Постанова від 04.10.2016 по справі 806/1215/16

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 жовтня 2016 року м.Житомир справа № 806/1215/16

категорія 5.6.1

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Токаревої М.С.,

секретар судового засідання Мельниченко О.В.,

за участю: представників позивача та відповідача

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Комунальної установи Черняхівське територіальне медичне об'єднання до Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" про скасування постанови,

встановив:

Комунальна установа Черняхівське територіальне медичне об'єднання звернулась до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" про скасування постанови. В обґрунтування позову позивач зазначив, що постановою від 24.02.2016 №;08/50-0002 до нього було накладено штраф у сумі 1700 грн. Позивач вважає накладення на нього штрафу безпідставним та просить скасувати постанову якою його накладено, оскільки вважає, що у його діях відсутній склад порушення за яке накладено штраф.

У судовому засіданні представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві та просив позов задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав та заперечував щодо його задоволення з підстав викладених у письмових запереченнях.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази наявні у матеріалах справи суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову з огляду на наступне.

Сторонами не заперечується факт того, що Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Житомирській області 25.02.2014 було винесено припис №08/50-0110 про усунення Комунальною установою Черняхівське територіальне медичне об'єднання порушень законодавства з кінцевим терміном виконання, який неодноразово за клопотанням позивача було перенесено до 31.12.2015.

За результатами позапланового заходу державного нагляду було складено акт перевірки (протокол) від 17.02.2016 року № 08/50-0002 у якому встановлено невиконання вимог п.1 вказаного припису, що полягає у неотриманні проектного рішення про відповідність надійності електропостачання струмоприймачів І категорії надійності згідно ПУЕ (1986) Розділ І пункт: 1.2.17.

Слід наголосити, що у ході судового розгляду справи позивачем не заперечується факт того, що ним неотриманно проектне рішення про відповідність надійності електропостачання струмоприймачів І категорії надійності згідно ПУЕ (1986) Розділ І пункт: 1.2.17, що його зобов'язано було вчинити приписом від 25.02.2014 № 08/50-0110. Проте, представник позивача вказує, що на рахунках ТМО тимчасово відсутні бюджетні асигнування та керівництво ТМО неодноразово зверталось до різних державних установ з проханням щодо виділення додаткових коштів для придбання та виконання необхідних робіт вказаних у приписі, проте на адресу позивача надходили відповіді про відмову у виділення додаткових коштів.

Наведені обставини на думку представника позивача свідчать про відсутність у діях Комунальної установи Черняхівське територіальне медичне об'єднання складу порушення за яке на нього, спірною постановою накладено штраф.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Згідно із ст.9 Закону України "Про електроенергетику" державний нагляд (контроль) в електроенергетиці здійснюється центральним органом виконавчої влади з державного енергетичного нагляду.

Частиною 3 статті 9 Закону України "Про електроенергетику" визначено, що способом здійснення державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є проведення центральним органом виконавчої влади з державного енергетичного нагляду відповідних обстежень, перевірок, оглядів, інспектування щодо енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії у порядку, визначеному Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Відповідно до Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 7 серпня 1996 року №929 (далі - Положення), державний енергетичний нагляд за технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж, режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).

Пунктом 11 Положення визначено, що Держенергонагляд має право: застосовувати до суб'єктів господарювання штрафні санкції у порядку, визначеному законодавством; вимагати від суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії усунення порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії; надавати (надсилати) суб'єктам електроенергетики, суб'єктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії обов'язкові для виконання приписи, розпорядження та інші розпорядчі документи щодо усунення порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії.

Відповідно до п. 9.5 Інструкції з організації проведення заходів державного енергетичного нагляду за суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії та оформлення їх результатів, затвердженої наказом Мінпаливенерго України від 24.12.2004 № 817 (далі - Інструкція) припис повинен буди виконаним у мовному обсязі.

Згідно з ч.8 ст.7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

Відповідно до ст.12 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" невиконання приписів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених під час здійснення заходу державного нагляду, тягне за собою застосування до суб'єкта господарювання штрафних санкцій.

Відповідно до ч.3 ст.27 Закону суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центрального органу виконавчої влади з державного енергетичного нагляду та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Суд вкотре наголошує, що позивач не заперечує факт невиконання вимог припису відповідача у встановлений у ньому термін та неодноразово відстрочений за клопотання позивача строк.

З огляду на наведене, суд дійшов висновку, що приймаючи оскаржувану постанову відповідач діяв у межах наданих повноважень та відповідно законодавчих норм, а тому відсутні правові підстави для задоволення позову та скасування оскаржуваної постанови.

Керуючись статтями 122, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

постановив:

У задоволенні позовних вимог Комунальної установи Черняхівське територіальне медичне об'єднання відмовити.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя М.С. Токарева

Повний текст постанови виготовлено: 11 жовтня 2016 р.