17 квітня 2007 р.
№ А9/365-06
Вищий господарський суд України у складі: суддя Селіваненко В.П.-головуючий, судді Бенедисюк І.М. і Львов Б.Ю.,
розглянувши матеріали касаційного подання прокурора Дзержинського району м. Кривого Рогу, м. Кривий Ріг Дніпропетровської області
на ухвалу Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 25.01.2007
зі справи № А9/365-06
за позовом прокурора Дзержинського району м. Кривого Рогу в інтересах держави в особі Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, м. Дніпропетровськ
до відкритого акціонерного товариства “Мітал Стіл Кривий Ріг», м. Кривий Ріг Дніпропетровської області (далі -ВАТ“Мітал Стіл Кривий Ріг»)
про стягнення 27 503 761, 74 грн.,
Прокурор Дзержинського району м. Кривого Рогу звернувся в інтересах держави в особі Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до ВАТ “Мітал Стіл Кривий Ріг» про стягнення 27 503 761, 74 грн. адміністративно-господарських санкцій за нестворені в 2005 році місця для працевлаштування інвалідів.
Постановою господарського суду Дніпропетровської області від 12.10.2006, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 25.01.2007, у позові відмовлено.
У касаційному поданні до Вищого господарського суду України прокурор Дзержинського району м. Кривого Рогу просить скасувати зазначену ухвалу Дніпропетровського апеляційного господарського суду та прийняти судове рішення про задоволення позову.
У зв'язку з набранням чинності Кодексом адміністративного судочинства України (далі -КАС України) до компетенції адміністративних судів віднесено усі публічно-правові спори, позивачами в яких є особи, на захист прав, свобод та інтересів яких подано адміністративний позов до суб'єкта владних повноважень (статті 2, 3, 17, 50 і 104 названого Кодексу).
Згідно із статтею 8 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» державне управління в галузі забезпечення соціальної захищеності інвалідів здійснюється центральним органом виконавчої влади з питань праці та соціальної політики, Міністерством охорони здоров'я України та органами місцевого самоврядування.
Відповідно до приписів пункту 1 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2002 № 1434, Фонд соціального захисту інвалідів є урядовим органом державного управління, який діє у складі Мінпраці та підпорядковується йому.
Згідно з пунктом 9 цього ж Положення для реалізації покладених на Фонд завдань за погодженням з Мінпраці утворюються територіальні відділення Фонду в межах граничної чисельності його працівників.
За змістом статті 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» саме Фонду соціального захисту інвалідів надано право на стягнення адміністративно-господарських санкцій за недодержання законодавчо встановленого нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів.
Таку правову позицію викладено й Верховним Судом України у постанові від 17.01.2006 зі справи № 13/189.
Відповідно до приписів абзаців першого та другого пункту 6 розділу VІІ “Прикінцеві та перехідні положення» КАС України встановлено, що до початку діяльності окружних та апеляційних адміністративних судів адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України 1991 року, вирішують у першій та апеляційній інстанціях відповідні місцеві та апеляційні господарські суди за правилами КАС України. Касаційний перегляд рішень за такими справами здійснює Вищий адміністративний суд України за правилами КАС України.
Згідно з абзацом першим пункту 7 розділу VII КАС України “Прикінцеві та перехідні положення» (в редакції Закону України від 06.10.2005 № 2953-IV) після набрання чинності цим Кодексом позовні заяви у господарських справах, що віднесені цим Кодексом до адміністративної юрисдикції, а також апеляційні, касаційні скарги (подання), заяви (подання) про перегляд судових рішень у зв'язку з нововиявленими та винятковими обставинами у таких справах, подані і не розглянуті до набрання чинності КАС України, розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом.
В абзаці другому пункту 10 того ж розділу КАС України зазначено, що касаційні скарги (подання) на рішення господарських судів у справах, визначених пунктом 7 цього розділу, що подані до набрання чинності цим Кодексом і не розглянуті Вищим господарським судом України, передаються для вирішення до Вищого адміністративного суду України.
Керуючись наведеними нормами КАС України, Вищий господарський суд України
Касаційне подання прокурора Дзержинського району м. Кривого Рогу на ухвалу Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 25.01.2007 з матеріалами справи № А9/365-06 передати до Вищого адміністративного суду України.
Суддя В. Селіваненко
Суддя І. Бенедисюк
Суддя Б. Львов