанському районі Івано-Франківської області від сплати судового збору за подання даного адміністративного позову.
Частиною 3 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що до позовної заяви додається, серед іншого, також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Згідно частини 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Із змісту адміністративного позову слідує, що управління Пенсійного фонду України в Богородчанському районі Івано-Франківської області просить суд стягнути з сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Верховина" в особі ліквідаційної комісії заборгованість в сумі 14927,05 грн.
Таким чином, суд вважає, що звернені до суду вимоги про стягнення заборгованості, є майновими.
Частиною 2 статті 4 зазначеного Закону встановлюються ставки судового збору, зокрема, за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою судовий збір становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру мінімальної заробітної плати.
Статтею 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2016 рік", який вступив в дію з 01.01.2016 року, встановлено, що мінімальна заробітна плата у місячному розмірі з 1 січня складає 1378,00 грн., відтак, розмір судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову із заявленими управління Пенсійного фонду України в Богородчанському районі Івано-Франківської області позовними вимогами майнового характеру складає 1378,00 грн.
Згідно положень частини 1 статті 9 Закону України "Про судовий збір" судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.
Суд зазначає, що інформація щодо платіжних реквізитів для перерахування судового збору міститься на офіційному веб-порталі "Судова влада" в розділі "Івано-Франківський окружний адміністративний суд".
За таких обставин суд приходить до висновку про невідповідність позовної заяви вимогам, встановленим статтею 106 Кодексу адміністративного судочинства України, адже до позовної заяви позивачем не долучено належних доказів про сплату судового збору.
Згідно частини 1 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначає недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлює строк, достатній для усунення недоліків.
На підставі наведеного, керуючись статтями 106, 108, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Позовну заяву управління Пенсійного фонду України в Богородчанському районі Івано-Франківської області до сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Верховина" в особі ліквідаційної комісії про стягнення заборгованості в сумі 14927,05 грн. - залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення вказаного недоліку шляхом подання до суду документа про сплату судового збору до 24 жовтня 2016 р. та роз'яснити, що в разі неусунення недоліку у визначений строк позовна заява буде вважатися неподаною і повернена.
Ухвала може бути оскарженою в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 КАС України апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Матуляк Я.П.